01.09.21, 08:23Screenshot Youtube - salve

Ks. dr Jan Sikorski dla Fronda.pl: Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski

W związku z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej przypominamy wywiad, jakiego udzielił portalowi Fronda.pl ks. dr Jan Sikorski na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce. Warto o tym pamiętać i przypominać także z naszych czasach, kiedy i Polskę i świat zalewają nowe odmiany marksizmu, szerzy się zagrożenie terroryzmem, a także mamy nowe zalewy obcych działań w Polsce i walki z Kościołem w naszym kraju, jak chociażby ostatni atak na katolików posła Sławomira Nitrasa podczas eventu Campus Polska sponsorowanego w ogromnej części z funduszy niemieckich.

*****

Portal Fronda.pl: Czy niepodległość państwa jest z perspektywy katolickiej ważna?

Ks. dr Jan Sikorski: Człowiek jest z natury rzeczy stworzony do wolności. By mógł realizować się wobec Boga i całego społeczeństwa, musi być wolny. Wolność jest ogromnym, cennym darem. Na tyle wielkim, że Pan Bóg szanuje nawet niezgodę człowieka na Jego prawa. Człowiek nie mający swobody w społeczeństwie, w którym żyje, jest pokrzywdzony. Brak wolności jest gwałtem zadanym na naturze ludzkiej, także naturze religijnej. Dlatego tak ważna jest także niepodległość ojczyzny.

Polska musi być niepodległa, żeby Kościołowi wiodło się dobrze?

W historii w sposób naturalny zbiegały się wolność Kościoła i wolność Ojczyzny. Proszę zwrócić uwagę, że ilekroć mieliśmy jakichś okupantów, to uderzali oni przede wszystkim w Kościół. To Kościół był bowiem probierzem wolności ludzkiej. Dlatego śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” czy też „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To bardzo naturalne wołanie do Pana Boga. Kościół zawsze broni wolności i zawsze będzie bronił niepodległości i niezawisłości człowieka.

Jakie powinno być miejsce patriotyzmu w hierarchii wartości? Czy może być tak, że nasze serce bije szybciej na widok polskiej flagi, niż podczas na Eucharystii, ojczyzna przed Panem Bogiem?

To nie są konkurenci. Patriotyzm i religijność biegną razem ze sobą. Oczywiście, czasem może być tak, że jedno wyprzedzi drugie. Jeżeli skoncentrujemy się tylko na sprawie wolności, to zblednie to, co mówi Kościół. Gdyby ktoś z kolei aż do przesady zaangażował się tylko w sprawy duchowe, to mógłby powiedzieć, że wolność nie jest istotna, bo zbawić można się także w niewoli. Tak, to na pewno prawda – naród wybrany był przez długie lata w niewoli. Pan Bóg na to pozwalał, a niewola nawet naród wybrany oczyszczała. Jednak zdrowie duchowe i psychiczne człowieka wymaga, by zespolone były ze sobą obie płaszczyzny. Jedna ma wspierać drugą.

Niepodległość jest z perspektywy celem samym w sobie, czy ma znaczenie jedynie wówczas, gdy niepodległe państwo przestrzega praw Bożych i dostosowuje się do tego, czego od ludzi żąda Chrystus?

Zbawić można się w każdej sytuacji. Brak wolności byłby jednak bardzo uciążliwy. Czasem nawet choroba może dobrze wpłynąć na duchowość człowieka, ale to nie znaczy, że mamy chętnie chorować. Agresja państwa na wartości religijne jest stanem choroby. I odwrotnie, gdybyśmy patrzyli tylko na Kościół i nie widzieli niczego więcej, to też nie byłby to stan zdrowia. Człowiek musi patrzeć na świat szeroko i być wielowarstwowy. Do zdrowia potrzeba w tej sprawie harmonii.

Kościół powinien występować w obronie niepodległości Polski, angażując się być może nawet z konieczności politycznie?

Kościół broni wartości. Tam, gdzie są zagrożone jakiekolwiek wartości, a niepodległość jest wartością, Kościół wtedy głośno krzyczy. Nie może zamknąć ust, jakkolwiek się to nazwie, czy mieszaniem do polityki, czy inaczej. Obrona człowieka, a w związku z tym także wartości, które są mu przynależne w naturalny sposób, jest jego misją ewangeliczną. Jeżeli coś zagrażało niepodległości, to Kościół zawsze o tym mówił, skądkolwiek zagrożenie płynęło. Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek upominać się o niepodległość. Nie znaczy to, że ma zawłaszczać władzę. Technika sprawowania władzy nie jest terenem działalności Kościoła. Wartości już natomiast tak.

Dziękuję za rozmowę.

Pierwotnie opublikowane na Fronda.pl 11 listopada 2015 r.

Komentarze

MaxFiend2021.09.1 15:41
Przecież w XVIII, XIX i na początku XX w. ostentacyjnie tego nie robił, to skąd to "zawsze"?
Anonim2021.09.1 19:27
Max... ,zostaw ,to wariat jest...
Anonim2021.09.28 14:13
liczy na brak wiedzy u Polaków z Radyjkamaryjka
rebeliant2021.09.1 12:54
Tą sektę trzeba eliminować ze struktur obronnych i siłowych - nie zajmuje ona bowiem jawnie stanowiska wobec używania ciosów karate, ale pierwsza leci, aby aresztować osądzić i zlikwidować. W związku z poniższym moim wpisem, że Bóg wolności człowiekowi nie dał podkreśla fakt, że Biblia to nie jest pismo nadprzyrodzone, ale wabiki i odwracacze uwagi - w pokrętny sposób ślizgają się po ludzkiej wyobraźni i podświadomości.
rebeliant2021.09.1 12:47
"Człowiek jest z natury rzeczy stworzony do wolności. By mógł realizować się wobec Boga i całego społeczeństwa, musi być wolny. Wolność jest ogromnym, cennym darem." - nie łżyj sekciarzu gnidy Jahwe. Człowiek wcale nie jest wolny, wolność bowiem realizuje się dopiero przy dysponowaniu wszechmocą. Ponadto: ten kto wytrąca szablę broniącemu się jest agentem jego wrogów... a boże słówka to nic wnoszące wabiki dla nieświadomych ludzi. Ludzie nigdy nie powinni bronić kościoła, bo kościół zasługuje na to, aby go nie bronić.
Anonim2021.09.1 12:24
i jeszcze w I wś jak gen Haller był w watykanie jakiś sekretarzyna papcia pijusa mowił ;zapomnijcie o jakiejś niepodlegóści... tak nas zawsze te ch..e popierały .sikorski wielki doktór chyba od badania starych bab
Targowica2021.09.1 11:25
Panie Janku, pan się doucz historii. Kościół popierał i zaborców, i Hitlera.
Anonim2021.09.1 11:55
A ty cały jesteś taki głupi, czy tylko głowę masz głupią?
Anonim2021.09.1 12:18
nie jest dobrze ,gdy kazdy baran jak ty ma dostęp do internetu
Klapaucjusz2021.09.1 9:57
Kościół broni wartości. Zwłaszcza te na tacy. Zabierz Kościołowi wartości i Kościół głośno krzyczy.
Anonim2021.09.1 12:05
Kościół Katolicki stał, i stoi na straży wartości, i PATRIOTYZMU! Jakby nie Kościół Katolicki, to po rozbiorach Polska nie podniosłaby się? nie odzyskalibyśmy Ojczyzny? Nie zrobiłaby to żydokomuna?
Naprawdę?2021.09.1 9:56
A co z faktami przedstawionymi na stronie https://jarek-kefir.com/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/ ? Możemy spierać się o interpretację, ale fakty pozostaja faktami.
Anonim2021.09.1 9:41
"Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski?" - Dziś jest taki czas, że to Polacy nie chcą niepodległości Polski? Polacy mają wykastrowane mózgi przez żydokomunę na lewackich Uniwersytetach? Polska nie ma inteligencji? Uniwersytety wypuszczają lewackich ćwierćinteligentów?
Anonim2021.09.1 9:44
okrągłostołowe żydostwo? żydowska międzynarodówka u władzy?
Anonim2021.09.1 9:55
A prawacy wypuszczają z KUL - u debili co wierzą w bajki z mchu i paproci. Świat nie będzie czekał i musimy się zdecydować czy chcemy być talibami w Europie czy iść z Europą w pierwszym rzędzie.
Anonim2021.09.1 11:49
"iść z Europą w pierwszym rzędzie" do komuszego lewackiego chlewu? do żydowskiej (chazarskiej) międzynarodówki? Synku, znam to z autopsji?
Anonim2021.09.1 9:07
Kościół będzie bronił niepodległości Polski? Hahhahaha to żeś Jachu ale poszedł po bandzie!:) To że wielu księży zapłaciło głową za wierność Polsce to prawda! Ale Kościół jako całość?! Pierdoły opowiada hehehe. To jest instytucja broniąca swoich wpływów. Przyjdzie okupant likwidujący Polskę ale gwarantujący swobodę religijną i co zrobi Kościół? Zaklepie. Ja nawet nie mam pretensji o to, bo Kościół ma głosić Słowo Boże a nie wtrącać się w politykę, ale śmieszy mnie opowiadanie takich głupot o bronieniu niepodległości Polski. Za pieniądze sprzedali nas zaborcom, za pieniądze sprzedali nas UE, za pieniądze każdemu nas sprzedają. Odciąć księży od cycka podatnika czas najwyższy! Idź Jachu napij się wódki lepiej..
Anonim2021.09.1 8:56
sikorski jesteś naiwny ,czy niedoczytany?czy kompletny nieuk ? i myślisz ,że reszta wolaków ,to też takie durne barany??otóż, nie pir/do/l czarny kolego ,twoja firma zawsze spiskowała z kim tylko sie dało przeciw krajowi który ,to towarzystwo łatwego chlebka żywił poił i bronił
mniam2021.09.1 8:56
Ale się Lesio, właściciel wielu nicków rozpisał... No same cymesy.
Dam2021.09.1 8:55
Kościół będzie bronił niepodległości Polski dopóty, dopóki to mu się będzie opłacało. W 1972r się nie opłacało i była Targowica.
Anonim2021.09.1 9:08
Nie inaczej. To sprytni manipulanci są.
Berta2021.09.1 8:48
W sytuacji konfliktu między władzą a społeczeństwem Kościół ZAWSZE (z jednym wyjątkiem, o którym niżej) bierze stronę władzy. Poswiadczają to historie wszystkich praktycznie państw, gdzie Kościół gra jakąkolwiek rolę - Europa, Ameryka Łacińska... Jedynym wyjątkiem od tej reguły, jest sytuacja, gdy władza - z jakiegokolwiek powodu - nie chce takiego sojuszu. Polska i Polacy są pewnie jedynym krajem i narodem w Europie, gdzie taka sytuacja występowała przez wiele lat. Zabór pruski był z zasady protestancki, bo Prusy były protestanckie. No i kk się tam słabo mieścił. Zabór rosyjski był zdominowany przez prawosławie, zatem i tu było kk niewygodnie. Austriacy z kolei nie mieli tu wiele do powiedzenia. Potem, po krótkim interludium, przyszli komuniści, z zasady ateistyczni, no i znów kk nie miał wyboru, musiał stanąć po stronie narodu - choć sprzeczne to jest z jego DNA. I gdy tylko komuści sobie poszli, kk wrócił migiem do swojej naturalnej roli, pierwszego wspólnika władzy.
mniam2021.09.1 8:55
Nie masz pojęcia Żydówo o Kościele. Bardzo wielu duchownych katolickich było prześladowanych i zabijanych tak jak i świeckich. A że hierarchia teraz badziewi chociażby w ramach "szczepień". Żeście włożyli do seminarium za PRL-u tylu UB-eków i różnych - jak to teraz poprawnościowo brzmi - gejów, to jak ma być inaczej?
Anonim2021.09.1 9:02
spokojnie,nie nerwujsia,tych kilku co byli prawdziwymi Polakami ,to tylko potwierdza regułe,że rekrutacja była nieszczelna i zamiast agentów ,ciotów,pedopedo nieopacznie przyjęli normalnych ludzi
Anonim2021.09.1 9:10
To prawda. Nie zmienia tego fakt, że wielu księży dało głowę za Polskę.
Polak2021.09.1 8:45
Sekta rzymskokatolicka zawsze walczyła z Polską - od próby podporządkowania mieszkowego księstwa pod arcybiskupstwo praskie, przez próbę sprzedaży polskich ziem udaremnioną przez Bolesława Śmiałego (biskup Stanisław ze Szczepanowa), wiernopoddańcze listy do Karola Gustawa podczas Potopu, ścisłą współpracę z zaborcami i ciągłe, jednoznaczne głoszenie przymusu podporządkowania się zaborcom (w tym dwie ekskomuniki, za powstania listopadowe i styczniowe), Hlonda, Wyszyńskiego i Glempa ściśle współpracujących z partią komunistyczną... Gdzież to w historii zdarzyło się żeby sekta rzymskokatolicka nie skorzystała z okazji do podjęcia antypolskich działań?
Historyk2021.09.1 8:38
Rozbiory były popierane zarówno przez kk w Polsce (wśród targowiczan, wiodącą rolę grali biskupi z prymasem na czele), jak i przez papieża. Fakty bolą?
Po 11 ...2021.09.1 8:37
Takie zdanie: "Kościół zawsze będzie bronił niepodległości Polski" jest z oczywistych powodów kłamstwem. Dlaczego? Dlatego, że KK jest organizacją ponadnarodową, ponadpaństwową. A więc istnieje np. w krajach które mogą wzajemnie nastawać na swoją niepodległość. I co wtedy? Przecież nie można równocześnie bronić niepodległości tych obu państw. Drugi argument jest taki. Jest wiele państw, narodów, które straciły niepodległość i co? I obecny w nich KK wcale nie bronił ich niepodległości. Amen
Anonim2021.09.1 8:33
Cała nasza cywilizacja i kultura wywodzi się z tego Kościoła, więc niech Nitras nie podskakuje, jego wkład w naszą kulturę póki co negatywny, albo żaden.
Anonim2021.09.1 8:37
Buhahhahaaaaaaa, 😁🤣😂🤣😁 słowa "cywilizacja" i "kościół" nie powinny być używane w jednym zdaniu. A jeśli już, to pomiędzy nimi nie powinno być "dzięki", tylko "pomimo".
Anonim2021.09.1 8:37
Może wasza tak, to wyjaśnia czemu nie jesteście ani cywilizowani ani kulturalni. My Polacy mamy swoją cywilizację i kulturę i was obcych tutaj nie potrzebujemy - wracajcie do siebie - do Watykanu! Won!!!
mniam2021.09.1 8:51
Oczywiście piszesz dla przyjemności prowokowania, żeby jaki katol się wpienił i cóś napisał, nieprawdaż Żydzie? Więc masz tę upragnioną odpowiedź. Zadowolony?
Anonim2021.09.1 9:08
Każdy katoprawiczek ma swojego wymyślonego Żyda, którego obwinia o swoje porażki spowodowane lenistwem, nieuctwem i głupotą. Taka autoterapia psychiczna katoprawiczków. Więc tym twoim jestem ja? 😁😁😁
mniam2021.09.1 8:32
Chyba księżulę porypało... Kiedyś to była prawda, chociażby za czasów Prymasa Wyszyńskiego czy św. Jana Pawła II. Ale dziś? Dziś duchowieństwo urządza ludobójstwo w parafiach w ramach wytycznych od Bergoglio by wyszczepiać bronią biologiczną jak najwięcej wiernych bo to akt miłości bliźniego.
Po 11 ...2021.09.1 8:31
Swoją "cegiełkę" do rozbiorów Polski dołożyli .... biskupi polscy dopuszczając się jawnej zdrady. Gorąco popierali najazd Rosji na Polskę i namawiając Katarzynę II przyczynili się do ataku w obawie o utratę przywilejów, władzy i dóbr, co zakończyło się zniknięciem Polski z mapy Europy na grubo ponad 100 lat ...ups!
Ksiądz Bartold2021.09.1 8:31
Dobre żarty :) to dlaczego nie bronił, gdy Hitler napadł na Polskę? Dlaczego papież milczał i nie nałożył na Hitlera i niemieckich żołnierzy ekskomuniki?
Józef2021.09.1 8:30
Tak bronili Polski że doprowadzili do rozbiorów, a Papież to poświęcił.
mniam2021.09.1 8:37
Te @Józef, daruj se te żydowskie bajania. Do rozbiorów to doprowadzili Żydzi i ich masoni a mogli działać dlatego, że Polacy byli przekonani o własnej doskonałości i Boga nie słuchali. Zupełnie jak przed II wojną światową czy dziś. W wizjach, które miała św. siostra Faustyna Kowalska, Pan Jezus powiedział, że będzie chronił Polskę, jeśli mu będzie wierna. Tak samo było np. w społeczności katolickiej w Hiroszimie i Nagasaki. Też byli przestrzegani. Ocalało ino 30 osób, które były posłuszne prorokom.
mniam2021.09.1 8:38
Errata: ...jeśli będzie Mu wierna.
Józef2021.09.1 8:58
Widzisz historia a wiara to są dwie różne rzeczy. Ja ci podaję fakty a ty mi zwidy nawiedzonych osób. Nasłuchałeś się bzdur i chcesz aby wszyscy w to uwierzyli.
mniam2021.09.1 9:49
No miałem rację, że jesteś żydowskim trollem.
Józef2021.09.1 9:52
Twoja głupota jest bezgraniczna, jeżeli nie wierzę w wizje i halucynacje szaleńców to musze być Żydem, a dlaczego nie Niemcem lub Czechem a może nawet Białorusinem. Gdybyś w szkole zamiast religii miał logikę to byś nie był taki głupi albo szalony. Nie wiem co gorsze.
Anonim2021.09.1 8:29
Buhahahhahahhaaaaa 😁🤣😂🤣😁 Kościół NIGDY nie bronił niepodległości Polski. Żeby daleko nie szukać - w skład konfederacji targowickiej wchodziło SIEDMIU biskupów, w tym prymas...😁😁😁