Od jakiegoś czasu trwają rozmowy o bezpośrednim wejściu ugrupowania Kukiz'15 do obozu Zjednoczonej Prawicy lub wspieraniu kluczowych projektów rządowych. Jak jednak zastrzega Kukiz negocjacje i współpraca dotyczą „wsparcia swoich kluczowych projektów” oraz inicjatyw, które są wspólne dla obu środowisk.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP rozmowy pomiędzy Kukiz'15 i Zjednoczoną Prawicą mogą zostać sfinalizowane już nawet w bieżącym tygodniu.

- "Ustawa antykorupcyjna jest dopięta na ostatni guzik. Przyszły poprawki i uzgodniliśmy ostateczne brzmienie poszczególnych artykułów" - powiedział PAP poseł Jarosław Sachajko.

Projekt opracowany przez Kukiz‘15 „zakłada m.in. że osoby skazane za korupcję będą miały zakaz pracy oraz zakaz zajmowania funkcji m.in. w instytucjach publicznych” - czytamy na portalu wpolityce.pl. PiS dodatkowo zaproponowało rozszerzenie tych zapisów o samorządowców, burmistrzów i radnych.

Jak się okazuje, ugrupowaniu Kukiz'15 najbliżej może być do Porozumienia, a porozumienie programowe pomiędzy tymi ugrupowaniami może został zawarte nawet jeszcze w tym tygodniu, co wcześniej już deklarował Kukiz mówiąc, że jemu „w całym środowisku Zjednoczonej Prawicy najbliższy jest ten sznyt republikański, który jest tożsamy Porozumieniu”.

W zakres współpracy ze strony Kukiz'15 wymieniane są: „projekt ustawy antykorupcyjnej, wprowadzenie do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju oraz ordynacja mieszana”. Po stronie Porozumienia natomiast: projekty dotyczące wsparcia samorządów oraz kwestie złagodzenia obciążeń dla podatników.

W wyniku rozmów Kukiza z politykami PiS doszło do powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu ds. sędziów pokoju przy Kancelarii Prezydenta, na którego czele stanął prof. Piotr Kruszyński wskazany przez Kukiza.

 

mp/pap/wpolityce.pl