Spotkaniu będzie przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz. Podczas niego kilkaset młodych ludzi i rodzin zadeklaruje chęć wzięcia osobistego udziału w ewangelizacji Azji. Liczne powołania kapłańskie, zakonne, wielodzietność i rodziny w misji są szczególnymi charyzmatami Drogi Neokatechumenalnej. Swój przyjazd zapowiedziała ekipa inicjatorów Drogi: Kiko Argüello, Carmen Hernàndez oraz o. Mario Pezzi.

Droga Neokatechumenalna powstała w latach 60. ubiegłego w wieku po Soborze Watykańskim II. W ciągu ćwierćwiecza była już obecna na wszystkich kontynentach świata. Św. Jan Paweł II darzył inicjatywę szczególną życzliwością, dokonując formalnego zatwierdzenia jej statutów w 1990 r. Jest to wyłącznie fundacja dóbr duchowych, nie posiadająca żadnego majątku. Działa bezpośrednio przy parafiach, będąc posłuszną biskupowi miejsca.

Jako forma katechumenatu pochrzcielnego pomaga wiernym na nowo odkrywać istotę chrztu, prowadząc do wiary dojrzałej. Katechumeni poddają się intensywnej formacji celebrując w małych wspólnotach Słowo Boże oraz Eucharystię. Z kolei klerycy kształcą się w diecezjalnych seminariach misyjnych Redemptoris Mater, z których jedno znajduje się w Warszawie.

–  Trzeba głosić Chrystusa w krajach azjatyckich, tak jak tego pragnął św. Jan Paweł II. Jest to misja Kościoła w trzecim tysiącleciu. Wszyscy chrześcijanie są wezwani do głoszenia Ewangelii – powiedział Kiko na majowym spotkaniu ewangelizacyjnym w Hiszpanii. Podczas hiszpańskiego spotkania gotowość do oddania życia Chrystusowi  i wyjazd na misje do Chin czy innych krajów tego regionu świata zadeklarowało około sto rodzin i ponad 200 młodych ludzi.

Tomasz Teluk