17.04.19, 15:49Zdj. screen TVN24

Komenda wywalczy w sądzie 18 milionów?

Niesłusznie skazany na 25 lat za zabójstwo Tomasz Komenda domaga się 18 milionów odszkodowania od Skarbu Państwa. Wniosek w tej sprawie trafił dziś do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Oprócz odszkodowania, Tomasz Komenda domaga się ponad 800 tysięcy zadośćuczynienia za niemożliwość podjęcia pracy, wyłączenia jawności sprawy, a także przeniesienia jej do innego sądu okręgowego.

Tomasz Komenda stawił się w biurze podawczym wraz z pełnomocnikiem Zbigniewem Ćwiąkalskim. Jak powiedział Radiu Wrocław - nie miał oporów, aby wejść do gmachu sądu, w którym usłyszał niesprawiedliwy wyrok, ale sprawa nadal jest dla niego żywa. "Spaceruję sobie tutaj, tędy i patrzę, kto mi zrujnował życie" - mówił niesłusznie skazany mężczyzna.

Pytany, jak jego życie wygląda obecnie, odpowiedział, że "wystarczy na niego popatrzeć". Wyraził także przypuszczenie, że "ból będzie chyba do końca życia".

Odszkodowanie, o jakie wnioskuje Tomasz Komenda, jest najwyższe w historii polskiego sądownictwa. To milion złotych za rok spędzony w więzieniu - mówi Zbigniew Ćwiąkalski pełnomocnik poszkodowanego. Prawnik tłumaczy, że nie da się porównać krzywdy Tomasza Komendy nawet z tymi sprawami, w których do tej pory przyznawano zadośćuczynienia, dlatego, że osoba skazana za zabójstwo dziecka w więzieniach jest traktowana - jak ujął - "drastycznie".

Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj zostanie wylosowany sędzia, który zajmie się tą sprawą. On też podejmie decyzję w sprawie wyłączenia jawności i przeniesienia sprawy do innego sądu.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

Olej2019.04.18 0:30
A dlaczego od państwa a nie od samostojnej kasty ? Wszak kasta uważająca się za niezawisłą od niczego feruje ,,salamonowe’’ wyroki pod własną kieszeń. Dlaczego my obywatele mamy ponosić konsekwencje brakoróbstwa, kanciarstwa i zwyczajnej głupoty ??? Niechaj kasta poniesie odpowiedzialność zbiorową za swoje winy. Niechaj sąd uznający winę prokuratora dokona konfiskaty jego majątku i zadośćuczyni pokrzywdzonemu jego szkodę. Dlaczego urzędnicy nie ponoszą konsekwencji swoich win i błedów ze swoich kieszeni ???
vv2019.04.17 20:28
A obrońca uciśnionych Ćwiąkalski jak był ministrem sprawiedliwości, to Komendę skazali i siedział w najlepsze z dożywociem w papierach. Jak facet dostanie 18 baniek, a Cwiakała zawinie 5 % to nieźle na tym wyjdzie .... finansowo i wizerunkowo, bo powinien odpowiadać za to przynajmniej swą reputacją
OZ2019.04.17 16:05
To Tomasz Komenda musi walczyć ???!!! Za wszystkie łajdactwa którego dopuścił się wobec niego tzw. bezmiar sprawiedliwości powinni odpowiadać ci którzy dopuścili się Jego skazania, a odszkodowanie, którego słusznie się domaga, to należy przynieść Tomaszowi pod wskazany adres w zębach i na kolanach.
zdziseg2019.04.17 20:54
Największą patologią państwa polskiego jest brak odpowiedzialności osobistej urzędników za ich niekompetencje. Gdyby sędzia stracił powiedzmy 3/4 dobytku życia za skazanie go na podstawie niespreparowanych dowodów(a właściwie braku dowodów) to myślę, że inni sędziowie by się zastanowili 2 razy zanim zrobią podobnie