24.04.20, 09:30Fot. via Pixabay - CCraemer

Koronawirus. Pandemia uderza w finanse Kościoła. ,,Tak źle nie było nigdy''

Okres pandemii jest niezwykle bolesny nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla Kościoła. Jak informuje „Rzeczpospolita”, przez brak ludzi w kościołach parafie tracą stabilność finansową.

Jak czytamy:

Pandemia koronawirusa, która uderzyła we wszystkie dziedziny życia, mocno nadwerężyła także finanse Kościoła, począwszy od parafii, poprzez diecezje, Konferencję Episkopatu Polski, na Watykanie skończywszy”.

W rozmowie z dziennikiem ks. Marek Typrowicz, proboszcz parafii w Ustrzykach Górnych podkreślił:

Tak źle nie było nigdy. Na razie udaje mi się płacić wszystkie rachunki w miarę na bieżąco, ale pieniądze powoli się kończą”.

Problemem jest brak pieniędzy, które księża w swoich parafiach zbierają w trakcie Mszy od wiernych. Stanowią one podstawę utrzymania. Kłopoty finansowe mają mieć wszystkie polskie parafie, zakony czy klasztory.

Co więcej, kościoły zawsze mogły liczyć na większy zastrzyk finansowy w okresie Wielkanocy oraz I komunii.

Nie pozostaje zatem nic innego jak zaapelować do wiernych, aby wsparli swoje parafie czy zaprzyjaźnione klasztory!

dam/"Rzeczpospolita",Fronda.pl

Komentarze

Jan Radziszewski 2020.05.14 1:18
świrusy nie cieście się za bardzo - bo i was czekają bardzo ciężkie czasy a i Sąd ostateczny blisko !!! Bezbożniku a jak myślisz gdzie trafisz ? proste - jak wszyscy żydzi i wojownicy dżihadu mordercy ateiści i poganie Bałwochwalcy do PIEKŁA gdzie będziesz głodem przymierał - tzn nie zasiądziesz do stołów dla zbawionych
Jan Radziszewski 2020.05.14 0:57
20 czerwca 2019 r. Microsoft oficjalnie złożył wniosek patentowy na technologię, która bezpośrednio łączy ciało ludzkie z cyfrowym systemem płatności. Bardzo podejrzane jest nadanie muneru dla wniosku: patent otrzymał numer rejestracyjny 2020-0 6 0 6 0 6 . Wcześniej napisaliśmy, że multimilioner Bill Gates ogłosił podczas wywiadu 24 marca, że pandemia korony doprowadzi do wprowadzenia „świadectw szczepień” lub paszportu szczepień. Bez prawidłowych znaczków cyfrowych potwierdzających, że zostałeś zaszczepiony, zostaniesz praktycznie wykluczony ze społeczeństwa. Bill Gates zrezygnował z zarządu Microsoft, ale nadal ciężko pracuje przez swoją niesławną Fundację Billa i Melindy Gatesów w kierunku tego samego celu końcowego: obowiązkowego szczepienia całej ludzkości.Według Gatesa, szczepionka koronowa będzie gotowa w ciągu 18 miesięcy, a normalne życie nie będzie mogło wrócić, dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni. Cyfrowy system płatności bezpośrednio powiązany z twoim ciałem Zaledwie 3 miesiące przed wybuchem koronawirusa w Chinach współzałożyciel firmy biometrycznej Microsoft ID2020 ogłosił nowe projekty obejmujące „wiele technologii identyfikacji biometrycznej”. Firma Gatesa Microsoft opracowała teraz system z „urządzeniem” (mikro / nanochip?), Który działa bezpośrednio z temperaturą, tętnem i falami mózgowymi ludzkiego ciała, aby móc kupować i sprzedawać monety cyfrowe, takie jak np. bitcoiny. „Aktywność ludzkiego ciała związana z zadaniem użytkownika może zostać wykorzystana w procesie wydobywania systemu kryptowalut”, rozpoczyna podsumowanie arkusza patentowego . „Serwer może przypisać zadanie do urządzenia użytkownika połączonego komunikacyjnie z serwerem”. Czujnik połączony komunikacyjnie lub istniejący w urządzeniu użytkownika może wykrywać aktywność fizyczną użytkownika. Na podstawie postrzeganej aktywności ciała użytkownika można wygenerować dane dotyczące aktywności ciała. System kryptowalutowy połączony komunikacyjnie z urządzeniem użytkownika może zweryfikować, czy dane dotyczące aktywności ciała spełniają jeden lub więcej warunków określonych przez system kryptowaluty i może przypisać kryptowalutę użytkownikowi, którego aktywność ciała została zweryfikowana. ” Bez szczepień i bez chipa = nie możesz już nic kupić ani sprzedać? Jest to układ z możliwym mikroprocesorem / nanocząsteczkami, który jest bezpośrednio związany z aktywnością twojego ciała, taką jak tętno, temperatura i fale mózgowe. System ten określa na podstawie twojego ciała, czy spełniasz określone „warunki”, aby móc kupować lub sprzedawać. Nietrudno wyobrazić sobie, że w tych warunkach istnieje obowiązkowa szczepionka, która zawiera cyfrowe markery, które mogą być odczytane przez chip. Mówiąc wprost : brak szczepień i brak chipa = koniec kupowania lub sprzedawania , ponieważ wezwanie się do eliminacji gotówki, ponieważ może być „zanieczyszczona” wirusem koronowym, jest głośniejsze niż kiedykolwiek na całym świecie.
anonim2020.05.5 15:54
Powinno się wprowadzić deklarowany przez zainteresowanego, podatek na potrzeby takiej czy innej religii. Byłby odciągany przy poborach, tak jak funkcjonuje to w innych krajach. I tak, Katolicy wsparliby KRK, prawosławni Cerkiew itd. Jednym z praw obywatela jest możliwość wyznawania bądź niewyznawania takiej czy innej religii, część obywateli mogłaby w związku z tym odmówić płacenia podatku jako osoby areligijne, wówczas byłyby takie osoby automatycznie skreślane z listy wyznawców religii do której były przypisane. Moim zdaniem to zdrowy układ, każdy by płacił, bądź nie na poszczególne kościoły. Byłoby również wiadomo ilu jest w Polsce katolików, prawosławnych, protestantów itd. a także obojętnych religijnie, co wpłynęłoby pozytywnie na dyskurs w stosunkach państwo a kościoły.
omi22020.04.25 20:12
Trzeba księży finansowo wesprzeć, bo zaczną się prostytuować!
omi2020.04.25 20:08
Przecież Kościół Katolicki posiada bardzo wiele budynków przeznaczonych na wynajem, księża płacą obniżone składki ZUS, za pogrzeby dalej pobierane są bardzo wysokie opłaty. część rachunków to rachunki zaliczkowe, np. energia elektryczna, czy gaz więc w następnym okresie rozliczeniowym opłaty będą zerowe. Jeżeli organista, czy ktoś inny nie wykonuje obowiązków służbowych to jak w większości zakładów, otrzymuje obniżoną pensję. Jak patrzę na większość księży to sobie radzą, w ostateczności spadnie stopa życiowa do poziomu zamożnych rodzin. Żal mi tylko młodych księży, oni będą musieli w większym stopniu "dzielić się" ze zwierzchnikami, ale może to dobry czas dla Kościoła, czas wyrzeczeń, refleksji i powrotu do źródeł, gdzie tryska czysta wiara niezmącona "dopływami"
rebeliant2020.04.25 6:41
Finanse to bardzo brudna ruletka. Jedynie pożytecznej i dającej dobre owoce pracy nie da się oszukać. Za pieniądzem schowasz wyzysk, sutenerstwo, rozpowszechnianie narkotyków. Za dojeniem krowy, oraniem ziemi, tworzeniem mebli, wypalaniem cegieł,.... nie schowasz bandyctwa.
Marcel2020.04.24 22:06
No i bardzo dobrze, niech te średniowieczne przesądy wreszcie przeminą
gość2020.04.24 19:52
jeśli Bóg do czegoś dopuszcza to znaczy że jest to dobre. finanse kościoła są w świetnej kondycji ponieważ nie było nigdy okresu by kościół nie zarabiał. tajemnicą jest gdzie są teraz te pieniążki. ale my ludzie mamy poważniejsze problemy. pada przemysł i miejsca pracy nie dzięki koronawirusowi tylko dzięki decyzjom polityków by przemysł zlikwidować a Polskę oddać za długi tym z bliskiego wschodu.
aaa_kotki_dwa2020.04.24 18:33
Nareszcie coś miłego w tych smutnych czasach.
Anonim2020.04.24 17:13
Księżą pracują w szkołach szpitalach,wojsku w instytucjach rządowych itp.Mają stałe miesięczne dochody.Mogą przetrwać bez tacy.Niech się nie dają oszukiwać biskupom.
Jan Paweł II 2020.04.24 16:49
Pewien kapłan z Torunia dużo się modlił i od bezdomnego otrzymał czek na milion złotych. Kapłani mówiący o spadku dochodów z tacy powinni wziąć przykład z tego księdza i gorąco się modlić ( co najmniej osiem godzin dziennie, w tym trzy godziny leżąc krzyżem i pięć godzin klęcząc) , a nie narzekać !
ladychapel2020.04.24 14:28
Z portalu: wiara.pl My, katolicy, na ogół niechętnie mówimy o pieniądzach, a już najmniej o tym, jak się nimi rządzimy. To źle, bo sama Biblia uczy, jak właściwie postępować z pieniędzmi. Na jesieni ub. roku zakończył się pierwszy w historii naszej diecezji kurs finansowy Crowna. Teraz trwają dwa kolejne. Te, słabo jeszcze u ans znane kursy, uczą m. in. jak po chrześcijańsku konstruować swój domowy budżet, jak nie zaciągać kredytów, jak dzielić się tym, co mamy, z bliźnimi, jak zaoszczędzić co miesiąc jedną piątą dochodów, a przy tym jak z pozostałych pieniędzy wykroić jeszcze na zachcianki. Że niemożliwe? Przeciwnie - to się da zrobić, bo system takiego szkolenia znany jest i praktykowany prawie od stu lat na zachodzie Europy. Aaa, bo nie powiedziałem najważniejszego, że wymyślili go ewangelicy po to, aby służył wszystkim chrześcijanom. To taka ekonomia realizowana według Bożego planu, zawartego w Piśmie Świętym. I to działa, rzeczywiście działa i przynosi pożytek. Nie tylko rodzinom, które po kursie wiedzą, jak policzyć i jak wydać swoje pieniądze, ale także potrzebującym, do których trafia co miesiąc biblijna dziesięcina, przekazywana przez absolwentów chrześcijańskich kursów fiskalnych Crowna. To zdumiewające, że większość z nas niechętnie mówi o domowych finansach. Prawdopodobnie dlatego, że nie umiemy sobie z nimi radzić, że wydajemy więcej niż zarabiamy, że zaciągamy głupie kredyty, stając się zakładnikami bankierów. „Kto ma kredyt, stracił wolność” – mówią ci, co z Crownem są na ty. I zaraz podają recepty, jak się gospodarzyć, żeby być wolnym. Nic dziwnego, że ewangelicy inaczej niż my traktują sprawę obchodzenia się z pieniędzmi. Korzenie ich światopoglądu religijnego głęboko tkwią w mieszczańskiej mentalności średniowiecznych miast, gdzie bogaty był nie ten, co się lenił albo rabował, ale ten, który całymi pokoleniami systematycznie pracował, odkładał i wydawał z rozsądkiem. Teraz można tego mieszczańskiego sukcesu doświadczyć na samym sobie, przyłączając się do kursów Crowna i postępując z naszymi finansami tak, jak pan Bóg przykazał. Okazja nadarzy się szybciej niż myślimy, bo ruch rozwija się w diecezji niezwykle dynamicznie. https://biblia.wiara.pl/doc/1462786.Biblijny-budzet-domowy
anonim2020.04.24 12:41
Super! Oby tak dalej! Niestety, zaraz państewko PiSu wesprze zaprzyjaźniony EPiSkopat jakąś lewą kasą, Która oczywiście pójdzie na utrzymanie biskupich pałaców, a nie na jakieś tam parafie.
antoni.s2020.04.24 12:20
Niech sprzedadzą trochę pierścieni i złotych łańcuchów,na jakiś czas wystarczy,a jak znowu zabraknie niech wynajmują pokoje w plebaniach na godziny,jak banaś,to prawdziwa żyła złota,aż dziw że jeszcze na to nie wpadli,no chyba że są zajęte przez ministrantów.
hewel hawolim kuloj hewel2020.04.24 12:19
przynajmniej tyle dobrego przyniosl ten wirus... A teraz jestem gotowy na fale nieprzyjemnych komentarzy :)
anonim2020.04.24 12:30
Czemu mają być nieprzyjemne ,przecież to tak miło jak komuś się żle dzieje prawda ? A jak jeszcze kogoś się nie lubi to radocha podwójna . Ja ci nie życzę żle ,chociaż kryzys ciebie też dopadnie to murowane ,bo wszyscy ucierpimy ,ale nie potrafię cieszyć się ,że komuś jest ciężko ,nawet tobie bedę współczul .
marnosc nad marnosciami2020.04.28 13:55
nie ciesze sie jak ludziom zle sie dzieje, natomiast jestem rzeczywiscie uradowany dowiadujac sie, ze zle sie dzieje instytucji katolickiej, ktora uwazam za bardzo zla
franek2020.04.24 12:09
To Prymas Polski abp Polak powiedział ,że chodzenie do kościoła to grzech przeciwko 5 przykazaniu. Zatem proponuję wymienić prymasa na takiego co pozwala chodzić do kościoła i taca będzie pełna.
anonim2020.04.24 12:24
Przed odejściem niech wesprze parafie ,które nie mają za co płacić rachunków .
Mo2020.04.24 11:21
Słuchajcie lemingi. I o to "komuś" chodzi.
Pisowiec2020.04.24 11:15
Polska to kraj katolicki, stąd warto pomyśleć o przejściowym podniesieniu stawki VAT do 24%, ten 1 % to bardzo niewiele a wsparłby kapłanów bardzo! nie na stałe, ale tak na rok byłoby to korzystne dla wszystkich!
marad2020.04.24 10:49
No i na tym to wszystko polega- tylko KASA.----
anonim2020.04.24 12:21
A ty funkcjonujesz bez kasy ?Nie płacisz rachunków ,nie potrzebujesz pieniedzy ?
PIS-ior ✝2020.04.24 10:30
"Pandemia koronawirusa […] mocno nadwerężyła także finanse Kościoła". Nie cieszcie się przedwcześnie ateiści, lewacy, bluźniercy, pachołki szatana! Kościół to nie firma. Jego misją jest nauczanie o zbawieniu - tych, którzy zechcą tego słuchać. Jest niezniszczalny na mocy zapewnienia jego twórcy, samego Chrystusa: "Bramy piekielne go nie zwyciężą".
Albert2020.04.24 10:37
"Kościół to nie firma." To firma o charakterze mafijnym - przestępczo-kryminalnym.
anonim2020.04.24 12:32
Nie ,oni nic z tobą nie mają do czynienia Albercie to twoja firma ma taki charakter.
Szymon2020.04.25 2:14
"Albert" / Lech Keller...dumny...g.../ A ty jesteś w jakim "charakterze" ? Czy ty nie jesteś sam o charakterze przestępczo - pedofilskim??? Ile razy siedziałeś w pudle za dzieci? Sądzisz, że tam zamykają niewinnych!? A jak to było z dziećmi siostry, powiesz nam?? Już kilka razy cię o to pytano! Jakoś głuchy jesteś? Prawda boli? Udajesz, że nie widzisz, nie słyszysz?? Ale obsmarować niewinnych, to pierwszy jesteś? Ty takie dno moralne, siebie nie szanujesz i tak samo innych próbujesz traktować!
Inquisitio2020.04.24 10:40
Na mocy swego zapewnienia Jezus miał powrócić w chwale zanim "przeminie to pokolenie" jego wyznawców sprzed około 2000 lat. Nic z tego nie wyszło, więc nie ciesz się przedwcześnie z Jezusowych zapewnień.
PIS-ior ✝2020.04.24 15:37
Jezus zapowiedział zniszczenie Jerozolimy i faktycznie, jeszcze za "tego pokolenia" Rzymianie zburzyli w roku 70. świątynię, z której, jak powiedział "nie pozostał kamień na kamieniu". Zapowiedział też swoje zmartwychwstanie, prześladowania chrześcijan i in. Będziesz dalej szukał dziury w całym? To specjalność lewactwa.
themask 2020.04.24 10:58
haha -" Kościół to nie firma" świetny żart
Pachołek Barbara Santana2020.04.24 13:19
Skoro jest taki niezniszczalny ten kościółek, to dlaczego tydzień bez datków zachwiał go w samych posadach? XD
anonim2020.04.24 10:17
Niech kurie wesprą swoje parafie. Na biednych nie trafiło.
Albert2020.04.24 10:08
"Na razie udaje mi się płacić wszystkie rachunki w miarę na bieżąco, ale pieniądze powoli się kończą" To może pora pomyśleć o jakiejś dla odmiany uczciwej pracy? Fakt, kokosów nie dostaniesz kleruchu, ale nawet dla ludzi bez braku wykształcenia znajdzie się coś w stylu kopania rowów, albo podawania cegieł na budowie. Na kasę do Biedronki nie pójdziesz, bo nie masz kwalifikacji, więc zapomnij.
A. M.2020.04.25 1:59
Albercie-Lechu! Zamknij się, ateisto ! To nie twoja sprawa! Ty i tak nie dawałeś na KK ! Przestań się nami interesować ! Pomyśl lepiej, czy zapłaciłeś dzieciom odszkodowania za pedalstwo? A o nas niech cię głowa nie boli!?
Koronawirus2020.04.24 10:03
Prośta o manne z nieba katoszumowiny!
anonim2020.04.24 15:17
A wiesz ,że mannę dostaną ,ale z tobą gorzej będzie ,tak ,że zastanów się nad tym co piszesz .
Jan Radziszewski 2020.05.14 1:08
a jak myślisz gdzie trafisz ? prosta - jak wszyscy żydzi i wojownicy dżihadu mordercy ateiści i poganie Bałwochwalcy do PIEKŁA gdzie będziesz głodem przymierał - tzn nie zasiądziesz do stołów dla zbawionych
man.of.Stagira2020.04.24 10:01
księża pobudowali wielgachne zamki i pałce i tera nie ma kto utrzymywać tych molochów a i duchowni żyją w liuksusach!
man.of.Stagira2020.04.24 10:51
to nie jest mój komentarz . tyle
Saki Faki2020.04.24 9:58
www.fronda.pl/a/przez-50-lat-spozywala-jedynie-komunie-swieta-to-jest-prawdziwa-wiara,45810.html
ups2020.04.24 9:56
spokojnie jak dobrze pojda wybory, Pis podziękuje i pomoże
anonim2020.04.24 12:34
Naiwny jesteś czy głupka udajesz ,PiS nie jest katolicką partią .
Stały czytelnik2020.04.24 13:49
A to episkopat jest katolicki? Pojedynczy katolicy może się tam jeszcze i uchowali, ale giną w tłumie.
kuria2020.04.24 9:53
"...ale pieniądze powoli się kończą..." Na czas kryzysu zalecamy odżywianie się Eucharystią i Słowem Bożym, ogrzewanie się Bożą Miłością oraz oświetlenie za pomocą Bożego Światła lub Mistycznej Iluminacji.
anonim2020.04.24 12:20
Dziękujemy ,gorzej z tymi co tego nie mają ,a kryzys wszystkich dopadnie nie tylko kościoły ,oj biedni oni będą.
dialog2020.04.24 9:51
Coz ilosc kasy jest proporcjonana do liczby wiernych, wiec uleglosc wladzy i zgoda na ograniczenie liczby wiernych na mszy do 5 osob ma swoje skutki. KK powinien walczyc z masoneria a nie isc z nia na ugody.
Nesse2020.04.24 10:00
Nie wiem, czy zna Pan/Pani historię masonerii, ale księża katoliccy stanowili fundament jej struktury. Była to organizacja zrzeszająca osoby uczone, oświecone jak na tamte czasy, które swoją wiedzą i czynem wpływały na otaczający ich świat, aby stawał się coraz lepszy. Ale w książkach z wydawnictwa frondy (niestety miałam nieprzyjemność ich czytania) masoneria jest spuścizną Lucyfera...
s\305\202owa 2020.04.24 9:48
A napisano w ewangelii: :"abyście nie byli ciężarem dla innych" i to było do apostołów
Nesse2020.04.24 9:46
Klasztory jeszcze chętnie (z wyjątkiem redemptorystów), zwłaszcza Zakon Kapucynów, którego członków miałam okazję niegdyś poznać na Golgocie Młodych. Bracia robią naprawdę dobrą robotę! Natomiast księży, biskupów, kardynałów? :/ Meh, skoro nie nauczyli się dysponować majatkiem kościelnym przez dwa tysiąclecia, to czemu teraz mamy im pomagać?
J.P2020.04.24 9:46
Z reguły gdy człowiek popada w tarapaty finansowe myśli co mógłby spieniezyc, jak żyć oszczędniej. Działki i tereny którymi dysponuje Kościół mogłyby służyć społeczeństwu, z pewnością znajdą się chętni. Ale jak to jest z własnością, ciężko się rozstawać z tym co się posiada chociażby było ugorem pomimo, że jak przecież wiadomo dusza jest najważniejsza i to co nie materialne.
anonim2020.04.24 12:18
Poczekamy jak ciebie bieda dopadnie ,a dopadnie ,bo dla wszystkich ciężkie czasy idą jak bedziesz spieniężniał swoj majątek i jaki bedziesz wtedy mądry.
J.P2020.04.24 14:02
Niestety nie mam aż tyle majątku w gruntach co Kościół. Podpowiem ci jeszcze, że Kościół do Ciebie szybciej rękę wyciągnie nim pomyśli o możliwości pozbycia się czegoś mimo iż to Ty ubogi jesteś.
słowa 2020.04.24 9:45
Zawsze można coś posprzedawać, szukać pracy albo iść na zasiłek jak zwykły człowiek. Jak to mówił jeden biskup: żyć oszczędnie i zacisnąć pasa.
anonim2020.04.24 12:37
Szykuj się na te zaciskanie pasa ,tylko nie płacz jak to cięzko ,bo i ciebie bieda dopadnie .
Jussuf2020.04.25 7:53
niech się ksiądz nie denerwuje...
ladychapel2020.04.24 9:45
Dlaczego wierni KK nie wspierają swych parafii tak jak wierni ewangeliccy?
StanPio2020.04.24 11:22
Bo Episkopat i Franciszek zamknęli Kościoły. Wart robotnik zapłaty!
STANISLAW2020.04.24 11:58
Chcesz podatku? Blażenstwo!
ladychapel2020.04.24 14:02
WIerni ewangeliccy sami utrzymuja swe parafir - skladka koscielna (dziesiecina) oraz ofiara na nabozenstwach
ladychapel2020.04.24 14:05
5 Przykazanie Kościelne nakazuje: "Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła."
doktorek2020.04.25 14:56
Dopiero co była kolęda.
omi2020.04.25 20:11
bo w Kościele Katolickim usługi są wyceniane, brak usługi+posługi brak zapłaty