09.10.19, 13:55(fot. screen)

Kościół płaci odszkodowanie ofierze księdza pedofila. Mocny komentarz Terlikowskiego

Jak już informowaliśmy na portalu fronda.pl, sąd apelacyjny w Gdańsku nakazał diecezji pelpińskiej, parafii w Kartuzach i byłemu księdzu zapłacenie solidarnie 400 tys. złotych zadośćuczynienia bohaterowi filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" i zarazem ofierze księdza pedofila. Do sprawy odniósł się Tomasz Terlikowski.

Publikujemy pełny komentarz publicysty

"400 tysięcy zasądził sąd wobec parafii w Kartuzach i diecezji w Pelplinie na rzecz molestowanego od 13 roku życia Marka Mielewczyka sąd apelacyjny.

Uzasadnienie piorunujące. - Było to nieludzkie wykorzystywanie małoletniego dziecka; dziecka nieświadomego tego, co się w stosunku do niego dzieje; dziecka nie mającego pełnego, normalnego oparcia w rodzinie. Jaka kara spotkała pana S.? Rekolekcje i przeniesienie do innej parafii. Przeniesienie ze stanowiska wikarego na stanowisko proboszcza. Kara bardzo adekwatna, zdaniem Kościoła, w stosunku do sprawcy takich czynów - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Dorota Gierczak. Jakby tego było mało nikt nie przeprosił mężczyzny. - Nigdy nie doszło do przeprosin; nigdy nie doszło do przyznania się przez któregokolwiek z pozwanych przed sądem, że czyny były dokonywane, że nie było nadzoru nad księdzem - stwierdził sąd.

I powiem tyle, tam gdzie nie ma wierności Ewangelii tam Pan Bóg posługuje się świeckimi sądami, by wymierzyć sprawiedliwość, a jeśli samemu Kościołowi hierarchicznemu brakowało miłosierdzia wobec ofiar to zapłaci za to ogromną cenę. Nie tylko finansową."

Tomasz Terlikowski/ Facebook

Komentarze

wierny2019.10.11 10:05
Pan Terlikowski tez milczał całe zycie więc jako parafianin w przyszłosci tez bedzie placił.Nie bijmy w czyjeś piersi tylko zawsze w swoje.
hm2019.10.10 8:38
no właśnie a bp jest duchem który wszystko wie i ukrywa super interpretacja brrrrrrrrrrrr sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z zemstą a to tak wygląda
Alojzy Cedzidło2019.10.9 22:23
To się nam trafił ,,obrońca kościoła " , albo ,,krytyk sprawiedliwy " . Pan dr. Terlikowski . Poniższe ,,komentarze " najlepiej świadczą o tym ,ze jego ,,bezstronne " opinie , osady , trafiły na właściwy grunt . Te wyroki oparte głównie o ,,zeznania poszkodowanych" mają niewiele wspólnego z udowodnieniem winy .Wbrew pozorom wcale nie bronię ewentualnej pedofilii w kościele . Bo też tu wcale albo bardzo mało ma to wspólnego z walką z pedofiloiją na tym ,,terenie". To jest walka z KOŚCIOŁEM . Parafia , czy zakon ma płacić setki tysięcy złotych za pedofila duchownego , który podobno , jak zeznał ,,pedofilowany " 30 lat temu był molestowany . Zapłacić muszą , bo komornik pozbawi ich majątku . Równie ,,logiczne by było żądanie od tow Czarzastego ,,odszkodowania " za prześladowanie mnie przez K.Z PZPR w moim zakładzie w latach 72 -89. Takie to ,,bezstronne " te rozważania doktora teologii pana Terlikowskieglo..Powinni Go zatrudnić w POKO . Po wyborach .Ewentualnie w ,,Wiośnie"
Moly2019.10.9 18:49
A ososby ( niektore) pomstuja na Frondzie ze kosciol musi placic. Chociaz jest oczywieste ze kosciol wspoluczestniczyl w tej zbrodni przez jej tuszowane i ukrywanie oprawcy.
sp2019.10.9 22:02
Odpowiedzialność zbiorowa to może dotyczyć co najwyżej Ciebie, gdy Twoi koledzy okradną szkolny sklepik.
ZERRO2019.10.9 18:13
Następnym razem parafianki z kółka różańcowego same przypilnują żeby następny ksiądz nie sprowadzał dzieci na plebanię na cukierki.
Tasman2019.10.9 16:50
Tymczasem w Polsce... Dziś w Częstochowie zapadł wyrok skazujący pedofila z zakonu salezjanów. Pięć lat i po, tu proszę o uwagę: po 8 tys. zł odszkodowania dla dwóch chłopców. Zakon, odpowiedzialny za nadzór nad Domem Dziecka, w którym dochodziło do tych haniebnych czynów, powinien zbankrutować, a i to nie byłoby adekwatną karą.
Wiesław Kaloryfer2019.10.9 17:04
Odszkodowanie dostaje się za udokumentowane straty materialne. Jeśli takie udokumentował to tyle dostał. Choć mniemam, że pomyliłeś (albo media pomyliły i za nimi powtarzasz) odszkodowanie z zadośćuczynieniem lub nawiązką. W sprawach karnych zadośćuczynienia są stosunkowo niskie. Za to sąd zaznacza w wyroku, że jest to tylko częściowe naprawienie szkody. To otwiera drogę do procesu cywilnego o resztę. Pan Mielewczyk dostał zadośćuczynienie w sprawie cywilnej (gdzie te kwoty są znacznie wyższe). Zresztą u niego chyba nawet sprawy karnej nie było, bo jak przestępstwo popełniono w latach 80, to już się przedawniło. Dlatego nie ma co jego przypadku ze sprawą częstochowską porównywać.
Tasman2019.10.9 19:18
Coś mieszasz. Wyrok sądu w sprawie Mielewczyka ograniczał się tylko do nakazu przeprosin ofiary. Dopiero sąd apelacyjny w Gdańsku zmienił karę. Jak ofiara pedofila ma udokumentować straty materialne? Wiesz o czym piszesz?
Wiesław Kaloryfer2019.10.9 20:19
Ja mieszam? To ty napisałeś, że ofiara sprawcy skazanego w Częstochowie dostała odszkodowanie. Wiesz chociaż czym się różni odszkodowanie od zadośćuczynienia (nie, to nie to samo)?
Tasman2019.10.9 22:35
Żeby nie było, przyznaję Ci rację. Odszkodowanie to nie to samo, co zadośćuczynienie. Ale nie dziwi Cię różnica między 8 tys. a 400 tys.? To drugie jest skutkiem apelacji nie pozwu cywilnego.
Wiesław Kaloryfer2019.10.9 23:59
Apelacja też jest skutkiem pozwu. Zdecydowana większość tego typu spraw rozstrzyga się dopiero w dwóch instancjach. Skarży albo powód, albo pozwany. Czasem nawet jeden i drugi. Po to własnie jest druga instancja, by wyrok mógł zostać zweryfikowany. Natomiast o 8 tys. już pisałem.To była sprawa karna, nie cywilna. Sprawa karna skupia się na skupia się na rozstrzygnięciu co do winy i wymierzeniu kary. Nie zamyka to natomiast drogi do dodatkowej rekompensaty w postępowaniu cywilnym. O tyle to jest korzystne, że w cywilnym wyrok zasądzający roszczenie może dotyczyć więcej podmiotów. W karnym wyrok dotyczy samego sprawcy. Co komu z milionowego wyroku na jakimś podrzędnym księdzu, kiedy ten do końca życia się z tego nie wypłaci. W cywilnym pozwanym może być dodatkowo zakon, kuria, etc. Tu możliwości egzekucji wyroku są znacznie większe.
Max Fiend2019.10.9 16:22
Zbyt małe odszkodowanie. Powinien być co najmniej milion.
CR2019.10.9 16:06
ZapłacimY wysoką cenę. Pan Panie Tomaszu zapewne tez jest w końcu Kosciołem.
Reytan2019.10.9 15:14
Zydokomuch Terlikowski niszczy Kosciol. Pieniadze Kosciola naleza wylacznie do Narodu,bo stamtad pochodza,.
Marek212019.10.9 15:33
Czyli dziecko zgwałcone przez księdza z automatu przestaje być Polakiem? Ciekawe....
wcaleniegenderowiec2019.10.9 14:39
Brawo, panie Tomaszu! Nazywajmy po imieniu zło, nawet jeśli owo zło popełniają księża. Amen.
JS2019.10.9 14:36
Źródłem psucia się Kościoła była i jest hierarchia. Ci ludzie oddali się intelektualizmowi religijnemu zamiast prawdziwej służbie Jezusowi. Dbają bardziej o interesy swoje niż nasze zbawienie. Prześladują Ducha Świętego w Kościele, gnębiąc uduchowionych kapłanów. Oni myślą, że skoro już tyle wiedzą to Pan Jezus, Matka Boża nie muszą ich pouczać jak mają kierować Kościołem i zwalczają, ignorują, lekceważą objawienia które nazwali prywatnymi a prywatne to mogą być np. buty. Zamiatali, chowali w zakamarki a teraz diabeł wyciąga ich działalność na wierzch i chłoszcze Kościół boleśnie. Króluj nam Chryste Pozdr.