06.05.14, 10:54(fot.youtube)

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla Fronda.pl: Dyrektor IH PAN zadziałał wbrew logice

Fronda.pl: Wczoraj w Instytucie Historii PAN miał odbyć się wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza oraz Mathiasa von Gersdorffa. Wczasie dyskusji miał zostać poruszony problem: "gender jako ideologia destrukcji”. W ostatniej chwili wykład został odwołany. Dyrektor IH PAN swoją decyzję uzasadnił „troską o bezpieczeństwo uczestników spotkania”. Miała na nie wpłynąć „tematyka spotkania”. W jaki sposób dyskusja o gender może zagrażać bezpieczeńswu uczestników wykładu?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Próbowałem w jakiś sposób wyobrazić sobie powód tego zagrożenia. Jednak nie potrafię tego zrobić. Sama tematyka ujmowana od strony krytycznej, moim zdaniem, nie tylko nie zagraża, ale wręcz ratuje społeczeństwo przed dewastacją, którą dokonuje się przez ideologię gender. Sposób prezentowania zarówno przez gościa z Niemiec jak i przez moją osobę nie wydaje mi się by okazywał oznaki agresji. Tych oznak agresji nie było takze ze strony organizatorów spotkania. W ramach przestrzeni logicznej pozostaje domniemywanie, że jedynym czynnikiem zagrażającym w czasie wykładu są zwolennicy ideologii gender. Jednak to tylko pośrednio potwierdza charakter tej formacji, z drugiej strony wywołuje, mimo wszystko, zdziwienie co do sposobu rozwiązania tego problemu. Jeśli będziemy ulegać temu, co już kiedyś nazwałem, gender bandą będziemy krzywdzić zdrową część społeczeństwa. Po czym wpadniemy w absurd.

Oczywiście nie sądzę, podkreślam nie sądzę, by pan dyrektor IH PAN kierował się tymi racjami. Podejrzewam, że zadziałał wbrew logice kierując się emocjami. Nie znajduję żadnego logicznego wytłumaczenia dla jego działania.

Jak dużym zainteresowaniem cieszył się wykład?

Wykład został bardzo utrudniony. O decyzji dyrektora IH PAN organizatorzy dowiedzieli się kilka godzin przed rozpoczęciem wykładu. Na wywieszce na drzwiach Instytutu, którą sfotografowałem, nie było informacji gdzie ten wykład został przeniesiony. Nie było nawet podanego tytułu wykładu. Umieszczono na niej tylko lakoniczną informację: „Uprzejmie informuję, że z powodu możliwości zagrożeniem porządku oraz bezpieczeństwa uczestników spotkanie organizowane przez Instytut ks. Piotra Skargi w dn. 5 maja 2014 w IH PAN nie odbędzie się”. Podpisane „dyrektor Instytutu Historii PAN” – bez nazwiska, jedynie tą funkcją.

Uczestnicy, którzy wcześniej byli informowani o spotkaniu np. przez stronę internetową nie mieli możliwości dowiedzieć się o zmianie odpowiednio wcześniej. Mimo to na spotkanie, które odbyło się w Domu Literatury na placu Zamkowym w Warszawie cieszyło się dość dużą frekwencją. Przybyło na nie kilkadziesiąt osób.

...do żadnej prowokacji nie doszło?

Nie było prowokacji. W dyskusję włączyło się dwóch zwolenników ideologii gender. Wygłosili oni swoje poglądy. Jednak wszystko odbyło się w ramach rozmowy tak więc nie nazwałbym tego prowokacją.

Rozm. Agata Bruchwald

Komentarze

anonim2014.05.6 11:05
takie chxjki są przy władzy ubezwłasnowolnione troską o stanowisko
anonim2014.05.6 11:09
I takie działanie (podobnie jak ataki na ks. Bortkiewicza) są dowodem na to , ze lewizna nie chce rozmawiać, więcej histerycznie i panicznie boi się dyskusji merytorycznej. Jedynie czego chce lewactwo to przywilejów nienależnych dla siebie i siłą narzucać swoje urojenia każdemu, a kto się nie podporządkuje to go karać i represjonować - to typowa, uwspółcześniona realizacja idei nadczłowieka, gdzie nadludźmi mają być lewicowi dewianci z rożnych lgbtqq... i innych literek, różne femeny, pedofile i cala ta lewicowa menażeria, a normalni ludzie są przez nich traktowani jako podludzie, którzy mają dewiantom oddawać cześć boską i piać z zachwytu nad ich zboczeniami. Ot i cała prawda o współczesnej lewicy...
anonim2014.05.6 11:13
Rozumiem, że chodzi o to, że zwolennicy dżenderyzmu mogą przyjść na wykład i narobić wiochy (bo nie wiem jak to inaczej nazwać). Zobaczmy - mądrzy, inteligentni ludzie, za jakich mam profesorów akademickich, boją się stawić czoła dziwakom, wyznającym ideologię dżender. To mi wygląda na dżenderterroryzm, a może jednak po prostu strach ma wielkie oczy...?? Jak bardzo boimy się konfrontacji z rzeczywistością, tylko dlaczego?? Lepiej pozostać biernym, nie wychylać się, bo co...?
anonim2014.05.6 11:18
@Polipid Może nie ch... tylko ludzie pozbawieni kręgosłupa moralnego, pokraczni bezideowcy, kaleczni kłamcy, których szare komórki liczą tylko pożółkłe od lat kartki wykładów, w obawie, że może którejś brakuje...przepraszam wszystkich wykładowców dla których życie człowieka to coś więcej niż inteligencja i święty spokój, dla których człowiek to przedmiot walki o wartości i wolność i prawdę. Co to za diabelstwo ten dżen.....coś tam skoro nawet wykłady są odwoływane...??
anonim2014.05.6 11:24
hamaczkowi, który "...nie wie jak to inaczej nazwać.." podpowiem - bandycki napad zboczeńców z lewiznowych bojówek a lewy arbiter jak to lewy ciemniak - wykonał poleceni oficera prowadzącego i wkleił co mu kazano, bo przecież żaden tchórzliwy lewy ciemniak nie zdecyduje się na merytoryczną dyskusję twarzą w twarz....
anonim2014.05.6 12:32
Nowy wydział PAN - panGender ... upadł Babilon ... już czas na wysłanie komunistów i TW z PAN'u na emeryturę
anonim2014.05.6 12:43
Dla arbiterka arbitrem w sprawie dżender jest poseł-posłanka Krzysztof Anna dwojga płci i nazwisk?.........
anonim2014.05.6 14:26
@arbiter Miałam osobiście kontakt z ks.Bortkiewiczem. Choć było to dawno, i nie znam go dziś, nie wiem jak żyje, to wiem, że nadal jest chrystusowcem, a więc i zakonnikiem, a więc jego zarobki są regulowane przez statuty zgromadzenia, do którego należy, więc powstrzymaj się od takich oskarżeń, tak jak i ja mam dystans do oceny. Z drugiej strony każdemu profesorowi należy się honorarium za wykład, czyż nie? Ty, gdybyś był wykładowcą, nie wziąłbyś tego co Ci się należy? Tak ten świat jest skonstruowany - za pracę należy się zapłata.
anonim2014.05.6 14:54
Arbiter! Ciebie to chyba rodzice nie kochali!;-) Żeby się sensownie mądrzyć na dany temat to powinieneś poczytać rzeczowe materiały i POMYŚLEĆ samodzielnie (a z tym pewnie będziesz miał problem, bo widać po Twojej wypowiedzi, że spadający z roku na rok poziom edukacji odcisnął na Tobie swoje piętno), a nie kłapać puste frazesy ziejące niechęcią do ludzi. Ksiądz prof., w przeciwieństwie do Ciebie, ma solidne wykształcenie, doświadczenie i wie o czym mówi. Pozdrawiam:)
anonim2014.05.6 16:03
Bortkiewicz w gender doświadczenie ma, w końcu od wielu lat chodzi w sukience. A co macie oprócz idiotycznych porównań z tłokami, teoriami o ateistach wyssanymi z palca i uporczywym wiązaniem studiów gender z marksizmem? Żadnych statystyk, dowodów, wiedzy, argumentów logicznych, zero chęci prowadzenia debaty czy nawet przeczytania jakiejś książki na ten temat(może oprócz tych z poprawnej strony).
anonim2014.05.6 16:48
@margeryto nie bądź okrutna i nie wymagaj od arbiterka tego co znacznie przekracza jego możliwości, jak np. umiejętność czytania, że o czytaniu ze zrozumieniem czy myśleniu nie wspomnę, bo dla niego to nieosiągalny kosmos...
anonim2014.05.6 18:39
No i znów lewy kłamca Alucard próbuje kit wciskać... A tak wygląda "debata: w wydaniu Alucarda i jego lewych, zboczonych towarzyszy: http://www.youtube.com/watch?v=UHdUT-w3Un4 Czy tak chce debatować lewy Alucard? Tylko jakby prawi ludzie podjęli ten "styl" lewackiej debaty to by dopiero podniósł się jazgot lewych zboczeńców wszelkiej maści o dyskryminacji....
anonim2014.05.6 19:20
@Nabi https://www.youtube.com/watch?v=0TF8RsN-s8Y https://www.youtube.com/watch?v=KnQfs7SzwsY https://www.youtube.com/watch?v=TVSfvq9VVII Znajdzie się jeszcze trochę tego, ile ci potrzeba Jeśli debaty nie da się przeprowadzić w sposób ludzki, należy ją przeprowadzić w ścisłym gronie za zamkniętymi drzwiami, a następnie ją udostępnić publicznie w internecie. Bo takie dyskusje jakie przeciwnicy gender robią, czyli dwóch gości sobie przytakuje i rzuca inwektywami w nieobecnych, są bezproduktywne i kłamliwe. Nie potrafilibyście wygrać poprawnie prowadzonej przez arbitra(brak nawiązania do tutejszego komentującego) debaty z wykorzystaniem rzeczowych argumentów
anonim2014.05.6 20:16
Kłamstwo i tchórzostwo to znak rozpoznawczy lewych różnych Alucardów i mu podobnych. Jak to lewy kłamca Alucard próbuje ukryć, że żaden tchórz z lewactwa nie ma najmniejszego zamiaru z nikim rozmawiać, tylko siłowo uzyskać nienależne przywileje lansując swoją ideologię lewactwa jako nadludzi.
anonim2014.05.6 20:50
@Nabi Na twój jeden film, gdzie lewica przerywa spotkanie, wrzuciłem ci 3 filmy, gdzie prawica przerywa spotkanie, a uwierz mi jest ich więcej. Twoja odpowiedź wskazuje na to, że jesteś hipokrytą, który zrezygnował z jakichkolwiek prób wnikliwej i krytycznej oceny rzeczywistości
anonim2014.05.7 3:25
Dlaczego klamiecie to przeciez prawicowe kibolskie bojowki przerywaja w huliganski sposob wyklady my dyskutujemy wy zagluszacie wrzaskiem. Gender jest nauka i nic tu nie zmienicie tak jak nie mozecie zmienic prawa powszechnego ciazenia!
anonim2014.05.7 16:18
@Drjack... "Gender jest nauka " Bo ktoś tak przegłosował?
anonim2014.05.7 18:10
Bo jest działem socjologii, który gromadzi dane naukowe i statystyczne
anonim2014.05.10 23:54
@Alucard.., Gdyby na uniwersytetach pozakładano katedry nauczania chiromancji, to byłaby to pewnie tej samej jakości „nauka” co gender. Pewnie jako „dane naukowe” służyłyby wyniki badań linii papilarnych i ich wpływu na nasze przyszłe życie, a dane statystyczne pokazywałyby m.in. zależność pomiędzy długością „linii życia”, a faktyczną długością życia. I tyle byłoby tej "nauki". To, że coś jest studiowane na uniwersytecie, niekoniecznie musi odpowiadać kryteriom jakie stawia się nauce. Gender jest zwykłym ideologicznym tworem, tak samo jak w latach minionych były obowiązkowe zajęcia z marksizmu-leninizmu na wszystkich uniwersyteckich kierunkach, które też miały swój "naukowy status" i katedry.