31.08.20, 14:00Fot. Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC 0

Kuźmiuk: Trzaskowski - prezydent na pół etatu. To się może skończyć wejściem komisarza

1. Sobotnia, druga już w ciągu roku, poważna awaria sieci przesyłającej ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni Czajka, dobitnie pokazuje, że nie udaje się zarządzanie największym miastem w Polsce tylko z doskoku.

Od początku swej prezydentury, specjalnie się nie wysila, lubi bywać poza Warszawą, wojażuje po świecie, odwiedza burmistrzów innych miast, a od kiedy został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, bardzo chętnie zajmuje się także polityką europejską.

Polityka krajowa także nie jest mu obca, był posłem, ministrem w rządzie Donalda Tuska, ostatnio kandydatem Platformy na prezydenta kraju, a po przegranych wyborach, poparcie w nich uzyskane chce wykorzystać do tworzenia nowego ruchu obywatelskiego pod nazwą „Nowa Solidarność”.

2. Partyjni koledzy nawet snuli wizje, że nie ma problemu w połączeniu zarządzania miastem z tworzeniem i zarządzaniem nowym ruchem obywatelskim, przecież „tak zdolny człowiek, może być prezydentem Warszawy na pół etatu”.

Ale jak miałoby wyglądać zarządzanie Warszawą na pół etatu, pomijając już fakt, że zgodnie z obowiązująca ustawą o samorządzie terytorialnym, tego rodzaju rozwiązanie, nie jest możliwe.

Chodziłoby raczej o to aby Rafał Trzaskowski zajął się polityką ogólnopolską, będąc prezydentem Warszawy czyli w praktyce poświęcał problemom mieszkańców jeszcze mniej czasu, niż do tej pory.

Tyle tylko, że Rafał Trzaskowski już przez obecne 2 lata swojej prezydentury w Warszawie, specjalnie się nie wysilał, bywanie w urzędzie traktował jako zło konieczne, a już na posiedzeniach rady Warszawy z zasady był nieobecny.

Ba wsławił się tym, że w momencie rozpoczęcia się pandemii koronawirusa i pojawienia się zagrożenia zakażeniem w urzędzie miasta, zniknął z urzędu i poszedł na zwolnienie lekarskie.

Mimo tego, że pojawienie się pandemii wymagało się wręcz nadzwyczajnego zainteresowania problemami bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, prezydent miasta wybrał swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swojej rodziny.

Po przegranych wyborach prezydenckich także zniknął, nie miał czasu na spotkanie z prezydentem Dudą, ba okazało się, że wybrał wczasy za granicą, zamiast uczestnictwa w historycznych obchodach 100-lecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

3. Sytuacja w Warszawie jest trudna z wielu powodów, także dlatego, że po 14. latach nieprzerwanego zarządzania miastem przez ludzi Platformy wiele elementów infrastruktury technicznej, się po prostu „sypie”.

Każdy większy deszcz powoduje niedrożność kanalizacji burzowej i zalania dużych części miasta, awarie sieci ciepłowniczej zdarzają się w ciągu każdego sezonu grzewczego, a ostatnio wręcz eksplozja rury z gorącą wodą spowodowała zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób.

Wręcz „przekleństwem” dla Trzaskowskiego okazała się oczyszczalnia ścieków Czajka, wybudowana kosztem 4 mld zł, oddawana z pompą przez Hannę Gronkiewcz-Waltz z udziałem ówczesnego premiera Donalda Tuska w 2012 roku jest budowlanym bublem.

4. Od grudnia 2018 roku nie działa spalarnia osadów, w związku z tym już blisko 2 lata zanieczyszczone osady są rozwożone po całej Polsce z negatywnym konsekwencjami dla środowiska, rok temu doszło do awarii sieci przesyłowej ścieków pod dnem Wisły, a naprawa uszkodzenia trwała blisko 3 miesiące.

Gdyby nie pomoc wojska i przedsiębiorstwa „Wody Polskie”, dzięki którym zbudowano alternatywną sieć przesyłu ścieków mielibyśmy do czynienia z klęską ekologiczną w Wiśle i Bałtyku na niespotykaną skalę.

Po roku i wydaniu na naprawę przez miasto około 45 mln zł i przez stronę rządową około 40 mln na sieć awaryjną, doszło do drugiej awarii jak się wydaje na jeszcze większą skalę, której konsekwencje mogą być jeszcze dalej idące.

5.Wygląda na to, że nieoczyszczone ścieki będą płynąć do Wisły miesiącami (podczas poprzedniej awarii przez 14 dni), bo remont uszkodzonej sieci potrwa przynajmniej kilka miesięcy.

Prezydent Trzaskowski wygląda na kompletnie zagubionego, przedstawił bowiem aż 3 koncepcje rozwiązania sytuacji kryzysowej, remont uszkodzonej sieci, jednocześnie zbudowanie alternatywnego przesyłu ścieków na dnie Wisły lub na moście Północnym, wreszcie zbudowanie nowej sieci przesyłowej.

Te dwie pierwsze mogą trwać po kilka miesięcy każda, ta ostatnia przy sprzyjających okolicznościach około 2 lat, co oznacza klęskę ekologiczną na niewyobrażalną skalę.

Wszystko to potwierdza, że nie można być prezydentem na pół etatu i jeżeli prezydent szybko nie przedstawi realnego sposobu zapobieżenia katastrofie, to być może jednym sposobem będzie powołanie zarządcy komisarycznego w Warszawie i bardzo mocne zaangażowanie zasobów państwa, żeby zapobiec katastrofie ekologicznej.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Apel2020.08.31 23:01
Czytelnicy Frondy! Ponieważ to antypolskie bydlę o nazwach: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, ladychapel, Polak Ateista Dumny Gej, JPIII i in. jest coraz bardziej chamski, wulgarny i bluźnierczy, a administracja portalu nie robi nic, by wpisy tego zboczonego idioty kasować proponuję, by maksymalnie dużo użytkowników dokonywało rozmaitych losowych, lapidarnych, humorystycznych wpisów korzystając z jego nicków. W ten sposób przynajmniej rozmyjemy jego szatańską działalność.
Antek ze starej Pragi2020.08.31 16:47
_____________________________________________________________________________________________________ Awarie kolektora do #Czajki to konsekwencja decyzji, żeby zamiast zbudować nową oczyszczalnię na lewym brzegu Wisły, rozbudowywać Czajkę. Podjęto ją za rządów Lecha #Kaczyńskiego w warszawskim Ratuszu. _____________________________________________________________________________________________________
Szybka Randka2020.08.31 16:38
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
kibic2020.08.31 16:10
Legia chŭje!
prawdziwy nick kibic2020.09.1 11:47
Nie podszywaj się Poparańcu pod mojego nicka
Wojtek Polak2020.08.31 16:09
Paradny jest ten Kuźmiuk, stary ZSl-owiec a obecnie pisior. Kuźmiuk ty się zajmij 70 mln zł wyrzuconymi w błoto na wybory, których nie było i przekrętami Szumowskiego.
Tatiana2020.08.31 19:18
Czyzby Wojtek Jaruzelski zza grobu sie odezwal!???
ICEK2020.08.31 16:08
NIC NIE DA SIĘ MU ZROBIĆ Ma tzw właściwy rodowód, rodzinne korzenie i układy Można gadać ale nic się nie zrobi
Mirek2020.08.31 15:33
Szanowny Panie Kuźmiuk . Uważam że zarząd komisaryczny byłby błędem ponieważ PiS wziąłby na siebie to całe warszawskie szambo , i metro również bo z tym też może być różnie , a po drugie lewactwo polskie i unijne rozdarłoby japy jak to demokracja w Polsce jest gwałcona . Jeżeli mieszkańcy Warszawy wybrali sobie gnojka .....to mają gnój !! . Należy raczej nastawić się na wskazywanie błędów Trzaskowskiego i jego kumpli i poczekać na rozwój wypadków zamiast kłaść zdrową głowę do chorego Czaskoskiego wyrka .
kibic2020.08.31 15:22
Zamknąć to pomiotło !!!
łykend spędzony z Margot2020.08.31 15:02
a z mojej odbytnicy Total Mayhem!
katolik2020.08.31 15:01
Z PIS chyba coś nie tak, jeszcze nie ma komisarza? Chyba, ze PIS się boi i w jedną trombę z dnem PO biją. SZkoda BAłtyku !!!!
Total Mayhem2020.08.31 14:44
Nie trzeba być entuzjastą Trzaskowskiego (ja nie jestem), żeby dojść do wniosku, że komisarz będzie na ćwierć (ewentualnie jedną ósmą) etatu i za (co najmniej) cztery pensje. Skoro pisiory tak tym komisarzem straszą, niech pamiętają, że mogą się przejechać - jeśli komisarz wykaże się nieudolnością na miarę, dajmy na to, Sasina, może nawet ze sporym prawdopodobieństwem zostać odwołany kamieniem i koktajlem Mołotowa.
Ivo2020.08.31 14:42
I taki ktoś Trzaska chciał być prezydentem Boże Dzięki ze obroniłeś POLAKÓW I POLSKĘ.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.31 14:40
Niech PiSdzielce dadzą Sasin na komisarza!
Barbara2020.08.31 14:57
Burza w Warszawie,wiatr w drzewa dmie,za chwile kretyn odezwie sie...
Anonim2020.08.31 14:37
Andruszkiewicz załatwił żonie posadę prezesa w Fundacji Rozwoju Przemysłu.Teraz to dopiero będzie wypowiadał się jako patriota.Cały pis- złodziejstwo podszyte nutką patriotyzmu!
Joanna2020.08.31 14:29
Ale pensja za caly etet!!!
Pokręć2020.08.31 14:24
LGBT-owcy w Warszawie dostaje ekstazy. Dla nich kał pachnie wręcz podniecająco... Tyle ten Trzaskowski dla ich środowiska robi! Tak się stara, żeby im dogodzić, dopieścić!
Alan i Jessica2020.08.31 16:05
Nie rozumiem Twojego wulgarnego komentarza. Jesteś złym człowiekiem.
Kicia2020.08.31 14:16
Komisarz i to szybko!!!Warszawka to dzisiaj goowno znaczy!!To ludzie przyjezdni z wsi prostackie POmiotła którym sie wydaje ze jak popra platfonsów to sa nowocześni!
Jenny2020.08.31 14:11
Oczywiscie komisarz tylko z pisu!jeszcze sie nie nazarli?Notabene,co slychac u zeglarza,sternika,ktory okret opuszcza jako ostatni?
Richuś z familoków2020.08.31 14:08
Właśnie dlatego ma tak wysokie poparcie w Warszawie a widać to było po ostatnich wyborach na prezydenta Polski a Jaki sraki nijaki po nokaucie do tej pory nie może wstać
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.31 14:08
Na sam dźwięk słowa "PIS" mam wzdęcia i gazy. Cóż, głosowałem na Rafała "Gówno" Trzaskowskiego.
kibic2020.08.31 15:24
głosowałeś bo jesteś kretynem, jak słusznie brzmi twój nick
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.31 14:07
Muszę wyznać, że ponowne zalewanie warszafki gównami bardzo mnie zmartwiło. Przypomniało mi o mojej zboczonej orientacji. Trzeba to jakoś zwalić na PIS. Trochę ulgi przynosi mi obsesyjne wypominanie pedofilii księżom. Ale jest ich tylko 0.6 promila. Nie szkodzi. Metodą Gazety Koszernej Michnika zrobimy z tego 100%. Goebbels w piekle się ucieszy. W końcu to jego szkoła.
jle_ffm2020.08.31 14:45
To jest już słabe - komentarzami jak powyżej nie ośmieszasz już nikogo (tym bardziej osoby pod którą sie 'podszywasz'), tylko wystawiasz świadectwo swojej głupocie...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.31 14:06
Jestem wszędzie! Gdzie się nie ruszyć – „kretynizacja”.