25.07.21, 07:23Fot. via Pixabay

Kościół wskazuje jak strzec się przed fałszywymi wizjami

Duch Święty jest nieustannie obecny w życiu Kościoła. Dary Ducha Świętego, charyzmaty, nieustannie ubogacają Kościół. Niestety upadłe anioły, zatrute swoją nienawiścią do rodzaju ludzkiego i pychą wobec Boga, nieustanie dążą by nas zwodzić i skłaniać do grzechu. Jedną z najbardziej przewrotnych metod jakimi posługują się siły zła jest podszywanie się pod Boga i kierowani do ludzi fałszywych wizji i proroctw. Dlatego ta ważne jest rozeznanie duchowe czy ma się do czynienia z wizjami, proroctwami, czy innymi charyzmatami, które pochodzą od Boga, czy od złego podszywającego się pod Boga. W swym miłosierdziu Bóg obdarzył Kościół mechanizmami, które sprawnie pozwalają na weryfikacje wszelkich zjawisk pod kontem ich pochodzenia.

Wiedzę o naturze proroctw, innych charyzmatów, przybliża czytelnikom w wydanej nakłam wydawnictwa Monumen (wydawcy miesięcznika „Egzorcysta”) pracy „Proroctwo dzisiaj” ksiądz Mateusz Kicka.

We wstępie do pracy „Proroctwo dzisiaj” ksiądz profesor Krzysztof Guzowski stwierdził, że „szerzący się współcześnie błąd modernizmu polega na tym, iż wielu wiernych – duchownych i świeckich – traktuje chrześcijaństwo jedynie jako religie wspierająca pomyślność ludzką lub motywująca ludzi do dobrych uczynków” podczas gdy celem Kościoła jest umożliwienie ludziom zbawienia. Kościoła Katolickiego nie wolno zredukować do: instytucji tworzącej lepsze relacje międzyludzkie, tylko do praktyk religijnych, instytucji głoszącej negatywną apokaliptykę.

Zbawienie ludzi jest, jak całego Kościoła, celem działań proroków. „Zasadniczym zadaniem, które otrzymuje prorok od Boga, nie jest przepowiadanie przyszłych wydarzeń, lecz mówienie prawdy pochodzącej od Boga”, choć warto pamiętać o tym, że prawda o teraźniejszości często wskazuje co może wydarzyć się w przyszłości, bo wydarzenia mają swoją logikę przyczynowo skutkową. „Dziś misja tych, którzy otrzymali w Kościele charyzmat prorocki, nie polega na przepowiadaniu przyszłości (…) lecz na odsłanianiu prawdy”.

„Proroctwa pochodzące od Ducha Świętego nie były nigdy tożsame z apokaliptyką strachu i beznadziei”. Tu na marginesie rozważań z wstępu do pracy o proroctwach podzielę się swoim skojarzeniem. W naszych prawicowych środowiskach popularni są komentatorzy (aspirujący do odgrywania roli świeckich proroków), którzy non stop serwują czytelnikom apokaliptykę strachu i beznadziei, wmawiając Polakom, że siły zła są wszechpotężne, nie przedstawiając przy tym wizji jak skutecznie ze złem walczyć – co moim zdaniem jest szerzeniem defetyzmu, i skutkuje popadaniem przez polskich prawicowców w marazm – bo w obliczu apokaliptycznej klęski jakakolwiek walka nie ma sensu).

Prawdziwe proroctwa pochodzące od Boga są wolne od apokaliptyki strachu i beznadziei, i mówią o zwycięstwie i wszechpotędze Boga. Ważne jest też to, że prawdziwe proroctwa pochodzące od Boga zawsze zakorzenione są w katolicyzmie. „Prorok nie jest [religijnym i społecznym] anarchistą, anty-systemowcem lub krytykiem kultu. W proroctwie Bóg upomina się raczej o zachowanie istoty kultu”.

Proroctwo ma torować ludziom drogę do Boga i wzywać ich do nawrócenia. Prorocy interesowali się poczynaniami władzy dopiero gdy władza rozpoczynała walkę z wiara. Proroctwo jest „głoszone nie tylko słowem, ale i przez świadectwo życia”.

W swojej pracy ksiądz Mateusz Kicka przypomniał, że Bóg „tak bardzo pokochał swoje stworzenie, że wielokrotnie wychodzi z ofertą przymierza, przebaczenia grzechu i darowania niewierności”. Bóg każdego z nas powołuje do zabawienia, i tylko od nas zależy czy skorzystamy z łaski Boga, czy ją odrzucimy.

Do wielu darów Ducha Świętego, święty Paweł w swoim nauczaniu zaliczał: małżeństwo i celibat, słowo mądrości i słowo poznania, wiarę, uzdrowienia, czynienie dzieł mocy, proroctwa, rozpoznawanie ducha, mówienie rożnymi jerzykami, tłumaczenie języków, apostolstwo, nauczanie pomaganie, kierowanie, diakonat, upominanie, rozbudzanie wiary, czynienie uczynków miłosierdzia i prezbiteriat. „Duch Święty działa niezwykle twórczo, dlatego też nie jest możliwe ścisłe sklasyfikowanie i stworzenie uniwersalnego katalogu charyzmatów”. Wielu świętych było obdarzonych takimi darami jak bilokacja, łaska wglądu w serca i sumienia, dar skutecznej ewangelizacji.

Niezwykle ważne jest ustalenie „czy dana łaska jest faktycznie darem Boga, a nie fałszywym obdarowaniem [ze strony] demona czy też po prostu wymysłem człowieka”. Do katolickich kryteriów rozpoznawania charyzmatów zalicza się: styl życia charyzmatyka (to czy on sam i jego posługa zbliżają wiernych do Boga i prawdziwie budują Kościół), owoce posługo i osąd historii. Charyzmat pochodzący od Boga wzmacnia Kościół i służy skutecznej ewangelizacji – komentując informacje zawarte w pracy księdza Mateusza Kicka można zastanawiać się czy charyzmaty we współczesnych ruchach kościelnych pochodzą od Boga, w świetle kwestii powszechnej laicyzacji, nieskuteczności ewangelizacji i systematycznego słabnięcia Kościoła.

„Brak miłości [wobec innych ludzi] u osoby obdarowanej charyzmatem świadczy o braku autentyczności daru i posługi”. Kościół od samego swojego początku nakazywał krytycyzm wobec charyzmatów, w tym i daru proroctw. Charyzmat rozpoznania pozwalał ocenić prawdziwość proroctw i misji proroka. Fałszywi prorocy działali dla zysku, by zdobyć pozycje, ze względów politycznych, by manipulować ludźmi, przekazywać własne urojenia, lub zwiedzeni przez demona, podszywającego się pod Boga lub bożych posłańców. Fałszywi prorocy utwierdzają wiernych w złu, zwodzą, rozbijają Kościół.

Proroctwa są prawdziwe gdy są zgodne z doktryną katolicką, prorok żyje moralnie, działalność proroka przynosi dobre owoce, proroctwo niesie ze sobą życie, pokój, nadzieje i miłość. Dowodem na prawdziwość proroka jest pokora, charyzmatyk (osoba obdarzona charyzmatem) musi poddać się władzy Kościoła i osądowi hierarchii. Charyzmatyk, który kwestionuje „depozyt wiary kościoła” jest fałszywym prorokiem. Katolik musi odrzucić charyzmatyka, proroka, głoszącego inna naukę niż głosi Kościół katolicki, niemoralnie się prowadzącego, którego owoce działalności są złe. Charyzmat musi być w jedności z Kościołem. Kościół rozpoznając prawdziwego charyzmatyka, proroka, udziela mu swojego autorytetu.

Charyzmatyk, prorok, musi być zdrowy psychicznie, mieć prawidłowo uformowane sumienie, dojrzałość duchową i emocjonalną, być uczciwym i bezinteresownym, nie być uzależnionym ani zniewolonym.

Jan Bodakowski

tekst ukazał się pierwotnie w 2018 roku

Komentarze

wojtyla2021.07.26 6:29
czemu jak po komunie grabili majatki narodowe to kosciolek siedzial cichutko? kler zdrajca polski
Antychryst2021.07.25 18:54
"Prawdziwe proroctwa pochodzące od Boga są wolne od apokaliptyki strachu i beznadziei, i mówią o zwycięstwie i wszechpotędze Boga. Ważne jest też to, że prawdziwe proroctwa pochodzące od Boga zawsze zakorzenione są w katolicyzmie. Prorok nie jest [religijnym i społecznym] anarchistą, anty- systemowy lub krytykiem kultu". - Czyli prorok to ktoś taki komu nie wolno krytykować systemu hodującego dziwki i pantofli, i nie wolno mu mówić o wadach i absurdach kultu i nie wolno mu nienawidzić zepsutych - to czym prorok miałby być motywowany jak nie zemstą? Strachem i chęcią nagrody u Boga? Oczekujecie owcy którą wspólnota będzie rządzić? A burdel miłosierdzia będzie budowany dalej?
Polak2021.07.25 10:59
To banalnie proste: za każdym razem gdy ktoś twierdzi że miał wizję albo przemawia w imię dowolnego boga mamy pewność że kłamie.
Anonim2021.07.25 11:31
a monika ma ciągle wizje fijuta we wzwodzie ,to znaczy,że kłamie??
Monika2021.07.25 10:39
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
były katechumen2021.07.25 9:57
To znowu Pan i to z 2018 r. ? Weź Pan najpierw korepetycje od Księdza Katolickiego a potem przemawiaj. Ten Nowy TWÓR RELIGIJNY / potwór wysługuje się Pana starymi tekstami. Uczestniczysz pan w MANIPULACJI zgadzając się na to.
OWCA2021.07.25 9:51
Pewna "recepta" > odkryć/ ODGRUZOWAĆ SWÓJ katolicyzm , zostać Katolikiem w Jednym Świętym Kościele Katolickim, słuchać Jego Nauki i brać udział w WIECZYSTEJ MSZY ŚWIĘTEJ ( w rycie odwiecznym) sprawowanej przez katolickich KAPŁANÓW.
Albert2021.07.25 8:29
"Kościół wskazuje jak strzec się przed fałszywymi wizjami" - najlepszym sposobem jest trzymanie się z dala od Kościołą.
Harry z motyką.2021.07.25 8:01
"proroctwo niesie ze sobą życie, pokój, nadzieje i miłość". Taki pokój że wszyscy są piękni i zdrowi seksualnie - nie rodzą się obojnacy a kobiety nie odchodzą pod wpływem nudy i nie potrzebują życia wspólnotowego -wiecznego zabezpieczania się, wystawności - żaden mężczyzna nie chodzi więcej głodny albo pijany? Miłość? Może miłość Boga Jezu do ludzi? Bo nigdy do człowieka gdyż ten nie chce być popychadłem braci i być najniższym w hierarchii i widzieć w tym powód do szczęścia, a Jezu przecież mówił dobrej helence " Nie mogę kochać duszy którą plami grzech".
katolik2021.07.25 7:41
Abp Gadecki uległ fałszywej wizji pandemii, szatanowi-- dlatego wszedł w układ z nazistami SSPIS i wydał Polakow, wiernycvh i Ksieży na śmierć w polskich obozach śmierci chemią genetyczną, jak za czasów hitlera