19.04.20, 13:33Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com/pxhere.com

Koronawirus Polsce. Etapy znoszenia ograniczeń

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,

 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,

 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,

 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),

 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.

 • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

 • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

 • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),

 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),

 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!

Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy

 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek

 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami

 • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)

 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie salonów masażu i solariów

 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!


gov.pl

Komentarze

anonim2020.04.19 17:26
Dr Judy Mikovits | Nosząc maski, zabijemy więcej ludzi niż ten cały wirus. www.youtube.com/watch?v=frsQrv0dwF8
anonim2020.04.19 15:26
Pierwszy etap - otwieramy lasy, aby bankrutujący przedsiębiorcy mogli się powiesić z rozpaczy. Dalsze etapy nie będą konieczne.
MaxFiend2020.04.19 15:25
Czy zarząd zdaje sobie sprawę, że spowoduje lawinowy wzrost zachorowań? Mają przygotowane pięć razy więcej łóżek w szpitalach zakaźnych? W dodatku tak wysoki wskaźnik zachorowań spowoduje sanitarne zamknięcia "otwieranych" przedsiębiorstw i nie będzie przez to spodziewanych wpływów do wyzerowanego budżetu. Trzeba było się szykować od stycznia a nie zajmować się propagandą Dudy i TVPiS pisowskie niemoty. Doprowadziliście Polskę na skraj bankructwa i raczej nie dacie rady nic więcej zrobić. PiSowscy wyborcy mogą teraz sobie podziękować. Brawo!
Bizon2020.04.19 15:59
Czy ja dobrze rozumiem, że ty chciałbyś, aby żadnych restrykcji nie znosić, a wręcz przeciwnie, jeszcze mocniej dokręcić śrubę zniewolonemu społeczeństwu? Jeżeli tak, jesteś szalony. Uważam, że żaden wirus nie zbierze takich żniw, jakie może zebrać krach gospodarczy i szereg idących za nich konsekwencji. Kraj już jest nad przepaścią, a może zostać doprowadzono do całkowitej ruiny. Jeżeli w Niemczech, które zostały dotknięte dużo mocniej tzw. wirusem głośno mówi się, że nawet liga piłkarska ma wrócić na początku maja, a u nas tylko zniewolenie, to naprawdę droga ku przepaści.
MaxFiend2020.04.19 16:59
Źle rozumiesz. Gdzie niby tak napisałem? Jeżeli gdzieś to widzisz, to jesteś szalony nieogarnięty ptysiu. :-D
Bizon2020.04.19 17:30
Ty gnoju!
ja 2020.04.19 14:37
Kupiłem maseczki chińskie , okazały się wadliwe: nie można przez nie oddychać bo są zrobione ze sztucznego materiału. Rozprowadza je Biedronka , także Żabka. Szajs chiński sprowadzony do Polski i przepłacony. Ten koronawirus to wychodowany w laboratorium w Wuchan prawdopodobnie jako broń biologiczna, która komunistom chińskim wymknęła się spod kontroli. Komunistyczne Chiny płacić odszkodowania całemu zarażonemu światu !
Koronawirus2020.04.19 14:26
No nareszcie! Już nie mogłem się doczekać :D
Coraz weselej2020.04.19 14:18
Brawo! Nie ma jeszcze w Dzienniku Ustaw publikacji rozporządzenia dotyczącego sytuacji od 20 kwietnia!
czytelnik2020.04.19 13:48
Nie zapominajmy , że oprócz wirusów biologicznych mamy też wirusy w rodzaju TW Oskar . O tym wirusie traktuje książka pt." Niebezpieczne związki Donalda Tuska " . Autorem jest Wojciech Sumliński .
czytelnik2020.04.19 13:49
Warto zapoznać się z treścią tej książki , wówczas poznamy jakim złem jest tytułowy wirus , TW Oskar .
Dam2020.04.19 14:19
Ponieważ nie odpowiedziałeś poprzednio, to ponowię pytanie. Który norweski kryminał tym razem splagiatował Wojciech Sumliński?
stop idiocie2020.04.19 22:59
Ten noszący tytuł "O idiocie imieniem Dam" .
katolicka kretynizacja polski2020.04.19 13:47
Drogie owieczki, zauważcie, że wasz Bóg najpierw stworzył wirusy przeciw ludziom, a potem człowieka z uszami żeby miał jak maseczkę zakładać przeciw tym wirusom.
antywirus2020.04.19 15:37
A może to człowiek zrobił tego wirusika? Dowiedz się co nieco na ten temat.
misiek2020.04.19 13:44
I my z tej tresury się cieszymy i na znak zgody zakładamy maski przez które wirus przechodzi jak przez sito.
Bizon2020.04.19 13:41
Brakuje słów. Etapy nieopisane żadnymi datami, podczas gdy inne państwa, które bardziej od nas ucierpiały, w rzeczywistości znoszą restrykcje i uruchamiają gospodarkę. Polacy zostali de facto zniewoleni, a trwanie w tym stanie doprowadzi kraj do ruiny gospodarczej, możemy tylko pomarzyć o takiej normalności, jaka jest i jaka na dniach ma być już w Niemczech. Znam wielu wyborców PiS, którzy po tej całej epidemii i zniewoleniu ludzi odwrócili się od tej partii, zakładam, że będzie ich tylko przybywać. Polecam twittera Matki Kurki, który był jeszcze niedawno nadwornym autorytetem moralnym PiS i portalu Fronda.