Osiem krajów UE, w tym Litwa i Polska, będą wzmacniały współpracę w zakresie badań nad zbrodniami komunizmu.

23 sierpnia, podczas przypadającego w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu ( w tym roku obchodzony w Tallinie), przedstawiciele Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Chorwacji, Czech i Węgier przyjęli wspólne oświadczenie potępiające zbrodniczą działalność komunistów.

Polskę reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak, a Litwę minister sprawiedliwości Elvinas Jankevičius.

„Dokonane przestępstwa nie powinny być zapomniane. Musimy aktywnie współpracować w zakresie poszukiwań sprawców, upamiętniania ofiar, aby w przyszłości się to nie powtórzyło” – oświadczył Jankevičius.

„Polityczna deklaracja została zaprezentowana by pokazać, że zbrodnie faszystowskie są znane, ale jest również inna strona, czyli komunizm” – dodał minister.

W deklaracji oddano cześć wszystkim tym, którzy zostali zamordowani albo zmarli jako ofiary reżimów totalitarnych. Sygnatariusze podkreślili ogromny wkład narodu polskiego w procesie obalania komunizmu w Europie.

Gospodarzami wydarzenia byli estoński Minister Sprawiedliwości – Urmas Reinsalu oraz Estoński Instytut Pamięci Historycznej.

Jednym z punktów programu była konferencja zorganizowana przez Estoński Instytut Pamięci Historycznej poświęcona pamięci ofiar zbrodni reżimów komunistycznych. Uczestnicy spotkania poparli inicjatywę powołania Międzynarodowego Muzeum Ofiar Komunizmu w Tallinie.

Również w czwartek 29. rocznicę Łańcucha (Szlaku) Bałtyckiego obchodziły Litwa, Łotwa i Estonia. To akcja, w której dwa miliony osób, trzymając się za ręce, utworzyło żywy łańcuch od Wilna przez Rygę do Tallina.

Był to wyraz protestu przeciwko sytuacji politycznej w tych ówczesnych republikach ZSRR. Akcja została zorganizowana w 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego trzy państwa bałtyckie straciły niepodległość.

W najbliższą sobotę rocznica zostanie upamiętniona zapaleniem na bałtyckich wybrzeżach Litwy, Łotwy i Estonii 100 ognisk, symbolizujących też obchodzone w tym roku stulecia odzyskania przez nie niepodległości.

źródło: Kresy24.pl