17.08.20, 17:19

Liderzy PE o Łukaszence: ,,Uważamy go za persona non grata w UE’’

Liderzy pięciu najważniejszych frakcji w Parlamencie Europejskim podpisali wspólne oświadczenie, w którym domagają się przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów na Białorusi. Europejscy politycy zaznaczają w swoim stanowisku, że nie uznają wyboru Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi i uznają go za persona non grata w UE. Domagają się też szerszych działań Unii Europejskiej, mających wesprzeć opozycję na Białorusi i pokojowe przekazanie władzy.

Pod wspólnym stanowiskiem podpisali się: przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE Manfred Weber, szefowa Socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez, przewodniczący grupy Odnowić Europę Dacian Ciolos, współprzewodniczący Zielonych Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko i Raffaele Fitto. W oświadczeniu stanowczo potępiają oni przemoc, jakiej reżim Łukaszenki dopuszcza się wobec demonstrantów.

Sygnatariusze podkreślają, że wybory na Białorusi nie były uczciwe, a wiarygodne źródła wskazują, iż w rzeczywistości zwyciężyła w nich rywalka Łukaszenki. W związku z tym liderzy europejskich frakcji informują, że nie uznają Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi:

- „Dlatego nie uznajemy Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi i uważamy go za persona non grata w Unii Europejskiej” – czytamy.

Europejscy politycy przyłączyli się do żądań przeprowadzenia ponownych wyborów na Białorusi, nadzorowanych przez niezależnych obserwatorów. Ponadto zaapelowali też o dochodzenie w sprawie przemocy wobec demonstrantów. Wzywają również do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych zatrzymanych przed kampanią i w jej trakcie.

Liderzy podkreślają również, że sama UE powinna podjąć szersze działania w zakresie ochrony wolności i demokracji na Białorusi:

- „Proponujemy, aby UE powołała specjalnego przedstawiciela ds. Białorusi w celu wsparcia procesu pokojowego przekazania władzy zgodnie z wolą Białorusinów. Wzywamy Rosję do powstrzymania się od wszelkich ukrytych lub jawnych ingerencji na Białorusi po wyborach, a instytucje UE i państwa członkowskie do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim działaniom w tym zakresie” – napisano.

kak/PAP

Komentarze

Beno2020.08.17 19:34
A czy jeździ do krajów UE albo do parlamentu UE? Czy on was potrzebuje? Od kiedy? A personami non grata to będą obywatele z krajów Unii Europejskiej.
taro2020.08.17 19:22
to macaron francuski tez powinien byc banita, poza granicami uni siedziec za brak demokracji w tym kraju, maltretowanie ludzi na ulicach swoja hunta.
Łagodny2020.08.17 18:48
Łukaszenko wygrał wybory ,bo poparła Go Prowincja,Dziś UE uznaje Go za PARWENIUSZ vel Persona no grata.A co z Andrzejem Dudą,ON też wygrał dzięki poparciu prowincji.
ryszard2020.08.17 18:19
Taki, jakby łabędzi śpiew.
Szybka Randka2020.08.17 17:54
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl