Brytyjska królowa Elżbieta II skończyła dziś 93 lata. Monarchini obchodzi urodziny w kameralnym gronie najbliższej rodziny na zamku w Windsorze. 93-letnia Elżbieta II jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii. 

W tym roku urodziny głowy państwa i zwierzchnika Kościoła anglikańskiego zbiegły się w czasie z Wielką Niedzielą, najważniejszym dniem w kalendarzu chrześcijańskim. Królowa bierze w tym dniu udział w świątecznym nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, a towarzyszy jej m.in. mąż, 97-letni książę Filip.

W ramach obchodów dnia narodzin królowej, podczas uroczystej zmiany warty przed Pałacem Buckingham w Londynie, oddane zostaną strzały armatnie. Nastąpi to dopiero w poniedziałek, gdyż zgodnie ze zwyczajem nie można oddawać strzałów armatnich w niedzielę. 

W południe 41 razy wystrzelą działa w Hyde Parku, w centrum miasta; godzinę później – 62 razy – w zamku Tower.

Na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na twitterze pokazano zdjęcia dokumentujące panowanie królowej.

Ogólnonarodowe świętowanie 93-letnich urodzin monarchini zaplanowane jest w tym roku na 8 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, za króla Jerzego II, który obawiał się brzydkiej pogody podczas obchodów. 

Elżbieta II została królową w 1952 roku, w wieku 26 lat, kiedy zmarł nagłej jej ojciec Jerzy VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie. Przedtem rekordowo długo – 63 lata – na tronie zasiadała praprababka monarchini – Wiktoria. Elżbieta II jest obecnie najdłużej panującym – od 67 lat i 73 dni – i najstarszym monarchą na świecie.

yenn/PAP, Fronda.pl