02.03.14, 12:50śp. Lech Kaczyński (fot. prezydent.pl)

Krzysztof Szczerski dla Fronda.pl: Ci, którzy rechotali z wyprawy Kaczyńskiego do Tbilisi zbierają owoce swojego rechotu

Fronda.pl: Wojna na Krymie jest już przesądzona?

Krzysztof Szczerski: Na Krymie już trwa cicha interwencja rosyjska. Pytanie tylko czy w pewnym momencie dojdzie do ostrej fazy konflikty, czyli nastąpi opór tych, którzy w tej chwili przyglądają się jak Rosja krok po kroku penetruje Krym swoimi wojskami. Po drugie: pytanie kiedy Rosja oficjalnie opatrzy swoich żołnierzy na Krymie symbolami rosyjskimi bo jak wiemy teraz są oni anonimowymi żołnierzami. My jednak wiemy kim oni są.

Cicha inwazja Krymu już jest, nie ma jeszcze fazy konfliktu otwartego. Napięcie jest duże, obraduje Rada Najwyższa Ukrainy, która może wprowadzić stan wojenny. Wtedy to nastąpi kolejna odsłona konfliktu.

James F. Jeffrey zasugerował by NATO rozmieściło swoje siły na granicy Polsko - Ukraińskiej.

Dziś na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej musi dojść do rozpisania scenariusza reakcji NATO na zaostrzanie się w konflikt na Ukrainie. Niestety obawiam się, że jeśli będzie to tylko cicha inwazja na Krym to determinacja zachodnich polityków nie będzie aż tak duża by działać natychmiast. Jeśli zaś dojdzie do wkroczenia wojsk rosyjskich na zachodnią Ukrainę to wtedy odpowiedź musi być jednoznaczna. 

Na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej powinno dziś dojść do omówienia scenariusza kolejnych odpowiedzi NATO na kolejne fazy tego konfliktu. Już dziś należy podjąć decyzje jakie będą kolejne ruchy NATO w przypadku gdyby sytuacja się zaostrzała. Biorę także pod uwagę taki wariant, że rzeczywiście na terytorium Polski zaczniemy gościć siły różnych państw natowskich. Także po to by wzmocnić bezpieczeństwo naszego regionu. To oznacza także większą obecności wojsk NATO w basenie państw Morza Czarnego. Musi być powiedziane, że mamy do czynienia z adekwatną odpowiedzią Sojuszu. Oczekuję, że dziś Rada ustali politykę kolejnych kroków , które będą odpowiedzią na ewentualne bardziej ostre kroku Rosji. Mam nadzieje, że będzie to załatwione dzisiaj by nie było już potrzeby kontynuowania podobnych dyskusji.

Dzisiaj liczy się przede wszystkim bardzo silna i zdecydowana odpowiedź polityczna na to co dzieje się w Rosji. Bardzo wyraźny sygnał, że Rosja, która dokonuje tego typu ruchów na Ukrainie stawia się poza prawem międzynarodowym. Jest państwem, które zrywa z prawnym ładem międzynarodowym. Taki bardzo jasny komunikat musi pójść do odpowiednich instytucji. To niesie za sobą polityczne konsekwencje.

Gdyby konflikt na Ukrainie zaostrzył się na tyle, że bezpieczeństwo Polski byłoby zagrożone na ile Polacy mogą ufać NATO, że stanie ono w obronie naszego państwa?

Jeśli mówimy o otwartej, terytorialnej wojnie u wschodniej granicy Polski to byłby najpoważniejszy w powojennej historii konflikt międzynarodowy grożący absolutnie nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Zostałby wtedy naruszony artykuł 2 i 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiący, o zagrożeniu bezpieczeństwa jednego z krajów członkowskich, a także w jego sąsiedztwie. A to już uruchamia całe domino militarnych reakcji, które powinno zafunkcjonować. Taki scenariusz we wczesną rocznicę I wojny światowej (w tym roku mija 100 lat od wybuchu I wojny światowe)... ja wolę nawet nie budować tego typu scenariuszy co mogło by się zdarzyć w przypadku dużej terytorialnej wojny między Rosja a Ukrainą. Konsekwencje tego mogą być niewyobrażalne.

Jeśli możemy porównywać sytuację z Gruzji z 2008 roku z tym co dzieje się obecnie na Ukrainie to kiedy sytuacja była groźniejsza?

To co dziś dzieje się na Ukrainie jest konsekwencją błędu Zachodu w czasie inwazji gruzińskiej. Wtedy to Zachód poza Polską Lecha Kaczyńskiego, konsekwencje wojny gruzińskiej zlekceważył. Także w Polsce Lech Kaczyński jego wyprawa do Tbilisi była wyśmiewana. Był rechot na ten temat. Dzisiaj, ci którzy rechotali zbierają owoce swojego rechotu. Wtedy jedynie Lech Kaczyński, i ci którzy go popierali, rozumieli jego słowa z Tbilisi: dziś Gruzja, jutro Ukraina, a potem kraje bałtyckie, może i Polska. Te słowa się sprawdzają. Tylko Kaczyński prawdziwie ocenił sytuację, a ci którzy go wtedy krytykowali powinni dzisiaj za to, za ten szyderczy rechot, przeprosić. Dziś ponosimy tego konsekwencje.

Wtedy też sytuacja była poważna. Tylko, że rządzący w Polsce i większość na Zachodzie nie rozumiała jakie domino wydarzeń się uruchamia. Dziś mamy podobną sytuacje tylko jeszcze bliżej Polski. Wtedy Zachód, Donald Tusk, Bronisław Komorowski na nie stanęli wysokości zadania. Teraz oczekuję, że ten sam Tusk, Komorowski , którzy rządzą Polska i przywódcy Zachodni odpowiednio zareagują bo już kolejnej granicy nie będzie. Teraz jest już tylko Polska.

Rozm.Ab

Przypis red. Traktat Północnoatlantycki: Artykuł 2 Strony będą przyczyniały się do dalszego rozwoju pokojowych i przyjaznych stosunków międzynarodowych przez umocnienie swych wolnych instytucji, przez przyczynienie się do lepszego zrozumienia zasad, na jakich opierają się te instytucje oraz przez rozwijanie warunków dla stabilizacji i dobrobytu. Będą one dążyły do usuwania konfliktów w prowadzonej przez nie międzynarodowej polityce gospodarczej i będą popierały współpracę gospodarczą między wszystkimi Stronami lub częścią z nich.
Artykuł 4 Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.

Komentarze

anonim2014.03.2 12:53
Ja uważam, że wojny w sensie światowym nie będzie
anonim2014.03.2 13:04
Nowenna - głównie dlatego, że Zachód nie będzie za Ukrainę umierał.
anonim2014.03.2 13:18
Tak !! Służebnicy Rosji cieszą się nadal.Poproszą papę Putina o ochronę!A co zresztą narodu? A ogłoszą ich chorymi umysłowo jak Macierwicza!! Bo czym jest prawdziwy patriotyzm chorobą do ojczyzny.!!! A kto nie ma tego objawu to niestety wróg!! Ale Polski wróg!!
anonim2014.03.2 13:46
Leszek obroniłby Krym, Ukrainę, Polskę i cały świat!
anonim2014.03.2 14:00
Najważniejsza nauka dla nas to podwyższenie budżetu MON do 3% PKB. I to teraz, od tego roku budżetowego.
anonim2014.03.2 14:16
Krym nigdy nie leżał w granicach Ukrainy, Rosjanie idą po swoje, ale czy to dobrze?
anonim2014.03.2 14:27
latawiec o ile lepiej wyszłaby Europa Zachodnia na wzmocnieniu Polski i bloku krajów Środka typu Węgry, Słowacja Litwa, Łotwa Rumunia z a czasem też może wolna Ukraina cóż, tą politykę GŁUPIO wyśmiano, frontmenów tej opcji sprzątnięto by nie przeszkadzali w romansach z Putinem NO I MAMY TERAZ PASZTET
anonim2014.03.2 14:35
Z tym rechotem to nie jest taka prosta sprawa. Wyprawa to jedna rzecz a bezsensowna przejażdżka na linię frontu na zmontowaną przez Saakaszwiliego inscenizację to druga historia. O ile wyprawa miala zdecydowanie sens o tyle wzięcie udziału w nocnej wycieczce na linię frontu było czymś najbardziej absurdalnym na świecie i ś.p. Prezydent chyba jednak tego nie przemyslał.
anonim2014.03.2 15:27
poznać głupiego po śmiechu jego, dlatego ateistyczne prosiaki lżą z śp. prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego.
anonim2014.03.2 15:51
Tylko idiota nie widzi co można było zrobić gdyby Lech żył.! A teraz już tylko modlitwa do NATO została! I głupi potymizm!! A lepiej było posłuchać tego małego rycerza i nie musielibyśmy się modlić do NATO .Tylko do Boga ,ale bezpieczni!!!!
anonim2014.03.2 16:23
Majestic - z prezydenta Lecha Kaczyńskiego był taki profesor jak z poseł Pawłowicz. Lech Kaczyński był doktorem habilitowanym i jeśli uważasz za konieczne przytaczanie stopnia naukowego po słowie prezydent (co jest żenujące samo w sobie - tytuł prezydenta jest dużo zaszczytniejszy niż tytuł doktora) to należy pisać "prezydent dr hab. Lech Kaczyński".
anonim2014.03.2 16:58
Oj Twardowski, po raz drugi przyłapuję cię na rechocie takim ni przypiął ni przyłatał. Coś chciałeś powiedzieć ale sam nie bardzo wiesz co. Napisz Putinowi kartkę z pozdrowieniami znad Wisły. Tez będzie beka.
anonim2014.03.2 17:42
Oczekuję od miernot politycznych Tuska i Komorowskiego przeprosin śp. Lecha Kaczyńskiego. Kolejny raz się okazuje kto jest mężem stanu. Kto rozumie politykę. Cześć Jego pamięci. Hańba miernotom.
anonim2014.03.2 17:45
@AirWolf Nie dziwię się ze dla ciebie to wszystko jedno!! "A mnie wsio rawno"- A dla mnie nie!
anonim2014.03.2 18:00
Znalezione w sieci: "Z uwagi na bierną postawą naszego rządu na pomoc rezunom ukraińskim z bratnią pomocą powinni udać się uzbrojeni w kosy i drągi członkowie klubu Gazety Polskiej z redaktorami Sakiewiczem i Wildsztajnem na czele."
anonim2014.03.2 18:44
Polacy nie ekscytujcie się tak. Zauważcie, że i tak nie możecie nic już zrobić, ponieważ: 1. Nie macie już ARMII. Wasze "siły zbrojne" nie istnieją. Ostatni rezerwiści, którzy strzelali na poligonie z karabinu i używali armat i dział mają dawno skończone 50 lat. Młodzież zna pistolet tylko z gry komputerowej. 2. Was już nie ma. Wasza młodzież utraciła tożsamość narodową. Oni nie wiedzą po co mieliby iść na jakąś wojnę w obronie granic. Oni już nawet nie wiedzą, gdzie są granice Polski. Im śmierdzi polska szkoła, a pachnie zmywak w Londynie. Im śmierdzi Polska. 3. Nawet gdybyście jeszcze gdzieś byli i chcieli o coś walczyć, to zauważcie, że pozostają wam już tylko gołe ręce. Wasza gospodarka zniknęła. Broni dla wojska nie da się wykonać z piasku, wody i lepiszcza. Sami zarżnęliście swoją gospodarkę. Kupujecie 16 leopardów z demobilu za pieniądze, które daje wam ponoć Angela, a wasza fabryka w Łabędach zdycha. Kupiliście samoloty z demobilu, a wasze zakłady lotnicze padły. Nawet nie macie jak dojechać na tę wojnę, bo zamiast na drogi i kolej wydaliście pieniądze na stadiony, na których i tak tylko przegrywacie. 4. BARANY, BARANY, BARANY .... To opinia niejakiego ~Reagana na niezależna.pl . W zasadzie nic dodać, nic ująć.
anonim2014.03.2 19:19
"z prezydenta Lecha Kaczyńskiego był taki profesor jak z poseł Pawłowicz". Pozbawiony ludzkich odruchów i przyzwoitości sk......n i tyle.
anonim2014.03.2 21:24
Tom_P88 - od kiedy zwracanie uwagi na fakty jest przejawem braku przyzwoitości i ludzkich odruchów? Lech Kaczyński nigdy nie otrzymał tytułu profesorskiego, był doktorem habilitowanym. Pracował na stanowisku profesora uczelnianego, ale profesorem nie był - zupełnie jak pani poseł Pawłowicz. Widzisz tu jakieś kłamstwo lub szkalowanie pamięci?
anonim2014.03.2 21:48
Jaki rechot? Przecież to co zrobił Kaczyński, każąc pilotowi lądować w strefie zagrożenia, to tragedia a nie komedia. To że chciał jechać na linię frontu i naraził swoje życie na ogień snajperów (ślepych, jak rechotali ludzie, jaki prezydent taki zamach, rechotali) też mogło się skończyć tragedią. Nie ma co się śmiać ze śp. Lecha w tym kontekście. Narobił sobie wrogów innymi okazjami.
anonim2014.03.3 0:08
@L.Twardowski Gdyby Lech żył, to takie kundelki jak ty siedziałyby cichutko z podkulonym ogonkiem! Wypadki na Ukrainie jasno pokazują, jakim przezornym politykiem był śp.Prezydent. Wiedział doskonale kim jest Putin i dokąd zmierza Rosja pod jego rządami. Niestety cała UE oraz USA rządzone przez tęczowych demokratów zrobili z KGBowca męża stanu a rodzimi "politycy" L.Kaczyńskiemu zafundowali prostacki rechot, oszczerstwa i kalumnie.
anonim2014.03.3 1:09
"prezydent mało znaczącego na arenie międzynarodowej państwa, krzyczy, że Putin jest zły?" Ten tekst to o Polsce i Prezydencie Kaczyńskim??? I zapewne uważasz się za patriotkę? Odpowiedź może być jedna: nie π-tol !!!
anonim2014.03.3 1:19
Rosja, UE i NATO- won z Ukrainy! Wszyscy won. Hieny.
anonim2014.03.3 4:57
Zauważcie, że i tak nie możecie nic już zrobić, ponieważ: 1. Nie macie już ARMII. Wasze "siły zbrojne" nie istnieją. Ostatni rezerwiści, którzy strzelali na poligonie z karabinu i używali armat i dział mają dawno skończone 50 lat. Młodzież zna pistolet tylko z gry komputerowej. 2. Was już nie ma. Wasza młodzież utraciła tożsamość narodową. Oni nie wiedzą po co mieliby iść na jakąś wojnę w obronie granic. Oni już nawet nie wiedzą, gdzie są granice Polski. Im śmierdzi polska szkoła, a pachnie zmywak w Londynie. Im śmierdzi Polska. 3. Nawet gdybyście jeszcze gdzieś byli i chcieli o coś walczyć, to zauważcie, że pozostają wam już tylko gołe ręce. Wasza gospodarka zniknęła. Broni dla wojska nie da się wykonać z piasku, wody i lepiszcza. Sami zarżnęliście swoją gospodarkę. Kupujecie 16 leopardów z demobilu za pieniądze, które daje wam ponoć Angela, a wasza fabryka w Łabędach zdycha. Kupiliście samoloty z demobilu, a wasze zakłady lotnicze padły. Nawet nie macie jak dojechać na tę wojnę, bo zamiast na drogi i kolej wydaliście pieniądze na stadiony, na których i tak tylko przegrywacie. *** Bolesna, ale jakże trafna diagnoza. Można już tylko zacytować wieszcza: "miałeś chamie złoty róg...
anonim2014.03.3 5:03
LiczbaPi napisał: "Polska jest pięknym krajem o dużym potencjale, " *** Należało by to ująć inaczej - Polska jest pięknym krajem, niestety już tysiące hektarów są w obcych rękach. Potencjał miała, ale na własne życzenie Polaków, poszedł się na drzewo bujać. Nie chodzi o bycie mocarstwem - nasz kraj ma rangę bantustanu i marne są widoki, że zdoła się z tego wygrzebać. Potencjał ma Ukraina - ma długi, ale jej własność pozostała w Ukraińskich rękach, choćby i oligarchów, ale SWOICH.
anonim2014.03.5 8:13
"Już nie wspomnę o jego awanturnictwie "lotniczym" - nad Gruzją chciał samodzielnie dowodzić samolotem" Ach, ta legenda: "dawaj, ku***, stery" wiecznie żywa. @Klara: obawiam się, że niestety majątki oligarchów dziś są na Ukrainie, a jutro lwia część z nich może być już zupełnie gdzie indziej. Oczywiście, Ukraina ma potencjał, ale o ten potencjał toczy się m.in. ta obecna gra z Rosją. Niestety Ukraińcy wcale nie muszą się okazać najważniejszym graczem. @Domejko: Ale z beryla już nie strzelałeś? Choćby każdy polski żołnierz został wyposażony w MK46, albo i Barretta M82 i wiadro naboi, to istotne jest to, że dzisiejszych wojen samymi karabinami się nie wygra.
anonim2014.03.5 8:16
Do kpiarzy i mędrków: zachód nie będzie umierał za Krym, za Ukrainę, Polskę, zachód umrze przez "gender".............
anonim2014.03.5 20:48
Tusk mówi Lechem Kaczyńskim. Sikorski mówi Lechem Kaczyńskim. Nawet Adam Michnik mówi Lechem Kaczyńskim. Czy Komorowski. Smutne zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego zza grobu. Ludzie odpowiedzialni za Smoleńsk, ludzie odpowiedzialni za prorosyjską politykę tego rządu, ludzie odpowiedzialni za raporty BBN-u, w których konstruuje się warianty wystąpienia Polski z NATO na rzecz sojuszu z Rosją – ci wszyscy ludzie nagle się obudzili. Okazało się, że palenie zniczy na grobach okupantów z Armii Czerwonej nie wystarczy, by uspokoić rosyjskiego niedźwiedzia. Tak samo jak i przytulanki nad ciałem polskiego prezydenta. Oby te nawrócenia były prawdziwe. Ale przyszłość, jaka nas czeka, to nie tylko słowa, lecz głównie czyny. A czy nasi politycy okażą się do nich zdolni? Nie wiem. Wiem za to, że teraz mogę powiedzieć jedno. Bardzo brak Polsce i Europie Lecha Kaczyńskiego. Człowieka, o którym wiedziałem, że zrobi wszystko i zaryzykuje swoją karierę, by walczyć z agresją wschodniego imperializmu. By bronić Polski. A nie będzie strzegł żyrandoli. Brak Go.