06.08.14, 12:29Ks. Adam Boniecki (fot. Piotr Drabik/Wikipedia)

Ks. Boniecki: Tym, którzy twierdzą, że w Polsce Kościół jest prześladowany, radzę...

Ks. Adam Boniecki w swoim wstępniaku do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” odnosi się do kwestii prześladowania chrześcijan na świecie. „Według dorocznego raportu (2014) międzynarodowej chrześcijańskiej organizacji Open Doors prześladowania cierpi dziś 150 mln chrześcijan. Z 24 krajów o najbardziej restrykcyjnych przepisach dotyczących religii, 20 to kraje islamskie” - pisze duchowny.

Ks. Boniecki zastanawia się, dlaczego tak się dzieje. Pisze, że chrześcijaństwo jest dziś najbardziej rozpowszechnioną religią na świecie, a chrześcijanie są obecni wszędzie, także w krajach muzułmańskich. Co więcej, w tych krajach muzułmanie ciągle natrafiają na ślady dawnej obecności chrześcijaństwa.

„Do prześladowań popycha także chrześcijański duch misyjny, zabieganie o nowych wyznawców. Inne wielkie religie: buddyzm, hinduizm, judaizm (z wyjątkiem islamu!) nie mają misyjnego charakteru” - przypomina ks. Boniecki.

Kapłan dodaje, że papież Franciszek dobrze zna te sytuacje prześladowań – w maju powiedział nawet, że dziś chrześcijanie są bardziej prześladowani niż na początku chrześcijaństwa. W swoim tekście ks. Boniecki przypomina różne sytuacje prześladowań, do jakich doszło na świecie (prześladowania są tematem numeru „TP”) i radzi refleksję tym, którzy uważają, że Kościół w Polsce jest prześladowany.

„A w słowach Jezusa: „będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia” nacisk położyłbym na „z powodu mego imienia”. Bo u nas z powodami to różnie bywa” - konstatuje.

MaR/Tygodnik.onet.pl 

Komentarze

anonim2014.08.6 12:59
@Stefan Bryś Twoją wypowiedź można pokrótce streścić tak: prześladowania kościoła w Polsce to tylko taka namiastka tego co jego przeciwnicy chcą zrobić (czego na razie nie mogą). Gdyby ci wszyscy agnostycy, buddyści i ateiści mogli, z pewnością pozabijaliby wszystkich katolików w kraju. Musisz być bardzo wrażliwym człowiekiem, skoro czujesz się prześladowany za katolicyzm w kraju w 90% katolickim
anonim2014.08.6 13:03
Czyli co? Mamy spokojnie czekać na lewacką bolszewię, ewentualnie kalifat, i dopiero wtedy zgłaszać drobne zastrzeżenia do władzy?
anonim2014.08.6 13:03
Przedwczesne życzenia dla Piogala aby zdążył odzyskać boży dar w postaci rozumu. 100 lat może nie wystarczyć...
anonim2014.08.6 13:06
Kościół w Polsce jest tak prześladowany i eliminowany z życia publicznego że na każdej uroczystości państwowej w pierwszym rzędzie siedzi biskup, 'każdy' nowo otwarty obiekt jest święcony, religię przeniesiono z salek katechetycznych do szkół, kościoły rosną jak spod ziemi (tylko na przykładzie Płocka), istnieje przepis karania za obrazę uczuć religijnych i jeszcze dotuje się górą pieniędzy państwowych i oddaje całe kilometry kwadratowe gruntu (Kraków na przykład)! Tak samo po wojnie źli leśni prześladowali nową, legalną, czerwoną władzę ajajaj... Aha, Herr Bryś, 'Wasze' Staliny, nie Nasze. I mam nadzieję, że jest Pan przeciwko budowaniu Meczetów w Polsce, głaskaniu Muzułmanów i nadawaniu im absurdalnych przywilejów (taka Francja niedługo wyparuje). I jak Pan może zrównywać bekową akcję która nigdy nie doszła do skutku 'zabierz babci dowód' z zabijaniem? Jaką przyPGRowską szkołę Pan skończył? To tam uczyli takiej manipulacji? @Piogal Ludzie postępu i nauki przydadzą się Polsce dopiero, gdy ten postęp i naukę (nie lewacką na litość) będzie można realizować w spokoju.
anonim2014.08.6 13:07
@Bryś 'W kraju, jak to piszesz, ponoć w 90 procentach katolickim poziom produkcji telewizyjnych oraz teatralnych oscyluje wokół średniej "Świata według Kiepskich". Samo to jest prześladowaniem chrześcijaństwa w Polsce.' Zabiłeś mnie.
anonim2014.08.6 13:08
Krusoe, musisz być bardzo ograniczonym, żeby nie powiedzieć ciasnym, umysłem aby dać takie streszczenie artykułu. Czytanie ze zrozumieniem Cię ominęło? Chory byłeś? Powrotu do zdrowia życzę, zwłaszcza w obszarze rozsądku.
anonim2014.08.6 13:10
@ Stefan Bryś Na prawdę przykro mi z powodu Twojego cierpienia i tych wszystkich prześladowań ;) Nie wiem czy słyszałeś, ale Polska jest państwem świeckim, wiesz to, czy nie zauważyłeś, że średniowiecze już minęło?
anonim2014.08.6 13:12
@GregoriusM Czytanie ze zrozumieniem polecam Tobie, bo ja odnosiłem się nie do artykułu, tylko wypowiedzi Stefana Brysia. Nałóż okulary i przeczytaj mojego posta jeszcze raz, powoli, nie śpiesz się, literki nie uciekną
anonim2014.08.6 13:12
Czerwone i czarne - zabici nie mają głosu - bądź konsekwentny, bo wygląda na to, że zrozumienie prostego tekstu znacznie Cię przerasta - skoro zabija.
anonim2014.08.6 13:14
Zostałem zabity jak prawdziwy katolik w obronie rozumu!
anonim2014.08.6 13:23
@Bryś Jestem tu od niedawna ale zdążyłem zaobserwować, że straszna pipa z Pana Wielmożnego. Zachowuje się Pan Wielmożny jak szkolna ofiara która po oddaleniu się na bezpieczny dystans wyzywa ludzi od 'dup'. Ja i Wielmożny Pan Krusoe nazywamy po imieniu Pajaca Pajacem, czy to przewinienie? W końcu Panie Bryś Prawda nas wyzwoli! Dorośnij Pan bo setki ludzi czyta Pana wypociny a potem dzieją się tragedie na świecie i trzęsienia ziemi i liście opadają z drzew. Pozdrawiam mimo wszystko.
anonim2014.08.6 13:32
Krusoe!!! (a może to słynny "inspektor Clusoo" w przebraniu :) Nałożyłem okulary (także przetarłem:) i nijak w wypowiedzi P. Brysia nie znalazłem nic o takich jak "agnostycy, buddyści i ateiści" - cóż więc Waść streszczał? Za to, w rzeczonym artykule, było o nich wspominane. Szanujmy się...
anonim2014.08.6 13:32
@CZerwone|Czarne Obawiam się że dalsze wysiłki przebudzenia rozsądku u Stefana skazane są na porażkę, bo dialog z nim przyjmuje postać obrzucania się inwektywami
anonim2014.08.6 13:38
@GregoriusM Zarzuciłeś mi, że streszczam artykuł, więc uświadomiłem Cię, że nie streszczałem artykułu tylko wpis. A rzeczeni buddyści, agnostycy i ateiści to owi stalini z wypowiedzi Stefana, tak samo realni jak prześladowania chrześcijan
anonim2014.08.6 13:38
Krusoe, Pan Bryś po prostu potrzebuje solidnej dawki Dyscypliny i szczypty Miłości poprzez przytulenie do serca tak mocno, z całej siły aż oczy wyjdą na wierzch.
anonim2014.08.6 13:58
Bryś przełączył się na konto 'Tadeusz Ogórek'? Ha ha ha! Biedni, biedni ludzie. Biedni ludzie.
anonim2014.08.6 14:25
@Bryś cenzorze tylko winny się tłumaczy! Przegrałeś!
anonim2014.08.6 14:46
A gdzie oklaski? Hahaha.
anonim2014.08.6 14:46
@T. Ogórek Co Pan powie? Arbiter jest Świadkiem?
anonim2014.08.6 14:47
@Tadeusz Ogorek Niezbyt odkrywcze stwierdzenie. Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość dzieci w Polsce jest chrzczona*, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że większość obecnych niewierzących również jest ochrzczona, a w dzieciństwie była w szkole katechizowana. Ponieważ dzieci są ufne, naiwne, i bez zastrzeżeń akceptują wszystko, co mówią im dorośli, zapewne deklarowali się kiedyś jako wierzący katolicy, bo tak zostało im wbite do głów. Potem dorośli, dowiedzieli się o innych opcjach, i niektórzy z nich swoją wiarę pogłębili, a niektórzy od niej odeszli. Nie bardzo jednak wiem, czego ma to dowodzić. To chyba normalna kolej rzeczy? ___________ * Niby coraz mniej, ale nadal presja "co powie rodzina" jest spora, nawet dla rodziców nie chodzących do kościoła.
anonim2014.08.6 15:26
Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Mk 8,34 Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. J 15,20
anonim2014.08.6 15:39
Herr Bryś, wszyscy tutaj wiemy że koronę wesołka dzierży Herr Bryś wraz z czapką błazna! Wydawało mi się że wszystko sobie wyjaśniliśmy, po co te bezsensowne podrygi?
anonim2014.08.6 15:45
Cześć i czołem kluski z rosołem. Wyliż rany Bryś.
anonim2014.08.6 15:49
Jak gdzieś indziej prześladują chrześcijan mordując, to u nas wyrzucając z pracy Chazana i Cichuckiego też w Polsce prześladują chrześcijan, jak wcześniej za PRL.