02.12.21, 10:55fot. yt/onet news

Kowalski: Mój projekt ustawy przywraca symetrię w traktowaniu mniejszości przez Polskę i Niemcy

„Państwo niemieckie łamie od 30 lat prawa Polaków i mniejszości polskiej w Republice Federalnej Niemiec. Konieczne jest przywrócenie polsko-niemieckiej symetrii w traktowaniu mniejszości narodowych. Uzasadnieniem do projektu ustawy likwidującej zwolnienie z 5 proc. progu wyborczego dla politycznego ugrupowania Mniejszości Niemieckiej w Polsce, jest tekst analogicznego projektu Prawa i Sprawiedliwości z 31 maja 2004 r.” – oświadczył poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

„Obecnie obowiązująca w polskim prawie regulacja, nie znajduje również odzwierciedlenia w systemach wyborczych zdecydowanej większości państw europejskich, w tym u sąsiadów Polski, gdzie wyborcy głosujący na przedstawicieli komitetów reprezentujących mniejszość polską nie  korzystają z uprzywilejowanej  względem innych wyborców pozycji” - czytamy w oficjalnym uzasadnieniu projektu ustawy.

„Należy podnieść, że uprzywilejowaniu przez polskie prawo wyborcze mniejszości niemieckiej nie odpowiada, żaden porównywalny przywilej wobec Polaków będących obywatelami Republiki Federalnej Niemiec. Co więcej Polacy – obywatele Niemiec nie maja przyznanego statusu Mniejszości narodowej, a państwo niemieckie prowadzi wobec nich politykę asymilacyjną” – napisał uzasadniając projekt poseł Janusz Kowalski.

"Skutkami społecznymi i prawnymi przyjętej regulacji, będzie zrównanie sytuacji prawnej obywateli polskich korzystających ze swego prawa wyborczego" – konkludował w oficjalnym uzasadnieniu ustawy parlamentarzysta Solidarnej Polski.

 

ren/januszkowalski.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.12.24 10:09
To ile poslow w Sejmie ma mniejszosc niemiecka , bo Pan Janusz Kowalski tez nie wspomina ze mniejszosc eskimoska ma swoich poslow poboznych i bezboznych w Sejmie ponad czterysta .
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.12.8 12:45
"A ja jestem DUMNY z mojego śp. rodzica ŻOŁNIERZA IIIbat.77pp AK-UBK, który STRZELAŁ do NIEMCÓW (chyba nie tylko do SZWABÓW) jak do WŚCIEKŁYCH PSÓW. Nigdy nie mówił o jakiś nazistach czy hitlerowcach tylko mówił, że strzelał do NIEMCÓW lub SZWABÓW. A wierzcie mi, że strzelał CELNIE, wręcz WYŚMIENICIE, podobnie jak ten słynny FIN. Mój rodzic też miał swoje KRESKI na kolbie. Opowiadał jak dowódca „SZCZĘSNY” zwrócił mu uwagę, że niszczy broń, rodzic powiedział, że kreski, to każdy NIEMIEC UBITY z tej broni, usłyszał „A TO, CO INNEGO". Żałował przed swoją śmiercią, że nie wykorzystał kilku okazji, aby zastrzelić następnych NIEMCÓW. Może byłoby mniej teraz na świecie MAŁYCH HITLERKÓW. Tym bardziej utwierdza mnie w tym, że to byli NIEMCY wspaniała piosenka wykonywana przez WOJTKA ROHATYN-POPKIEWICZA z WROCŁAWIA, który pyta "GDZIE TEN NAZILAND" skoro w tramwajach, kinach, kawiarniach był napis "Nur für Deutsche". No gdzie ten NAZILAND?". Teraz już nawet sami NIEMCY dają świadectwo, że to właśnie NIEMCY MORDOWALI LUDZI, W NIEMIECKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH. Przy okazji pytanie do młodych zwolenników WNUCZKA WERMACHTOWCA znanego "KRULA EŁROPY" zwanego także "POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ", CZY Bad Sulza, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dachau, Esterwegen, Flossenbürg, Fuhlsbüttel, Gross-Rosen, Hinzert, Lichtenburg, Mittelbau-Dora, Moringen, Neuengamme, Niederhagen-Wewelsburg, Oranienburg, Ravensbrück, Sachsenburg, Sachsenhausen, Stutthof zbudowano w POLSCE???
wyborca2021.12.4 10:32
dziękuję panie pośle to już dawno powinno być zrobione
Piotr2021.12.3 23:00
Brawo minister Kowalski ! Ten temat wałkowany jest od 40 lat i nic ....
Mateusz2021.12.3 6:09
Twarz gestapowca, mentalność szmalcownika, rozum tasiemca. Będzie siedział, jak reszta ...
Miech kowalski2021.12.2 16:41
Ukraincy w Polsce sie cieszo , a i Litwini zrobio to samo na Litwie !!!
matis892021.12.2 13:33
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Karol2021.12.2 13:03
Tak trzymac panie Posle ! Juz od dawna powinno to byc uregulowane z kazdym krajem, ktory ma w polskim Sejmie, swoich reprezentantow. Dosyc tego podlizywania sie innym, w zamian za obelgi i knowania, pod naszym adresem plynace !
MaxFiend2021.12.2 12:53
Polacy mieszkający w Niemczech nie spełniają kryterium mniejszości narodowej. Niemcy w Polsce dostali status mniejszości, bo są ludnością autochtoniczną a nie napływową i z tej racji to im się należy. Kowalskiemu brakuje podstawowej wiedzy tak samo jak patoelektoratowi, który go wybrał :-D
man.of.Stagira2021.12.2 13:55
A na Białorusi "nie ma" więźniów politycznych bo nie ma takiego paragrafu.// Tak, tak towarzysze. Pieprzcie tak dalej a la Łukaszenko. Historia wam to zapamięta przy następnych wyborach.
MaxFiend2021.12.2 14:46
Po co bredzisz bez związku z tematem?
katolcka deratyzacja Polski2021.12.2 15:23
Max Friend jako antypolski komuch glosi nazistowska bzdure o autochtonicznosci Niemcow w Polsce. GLUPIEJ juz chyba nie mozna ?
man.of.Stagira2021.12.2 15:41
Ma na myśli Volksdeutsche -w tej liczbie w Platformie Obywatelskiej (Tusk, Trzaskowski etc.)//
katolicka deratyzacja Polski2021.12.3 12:09
Ja tam wole tych volksdeutschy jak was czerwone szmaty!
T.2021.12.2 15:33
No, ale posłowi Kowalskiemu fakty nie będą przeszkadzały w działalności politycznej. Tak samo jak funkcjonuje nie znając polskich powiedzeń. Wiem, nóż się w kieszeni otwiera, ale nie przetłumaczysz ;)
Jacek2021.12.3 1:57
Ależ tak było dwa pokolenia temu, czasy się zmieniły i status polskiej mniejszości w Niemczech nabrał cech autochtonicznych. Ta ludność nie może wciąż być traktowana jako emigranci. Oni już mają prawnuki!
Jerzy2021.12.3 4:41
niech się cieszą, że mogą w wyborach do polskiego sejmu startować, w normalnym kraju nie powinni mieć nawet praw obywatelskich, nie wiem kto temu bydłu tak czapkuje...
kibic2021.12.2 12:15
Nareszcie ktoś się bierze za Niemców vel Nazistów !!!
I Love Oberschlesien 💕💕💕👍👍👍2021.12.2 12:05
Nie ma czegos takiego jak mniejszosc polska w niemczech, polacy ktorzy mieszkaja w tym kraju to (przez 1990 rokiem) azylanci a pozniej emigranci zarobkowi. Mniejszosc narodowa to ludnosc rdzenna etnicznie, dlatego na gornym slasku ( Oberschlesien) mieszka i zyje mniejszosc niemiecka, jest to ludnosc rdzenna etnicznie. Polacy pojawili sie tam dopiero po 1945 roku jako tzw. ludnosc naplywowa nie majaca korzeni na gornym slasku ( Oberschlesien). Polacy mieszkajacy w niemczech oraz na gornym slasku (Oberschlesien) nie maja statusu mniejszosci gdyz sa ludnoscia naplywowa.
Anonimus2021.12.2 13:05
Ty jestes rdzennym debilem !!
jasio4382021.12.2 14:27
Po 1945r i po "Poczdamie" wszyscy Niemcy zostali deportowani za Odrę. W PRL nie było na tych terenach Niemców jedynie folksdojcze (Volksdeutsche).
I Love Oberschlesien 💕💕💕👍👍👍2021.12.2 15:26
Nieprawda, niemcy ktorzy wladali nie tylko jezykiem niemieckim (Muttersprache) ale troche potrafili porozumiewac sie w jezyku polskim a raczej gornoslaskim pozosrali tam do dzisiaj, i to oni wlasnie sa mniejszoscia niemiecka na gornym slasku ( Oberschlesien ) ze stolica w opolu ( Oppeln ) . Polacy pojawili sie tam dopiero w 1945 roku i byl to dla nich skok cywilizacyjny……
I Love Oberschlesien 💕💕💕👍👍👍2021.12.2 16:03
Polacy pojawiwszy sie na gornym slasku ( Oberschlesien ) wprowadzili terror, rozpoczela sie masowa polonizacja, autochtonom zostaly przymusowo zmienione imiona i nazwiska na polsko brzmiace, nazwy miast i miejscowosci zostaly wymyslone na nowo, cmentarze zostaly zdewastowane i rozgrabione i czesto byly rozkopywane, powastaly obozy koncetracyjne dla ludnosci miejscowej w ktorych wielu stracilo zycie ( byli ich ponad 200!!!)
I Love Oberschlesien 💕💕💕👍👍👍2021.12.2 18:21
Niemcom na gornym slasku( Oberschlesien) zostalo pod przymusem nadane polskie obywatelstwo i tak do dnia dzisiejszego posiadaja dwa obywatelstwa - swoje prawdziwe niemieckie i polskie nadane pod przymusem i terrorem. Polacy po 1945 roku przejeli cala administracje i wszystkie urzedy zostaly przez nich osadzone. Doszlo tutaj do sytuacji nie spotykanej w cywilizowanym swiecie gdzie na przyklad prezydent miasta opola ( Oppeln) nie jest gornoslazakiem ( Oberschlesier ), np. jest to niewyobrazalne aby burmistrz barcelony nie byl katalonczykiem czy burmistrz monachium nie byl bawarczykiem
und Ich2021.12.2 16:09
Groß-Rosen und du beschissener Jude im Lager, in der Baracke, im gestreiften Pyjama!
I słowo od naszego sponsora.2021.12.2 16:08
Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia düpy! Ale tylko düpy, szczególnie dziury w düpie po srraniu!"
Ryszard2021.12.2 11:59
Powinnismy traktowac mniejszosc niemiecka w Polsce ,jak oni traktuja nas w Niemczech.ONI NAS LEKCEWAZA i traktuja nas niechetnie i obojetnie , z tendencja do niecheci. My polacy ,jestesmy w Niemczech skloceni , nie potrafimy sie zjednoczyc i zgodzic, nie mamy wspolnego frontu ,w rozmowach z administracja niemiecka .I tak jest od dekad.Niemcy o tym wiedza i ten fakt wykorzystuja. Tak bylo ,tak jest i tak bedzie. Pisac szkoda.
Anonim2021.12.2 11:37
po co nam niemiecki szpieg, legalnie zasiadający w Polskim sejmie
Anonim2021.12.2 11:24
Notoryczny bałwan i kliniczny idiota zabiera się za politykę zagraniczną. Niezła ilustracja poziomu kadr w katotalibanie. 😁😁😁
Anonim2021.12.2 11:22
Następny filozof z Koziej Wólki, dawno nie było nic rozrywkowego na Frondzie. Proponuje wypowiedzieć wojnę Niemcom.
Anonim2021.12.2 11:07
W pis złodziej złodzieja złodziejem pogania !!!!!!! Szok co się dzieje !!!!!
Jacuś2021.12.2 11:06
W pełni się zgadzam z posłem Kowalskim. Popieram dwoma rękami.