13.11.20, 19:53Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Ks. prof. Kobyliński: McCarrick potrafił oczarowywać biskupów i prezydentów

Czego dowiadujemy się z opublikowanego niedawnego przez Stolicę Apostolską raportu dot. wiedzy Watykanu o nadużyciach, których dopuszczał się były kardynał Theodore McCarrick i jaka powinna być reakcja Stolicy Apostolskiej oraz polskiego Kościoła na wątpliwości dot. kard. Stanisława Dziwisza? Między innymi na te właśnie pytania odpowiadał w „Poranku WNET” ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- „McCarrick to człowiek, który czarował swoją osobowością prezydentów, kardynałów, arcybiskupów” – zauważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- „W sensie inteligencji był, można powiedzieć, człowiekiem genialnym, mającym wielki czar swojej osobowości” – dodaje.

To właśnie Teodor McCarrick, przypomina duchowny, wraz z innymi osobami ze Stanów Zjednoczonych, rozwiązał problemy finansowe Stolicy Apostolskiej, jakie pojawiły się w latach 80. po krachu banku Ambrosiano.

Pierwsze kontrowersje związane z McCarrickem dotyczyły jego skłonności homoseksualnych. Były one jednak w Stanach Zjednoczonych bagatelizowane, bo jak zauważa ks. Kobyliński, ogromna część tamtejszego duchowieństwa przejawiała takie skłonności i nie były one w USA czymś szokującym.

W nominacji na arcybiskupa Waszyngtonu kluczowe znaczenie miał list, jaki McCarrick wysłał do bpa Stanisława Dziwisza. W liście tym, który trafił do rąk św. Jana Pawła II, wypierał się stawianych wobec niego zarzutów, przekonując, że nigdy nie miał żadnych stosunków seksualnych z jakąkolwiek osobą. Na nominację tę miały też wpływ sprzeczne sygnały płynące ze Stanów Zjednoczonych, z których jedne wskazywały na nadużycia duchownego, inne im zaprzeczały. Do roku 2017 były jednak jedynie dostępne świadectwa dotyczące czynów homoseksualnych, których dopuszczał się McCarrick. Doniesienia o czynach pedofilskich pojawiły się w 2017 roku.

Ks. prof. Kobyliński odniósł się na antenie Radia Wnet również do sprawy kard. Stanisława Dziwisza i wyemitowanego kilka dni temu reportażu na jego temat w TVN24, gdzie postawiono poważne zarzuty dot. uczestnictwa byłego sekretarza papieża w tuszowaniu pedofilii wśród duchownych na całym świecie. W tej sprawie w ocenie duchownego musi zostać powołana watykańska komisja, która zbada m.in. kwestie związane z archidiecezją krakowską czy z ostatnim okresem pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy jako sekretarz schorowanego papieża przejmował wiele papieskich kompetencji.

Audycja z udziałem ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego dostępna jest na portalu Radia Wnet.

kak/wnet.fm

Komentarze

Sebastian2020.11.14 20:06
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu. Wszystkie informacje podane wyżej stanowią streszczenie raportu Siostry Maury O'Donohue, która była na misjach w 23 krajach. Papież Franciszek potwierdził publicznie liczne fakty gwałtów dokonanych przez katolickich duchownych na zakonnicach. Podanie powyższych faktów nie ma na celu zwalczanie kościoła, a jedynie jego oczyszczenie. Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.13 21:07
wojtyła pierwszy na ziemi po bogu nie kontaktował się z szefem? bogu mu nie podpowiadał co się dzieje w katolskim szambie? jak klechy pyerdolą dzieci, jak się bogacą?
Anonim2020.11.13 21:18
Przeszkadza ci bogacenie się ludzi, komuchu?
Alice2020.11.13 22:10
❤Dziewczyny na seks w Twoim mieście ❤ Link - jne1.info/44690/4you4ever2
YES2020.11.13 20:21
Ktoś tutaj robi sobie jaja. Jakiekolwiek historie prawdziwe, czy też nie, ale krążące faceta od razu dyskwalifikowały, a on zostaje kardynałem, nie awansowany ze sprzątacza na woźnego, ale kardynałem. Nic tutaj nie usprawiedliwia Jana Pawła II. Popełnił kardynalny błąd, jak uczniak.
Anonim2020.11.13 20:23
Tylko debil będzie dyskwalifikował każdą osobę o której ktoś chcący jej zaszkodzić będzie puszczał plotki. Taka postawa oddaje w ręce anonimowego lewaka władzę nad kardynałami, biskupami, prezydentami i ministrami. Za cenę znaczka pocztowego lewak obala kogo chce.
Anonim2020.11.14 8:29
Także debil będzie bez sprawdzania awansował na kardynała kogoś, na kim ciążą takie zarzuty.
Anonim2020.11.13 20:13
Nie zapominajmy o podstawowej sprawie - w latach gdy McCarrick robił to o co go oskarżają, wszechpotężna LEWICA, paszczą mediów i celebrytów walczyła o prawa pedofilów. Wszystkie osoby usiłujące im się sprzeciwić były medialnie linczowane, poniżane i wyszydzane jako "paranoicy nienawidzący miłości". Licznych księży sprzeciwiających się wybrykom pederastów spotkała śmierć cywilna i prześladowania. Było tak jak dziś, tylko w drugą stronę - Lewacy hejtowali Kościół za "prześladowanie pedofilów" i szerzyli propedofilską propagandę. Podczas pierwszego marszu dumy LGBT, w kinie "Olympic", zorganizowano warsztaty omawiające "seksualność dzieci" i "seks z dziećmi". W takiej to atmosferze trudno oczekiwać, aby ktokolwiek ośmielił się zaatakować wpływowego pederastę. A więc wszyscy byli odwróceni, zastraszeni przez wpływowe postacie kultury, polityki i nauki. Dziś lewacy którzy zapewniali McCarrickowi bezkarność bezczelnie odwracają kota ogonem.
MT (‿ˠ‿)2020.11.13 20:08
Biskupów i księży potrafią oczarować 10-cio latki...
Anonim2020.11.13 20:15
Posłów Parlamentu Europejskiego oczarowywały 5-latki.