08.06.15, 21:02

Katolicki prymas Anglii: Modlę się za Polskę

Kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster i prymas Anglii, modli się za Polaków w obliczu zbliżającej się rocznicy tak zwanego chrztu Polski. W przyszłym roku minie 1050 lat, odkąd Mieszko przyjął chrzest w obrządku rzymsko-katolickim, dając w ten sposób początek chrystianizacji ziem polskich pod swoim władaniem.

„Cieszę się, że mogę wysłać wam moje gratulacje z okazji tego zgromadzenia modlitewnego, na którym prosicie Boga o błogosławieństwo dla mieszkańców Polski oraz na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży w Krakowie” – powiedział arcybiskup Westminster w sobotę w kościele św. Jana Ewangelisty w Putney w południowo-wschodnim Londynie.

Następnie kardynał zwrócił się do arcybiskupa Damiana Zimonia, którego zapewnił o swoich modlitwach.

„Jestem świadom wielkiego młodzieżowego zgromadzenia, które ma miejsce w Lednicy, jako ważnej części przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski” – powiedział kard. Nicols. „Niech wasze modlitwy w ten wieczór i modlitwy zanoszone przez wszystkich Polaków sprawią, że Bóg obficie pobłogosławi waszej ojczyźnie i wszystkiemu, co dajecie na tak wiele sposobów Kościołowi powszechnemu” – dodał purpurat.

pac/catholic herald

Komentarze

anonim2015.06.8 21:08
Dziękujemy. Bóg zapłać. Będziemy modlić się o Anglię.
anonim2015.06.8 21:09
Bóg zapłać - Księże Kardynale - Niech Pan Bóg Ci Błogosławi.
anonim2015.06.8 21:36
Sprowadzony do Polski kk pogwałcił słowiańskie tradycje i wiarę ojców naszych. Za co dziękować?
anonim2015.06.8 23:14
@Pantha Rhei Dlaczego bycie antyklerykałem czy ateuszem idzie najczęściej jednocześnie w parze z byciem baranem, żenująco epatującym tą swoją baranowatością (o czym świadczy prawie każdy twój wpis na tym portalu, które zawsze z ubawem śledzę) Zadziwiająca zależność;)
anonim2015.06.8 23:19
@Panta Rhei Skończ trollować, bo z każdym kolejnym wpisem coraz wyraźniej się ośmieszasz... Myślisz, że użytkownicy nie dostrzegają Twych bzdurnych działań, kiedy to raz prezentujesz poglądy konserwatywne, a innym razem (trzeba przyznać, że częściej) skłaniasz się ku skrajnie liberalnej wizji świata łącząc podlewając to wszystko sosem ideologii ateistycznej. Jasnym jest więc, iż nie czynisz nic innego, jak tylko trollujesz, bawisz się, urządzasz sobie igraszkę w płaszczyźnie, niejednokrotnie, niezwykle palących problemów. Nie warto w ogóle ustosunkowywać się do Twych twierdzeń, ale tutaj nie mogę sobie darować odpowiedzi... Piszesz o rzekomych "wielkich stratach dla Polski" powodowanych przyjęciem Chrztu, ale zapominasz o prawdzie fundamentalnej: dzięki tej decyzji możesz takie, a nie inne sądy prezentować, bo za sprawą Chrztu i organizacji kościelnej, wzorców kultury łacińskiej, państwo polskie mogło w ogóle zaistnieć. :DDD
anonim2015.06.8 23:26
Dzięki tej wiekopomnej decyzji, ostała się polska państwowość i ostatecznie Polacy mogli mieć swoje panstwo. Inaczej zakończyłoby się jak ze Słowianami połabskimi (Milsko i Łużyce - oni nawet do dziś mówią po "polsku", ale są Niemcami), albo gorzej - jak z Prusami.
anonim2015.06.9 7:52
Dlaczego "...tak zwanego chrztu Polski" ?
anonim2015.06.9 8:49
Panta Rhei=idiota
anonim2015.06.9 19:31
@twardyg, Mieszko nie budował państwa w próżni obyczajowej, plemiona słowiańskie miały swoje wierzenia i zwyczaje od pokoleń.Kilka z tych zwyczajów zostało zaanektowanych przez kk, większość tradycji została jednak zniszczona.
anonim2015.06.10 0:27
Prawda jest taka, że razem z chrześcijaństwem dopiero dotarło do Polski pismo, kultura, sztuka, jakieś podstawy ustroju państwowego bardziej zaawansowanego niż struktury plemienne. Umiesz wymienić jakiekolwiek dzieło literackie Polan sprzed chrztu? I nie róbmy też z Polan takich świętych i miłujących pokój biedaków ciemiężonych przez złych chrześcijan. Przed nimi na tych ziemiach mieszkali Celtowie - jak myślisz kto im dał taki wycisk że aż do Irlandii nawiali?