Praca w Amazonie nie należy do najłatwiejszych. – Nie da się tak zap(...) Skaner tobą kieruje. Pokazuje, gdzie masz podejść, i zaczyna odliczać ci czas: 26 sekund, 18, 7 - na dotarcie na miejsce. I tak przez 10 godzin. A przed tobą wciąż nieskończona ilość paczek – mówi "Gazecie Wyborczej" były pracownik wrocławskiej filii Amazona.

Amerykański gigant oferuje swoim polskim pracownikom bezpłatny transport, prywatną opiekę medyczną oraz posiłki po atrakcyjnych cenach. W zamian wymaga jednak efektywnej pracy. Nie wszyscy są w stanie spełnić oczekiwania szefostwa.

– Wykonujesz trzy czynności: chodzisz, skanujesz, przenosisz. I tak przez 10 godzin. (...) Jeśli nie zdążysz w czasie, jaki wyliczył ci system, twój menedżer może wysłać ci wiadomość. KorpoSMS-a na skaner: "pracuj szybciej". Twój szef widzi wszystko, co robisz. Jeśli się zatrzymasz - widzi to. Jeśli się pomylisz - widzi to. Pomyłkę możesz zgłosić, ale nie możesz jej cofnąć – opowiada rozmówca "Gazety Wyborczej".

Szkolenie nowych pracowników trwa tylko 15 minut, po czym wrzuca się ich w wir pracy. Wszyscy zatrudnieni muszą przepracować w tygodniu 40 godzin, choć że firma preferuje dziesięciogodzinne dni pracy (cztery dni w tygodniu). 

Jak mówi były pracownik Amazona, pracując w magazynie nie ma czasu na odpoczynek czy przerwę na papierosa. – Towar wciąż napływa. "Syzyfowe prace" czytałeś. Nie myślałeś, że będziesz je robił. Musisz równomiernie pracować przez dziesięć godzin. Przed tobą nieskończona ilość paczek. Świat nie przestaje kupować, a ty musisz mu to dostarczyć – tłumaczy rozmówca "GW".

Wrocławski urząd pracy liczy się z tym, że przez magazyny Amazona przejdzie fala zwolnień.

Tymczasem internetowy gigant otwiera nowe biuro w Gdańsku. Nowa placówka będzie zatrudniała przede wszystkim lingwistów, inżynierów i programistów komputerowych posługujących się, w zależności od stanowiska, językiem chińskim, japońskim i angielskim.

Będzie to już trzecia filia Amazona w Polsce. Poza Wrocławiem centrum logistyczne firmy działa też w Poznaniu. W obu filiach firma zatrudnia ponad 6 tys. osób. 

Firma Amazon istnieje od 1994 roku. Rozpoczęła swoją działalność jako księgarnia internetowa. Dziś ma swoje oddziały w 10 krajach, i dostarczaj towary do wszystkich państw świata.

All/Gazeta Wyborcza