06.04.21, 09:51fot. yt/polskie radio pr3

Kukiz o rozmowach z koalicją rządzącą: Jesteśmy bliscy współpracy

Od jakiegoś czasu trwają rozmowy o bezpośrednim wejściu ugrupowania Kukiz'15 do obozu Zjednoczonej Prawicy lub wspieraniu kluczowych projektów rządowych. Jak jednak zastrzega Kukiz negocjacje i współpraca dotyczą „wsparcia swoich kluczowych projektów” oraz inicjatyw, które są wspólne dla obu środowisk.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP rozmowy pomiędzy Kukiz'15 i Zjednoczoną Prawicą mogą zostać sfinalizowane już nawet w bieżącym tygodniu.

- "Ustawa antykorupcyjna jest dopięta na ostatni guzik. Przyszły poprawki i uzgodniliśmy ostateczne brzmienie poszczególnych artykułów" - powiedział PAP poseł Jarosław Sachajko.

Projekt opracowany przez Kukiz‘15 „zakłada m.in. że osoby skazane za korupcję będą miały zakaz pracy oraz zakaz zajmowania funkcji m.in. w instytucjach publicznych” - czytamy na portalu wpolityce.pl. PiS dodatkowo zaproponowało rozszerzenie tych zapisów o samorządowców, burmistrzów i radnych.

Jak się okazuje, ugrupowaniu Kukiz'15 najbliżej może być do Porozumienia, a porozumienie programowe pomiędzy tymi ugrupowaniami może został zawarte nawet jeszcze w tym tygodniu, co wcześniej już deklarował Kukiz mówiąc, że jemu „w całym środowisku Zjednoczonej Prawicy najbliższy jest ten sznyt republikański, który jest tożsamy Porozumieniu”.

W zakres współpracy ze strony Kukiz'15 wymieniane są: „projekt ustawy antykorupcyjnej, wprowadzenie do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju oraz ordynacja mieszana”. Po stronie Porozumienia natomiast: projekty dotyczące wsparcia samorządów oraz kwestie złagodzenia obciążeń dla podatników.

W wyniku rozmów Kukiza z politykami PiS doszło do powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu ds. sędziów pokoju przy Kancelarii Prezydenta, na którego czele stanął prof. Piotr Kruszyński wskazany przez Kukiza.

 

mp/pap/wpolityce.pl

Komentarze

Celem Kukiz ’15 jest Polexit2021.04.6 12:48
"W klubie Kukiz ’15 jest silna reprezentacja Ruchu Narodowego, który nie zawaha się poprzeć inicjatyw PiS zmierzających do rozluźnienia związków z Unią Europejską, czy „unarodowienia” czego tylko się da. A ich przywiązanie do systemu demokratycznego jest delikatnie mówiąc słabe"
Grizzly2021.04.6 12:43
Nie rozumiem, przecież Kukiz od początku wspierał Pis. Nie byli koalicją?
Liże 4 litery Kaczyńskiemu!2021.04.6 12:41
Kukiz ’15 poparł osiem innych kluczowych projektów PiS
Figo Fago2021.04.6 16:44
A co ? Ma tylko do wyboru . Lizanie albo niebyt . I to wcale nie kpiny z Jego towarzystwa . Z taką ilością "bojców " , może tylko pomagać w dobrych sprawach Kukiza ocena" dobra " może być różna Czasem ją zmienia .
PAWEŁ KUKIZ TO "SPRZEDAWCZYK"2021.04.6 12:37
"Paweł Kukiz: sędziów powinni wybierać obywatele Decyzję posłów Kukiz ’15 na swoim profilu na facebooku skomentował też lider ruchu Paweł Kukiz. Jego zdaniem zwierzchnictwo nad sądami powinni sprawować obywatele (zgodnie z art. 4 Konstytucji) i to do nich powinien należeć wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dalej zaznaczył, że „jeśli już przyjąć, że Sejm jako pośrednik wskazuje w imieniu Obywateli sędziów KRS, to powinien ich wskazywać większością kwalifikowaną – dwie trzecie lub trzy piąte głosów. Nie może być tak, by zwykła większość obsadzała KRS, bo niedopuszczalnym jest, aby wszyscy Obywatele podlegali jurysdykcji jednej partii – tej, która wygrała wybory”. Dalej wytyka, że ustawodawstwo PiS ma krótkie nogi i odwołuje się do populistycznych argumentów. Pisze: „Zakładając nawet, że PiS jest nieomylny, a ich kandydaci do KRS to anioły i wzorzec sprawiedliwości – czy wyobrażacie sobie sytuację, że PiS przegrywa kolejne wybory, PO obejmuje władzę i korzystając z PiS-owskiej ustawy wrzuca samych swoich sędziów z Tuleją na czele? Ustawa, którą spłodził PiS świadczy albo o ich „niefrasobliwości” albo o ogromnej bucie, która powoduje iż wierzą, że władzę będą sprawować wiecznie”
Dam2021.04.6 13:57
Wyznawcy PIS nie potrafią myślą ogarnąć następnego tygodnia, nie mówiąc o tym co będzie za następnej kadencji. Żyją teraźniejszością, jak dzieci, albo przeszłością, jak ludzie starzy. O przyszłości nikt nie myśli.
Japa2021.04.6 16:35
To zabrzmiało jak PLATFORMO WRÓĆ . Przy tobie .żyć i umierać .
Bareja2021.04.6 11:53
korytko, korytko świniowe, wyngiel przywieźli, będzie wojna bo przed wojną też był
Grizzly2021.04.6 10:32
dajcie mu "księżycowy krok" ....na drogę. amen
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.6 10:15
zapijaczony nygus kukiz oyebałby małą brudną kuśkę kaczyńskiego by być przy korycie!
świętobliwy Gowin2021.04.6 10:03
chodzi z tasakiem w plecach