03.08.16, 17:28

Kto zastąpi Jacka Kurskiego? Start w konkursie rozważa... Max Kolonko

Nowy konkurs na szefa TVP będzie ogłoszony jeszcze w sierpniu, a rozstrzygnięty najpóźniej do 15 października 2016 roku - zapowiada członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. - Bez względu na to, jak Jacek Kurski przedstawiłby swoje sprawozdanie ze stanu TVP, to my i tak byśmy podjęli decyzję o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa - tłumaczy.

Wczoraj po posiedzeniu Rady Mediów Narodowych jej przewodniczący Krzysztof Czabański ogłosił, że prezes TVP Jacek Kurski został odwołany, następnie kilka godzin później, po kolejnym posiedzeniu, że pozostanie na stanowisku do czasu ogłoszenia nazwiska nowego prezesa, którego wyłoni konkurs.

Lichocka: RMN musi realizować swoje zadanie

Lichocka w wywiadzie dla wirtualnemedia.pl zaprzeczała, jakoby chciała odwołać Kurskiego ze względu na słabą kondycję finansową Telewizji Polskiej i spadającą wciąż oglądalność, o czym informował wcześniej inny z członków RMN Juliusz Braun. Jak twierdzi, jednym z najważniejszych zadań Rady Mediów Narodowych jest wybór w drodze otwartych konkursów nowych władz mediów publicznych i Rada to zadanie chciała wypełnić jak najszybciej.

- Po prostu podczas wtorkowego posiedzenia RMN stwierdziliśmy, że powinniśmy przystąpić niezwłocznie do realizacji tego zadania. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego ani gwałtownego - mówiła była dziennikarka.

Kurskiego miała zastąpić Raczyńska?

Jak relacjonował Braun, po przegłosowaniu odwołania Kurskiego przewodniczący RMN Krzysztof Czabański zapowiedział, że są już inne kandydatury na szefa TVP i że członkowie Rady spotkają się z osobą rekomendowaną na nowego prezesa Telewizji Polskiej. Nieoficjalnie mówiono, że chodzi o Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg, byłą dyrektor TVP1.

- W tym momencie nazwisko nie padło, natomiast w drugiej, wieczornej części posiedzenia pan przewodniczący Czabański powiedział, że kandydaturę pani Raczyńskiej wycofuje - mówił Juliusz Braun. 

Zaczęliśmy od Telewizji Polskiej...

Wtedy też poinformował, że uchwała  Rady Mediów Narodowych o odwołaniu Jacka Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa TVP.

- Od początku mówiliśmy, że taki stan, kiedy mediami publicznymi zarządzają ludzie mianowani przez ministra skarbu jest tymczasowy i jak tylko powstanie Rada Mediów Narodowych, to niezwłocznie ten stan rzeczy przerwiemy. Zaczęliśmy więc od Telewizji Polskiej - tłumaczyła zamieszanie Lichocka.

Jak twierdzą członkowie RMN, Jacek Kurski również może przystąpić do konkursu. Lichocka twierdzi, że "udowodnił, że ma wysokie kompetencje do kierowania Telewizją Polską", a jeśli wygra, to jego pozycja będzie inna, ponieważ nie będzie kandydatem z mianowania rządu, a takim, który wygrał w transparentnym konkursie.

Mariusz Max Kolonko wystartuje w konkursie

Na razie jedynym, choć na razie nieoficjalnym kandydatem, jest popularny, ale i i kontrowersyjny dziennikarz, Mariusz Max Kolonko, Rano napisał na Twitterze "rozważam start w konkursie na prezesa TVP".  

Wczoraj Rada Mediów Narodowych wysłuchała sprawozdań prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej o sytuacji w tych spółkach. Konkurs na nowy zarząd Polskiego Radia zostanie rozpisany najprawdopodobniej po rozstrzygnięciu konkursu na prezesa TVP.

Zmiany na stanowiskach dyrektorskich w TVP

W ostatnich tygodniach nastąpiło kilka zmian na stanowiskach dyrektorskich w Telewizji Polskiej. Nowym szefem TVP1 został Krzysztof Karwowski (odwołano Jana Pawlickiego) dyrektorem TVP2 - Marcin Wolski (zastąpił Macieja Chmiela), szefem TVP Info - Piotr Lichota, a dyrektorem biura reklamy TVP - Maciej Radkiewicz (za Waldemara Gaspera). 

za:salon24.pl