19.02.21, 18:07fot. pixabay.com

Kluczowa rola rodziny w procesie promocji równości płci

Nie można pomijać roli rodziny w procesie promocji równości kobiet i mężczyzn oraz jej udziału w życiu gospodarczym” – powiedział ks. Janusz Urbańczyk, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy OBWE. Watykański dyplomata przemawiał na wirtualnej sesji zamykającej pierwsze spotkanie przygotowawcze do 29. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego.

Zaznaczył, że rodzina jako podstawowa komórka społeczna, jest fundamentem życia gospodarczego państw. Obok pracy jest ona niezbędnym elementem godności i rozwoju osoby, a także doskonalenia społeczeństw. „Rodzina ma jednak wartość wyższą i stąd życie zawodowe zawsze powinno być jej podporządkowane” – zaznaczył ks. Urbańczyk.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił także wartość nieodpłatnej pracy kobiet, która nie jest uznawana przez formalną ekonomię, ale przyczynia się do rozwoju gospodarczego każdego kraju, a także podtrzymuje podstawowe filary społeczeństw. „To praca, która polega na wychowywaniu i kształceniu dzieci oraz opiece nad osobami starszymi. Bez tego wkładu państwo musiałoby wydać na te cele ogromne pieniądze” – zauważył ks. Janusz Urbańczyk.

W swoim wystąpieniu hierarcha podkreślił poparcie Stolicy Apostolskiej dla ekonomicznego upodmiotowienia kobiet. „Państwa OBWE mają obowiązek zagwarantować sprawiedliwy i równy dostęp do rynku pracy dla wszystkich swoich obywateli, niezależnie od ich płci, kierując się wyłącznie ich kwalifikacjami” – zakończył watykański dyplomata.

 

Vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Komentarze

Anonim2021.02.19 18:19
Ahaha, rodzina? W tym kraju? Większość moich znajomych żadnych rodzin nie zakłada, dopóki skvrwysyństwo rządzi Polską!
AAAtomek2021.02.19 20:58
Ja założyłem rodzine, przed tym jak sqoorwysyny przejęli władzę. Ale wam radzę, żebyście poczekali, aż normalność wróci do PL.
Pasożyty i Spekulanci2021.02.19 18:14
Jachu Urbańczyk ma jakąś pokątną rodzinę że taki spec? Utrzymuje ją z dochodów księdza?
Pasożyty i Spekulanci2021.02.19 18:12
Rodzina to gwarancja rozwoju kraju. Dlatego też Prawo i Sprawiedliwość nie zlikwidowało żadnego a dowaliło 40 nowych podatków. Żeby pasożyty rządowe miały co rozdawać i opowiadać kocopoły jak to pomagają:) Brawo! Nam się te pieniądze po prostu należą:) Szydłowa zna Polaków, wiedziała że się nabiorą.