09.04.15, 12:45Kanada (fot. airforceapp.forces.gc)

Kanada przeprowadza pierwsze naloty w Syrii

Z komunikatu ministerstwa dowiadujemy się, że dwa kanadyjskie samoloty typu F-18 wzięły udział w nalocie sił koalicyjnych na pozycje IS w pobliżu miasta Ar-Rakka w północnej Syrii.

Kanada jest drugim, po USA, krajem NATO prowadzącym naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii. 30 marca wniosek rządu o rozszerzenie misji przeciwko IS także na Syrię oraz jej przedłużenie do końca marca 2016 roku został zatwierdzony przez parlament Kanady.

Od września 2014 roku siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA atakują IS. W nalotach na dżihadystów w Iraku poza lotnictwem USA biorą udział również siły powietrzne Australii, Belgii, Kanady, Danii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o bombardowania w Syrii zaangażowane były do tej pory siły powietrzne USA, Bahrajnu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Około 70 żołnierzy kanadyjskich sił specjalnych znajduje się w północnym Iraku. Dotychczas w nalotach na pozycje IS w Iraku uczestniczyło sześć kanadyjskich samolotów. Stephen Harper,  premier Kanady podkreślił, że Państwo Islamskie stanowi istotne zagrożenie także dla Kanady.

KZ/Tvn24.pl

   

Komentarze

anonim2015.04.9 15:11
Ciekawe jak się zachowa "kanada" jak im uwędzą żywcem jakiegoś pilota. Starczy determinacji czy nie?
anonim2015.04.9 16:10
@Zerro: w Kanadzie byłu już dwa zamachy, w których życie straciło 2 żołnierzy. Także ten tego - miarkuj się.
anonim2015.04.9 23:44
ellonordo, nie piszę o ubiciu w zamachu tylko o pokazowych torturach. Osobiście sądzę, że odwagi braknie mężnym Kanadyjczykom, potomkom dzielnych traperów. Braknie jak tym holendrom ze Srebrenicy. Wstyd pisać co się stało z atlantami. Dzielni są tylko w czterech policjantów z bronią na jednego przestraszonego imigranta. Tego to maja odwagę utłuc prądem, jak wołu. Ale kiedy staną przed prawdziwym wrogiem, takim co to łby obcina bez znieczulenia, uciekną jak przedszkolaki za spódnicę mamy... jeśli postępowe dziewki z kanady noszą jeszcze jakieś spódnice. Ale że nie noszą to nie będzie gdzie uciekać i trzeba będzie poumierać.