24.06.14, 13:06Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (fot. Pit1233/domena publiczna/Wikipedia)

Krzysztof Zagozda dla Fronda.pl: Jeśli prezydent Bydgoszczy nie zablokuje "Golgoty Picnic", to nie ma co liczyć na reelekcję

Portal Fronda.pl: Spektakl "Golgota Picnic", jaki miał został wystawiony w ramach Festivalu Malta w Poznaniu, został odwołany po licznych protestach różnych środowisk, przede wszystkim katolickich. Jak się jednak okazuje, jego projekcja odbędzie się już w piątek w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Co Pan sądzi o takim przedsięwzięciu?

Krzysztof Zagozda, rzecznik prasowy Unum Principium: Zacznę od tego, że spektakl w Poznaniu prawdopodobnie został, zgodnie z zapowiedziami dyrektora festiwalu, przełożony, a nie odwołany. Obawiam się, że w najbliższych dniach Poznań wcale nie będzie wolny od zagrożenia tym przedsięwzięciem. Słyszałem również o planach pokazania "Golgoty Picnic" w Bydgoszczy. Informacja o projekcji tego spektaklu na scenie Teatru Polskiego spadła na nas wczoraj późnym popołudniem. Było to dla nas, stowarzyszenia Unum Princiupium, wielkie zaskoczenie.

Agnieszka Hanyżewska, rzecznik prasowa Teatru Polskiego mówiła w rozmowie z Fronda.pl (CZYTAJ TUTAJ), że decyzja o projekcji "Golgoty Picnic" wynikała z "wolności sztuki". "Pokazujemy "Golgotę Picnic" w Bydgoszczy w ramach pewnej solidarności, dając wyraz temu, że spektakl w Poznaniu nie powinien być odwołany" – argumentowała.

W Bydgoszczy obserwowaliśmy już dość nieciekawe zjawiska w sferze kultury. Bydgoski Teatr Polski idzie w pewną awangardę wykorzystywania kultury do walki z aksjologią katolicką. Nie pierwszy raz dyrektor Teatru podnosi rękę na wartości, które dla większości Polaków są bardzo ważne. Nie zdziwiło więc nas, że Teatr Polski pod zwierzchnictwem Pawła Łysaka przejął pałeczkę po poznańskiej Malcie. Z tym, że sytuacja w Bydgoszczy jest o tyle inna, że organem założycielskim, a także głównym sponsorem Teatru Polskiego jest miasto Bydgoszcz.

Dlatego Unum Principium postanowiło zwrócić się w tej sprawie do Rafała Bruskiego.

Dokładnie tak – zwróciliśmy się do prezydenta miasta, który reprezentuje organ założycielski z żądaniem wykorzystania przez niego wszystkich możliwych narzędzi administracyjnych do zablokowania tego przedsięwzięcia. Podejrzewam, że ten bluźnierczy spektakl nieprzypadkowo ma być pokazany 27 czerwca, czyli w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Prezydent Bydgoszczy zareagował już na Państwa apel?

Praktycznie nie miał takiej możliwości, bo nasze pismo wysłaliśmy wczoraj wieczorem. Wydaje mi się, że jakiejś reakcji możemy się spodziewać dopiero jutro. Chciałbym tylko dodać, że w liście zwróciliśmy panu prezydentowi uwagę na fakt, że w najbliższych miesiącach czekają nas wybory samorządowe, a powszechnie wiadomo, że Rafał Bruski będzie starał się o reelekcję w Bydgoszczy. Zasygnalizowaliśmy więc, że jeśli nie wykorzysta wszystkich swoich możliwości, aby zablokować projekcję "Golgoty Picnic" w Teatrze Polskim, to nie ma co liczyć na głosy katolickiej większości mieszkańców Bydgoszczy.

Liczne środowiska katolickie zapowiadały, że przyjadą do Poznania na Malta Festival, by nie dopuścić do pokazania "Golgoty Picnic". Czy w związku z planami Teatru Polskiego można spodziewać się podobnej mobilizacji w Bydgoszczy? Co zamierzają Państwo przygotować w najbliższych dniach?

Minęło dopiero kilkanaście godzin, odkąd dowiedzieliśmy się o projekcji "Golgoty Picnic" w bydgoskim Teatrze Polskim. Do tej pory udało się nam już skontaktować z bydgoskim środowiskiem Radia Maryja. Jesteśmy też w stałym kontakcie z organizatorami protestów w Poznaniu. W najbliższych godzinach podejmiemy decyzje, jakie będą nasze kolejne działania. Nie ukrywam, że ich kształt z pewnością będzie uwarunkowany reakcją prezydenta Bydgoszczy.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk


Komentarze

anonim2014.06.24 13:19
Po aferze taśmowej ma jeszcze jakieś szanse?
anonim2014.06.24 13:37
Proponuję przywrócić cenzurę, a także Świętą Inkwizycję. @Pawel_student Co prezydent Bydgoszczy ma wspólnego z aferą taśmową? No chyba, że przeczytałeś tylko tytuł ;)
anonim2014.06.24 13:51
@Ogórek Przykro mi, że nie masz argumentów merytorycznych i musisz uciekać się do wyzwisk. Cytując klasyka: "Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed nam tutaj w tej chwili słuchaczom"
anonim2014.06.24 13:55
@grzechol Jemu się wydaje że w ten sposób jest jak Jezus z biczem wywracający stoły w świątyni :P
anonim2014.06.24 14:15
Ech... I pomyśleć, że jeszcze w tym roku, w kwietniu, właśnie w Bydgoszczy organizowane były ogólnopolskie finały XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej...
anonim2014.06.24 14:39
[email protected] Ty też nie masz argumentów, prócz ekskrementów. A czy Częstochowskipoeta zjadł juz koltleta...mielonego?
anonim2014.06.24 14:51
@Existenz Dlaczego ktoś miałby zakazywać?? Zorganizowane wszystko zostało za fundusze diecezji bydgoskiej, zarówno organizacja, jak i ulokowanie uczestników. Była to olimpiada przedmiotowa, honorowana przez ministerstwo edukacji, nikt nikomu nie wadził. Wydaje mi się, że szkolne turnieje przedmiotowe nie wywołują obrazy uczuć kogokolwiek. Inaczej sprawy się mają, jeśli idzie o tę "sztukę"...
anonim2014.06.24 16:54
Tadeusz Ogorek - wróciłeś, Ogórku? Tego stylu wypowiedzi to się nie zapomina...
anonim2014.06.24 17:43
Jedno ze zdjęć na stronie tegoż "teatru". I wszystko wiadomo: http://www.teatrpolski.pl/bigspektakl.php?sid=497&id=637
anonim2014.06.24 19:01
nie będzie tego debilnego spektaklu w Polsce w żadnym mieście
anonim2014.06.24 19:34
Ludzie, pomyślcie przez chwilę, ten spektakl ma się odbyć w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa! To dowód na to, że szatan tymi ludźmi steruje, i próbuje odebrać nam wiarę, a nie odwrotnie. Dla katolika wyśmiewanie się Męki Chrystusa jest największą obrazą jaka może być, bo to jest centrum naszej wiary!! Pomyślcie, niewierzący Frondowicze, kto komu narzuca i kto do kogo się odnosi z nienawiścią. My, katolicy, bronimy tylko swojej tożsamości, to wy, niewierzący naigrywacie się z nas, bo macie w d...Jezusa i co z Nim robi jakiś tam wielki artysta, który czerpie inspiracje z rzeźni, gdzie pracował...jak to jest sztuka, to ja jestem królewna Śnieżka...obejrzyjcie sobie fragmenty tej sztuki w necie jak goły facet sobie majstruje przy przyrodzeniu, czy to Wam nie wystarczy, LUDZIE, OBUDŹCIE SIĘ!!!
anonim2014.06.24 19:36
@Tadeusz Ogórek Nie obrażaj! Opanuj emocje! Przestrzeń w necie nie jest Twoją własnością!
anonim2014.06.24 19:43
@Existenz Idę o zakład, że przeciętny katolik jest bardziej rozgarnięty niż przeciętny muzułmanin, bo w islamie motywacją do pozostania w ich religii jest terror, strach przed śmiercią, ostracyzmem społecznym, w katolicyzmie jest inaczej, możesz odejść kiedy chcesz i nikt ci nic nie zrobi, każdy ma prawo błądzić, Chrystus to wie, tylko czy warto "powiedzieć "nie" Chrystusowi"? "W imię czego"? To słowa naszego świętego Papieża...
anonim2014.06.24 19:47
Zastanawiające, dlaczego tylu niewierzących interesuje się wiarą katolicką i tu za przeproszeniem przyłażą...?? Bardzo ciekawe...ja nigdy nie włażę na jakieś strony dla niewierzących, nawet nie wiem czy takież istnieją, jeśli nawet to mało mnie to obchodzi...nie mam czasu na bzdury, Chrystus, Biblia, modlitwa, poznawanie Boga, to wszystko jest tysiąc razy ciekawsze niż gadki z niewierzącymi nie wiadomo o czym, wiele takich rozmów miałam, np.ze Świadkami Jehowy - in vain...
anonim2014.06.25 8:54
Ponoć niejaki hrabia Rostowski ma zaszczycić swą obecnością w Bydgoszczu " piknikowy spektakl "