07.03.21, 16:30Fot. screenshot - YouTube

Ks. prof. Chrostowski: Irakijczycy widzą Zachód jako najeźdźcę. Franciszek chce to zmienić

W rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. prof. Waldemar Chrostowski zwraca uwagę, że obserwując przekazy medialne z papieskiej pielgrzymki do Iraku, zobaczyliśmy Kościół zupełnie inny od tego, jaki znamy w Europie. Irakijczycy pokazali nam Kościół żywy i rozmodlony.

Trwa 33. zagraniczna podróż apostolska papieża Franciszka. Ojciec święty udał się do pogrążonego w kryzysie Iraku, aby wesprzeć tamtejszych chrześcijan, doświadczonych prześladowaniami i przemocą. Papież chciał podzielić się z nimi swoją wiarą i nadzieją. Ks. prof. Waldemar Chrostowski zauważa, że również Irakijczycy podzielili się tym z papieżem.

- „Widzieliśmy w przekazach telewizyjnych, jak bardzo żywy jest Kościół, rozmodlony. Kościół bardzo głęboki, nie taki, jak już w Europie się zdarza i do nas przechodzi jakiś rozkrzyczany i rozwrzeszczany, rozdygotany, gdzie wszystko się dyskutuje i relatywizuje, tylko Kościół głębokiej wiary, głębokiego skupienia. Myślę, że z tego punktu widzenia pielgrzymka ta dała papieżowi dużo do myślenia. Myślę, że tak jak papież starał się umocnić wiarę Irakijczyków, to z pewnością Irakijczycy, tamtejsi chrześcijanie przyczynili się do umocnienia wiary papieża”

- podkreśla biblista w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

W ocenie duchownego pielgrzymka papieża jest ważna z wielu względów. Po pierwsze ks. prof. Chrostowski przywołuje spotkanie ojca świętego z duchowym przywódcą szyitów, ajatollahem Al-Sistanim w świętym mieście szyitów An-Nadżaf.

- „To spotkanie, ta obecność miała być jakimś znakiem i zachętą także dla innych do spotkania świata chrześcijańskiego muzułmańskiego”

- wskazuje rozmówca wPolityce.pl.

Wizyta Franciszka ma też zmienić postrzegane chrześcijan w Iraku. Prześladowania wyznawców Chrystusa przybrały na sile po obaleniu Saddama Husajna w 2003 roku. Irakijczycy nie rozumieli, że napadł na nich laicki, a nie chrześcijański Zachód. Obalenie dyktatora odebrali jako agresję chrześcijan. Wyznawców Chrystusa skojarzyli z bombami i czołgami. Inwazję pod przywództwem Stanów Zjednoczonych, jak wskazuje ks. prof. Chrostowski, tamtejsze media przedstawiały wręcz jako „wyprawę krzyżową”.

- „Może teraz papieska obecność pokaże tę drugą stronę tzw. Zachodu i Europy, a więc pokaże nie od strony inwazji, nie od strony żołnierzy, nie od strony przemocy, nie od strony propagandy, nie od strony krzywdy, której doznały tysiące, miliony ludzi, tylko od strony Ewangelii i Krzyża i tego, czym chrześcijaństwo jest naprawdę”

- mówi.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

ryszard2021.03.9 18:24
Na Irak napadła faszystowska finansjera. Ta sama, która dzisiaj jako faszyzm finansowy atakuje cały Zachodni Świat, manipulując władzą, finansami i mediami.
taka uwaga2021.03.8 19:31
Mysle ze Franciszek bardziej chce zrobic jedna Swiatowa religie laczac muzulmanow i chrzescijan w jedno. Niestety ale wszystko wskazuje na to ze ks Chrostowski (do ktorego mialem duzy szacunek za nietuzinkowa wiedze teologiczna) tez chyba idzie na uklad z lewacka hierarchia Koscielna...
ryszard2021.03.9 18:52
Człowiekiem wierzącym, jest ten, który wybrał czynienie dobra jako własne powołanie służby Jedynemu Bogu. Jeśli ludzie boży, czyniący dobro, nie będą razem to to staną się ofiarami tych którzy wspólnie czynią zło. Plucie jadem, jak to jest u ciebie, to służba złu.
Anonim2021.03.8 5:13
Wszak gdyby nie zgoda lobby zbrojeniowego w USA, nie doszłoby do akceptacji fałszerstwa wyborczego. Trump był zbyt pokojowy.
czekista2021.03.8 4:35
A w jaki sposob Franciszek chce przekonac Irakijczykow, ze to nie zachod przyniosl wojne do ich kraju?
Anonim2021.03.8 3:59
Czy nie jest to jakiś podstęp, że najpierw Franciszek a potem atak, aby na zawsze skłócić chrześcijan i muzułmanów? Jeżeli ludzie nienawidzący rycerstwa już raz pod nich się podszyli? Wszak niedawno (Macron) próbowano do takiego konfliktu i to w Europie, doprowadzić? Jakoś Franciszkowi nie wierzę, jak potraktował chrześcijan i Kościół Chin?
rebeliant2021.03.7 18:05
A ja myślę, że pewne kręgi myślą, że tamci to myślą "tak a tak". Tylko, że oni myślą sobie zupełnie co innego niż co dobroduchy by chciały.
matis892021.03.7 16:58
Irak itp. rozwalił Obama i Bush, czyli sojusznicy szatanisty Bidena za którego kadencji na Bliskim Wschodzie ujawni się Antychryst ze swoim fałszywym pokojem. Tą trójcę amerykańskich masońskich szatanistów wspiera Bergoglio Fałszywy Prorok Nie katolik. Fałszywy Prorok Antychrysta. Szatanista Biden od Bergoglio już szykuje kolejną wojenką teraz pewnie z Iranem, aby mógł się ujawnić Antychryst ze swoim fałszywym pokojem.
katolicka deratyzacja Polski2021.03.9 15:47
Wariaci z Konfederacji niestety uwiarygadniaja Franciszka.
edek2021.03.7 16:58
Może ta wizyta też Papieżowi dobrze zrobi. Obecnie prowadzi jakieś jezuickie gierki w Kościele, co dobrze nie wygląda.
matis892021.03.7 16:54
Ta wizyta ma wymiar symboliczny. Przed ujawnieniem się Antychrysta na Bliskim Wschodzie który zaprowadzi tam fałszywy pokój za który massmedia, politycy, korporacje i gwiazdeczki będą go wielbić pojechał tam jego Fałszywy Prorok Bergoglio Nie Katolik by głosić fałszywy pokój Antychrysta.
Kocham tego kapłana2021.03.7 16:48
mędrca i naukowca. Niech mu Bóg da długie życie w służbie światu i Kościołowi.
klik2021.03.7 18:30
No i co z tego? I tak wciska kit o pnięknym i dzielnym Bergoglio...
A na to Keller-Krawczyk? JA CHCE ! JA CHCE !2021.03.7 16:45
"Japonia mówi kategoryczne „NIE” chińskim testom analnym na Covid-19"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.7 16:35
W europie mamy kościół pedofilski, pazerny na pieniądze i przywileje!