26.02.20, 14:45Xi Jinping, fot. Global Panorama; Donald Trump, fot. Gage Skidmor; lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr; zdj. edyt.

Konferencja w Monachium jako starcie USA i Chin

Podczas corocznej konferencji w Monachium doszło do napięć na linii USA-Chiny. Amerykańska delegacja usiłowała przedstawić komunistyczne Chiny, jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie, zaś chiński minister spraw zagranicznych promował całkowicie odmienną wizję roli swojego państwa. Konferencja w Monachium, która odbyła się w dniach 14-16 lutego 2020 r. to największe tego typu wydarzenie poświęcone kwestiom światowego bezpieczeństwa. W tegorocznej edycji wzięło udział 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów.Szef Pentagonu Mark Esper w swoim przemówieniu stwierdził, że Chińska Republika Ludowa stanowi największe wyzwanie dla USA. Pod wodzą prezydenta Xi Jinpinga zmierza ona w złym kierunku, co znajduje wyraz w rosnącej skali represji i drapieżnych praktyk handlowych oraz coraz bardziej agresywnej postawy wojskowej, która ma odzwierciedlenie na całym świecie. Zdaniem Espera, społeczność międzynarodowa musi podjąć wyzwanie związane z manipulowaniem porządkiem światowym przez Chiny, a także powinna być głęboko zaniepokojona wykorzystaniem przez KPCh najnowszych technologii do śledzenia i represjonowania mniejszości muzułmańskich, dziennikarzy i aktywistów. W jego opinii Chiny szkodzą długoterminowo gospodarkom państw, a poprzez technologie takie jak 5G, mogą zdominować światowe rynki. Szef Pentagonu podkreślał, że nie dąży do konfrontacji z Chinami, ale chce by zaczęły przestrzegać międzynarodowych zasad i norm.

Sekretarz stanu Mike Pompeo w swoim przemówieniu wskazał listę państw, budzących obawy USA i NATO. Wśród nich oprócz Rosji i Iranu, znalazły się Chiny, których agresywna postawa jest uznawana za rosnące zagrożenie. Pompeo wskazał, że powyższe państwa chcą być imperiami, destabilizując oparty na regułach system międzynarodowy. Jego zdaniem, Chiny wykorzystują cyberprzestrzeń do wywierania wpływu na innych, a chińska firma Huawei jest ,,koniem trojańskim” umożliwiającym szpiegowanie komunikacji elektronicznej. Dobitnie wskazał, że Chiny mają nierozwiązane spory o granice morskie z większością sąsiadów oraz próbują przemilczeć kwestię Tajwanu i Hongkongu. Ostrzegł też przed niesprawiedliwymi praktykami Pekinu w walce o zasoby Arktyki.

Uczestnikiem Konferencji w Monachium był także minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi, który wygłosił przemówienie i uczestniczył w krótkiej sesji Q&A. Minister przedstawił uczestnikom obecną sytuację w walce z koronawirusem. Zapewnił jednocześnie, że rygorystyczne środki podjęte przez chiński rząd są skuteczne, a Chiny pewne, że wygrają walkę z epidemią. Wang Yi odrzucił krytykę USA i oskarżył Waszyngton o udział w „kampanii oszczerstw” przeciwko Pekinowi. Jego zdaniem komentarze Espera dotyczące intencji Pekinu „nie były oparte na faktach” a ,,wszystkie oskarżenia przeciwko Chinom są kłamstwami”. Dalej powiedział, że prymarną przyczyną problemów jest to, że USA nie chcą pozwolić na szybki rozwój i odrodzenie Chin oraz zaakceptować sukcesu kraju socjalistycznego. Jego zdaniem dążenie Chin do modernizacji ma być nieuniknionym trendem w historii i nie zostanie powstrzymane przez żadną siłę na świecie. Zachód musi porzucić podświadomość o wyższości swojej cywilizacji oraz uprzedzenia i obawy dotyczące Chin – dodał Wang Yi. Próbując przedstawić Chiny jako pokojowego gracza, Wang Yi odwołał się do ,,chińskich genów kulturowych”, które nie pozwalają temu krajowi podążać w kierunku hegemonii. Jego zdaniem wielkie narody powinny strzec pokoju i stabilności na świecie oraz dążyć do wzmocnienia multilateralizmu, współpracy win-win i poszanowania norm międzynarodowych.

Konferencja w Monachium, była kolejnym miejscem starcia USA i Chin i ich dwóch wizji, postrzegania zagrożeń, a przede wszystkim obrony własnych prymarnych interesów. Amerykanie przypominali, że władza i wpływy komunistycznych Chin, będą zagrożeniem dla wolności i bezpieczeństwa na świecie. Delegacja Pekinu, jak mantrę powtarzała, że najważniejsza jest dla nich wzajemna współpraca oparta na multilateralizmie i pokojowej koegzystencji.

Łukasz Kobierski

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

 

Komentarze

Jeżeli jest pochodzenia naturalnego to modlitwa.2020.03.21 8:18
Skoro tu i ówdzie mówi się ukradkiem, że wirus powstał w laboratorium. To dawać szczepionkę. Jeszcze nie jest za późno.
pistoleto2020.02.27 7:25
dobry komuch z chin to martwy komuch
anonim2020.02.26 20:37
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
"filmy online" - NIELEGALNE2020.02.26 15:47
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE. O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
Olej2020.02.26 15:46
O ile sowiety są prymitywną agresią, o tyle Chiny to podstępny zabójca, operujący bardziej wyrafinowanymi metodami ekspansji. Zarówno jedni i drudzy stanowią dla świata zagrożenie. Chiny być może będą musiały rewidować koncepcję kierowniczej roli partii, gdyż syte społeczeństwo w pewnym momencie upomni się o swoje prawa. A tak poza wszystkim niezbadane są Wyroki Boskie, Ot pandemia wirusa, i już zaczyna być jazda w dół, wszystko się może nagle posypać, silne kontynentalne trzęsienie ziemi i następuje zmiana perspektywy wszystkiego co dotychczas stanowiło pewnik.
Hit2020.02.26 15:37
Oglądaj Hit- Bad Boy (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
myślmy przede wszystkim o Polsce2020.02.26 15:21
Za taki stan rzeczy "w pierś" muszą się uderzyć wszystkie poprzednie administracje w USA. Jeżeli chodzi o EU, głównie Niemcy i ich zachłannosc na "geld - money" może doprowadzić, bez przesady, do światowej już nie recesji ale depresji ekonomicznej. Chiny wykorzystały zachłanność nie tylko CEOs w USA ale i w EU. Niemcy to jest najbardziej hipokrytyczny jeżeli nie naród to z pewnością ich elity gospodarczo-polityczne. Likwidują u siebie elektrownie na "atom" a otwierają nowe kopalnie, mało tego, kupują "brudną energie" z Polski. Nie sposób nie wspomnieć o ich imporcie gazu z Rosji. Miliardy do szkatuly Kremla na zbrojenia. Należy brać przykład z administracji D. Trump: USA FIRST. POLSKA NAJWAŻNIEJSZA, itp.
Stanislaw2020.02.26 15:17
Jest coś na rzeczy w tym, że kultura zachodnia, także ta polityczna, począwszy od wychowania szkolengo dzieci i mlodzieży bazuje na zasadzie współzawodnictwa i zdobycia pierwszeństwa i hegemonii; stąd agresywność i traktowanie drugiego tylko jako niebezpiecznedgo rywala, którego trzeba pokonać i na plecach pokonanego wznieśc się na wyżyny pierwszeństwa. Takie podejście do drugiego człowieka, grup i narodów jest często zupełnie obce, np. w regionach Azji czy Afryki. Być może, że i Chiny jeszcze nie zdobyly właściwego Zachodowi tupetu, arogancji i rywalizacji i dominacji za wszelką cenę.
ktoś tam2020.02.26 16:29
Jeśli chodzi o Chiny to aktualnie problemem w sferze wolności jest "program lojalnościowy". Niestety ta tendencja - choć nie w taki sam sposób - jest widoczna np. w Niemczech czy w ogóle na Zachodzie pod nazwą "poprawności politycznej".
Reytan2020.02.26 17:06
Jestes idiota genetycznym. Tylko w kstolicyzmie iistnieje wiara w rownosc wszystkich bliznich,i naszych zobowiazan moralnych do nich. Ucz sie leniuchu !
Andy Semicki Rabin2020.02.26 15:11
"współpracy win-win" - czegoś takiego anglosaska polityka nie zna.
Reytan2020.02.26 17:03
A jaka zna poza Polska ?
Andy Semicki Rabin2020.02.26 19:30
Byłym Ci chętnie odpowiedział, ale pytania, jakie zadałeś, nie rozumiem. Jesteś Polakiem? Czy Rosjaninem?
Andy Semicki Rabin2020.02.27 0:23
Jeśli masz wątpliwości, to przypomnij sobie rok '39 i angielski gwarancje dla Polski.