10.03.20, 18:29Screenshot Youtube - PCh24TV - Polonia Christiana

Kard. Burke krytykuje teologiczne błędy ,,Querida Amazonia''

W Querirda Amazonia „są fragmenty (...), które poważnie zaprzeczają prawdom teologicznym” – powiedział kard. Raymond Burke w wywiadzie z Edwardem Pentinem dla „National Catholic Register”. „Nie mam problemu, kiedy papież pisze rzeczy zawierające poezję, ale poezja i treść duszpasterska mogą być jedynie wówczas solidne, jeśli są spójne z prawdami teologicznymi” – stwierdził amerykański hierarcha.

Kontynuując wątek, powiedział: „Jest [w Querida Amazonia] bardzo poetycki passus, w którym na pozór papież podkreśla panowanie Chrystusa, ale następnie mówi, że Chrystus jest w rzece, w drzewach i tak dalej. To klasyczny animizm, pogaństwo i po prostu to nie jest prawda”. Wspominając lata 70-te, kiedy był młodym księdzem, kard. Burke przypomniał, jak „odnośnie obowiązku niedzielnej Mszy niektórzy ludzie mówili, że spotykają Pana Jezusa, kiedy idą do lasu albo nad rzekę. Jest to tego rodzaju myślenie, które prowadzi nas ścieżką, na której Chrystus staje się względny dla świata”.

Z tego powodu kardynał uznał, że niemożliwa jest „zdecydowanie pozytywna prezentacja dokumentu, gdyż mogłoby to w rzeczywistości doprowadzić wiernych do błędu”. Choć jednocześnie wyraził swoją wdzięczność, że papieska adhortacja nie zakwestionowała wprost celibatu księży, a także, że nie podjęła kwestii diakonatu kobiet, co było sugerowane w dokumencie końcowym synodu amazońskiego. Pozostałą część Querida Amazonia uważa kard. Burke za „kłopotliwą i podatną na tak wiele różnych interpretacji”.

Amerykański duchowny nie sądzi, by Querida Amazonia miała takie znaczenie dla Kościoła, jak encyklika Humanae vitae Pawła VI. Brak w niej bowiem „bardzo mocnego” podkreślenia Panowania Chrystusa, a także potwierdzenia „celibatu duchownego w wyraźnych słowach” oraz wyjaśnienia, dlaczego Kościół nie może wyświęcać do diakonatu kobiet.

Kard. Burke podważył też rolę Querida Amazonia jako magisterium Kościoła. Przywołując słowa Matteo Bruniego, rzecznika Watykanu, że adhortacja papieska jest „dokumentem magisterium” Kościoła, kardynał zauważył: „Bardzo trudno byłoby mi w to uwierzyć”. Według niego jeśli coś „nie jest w zgodzie z tym, co Kościół zawsze uczył i praktykował, wówczas nie może to być magisterium, nawet jeśli ktoś mówi, że tak jest”.

Wśród innych tematów, związanych z najnowszą adhortacją papieża Franciszka, kard. Burke podkreślił m.in. rolę książki Benedykta XVI i kard. Saraha, która według niego uniemożliwiła umieszczenie w dokumencie akapitu akceptującego żonatych księży. Skrytykował też dążenie do protestantyzacji Kościoła, które wyraża się w próbach negowania kapłaństwa jako sakramentu, co jest typowe właśnie dla denominacji protestanckich.

jjf/ncregistr.com

Komentarze

ja katolik2020.03.11 8:24
Bergolio Franciszek jako heretyk i mason dąży do zniszczenia dotychczasowego Kościoła. W jego miejsce chce powołać diaboliczny, lucyferiański kościół zarządzany przez masonów, którymi są kardynałowie i biskupi przez niego mianowani. Taki kościół musi upaść, bo nie ma nić wspólnego z Jezusem Chrystusem. Takich doczekaliśmy diabolicznych czasów.
Glaudiusman2020.03.10 22:46
Brawo Kardynale Burke za odwagę i bezwzględne trzymanie się doktryny katolickiej, a nie jakiś majaków protestanckich.
bogdanus2020.03.10 22:41
"...Chrystus jest w rzece, w drzewach i tak dalej". Więc można oddawać cześć drzewom itd; bo tam jest Chrystus?
katolik2020.03.10 20:56
trudno zrozumieć co Papiez ma na myśli,ale powiedział,ze trzeba odnieść się do dokumentu synodalnego -więc w zasadzie wszystko jasne
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.03.10 20:20
Burke lubi przebierać się w długie sukienki z koronkami i wielkie babskie kapelusze. To rzymskokatolicka draq queen.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.10 19:39
"prawdy teologiczne" czyli wymysły różnych klechów tłumaczących co myślał bóg!
matis892020.03.10 20:04
Masz na myśli oszusta Bergoglio Głowę Watykanu pana lewakoateistów ?
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.10 20:19
Bergoglio czy inny klecha co to za różnica? wszyscy to banda pedofilów złodziei i oszustów!
matis892020.03.10 22:05
No kolosalna róznica jak lewakoateiści klepią o już tylko o jakiś pionkach a Głowa Watykanu jest dla nich nie tykalna bo to ich pan.
matis892020.03.10 19:24
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik przeprosił boga fallusa i boginię pachamamę że po stosunku przed Kościołem Jezusa, demon pachamama został wrzucony do rzeki. Jezusa natomiast nie przeprosił za swoją Ochyodę Spustoszenia i stosunek pogańskich bożków przed świątynią Jezusa. Ostatecznie bogini pachamama po stosunku z bogiem fallusem została wprowadza do Kościoła Jezusa przez Bergoglio kierującego z boku i jego ludzi od brudnej roboty.
Ogladaj hity online2020.03.10 19:19
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
matis892020.03.10 19:17
Nie zapominajmy że prócz boga rzeki, lasu i bogów jezior, rzek i mórz Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik i jego ludzie przy heretyckim masońskim synodzie amazońskim czcili też boga fallusa naprężonego do bogini pachamamy.