07.04.14, 11:42(fot:. chrystusowcy.pl)

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla Fronda.pl: Wstydzę się Poznania!

Fronda.pl: Od kilku dni w Poznaniu można oglądać obraz „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców”. Anonimowi autorzy za jego pośrednictwem dzielą się ze światem swoją nienawiścią do kapłanów, kościoła. Gdzie tkwią przyczyny tej nienawiści ludzi do chrześcijaństwa?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Myślę, że przyczyn nienawiści trzeba szukać najgłębiej. Po prostu to jest diabolizm, to jest satanizm. To jest działanie szatana. Ja nie znajduję innego wytłumaczenia dlatego, że żadne względy psychologiczne nie są w stanie mnie przekonać! Dochodzimy do dna, zaprzeczenia człowieczeństwa, racjonalności, przyzwoitości. Tego wszystkiego co buduje człowieczeństwo. To jest antyhumanizm, antyczłowieczeństwo. Źródłem tego antyczłowieczeństwa może być tylko nieprzyjaciel człowieka, najgłębszy wróg człowieka jakim jest szatan. Naprawdę nie znajduję żadnej innej racji wyjaśniającej.

Dla mnie rzeczą charakterystyczną jest to, że te działania nasilają, koncentrują się wokół wydarzeń związanych z Janem Pawłem II. Po epifanii piękna człowieczeństwa, kościoła, życia, które dokonało się za Jana Pawła II, wkrótce po jego odejściu, zaczęły się zmasowane, wulgarne ataki na Boga, kościół, człowieka. I oczywiście na osobę Jana Pawła II. Jesteśmy niemal w przededniu kanonizacji i ta sytuacja wraca bumerangiem. To jest walka duchowa. To nie jest nawet walka cywilizacyjna, to jest walka sięgająca najgłębszej struktury człowieka. Coś przerażającego i potwornego.

Jak my jako katolicy możemy z tym walczyć?

To jest kluczowa sprawa bo chrześcijanin jest człowiekiem powołanym do walki, zwłaszcza walki duchowej. Po pierwsze nie możemy pozostać obojętni. Jeżeli będą podejmowane, a na pewno są podejmowane działania, zmierzające do pewnych działań prawno – karnych musimy się w nie włączać. Nie możemy pozostać biernymi.

Pozostaje jeszcze kwestia pewnego ostracyzmu. Ja bardzo przepraszam, ale powiem po prostu w ten sposób: dopóki na takie działanie związane z Poznaniem władze miasta nie reagują ja nie życzę sobie jako mieszkaniec tego miasta by mnie z tym miastem w ogóle utożsamiano. Ja się wstydzę. W tej chwili ja się wstydzę Poznania, w którym mieszkam ponad połowę życia. Dla mnie to jest tak bolesne doświadczenie, że nie potrafię znaleźć odpowiednich słów. Wiem, że muszę na to jakoś zareagować. W tej chwili pozostaje mi albo walka, albo wyparcie się tego, że to nie jest moja ojczyzna, to nie jest mój świat, moje miasto. To nie jest przestrzeń, w której ja mogę żyć. To jest coś radykalnie mi obcego!

Not.Ab

Komentarze

anonim2014.04.7 11:51
Nie popieram Księdza profesora
anonim2014.04.7 12:19
Jako człowiek mający tam korzenie, popieram Księdza profesora. Poznań zasługuje na nowoczesność, w tym nowoczesną sztukę, ale nie po taniości i tandetności.
anonim2014.04.7 12:46
Święte słowa, Księże.
anonim2014.04.7 12:51
Obraz widziałem i naturalne jest to, że Zło musi się uwiarygadniać dodając i miksując elementy różne ideologicznie. Zasada jest prosta: rzucać obornikiem wszędzie , zawsze się przyklei, a " nasi" spece od mediów zadbają o resztę. Mówiąc bez ogródek, jako artysta plastyk stwierdzam, że obraz jest słaby w każdej warstwie. Oczywiście ks. Bortkiewicz ma rację...
anonim2014.04.7 12:54
To szczera prawda,Najświętsza Maryja okryj nas swoim matczynym płaszczem,Św.Michale Archaniele broń nas.
anonim2014.04.7 13:02
Obrazu nie widziałem, stąd nie mogę formułować żadnych wiążących sądów w tym względzie. Jeśli miałbym natomiast przekazać refleksję ogólna, to jestem zdania, iż człowiek normalny, właściwie ukształtowany w sferze psychicznej, jest wyznawcą określonego poglądu, jednak spojrzenie innych nie wywołuje u niego frustracji, agresji, nienawiści... I dotyczy to zarówno w tym konkretnym ujęciu ateistów i katolików. Jesteś Ty, jestem Ja - nie atakujemy się wzajemnie, gdyż nasza obecność jest dość naturalna... Jeśli w tym konkretnym obrazie rzeczywiście pojawiły się nienawistne odniesienia do Kościoła, do grup prezentujących odmienne poglądy, to myślę, iż byłby to problem samych osób takie działania podejmujących, problem ich wnętrza...
anonim2014.04.7 13:44
Poznania wstydzi się każdy normalny człowiek i to nie od dzisiaj, ale od czasu ewy wójciak, czy jak jej tam, tej chamki od wyzywania Papieża.
anonim2014.04.7 14:01
Za krótki jesteś żeby wstydzić się miasta z tysiącletnią historią. Możesz czuć się co najwyżej zaszczycony.
anonim2014.04.7 14:31
To, że antykatolicyzm przybiera często formy tak nienawistne i prostackie mówi bardzo wiele o zgniliznie tej postawy. Zgadzam się z księdzem.
anonim2014.04.7 19:27
AirWolf, ja na przykład lubię pyry z gzikiem, ha !
anonim2014.04.7 20:35
Wg docenta wiki grupa The Krasnals programowo chce być anonimowa. Patrząc na "dzieło" zatytułowane pretensjonalnie "Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców"- wcale się im nie dziwię. To musi być przekleństwo: tworzyć wyłącznie prace wtórne tematycznie i dennie technicznie. Że niby gdyby chcieli, to mogliby: i "jak Matejko"i "jak Andy Warhol". I jeszcze Hieronim Bosh. nie ma to jak skromność prowincjonalnych artystów, którzy dla dodania sobie ważności wiele spraw sygnalizują nam po angielsku. Że niby tacy światowcy.Wyszło "jak zwykle" - czyli stalinowska antypolska-antykatolicka politgramota. Druga część tytułu :"statek głupców" jako nawiązanie do dzieła Bosha sugeruje ni mniej ni więcej, tylko tyle, iż osoby zgromadzone to "obłąkani wypędzeni przez "normalne społeczeństwo"- płynący statkiem". Ciekawe,czy.pan Pudzian w charakterze Księcia Witolda - wie, że jest "obłąkanym na statku obłąkanych". Na liście "obłąkanych" znaleźli się "oczywiście": Bł. Popiełuszki ale też - Putin."Obłąkanym' "do wypędzenia" "ma być" - Bł Jan Paweł II -ale też: Sarkozy, Angela Merkel. A już "ujęcie" zakonnika Rydzyka i "jakiegoś" Papieża- w charakterze jakiegoś wieprzka czy innej maciory- to jest absolutny "wyczyn artystyczny na miarę dziejów". Taki ton i przekaz to ja pamiętam z szaletów publicznych, ze ścian ubikacji kolejowych i knajp najniższego sortu. Wydaje się, że panowie/panie "krasnale" osiągnęli prawdziwe mistrzostwo "malarstwa ubikacyjnego". W tych szaletach też wszyscy anonomowo wypisywali, która koleżanka jest, że się tak wyrażę "łatwa". Ktoś powinien sprawdzić, czy przypadkiem jakiś MSZ czy inny Zdrojewski nie sponsoruje tych malarzy szaletowych "na zagranicznych występach". Natomiast oczywiscie Kodeks karny został naruszony i to w kilku paragrafach. Sporo wesołej pracy dla pana prokuratora.
anonim2014.04.7 20:39
Powiedzmy to raz na zawsze — nie ma takiego tworu jak ksiądz profesor — albo ksiądz co wierzy albo profesor co bada. Ksiądz profesor to jak ogień z H2O
anonim2014.04.7 20:41
wysyp trolli plujących jadem nienawiści do wszystkiego co chrześcijańskie i bezmóżdzkowych duchowo debili antykatolickich
anonim2014.04.7 21:09
ja też popieram księdza
anonim2014.04.7 21:11
@Maciej Markisz: Wolność wypowiedzi kończy się tam gdzie naruszana jest wolność innego człowieka. Byłem kiedyś na wernisażu, gdzie artysta pił wódę, następnie rzygał do kieliszków i serwował takie wykwintne drinki. Sztuka wielka to była...
anonim2014.04.7 21:15
@prawdziwy_liberal: Fakt, że jesteś w stanie formułować w miarę logiczne zdania jest koronnym dowodem istnienia Boga. No normalnie cud.
anonim2014.04.8 5:59
@lelek - obraz jest dobry technicznie. To właśnie wyróżnia grupę The Krasnals, że w przeciwieństwie do mainstream są doskonali technicznie. Natomiast jestem trochę zdziwiony tym wszystkim, ponieważ widziałem w ich repertuarze obrazy Papieży, które nie wyglądały na obrazoburcze. Ich manifest sugerowałby również, że są bardziej konserwatywni. Nie widziałem też obrazu, który by bezpośrednio obrażał obiekty czci - postaci Jezusa czy Marii.
anonim2014.04.9 5:37
Zgadzam się całkowicie!
anonim2014.04.10 12:44
Jak powiem Księdzu że za wystawą stoi PBG - Pieco Bio Gaz - Firma państwa Wiśniewskich - wszyscy oni uważają się z katolików i to z górnej półki aktywni w Neokatechumenacie - Kiko itd Proszę napisać list do ich siedziby Wysogotowo k Poznania
anonim2014.04.13 19:41
Tragiczny obraz. Takie coś się ludziom podoba?