31.08.11, 11:25

Ks. Isakowicz: Czy niewybaczenie donosicielom i Tajnym Współpracownikom jest grzechem?

Prawo do wybaczenia mają tylko ofiary. Często w ich imieniu wypowiadają się w życiu publicznym osoby, które nie doznały krzywdy, ale zabierają głos jako „autorytety moralne” i wybaczają albo nie. W III RP nie doszło do wyraźnego osądzenia osób, które skrzywdziły innych. I nie chodzi o to aby kogoś skazać ale jasno powiedzieć, że komunizm był złem i ci, którzy służyli komunizmowi postępowali źle. Niestety po roku 89. procesy sądowe za strzelanie do robotników w 1970 r. czy do górników w kopalni Wujek to była kpina. Okrągły stół „uniewinnił” funkcjonariuszy SB. Ofiary więc mają poczucie podwójnej krzywdy, bo były bite, wyrzucane z pracy czy w jakiś inny sposób prześladowane i brak osądu sprawców za te czyny bardzo je krzywdzi. Pamiętam matkę zastrzelonego górnika pod kopalnią Wujek, która z Koszalina dojeżdżała przez wiele lat na Śląsk oczekując sprawiedliwości, która nie nastąpiła.

 

Od strony religijnej w wybaczeniu za krzywdy, powinniśmy się kierować jednak tym, że jest to indywidualna decyzja. To nie jest tak, że masz przebaczyć oprawcom i jest to twój psi obowiązek. Ten który krzywdził często nie rozumie osoby krzywdzonej. W Krakowie była komisja Pamięć i Troska powołana przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Ta komisja jednak nigdy nie spotkała się z ofiarami. Wielu poszkodowanych działaczy „Solidarności” widzi, że ta komisja wcale nie chce z nimi rozmawiać. To pokazuje, że również działania Kościoła nie służyły temu aby przebaczyć i pojednać się w tej bolesnej sprawie. To mnie bardzo martwi, że Kościół uciekał od rozwiązywania tych problemów. Rozmyto złe działania księży. A co może czuć w sercu osoba, która w swojej teczce znalazła donos księdza na siebie?

 

„Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” - to jest wykładnia i wielu moich znajomych w głębi serca przebaczyło swoim prześladowcom, ale chcą prawdy i sprawiedliwości. Przyjęto jednak taką fałszywą zasadę, że ten kto domaga się prawdy jest mścicielem. To jest pomylenie pojęć lansowane często w mediach przeciwnych lustracji. Osoby, które są przeciwne lustracji często lękają się prawdy.

 

Zobaczyłem, jak ludzie którzy na mnie donosili po 20 latach byli wobec mnie bardzo agresywni. To pokazuje, jak duże jest zakłamanie. Ono jest większe niż wcześniej. Jak widzę, w życiu publicznym osobę zachowującą się niesłychanie agresywnie, to widzę, że jest ona wewnętrznie skłócona ze swoim sumieniem. Ona nie jest w stanie przeprosić i w swojej dawnej ofiarze widzi wroga.


Za pozytywny przykład mogę podać Stanisława Filoska, który na mnie nie donosił, ale na innych kolegów tak. On przyznał się publicznie do tego. Jako robotnik zachował się przyzwoiciej niż księża po studiach teologicznych, którzy dalej trwają w zakłamaniu.

 

W Niemczech ujawniono wszystkie akta Stasi. Na czele komisji badającej stanął pastor Gnauck. On mi powiedział, że zrobił to dlatego, bo jako pastor jest wolny od wszelkich nacisków politycznych. Chce wyprowadzić też z tego normy moralne i taką normą moralną jest Wielki Tydzień opisany w Ewangelii. Tam jest przykład Judasza i św. Piotra. Jeden i drugi zdradził. Jeden przeprosił i Jezus mu wybaczył. Judasz nie przeprosił i jeszcze do tego popełnił samobójstwo. Piotra Jezus uczynił pierwszym papieżem. Dla grzeszników istnieje zawsze spowiedź, wyznanie winy. Człowiek, który żyje w zakłamaniu - żyje w agresji. Trzeba się autentycznie nawrócić. Nie bać się tego. Życie w prawdzie jest inne.

 

Not. Jarosław Wróblewski

 

 

Poprzednie części Małego Poradnika Grzesznika: 


Cz. 1: Rybka na samochodzie zobowiązuje

http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/ks._skrzypczak:_rybka_na_samochodzie_zobowiazuje_15016

 

Cz. 2: Czy jazda „na gapę” jest grzechem?

http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/ks._bartold:_czy_jazda_na_gape_jest_grzechem__15037

 

Cz. 3: Czy palenie marihuany jest grzechem?

http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/o._blaszkiewicz:_czy_palenie_marihuany_jest_grzechem__15054


Cz. 4: Czy grzeszymy poświęcając czas w pracy na prywatne sprawy?

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ks._moszoro:_czy_grzeszymy_poswiecajac_czas_w_pracy_na_prywatne_sprawy__15081

 

Cz. 5: Czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech?

http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/ks._sarbinowski:_czy_buddyjskie_figurki_i_afrykanskie_rzezby_to_grzech___15132

Komentarze

anonim2011.08.31 12:17
<p>Tairh:</p> <p>Sprawiedliwość czy zemsta?? Oczywiście można to r&oacute;żnie interpretować. Natomiast taki publiczny osąd i wsadzenie do więzienia może takiej osobie dać do myślenia. Wielu z nich całe życie żyło w luksusie a przynajmniekj dobrze im się wiodło. Może w innych warunkach będą mieli okazję przemyśleć swoje czyny jeśli wcześniej im się to nie udało i choćby przygotować lepiej na smierć. Oczywiście może bo tak być nie musi.</p>
anonim2011.08.31 12:37
<p>oczyszczenie człowieka z brudu jest konieczne to tak samo jak ksiądz kt&oacute;r jeździ audi za 200 000 tyś</p> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.08.31 12:51
<p>Bardzo dobrze napisane.&nbsp;Absolutnie tu nie chodzi o jakas zemste a o okreslenie pewnych norm w spoleczenstwie. Trzeba&nbsp;pokazac co bylo przestapstwem a co nie. No ale do tego trzeba by bylo zgody wiekszosci spoleczenstwa. Zastanawiam sie czasami gdzie ta wiekszosc stoi?</p>