- Iran wyraża zainteresowanie eksportem ropy i gazu na Ukrainę. W obu przypadkach naturalnym krajem tranzytowym dla takich działań wydaje się Polska.- pisze Piotr Maciążek na portalu defence24.pl

Iran widzi możliwość w rozpoczęciu dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego na Ukrainę. Według Mohammeda Beheshtiego, irańskiego ambasadora w Kijowie, współpraca obu państw w branży węglowodorowej może być owocna również jeśli chodzi o usługi serwisowe.

Z powodu sankcji zachodnich, stan infrastruktury związanej z przemysłem wydobywczym pozostawia wiele do życzenia. To między innymi z tego powodu Irańczycy starają się pozyskać jak najwięcej partnerów do współpracy.

Z informacji Energetyka24.com wynika, że zainteresowaniem cieszy się także Polska.

- Import irańskiego błękitnego paliwa przez Ukrainę stanie się teoretycznie możliwy jeśli powstanie odpowiednia infrastruktura w tym kraju i u odbiorców. Jedną z poważnych opcji jest wykorzystanie do tego procesu świnoujskiego terminala LNG i polsko-ukraińskiego interkonektora, który do 2020 r. zyska dużą przepustowość. To konkretna propozycja w przeciwieństwie do spekulacji o budowie przez Ukrainę przy pomocy amerykańskiego kapitału własnego gazoportu w okolicach Odessy (nawet jeśli miałaby to być pływająca jednostka typu FSRU) lub włączenia się Teheranu w projekt Gazociągu Transanatolijskiego. - pisze defence24.pl

Jak twierdzi Maciążek, teoretycznie eksport węglowodorów z Iranu na Ukrainę jest możliwy, jednak w aktualnej sytuacji geopolitycznej lepsze perspektywy widać w branży gazowej niż naftowej.

- Dlatego wysoce prawdopodobne jest to, że ukraińsko-irańska inicjatywa ma w rzeczywistości na celu jedynie zorganizowanie prac firm serwisowych z Ukrainy w Iranie. - podkreśla Maciążek.

tg/defence24.pl

<<< CAŁA PRAWDA O KAPŁANIE, KTÓREGO LEWICOWE MEDIA NIEUSTANNIE ATAKOWAŁY. BIOGRAFIA ABP. JÓZEFA MICHALIKA!!! >>>

<<< TEORIA EWOLUCJI! PRAWDA CZY FAŁSZ? SPRAWDŹ SAM !!! >>>

<<< NIEZWYKŁA HISTORIA POLSKI! WIARA I TRON - KSIĄŻKA WCIĄGAJĄCA BARDZIEJ NIŻ FILM AKCJI! >>>

<<< O TYM CZYM NAPRAWDĘ JEST MIŁOŚĆ . NIEZWYKŁA KSIĄŻKA NAWRÓCONEJ ... WIEDŹMY! >>>