24.01.16, 10:10

Kilka słów prawdy o podatkach sektorowych

W swoim wpisie na blogu Zbigniew Kuźmiuk zauważa, że stosowanie cen transferowych przez firmy to rzecz dużo gorsza dla gospodarki niż opodatkowanie niektóryóch sektorów.

1. Komentatorzy koncentrują się na wprowadzeniu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości dodatkowych tzw. podatków sektorowych (bankowego i od supermarketów) ale tak naprawdę prawdziwym sukcesem tego rządu będzie wyeliminowanie stosowania cen transferowych głównie przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego.

Przypomnijmy tylko, że tzw. podatek bankowy to dodatkowe obciążenie całego sektora finansowego (banków, firm ubezpieczeniowych i pożyczkowych), które już obowiązuje od 1 lutego tego roku, a wpływy z niego są szacowane na 6-6,5 mld zł.
Trwają konsultacje z przedsiębiorcami dotyczące projektu podatku od sklepów wielkopowierzchniowych (najprawdopodobniej będzie to podatek o stawce progresywnej zależny od wielkości obrotów, a nie od powierzchni), minister finansów zapowiedział, że wejdzie on w życie od 1 kwietnia tego roku i przyniesie do budżetu przynajmniej 2-3 mld zł rocznie.

Sumarycznie obydwa obciążenia w wymiarze rocznym wyniosą około 10 mld zł i generalnie o mniej więcej takie sumy powinny zostać obniżone zyski podmiotów (głównie zagranicznych), które zostaną nimi obciążone.

2. Ale znacznie poważniejszym posunięciem ministra finansów, które ma doprowadzić do poważnego zmniejszenia wypływu nieopodatkowanych zysków z Polski z zagranicę jest ograniczenie stosowania cen transferowych.   

Otóż pod koniec grudnia poprzedniego roku resort finansów zwrócił się do podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), którzy stosowali tzw. ceny transferowe w latach 2011-2015 do złożenia stosownych korekt w zeznaniach podatkowych, za ten okres.

W oświadczeniu stwierdzono także, że spółki, które zdecydują się na dobrowolna korektę deklaracji podatkowych za lata 2011-2015, będą mogły skorzystać z 50% obniżki stawki ustawowych odsetek za zaległe zobowiązania podatkowe.

3. Przypomniano, że każda transakcja prowadzona przez podmioty gospodarcze powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym, a jej cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej, podczas gdy w przypadku podmiotów powiązanych bardzo często zdarza się, że spółka-córka płaci spółce- matce w grupie, znacznie wyższa kwotę niż wynosi wartość rynkowa określonego dobra lub usługi (najczęściej jest to korzystanie z logo, doradztwo, dostarczanie know-how).

Najczęściej tego rodzaju operacje nazywane w teorii podatków stosowaniem cen transferowych, dokonywane są przez firmy zagraniczne mające swoje spółki -córki w Polsce z reguły w ostatnim kwartale roku podatkowego, wtedy kiedy jest jasne, że musiałyby one zapłacić duże kwoty podatku dochodowego w naszym kraju.

W komunikacie zawarto ostrzeżenie, że stosowanie cen transferowych przez podmioty powiązane, będzie przedmiotem wnikliwych badań urzędów skarbowych w II kwartale 2016 roku.

4.Przypomnijmy także, że rozrastanie się zjawiska niepłacenia CIT przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego potwierdza raport przygotowany przez Komisję Europejską w którym autorzy powołując się na ekspertyzy przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej, a w odniesieniu do Polski na opracowania profesora Dominika Gajewskiego z warszawskiej SGH, stwierdzają że wielkie korporacje unikają płacenia podatku dochodowego w całej Unii Europejskiej.

W skali całej UE uszczuplenia z tego tytułu to kwota ponad 120 mld euro, w przypadku Polski oszacowano je na ponad 11 mld euro rocznie, co daje astronomiczną kwotę blisko 46 mld zł utraconych dochodów podatkowych (w ostatnich latach wpływy z tego podatku w Polsce wynoszą około 28-31 mld zł).

Oznacza to, że utracone każdego roku wpływy z podatku CIT od firm z udziałem kapitału zagranicznego znacznie przekraczają dochody budżetowe z tytułu tego podatku.

Tak więc to działania resortu finansów dążące do zahamowania stosowania cen transferowych, niepokoją firmy z udziałem kapitału zagranicznego i to one przywitałyby z radością zmianę władzy w Polsce.

Zbigniew Kuźmiuk/naszeblogi.pl

Komentarze

anonim2016.01.24 11:07
Każdy podatek jak by się nie nazywał uderza w prywatny majątek obywatela. I kazdy podatek trafia w pierwszej kolejności na finansowania olbrzymiego aparatu władzy i jego narzędzi, a potem dopiero na słuszne lub wątpliwe wydatki państwa mające służyć wspólnocie.
anonim2016.01.24 11:09
Stąd są środki na KODy i inne mącenia... starczy 1% przewidywanych obciążeń i hieny będą szczekać do upadłego... .bangsterzy nie odpuszczą, ale skoro traci cała UE, to może w innych krajach będą mieli większe zmartwienia i wycofają się z finansowania KODO-SWETRów
anonim2016.01.24 11:11
Współczesna ekonomia służy temu by zaciemnić obraz przepływu pieniądza. Zadem ekonomista nie pokaze jakie koszty ponosi obywatel z tytułu istnienia państwa socjalistycznego, lub socliberalnego gdzie podatki zbieraja również korporacje.
anonim2016.01.24 15:52
a wystarczyłoby obniżyć CIT do 10% - i zamiast szukać czarownic, spisków, karteli, trustów, złodziei, oszustów ... patrzeć jak zagraniczne firmy walą do nas drzwiami i oknami, otwierają tutaj swoje siedziby i podatki transferują do nas! To takie proste! A rodzime firmy też przeżyłyby rozkwit, bo podatki niższe. Ech ... ale przecież lepszy bat, terror, grożenie więzieniem, kary itd itd ... Gospodarka głupcy !