11.06.20, 18:16Fot. screenschot: Youtube - Telewizja Republika

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Protesty w USA to efekt głębszych problemów społecznych

W Stanach Zjednoczonych trwają protesty związane ze śmiercią George'a Floyda. Tymczasem okazuje się, że sami Amerykanie przyznają, że manifestacje mają znacznie głębsze podłoże społeczne. O diagnozach dotyczących amerykańskiego społeczeństwa, dyskryminacji osób czarnoskórych, a także o roli Kościoła katolickiego w tym wszystkim mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z UKSW.

Ksiądz profesor Andrzej Kobyliński mówił o tym, że Stany Zjednoczone są wielkim krajem, w którym spotykają się, a czasem także ścierają, liczne kultury i religie. Zwrócił uwagę na to, że USA nazywane są pod tym względem "melting pot", czyli tyglem, w którym obok siebie znajduje się kultura protestancka, katolicka, kultury różnych krajów, kultury osób czarnych, białych i Latynosów.

Pod tym względem, zwrócił uwagę gość PR24, USA mogłyby być przykładem dla wielu państw europejskich w sprawie integracji odmiennych kultur czy imigrantów.

"Szersze problemy społeczne" podłożem protestów w USA

Równocześnie jednak ks. prof. Kobyliński podkreślił, że obecnie trwające protesty i niepokoje społeczne, często przeradzające się w zamieszki, mają podłoże znacznie głębsze niż tylko sprawa śmierci George'a Floyda. Jest to podłoże właśnie społeczne.

- 74 proc. Amerykanów popiera protesty. Prawie wszyscy wyborcy Partii Demokratycznej są za protestami, natomiast gdy chodzi o zwolenników Partii Republikańskiej, to jest 53 proc. poparcia dla manifestacji. Uważam, że najciekawsze dane socjologiczne, płynące z prowadzonych badań w ostatnich dniach, to jest stwierdzenie aż 69 proc. Amerykanów, że obecne zamieszki są przejawem szerszych problemów społecznych. Ludzie mieszkający w Stanach Zjednoczonych mają świadomość tego, że są do rozwiązania rzeczywiste problemy społeczne - mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość PR24 mówił także o tym, w jaki sposób Kościół katolicki w USA diagnozuje problemy dotyczące pandemii koronawirusa, a także dyskryminacji osób czarnoskórych w USA. Podkreślił, że chrześcijańscy badacze w Stanach Zjednoczonych wyliczyli, że pomimo ok. 13-procentowej populacji osób czarnoskórych w USA, tylko 13 amerykańskich biskupów (na 430) jest Afroamerykanami.

Polskie Radio

Komentarze

geopolityka2020.06.12 7:29
Jest TYLKO 13 czarnych biskupow katolickich albowiem Afroamerykanie nie sa katolikami tylko baptystami
Moly2020.06.12 2:28
" Reczywiste problemy spoleczne"... Bo rasizm jest wymyslonym problemem spolecznym. Z drugiej strony: Dla kogos kto uwaze ze homobia jest znakiem " normalnosci"...
AMERYKANIE WRESZCIE POWIEDZIELI DOŚĆ!2020.06.11 21:54
DOŚĆ! GWAŁCENIA DZIECI PRZEZ KSIĘŻY! DOŚĆ WYŁUDZANIA KASY PRZEZ WATYKAŃSKICH KATO-ZBOKÓW! DOŚĆ UNIKANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZBRODNIE WOJTYŁY!
mich2020.06.11 23:11
jestes zajdlym burzycielem sa owszem jednostki ktore powinny byc ukarane indywidualnie a nie zbiorowo kosciol jako instytucja nie moze odpowiadac z jednostkowych przestepcow a poza tym to sa promile poszukaj ile jest wsrod aktorow innych organizacji i porownaj a poza tym zobacz kto ma korzysci z tych spraw sprzed 30 -50 lat wywleka sie te sprawy i jak udowodnic ze to prawda i ze te osoby mowia prawde jezeli adwokaci od wygranej sprawy biora np 20% czy nie moga byc podstawione falszywi swiadkowie obniza sie autorytet a ile jest w organizacjach poza katolickich, a odnosnie naszego papieza to pomys dobrze kto byl informatorem o wszystkich sprawach zbrodnie to dokonano wlasnie na Papiezu i to zrobily sluzby ruskie czyzbys byl i przedstwicielem kiedys staniesz na sadzie Boskim i co bedziesz mial w rekach
DOŚĆ!2020.06.12 0:25
DOŚĆ!
adam2020.06.11 19:56
Super analiza dr Leszka Sykulskiego znanego geostratega o tym co sie dzieje w USA " Leszek Sykulski MOCNO o Izraelu, Rosji Putina, USA vs Chiny i Międzymorzu!? Pytania od widzów!" jest na YT i wRealu24.
szabes jutro, pamiętaj o koszernym szajsie2020.06.11 18:49
Ty STANISLAW - OBOJETNY... How is your English, hmm...?
STANISLAW2020.06.11 18:33
Amerykański problem z tzw. ludnością kolorową jest chyba niepokonalny, bowiem uzasadniony jakoś biologicznie. Ludność ta ma chyba wszystkie prawa, a niekiedy podobno znaczne przywileje rasowe. Ale cóż, skoro pjej przedstawiciele nie przystają do ogólnych wymagań w pracy i awansach politycznych. Na przeszkodzie stoi bardzo niski IQ w populacjach afrykańskich i środkowoamerykanskich. Jeżeli przeciętnie poniżej 70 punktów, a nawet poniżej 60, to także u nas, mimo naszej dobrej woli (którą i biali Amerykanie mają), byliby oni bez większych szans. https://new-iq-test.com/iq-by-country/
guess who2020.06.11 18:25
Jak to? Problemy społeczne przyczyną protestów? To w USA są jakieś "problemy społeczne" ? https://fronda.pl/a/raport-zamieszki-w-cieniu-kremla-rosyjski-slad-w-amerykanskich-protestach,145502.html https://fronda.pl/a/zamieszki-w-usa-izraelski-dziennik-broni-antify,145425.html Ech ten wasz chroniczny brak spójności przekazu.
Bullshit proszę księdza!2020.06.11 18:23
- "74 proc. Amerykanów popiera protesty. Prawie wszyscy wyborcy Partii Demokratycznej są za protestami, natomiast gdy chodzi o zwolenników Partii Republikańskiej, to jest 53 proc. poparcia dla manifestacji." - Bullshit proszę księdza! - "Podkreślił, że chrześcijańscy badacze w Stanach Zjednoczonych wyliczyli, że pomimo ok. 13-procentowej populacji osób czarnoskórych w USA, tylko 13 amerykańskich biskupów (na 430) jest Afroamerykanami." - Więc co proszę księdza, powrot do affirmative action? Bullshit proszę księdza!
mich2020.06.11 23:02
banalna bzdura to nie prawda ze amerykanie popieraja protesty zbrodnicze niszczace protestujacy to wynik uwiezienia mlodziezy bez uczeszczania do szkol uczelni nie maja co robic a dostali pieniadze od Sorosa i fundacji Cliftona Obamy Gates i to wszystko aby dobic Prez Trumpa aby nie wygral aby zaprowadzic komune jak byla w Polsce i Europie do dzisiaj sa mazolea Lenina Stalina