04.12.14, 11:34fot. morguefile.com

Ludzie nie wytrzymują morderczej pracy w Amazonie

Praca w Amazonie nie należy do najłatwiejszych. – Nie da się tak zap(...) Skaner tobą kieruje. Pokazuje, gdzie masz podejść, i zaczyna odliczać ci czas: 26 sekund, 18, 7 - na dotarcie na miejsce. I tak przez 10 godzin. A przed tobą wciąż nieskończona ilość paczek – mówi "Gazecie Wyborczej" były pracownik wrocławskiej filii Amazona.

Amerykański gigant oferuje swoim polskim pracownikom bezpłatny transport, prywatną opiekę medyczną oraz posiłki po atrakcyjnych cenach. W zamian wymaga jednak efektywnej pracy. Nie wszyscy są w stanie spełnić oczekiwania szefostwa.

– Wykonujesz trzy czynności: chodzisz, skanujesz, przenosisz. I tak przez 10 godzin. (...) Jeśli nie zdążysz w czasie, jaki wyliczył ci system, twój menedżer może wysłać ci wiadomość. KorpoSMS-a na skaner: "pracuj szybciej". Twój szef widzi wszystko, co robisz. Jeśli się zatrzymasz - widzi to. Jeśli się pomylisz - widzi to. Pomyłkę możesz zgłosić, ale nie możesz jej cofnąć – opowiada rozmówca "Gazety Wyborczej".

Szkolenie nowych pracowników trwa tylko 15 minut, po czym wrzuca się ich w wir pracy. Wszyscy zatrudnieni muszą przepracować w tygodniu 40 godzin, choć że firma preferuje dziesięciogodzinne dni pracy (cztery dni w tygodniu). 

Jak mówi były pracownik Amazona, pracując w magazynie nie ma czasu na odpoczynek czy przerwę na papierosa. – Towar wciąż napływa. "Syzyfowe prace" czytałeś. Nie myślałeś, że będziesz je robił. Musisz równomiernie pracować przez dziesięć godzin. Przed tobą nieskończona ilość paczek. Świat nie przestaje kupować, a ty musisz mu to dostarczyć – tłumaczy rozmówca "GW".

Wrocławski urząd pracy liczy się z tym, że przez magazyny Amazona przejdzie fala zwolnień.

Tymczasem internetowy gigant otwiera nowe biuro w Gdańsku. Nowa placówka będzie zatrudniała przede wszystkim lingwistów, inżynierów i programistów komputerowych posługujących się, w zależności od stanowiska, językiem chińskim, japońskim i angielskim.

Będzie to już trzecia filia Amazona w Polsce. Poza Wrocławiem centrum logistyczne firmy działa też w Poznaniu. W obu filiach firma zatrudnia ponad 6 tys. osób. 

Firma Amazon istnieje od 1994 roku. Rozpoczęła swoją działalność jako księgarnia internetowa. Dziś ma swoje oddziały w 10 krajach, i dostarczaj towary do wszystkich państw świata.

All/Gazeta Wyborcza

 

Komentarze

anonim2014.12.4 11:47
Przez ocean płynęły statki z niewolnikami,których zakuto w kajdany,przeznaczając do pracy ciężkiej,wydajnej i pod ścisłym nadzorem.Zniesiono niewolnictwo i od tego czasu czynności te wykonują tzw."wolni ludzie".A co z właścicielami,co to mają tzw."łeb na karku" ?Interes się kręci,regularnie wprawiany w ruch,na podobieństwo jakiejś diabelskiej karuzeli.
anonim2014.12.4 11:53
Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. Kpł 25, 44 Niewolnicy, bądźcie we wszystkim posłuszni doczesnym panom, nie służąc tylko dla oka, jak gdybyście się mieli ludziom przypodobać, lecz w szczerości serca, bojąc się [prawdziwego] Pana. Kol 3, 22 Niewolnicy niech będą poddani swoim panom we wszystkim, niech się starają im przypodobać, niech się im nie sprzeciwiają, niczego sobie nie przywłaszczają, lecz niech okazują zawsze doskonałą wierność, ażeby pod każdym względem stali się chlubą dla nauki naszego Zbawiciela, Boga. Tt 2, 9-10
anonim2014.12.4 12:05
@grzechol.Cytaty z Pisma Świętego,które przytaczasz nie wyczerpują Jego nauczania.Przede wszystkim wskazuje ono bowiem na godność osoby ludzkiej,przynależną wszystkim ludziom.Natomiast niewolnictwo jest pewnym,określonym stanem społecznym zastanym przez chrześcijaństwo,a nie wytworzonym przezeń.Prawda,że chrześcijanie nie podejmują raczej próby zniesienia tego stanu siłą.Ich celem jest raczej nawrócenie tak niewolników jak i ich właścicieli,tak by razem znaleźli się w braterskiej wspólnocie.Konsekwencją tego jest wyzwolenie,które choć z oporami,w istocie jednak następowało.Czyli chrześcijanom powiodło się to,czego nie potrafił dokonać niejaki Spartakus.Zresztą,nie jest pewne,czy Spartakus w razie zwycięstwa również nie zbudowałby państwa niewolniczego.Są przecież przykłady rewolucji,które do tego doprowadziły.
anonim2014.12.4 12:12
Można to nazwać tak: elektronika i postęp na usługach chciwości.
anonim2014.12.4 12:56
Wydajność pracy to w wielu branżach mierzalny parametr.Magazynier to taka branża.
anonim2014.12.4 13:48
@Eccehomo Jak zwykle pokrętne tłumaczenia. Biblia to jest Słowo Boże, tak czy nie? Jeśli tak, to Bóg w Nowym Testamencie mówi: "Niewolnicy, bądźcie we wszystkim posłuszni doczesnym panom". Chyba, że jednak z tym Słowem Bożym to tak nie do końca.
anonim2014.12.4 14:00
Caly postkomunistyczny faszystowski chlew powinien tyrac w tym amazonie na emeryture - wszyscy ubole no, Kwasniewski, Miller, Kiszczak i rzesze innych faszystow powinni utracic prawa emerytalne i dostac ewentualnie oferte pracy w amazonie. Bo to dzieki nim dzis Polska NIE jest potega europejska, tylko magazynem taniej sily roboczej pedzonej przez postkomunistycznych nadzorcow niewolnikow. Gdybysmy mieli prawdziwa transformacje, amazon, google, microsoft bylyby karlami przy potedze polskich korporacji. No,ale ciezko sie spodziewac, ze dziecko zwiazane pasami i pod maska dostarczajaca tylko 5% tlenu wyrosnie na giganta.
anonim2014.12.4 15:05
Nie tylko Amazon tak traktuje ludzi. We wszystkich tzw. centrach logistycznych zwykły robol musi zapierdalac jak kiedyś murzyn na plantacji bawełny, no niestety to jest właśnie współczesne, białe niewolnictwo. A nie ma tam czasem jakiegoś czarnego managera? Bo bym się nie zdziwił.
anonim2014.12.4 15:05
Nie tylko Amazon tak traktuje ludzi. We wszystkich tzw. centrach logistycznych zwykły robol musi zapierdalac jak kiedyś murzyn na plantacji bawełny, no niestety to jest właśnie współczesne, białe niewolnictwo. A nie ma tam czasem jakiegoś czarnego managera? Bo bym się nie zdziwił.
anonim2014.12.4 18:15
Kapitalista przyszedł i zły. Zmusza do pracy i nie pozwala... na papierosa!!! Jakoś nie pamiętam, by na FRONDzie była wiadomość o tym, że wokół Poznania i Wrocławia, dzięki temu, że powstał AMAZON pracownicy w innych firmach mogą dostawać większą płacę (bo AMAZON wyssał ludzi z rynku pracy)...