29.10.21, 15:00Fot. euranet plus via Flickr, CC BY-SA 2.0

Kuźmiuk: Gazprom używa szantażu gazowego wobec Mołdawii, a Timmermans go rozgrzesza

1. Rosja używając po raz kolejny dostaw gazu jako broni politycznej, tuż przed rozpoczęciem zimy, zaproponowała znaczącą 4-krotną podwyżkę cen gazu dla Mołdawii, a gdy ta odmówiła ich akceptacji, poważnie ograniczyła dostawy gazu do tego kraju.

W tej sytuacji polskie PGNIG, a następnie holenderska firma Vitol po wygraniu szybkich przetargów ogłoszonych Energocom, państwową spółkę Mołdawii, dostarczyły w tych dniach do tego kraju po 1 mln m3 gazu.

Jednocześnie Ukraina na warunkach kredytowych dostarczyła aż 15 mln m3 gazu aby utrzymać ciśnienie w mołdawskich gazociągach, które znacznie spadło po ograniczeniu dostaw do tego kraju przez rosyjski Gazprom.

Mołdawia w ten sposób daje znać Rosjanom, że chce się uniezależnić od dostaw gazu przez rosyjskie firmy, jednak ciągle jeszcze nie jest gotowe połączenie gazowe tego kraju z Rumunią, na co Gazprom ma pośredni wpływ przez zależnego od niego operatora mołdawskich gazociągów, firmę Moldovgaz.

2. Jak poinformował w ostatnich dniach Financial Times, Rosjanie mieli zaproponować Mołdawii nową długoterminową umowę gazową po znacznie niższych cenach niż domagali się wcześniej (dotychczasowa zakończyła się w grudniu 2020 roku i gaz był dostarczany do tego kraju na podstawie krótkoterminowych ustaw).

Postawili jednak przy tej okazji dwa warunki: modyfikację umowy o wolnym handlu Mołdawii z Unią Europejską, którą ten kraj ma w związku z zawartą w 2020 roku umową stowarzyszeniową UE-Mołdawia, oraz opóźnienie reform ustalonych w ramach tej umowy stowarzyszeniowej między innymi w zakresie liberalizacji rynku gazu, co wymaga od mołdawskiego monopolisty dostarczającego gaz firmy Moldavgaz, rozdziału właścicielskiego na dostawcę i przesyłającego, co oznacza umożliwienie dostępu do mołdawskich gazociągów innych dostawców.

A więc Gazprom stosuje wobec kolejnego kraju stowarzyszonego z UE, klasyczny szantaż gazowy i nawet specjalnie się z tym nie kryje, a to nie powoduje niestety żadnej oficjalnej reakcji UE (wcześniej taki szantaż Gazprom zastosował wobec Ukrainy, tutaj reakcja UE nastąpiła ale jej skuteczność poznamy w pod koniec 2024 roku, kiedy zakończy się umowa tego kraju z Gazpromem na przesył rosyjskiego gazu do UE ukraińskimi gazociągami).

3. Niestety nie ma nie tylko reakcji KE na szantaż gazowy Gazpromu wobec Mołdawii, co więcej w ostatnich dniach miała miejsce skandaliczna wręcz wypowiedź wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, która zwalnia z odpowiedzialności Gazprom za doprowadzenie do znacznego wzrostu cen gazu głównie w krajach Europy Zachodniej.

W tej sytuacji zdecydowałem się wystąpić do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z interpelacją w tej sprawie.

Otóż Frans Timmermans podczas swojej wizyty ostatniej w Bułgarii, udzielił wywiadu tamtejszej telewizji bTV i niespodziewanie rozgrzeszył Gazprom z manipulacji na europejskim rynku gazowym.

Powiedział między innymi „Rosja wypełnia swoje kontrakty na dostawy gazu i nie ma powodów aby uważać, że wywiera presją na rynek gazu i manipuluje nim”.

4. To publiczne stanowisko Timmermansa zwalniające Gazprom z odpowiedzialności za gwałtowny wzrost cen gazu na rynku europejskim jest tym bardziej zastanawiające w sytuacji kiedy w ostatnim komunikacie KE z 13 października dotyczącym tej kwestii jest zawarty punkt „O konieczności zbadania potencjalnych antykonkurencyjnych zachowań na rynku energii”.

Podobne oczekiwania wobec Komisji, zbadania monopolistycznych działań Gazpromu w związku z gwałtownym wzrostem cen gazu, przedstawiła w konkluzjach z ostatniego szczytu, Rada Europejska.

Proszę o przedstawienie wyjaśnień na jakiej podstawie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans , zwolnił Gazprom z odpowiedzialności za sytuację na rynku gazowym w UE.

Przewodnicząca ma 30 dni na odpowiedź na tę interpelację, mam więc nadzieję ,że do końca listopada dostanę takie wyjaśnienia od szefowej KE i Państwu je przedstawię.

Komentarze

gość z CCCP2021.10.30 21:58
Na Wschodzie nawet każde dziecko wie, że Putin tych z Brukseli ma w kieszeni za prowizję.
Grizzly2021.10.29 19:25
Komisar CCCP wie czyich interesów pilnować!
Zimermans agent KGB2021.10.29 16:56
Ponoć KGB straszyło holenderskich adwokatów ktorzy występowali w imieniu ofiar zestrelenią Beinga
Boją sie KGB2021.10.29 16:49
Tego gnoma to sam Ławrow brał od tylca .Sam się tym chwalił
OKOPZN2021.10.29 16:38
Gonic pejsatych szabrownikow 2.0 .... https://www.youtube.com/watch?v=IF4oZ5Q41Kc&t=6s
czer.buraczanopejsata kretynizacja Polski w polin2021.10.29 16:35
tytyty-mery-manssss ... to pejsaty bolo-szewik kibucu EjU .... jakich i u nas niemalo ...
xzB2021.10.29 16:33
Timmermans to człowiek Putina w Brukseli . To bolszewicki komisarz .
Anonim2021.10.29 16:30
Sługus Sorosa .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NiechBoziaWypuściSpodPłaszczaGazyDlaMołdawii2021.10.29 16:25
Co tam problemy w Polsce z galopującą inflacją, drożyzną, milionami kar, przegranymi głosowaniami w UE, wywalaniem polskich instytucji z gremiów międzynarodowych za władzolizanie. Najważniejsze, gdzie gołodupcy z Mołdawii kupią gaz.
NiechBoziaWypuściSpodPłaszczaGazyDlaMołdawii2021.10.29 16:57
A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny: _________________ Гимн Советского Союза !!! _________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _________________ Za Putinu!!! _________________ Urraa!! _________________ Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn!
XYZ2021.10.29 15:51
Gdyby USA wpompowały w europejskie gazociągi tańszy gaz to Putin też by zszedł z ceny.
tani gaz z USA2021.10.29 16:04
przecież USA podniosły cenę swojego "taniego" gazu już dwukrotnie, nie dziwi ciebie, że w tvPIS i na Frondzie nie ma na ten temat ani słowa? widocznie uznali, że takiemu jak ty wiernemu sługusowi PIS to do szczekania na Rosję nie jest do niczego potrzebne a może mogłoby osłabić twoje gorliwe szczekanie
Gówno prawda, żydku2021.10.29 16:40
z FEJK "downunder"!
San Escobar2021.10.29 16:54
od razu można poznać wiernego widza tvPIS i czytelnika Frondy
pytam2021.10.29 15:43
to Gazprom jest w Unii?
PILNE!!!! MEGA MASAKRA!!! ZAORANIE!!!!2021.10.29 15:24
ORBANOWI - naszemu jedynemu sojusznikowi to nie przeszkadza - zakupił przecież gaz u Putina swojego przyjaciela
PILNE!!!! MEGA MASAKRA!!! ZAORANIE!!!!2021.10.29 15:28
A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny: _________________ Гимн Советского Союза !!! _________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _________________ Za Putinu!!! _________________ Urraa!! _________________ Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn! _________________ SZABES DZISIAJ!!!! _________________ PAMIĘTAJ ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY SWIĘCIŁ!!!
Yarosław2021.10.29 15:42
Orban kupił gaz tanio a ty Polaczku będziesz płacił drożej, im polaczek płaci drożej tym prezes jest bardziej z takiego polaczka zadowolony, szkoda, że ryja nie darłeś jak ci twoi bogowie z USA już 2 razy podnieśli cenę gazu, Kuźmiuk ryja nie darł i ty też ryja nie darłeś
żydku, żydku, chciałbyś być choćby Polaczkiem2021.10.29 17:00
O USA, "downunder" i nawet o Węgrzech gudłaju, to nie masz co marzyć.
Yarosław2021.10.29 19:38
ty najmądrzejszy w PIS?
gracz2021.10.29 15:13
Widzisz Kuźmiuk, człowiek honoru już dawno napluł by temu holenderskiemu kundlowi w twarz, nasrał na fotel posła UE i rzucił w diabły tą bandę unijnych zboków.
Anonim2021.10.29 15:06
obleśny holenderski lewacki wieprz
Władimir2021.10.29 15:03
Na intratną finansowo POsadę w Gazpromie trzeba sobie zasłużyć ...