21.12.19, 17:30

Matka Kurka: Grodzki pomoże bezpiecznie wybrać prezesa SN

Jako żarliwy przeciwnik komplikowania rzeczy prostych i doszukiwania się oryginalności, tam gdzie jej nie ma, pragnę zapewnić, że to nie jest żadna publicystyczna teza, ale fakt. Obstrukcja w senacie, która ze wzglądów politycznych jest nieunikniona, zwłaszcza po kompromitacji z głosowaniem opozycji, to nieświadome wsparcie dla celu numer jeden, jakim jest wyczyszczenie Sądu Najwyższego. Gdy pojawił się projekt nowelizacji ustaw sadowniczych od razu napisałem, że wszystko może być w nim poprawione zmienione, usunięte byle zostały przepisy które umożliwiają powołanie nowego Prezesa Sądu Najwyższego - pisze Piotr Wielgucki (Matka Kurka) na łamach strony Kontrowersje.net.

 

Dziś dodam jeszcze, że nie tak samo ważne, ale bardzo ważne jest odblokowanie opiniowania sędziów do awansów, co w tej chwili jest sabotowane w większości sądów i w efekcie nie pozwala na obsadzenie wakatów w SN, jak i wymiany prezesów w okręgach. Na tle tych celów środki dyscyplinujące sędziów, czym żyła opinia publiczna, naprawdę nie mają większego znaczenia, zwłaszcza, że przed nowelizacją prawie wszystkie przepisy pozwalały na wyciągnięcie takich samych konsekwencji wobec sędziów łamiących prawo, jakie można było wyciągnąć w ramach obowiązujących przepisów. No dobrze, ale co to ma wspólnego z obstrukcją senatu i jak to niby ma pomóc w obsadzeniu Prezesa Sądu Najwyższego.

Odpowiedź zawiera się w jednym słowie – terminy. Najważniejsze są terminy i w skrócie podpowiem o co konkretnie chodzi. Prezesa SN oczywiście trzeba wybrać przed upływem kadencji, a ta kończy się 30 kwietnia 2020 roku. Precyzyjnie rzecz ujmując wybór musi nastąpić nie później niż na 6 tygodni przed upływem kadencji. Łatwo policzyć, że w takiej sytuacji zgromadzenie musi się zebrać do połowy marca i Gersdorf ustami rzecznika SN już zapowiedziała, że stanie się to 17 marca 2020 roku. W ten sposób mamy wyróżnioną pierwszą niezwykłe istotną datę. Co się musi stać, aby 17 marca 2020 roku wybrać Prezesa SN, jakiego sobie życzy mądry i przyzwoity obywatel? Warunek podstawowy to wejście w życie nowych przepisów, w przeciwnym razie na mocy starych przepisów Gersdorf i reszta zablokują wybór i wprowadzą chaos.

Czy istnieje zagrożenie, że do 17 marca ustawa nie wejdzie w życie? Nie, nie ma, senat dostał ustawę 20 grudnia najpóźniej 19 lutego musi oddać ją do sejmu albo ustawa zostanie odesłana do prezydenta w niezmienionym kształcie. Niemal na pewno senat w terminie odeśle ustawę do sejmu i wniesie całą serię poprawek, ewentualnie odrzuci w całości. Wtedy sejm na jednym posiedzeniu może odrzucić poprawki senatu lub część uwzględnić. Powiedzmy, że z zapasem cały proces zakończy się do końca stycznia. Na początku lutego prezydent ma ustawę na biurku i w ciągu 21 dni powinien ją podpisać, zwrócić do sejmu, ewentualnie przekazać pod osąd Trybunału Konstytucyjnego. Wiemy, że tym razem prezydent nie będzie wetował, bo to zostało powiedziane prawie wprost, ale kiedy podpisze ustawę?

Powinien w ostatnim możliwym terminie, w okolicach 20 lutego. Dlaczego tak? Ano dlatego, że wtedy zostanie niecały miesiąc do 17 marca, a jeszcze dojdzie14 dni vacatio legis i wtedy ustawa wchodzi w życie w okolicach 6 marca. Do wyborów Prezesa SN pozostaje jakieś 11-15 dni, w zależności od tego, jak się w praktyce sprawy potoczą. Co może zrobić „opozycja” i kasta w ciągu dwóch tygodni od wejścia w życie ustawy? Nic, kompletnie nic. Nawet jeśli zadadzą kolejne idiotyczne pytania prejudycjalne do TSUE, co z pewnością nastąpi, to nie ma szans, aby TSUE cokolwiek z tym zrobił w tak krótkim czasie. O KE w tych okolicznościach nie ma co wspominać, bo tutaj procedura zajmuje wiele miesięcy i to w najszybszym możliwym wariancie.

Wyżej przywołane terminy rozwiązują zagadkę związaną z pożyteczną obstrukcją senatu. Nie tylko nie ma najmniejszego powodu, aby się śpieszyć z wprowadzeniem ustawy w życie, ale należy zrobić wszystko, aby ustawa weszła w najpóźniejszym i najbliższym 17 marca terminie. Piszę o tym wszystkim otwartym tekstem, bo opozycja i tak z tą wiedzą nie może zrobić nic. Gdyby chcieli natychmiast odrzucić ustawę zaprzeczyliby własnej „narracji” o poważnym podejściu do legislacji, poza tym Marszałek Sejmu i tak może regulować terminami posiedzeń, co pozwoli na przyjęcie ustawy w wygodnym czasie. Z kolei rządzącym w nawale spraw może umknąć, że ustawa jest ważna, ale równie ważna jest data wejścia w życie nowych przepisów, aby „kasta” nie zdążyła zareagować.

Matka Kurka

Kontrowersje.net

Komentarze

Dr Nobody2019.12.22 18:29
Coraz więcej dobrych wieści:):) Czyli ścierwo oPOzycyjne ma kolejny problem....
polus2019.12.22 18:04
pytanie czy da sie posadzic łobuza
GabaGaba2019.12.22 7:11
Szacun Matko Kurka! Tez jestem optymistka!
pacjent2019.12.22 0:29
Grodzki-Jaguar XF napisz orędzie do Polaków jak bierze się kasę w gabinecie prywatnym a operację robi w szpitalu państwowym.
Mirek2019.12.21 21:15
Grodzki powinien przede wszystkim wyjaśnić jak to było z wyłudzeniami łapówek od pacjentów !!. Prokuratura bada sprawę i niech on nie robi z siebie wzorca moralnego jak jest moralnym dnem . Jeżeli brało się łapówy to morda w kubeł !!.
hrabia Potocki2019.12.21 20:21
Ej wsciekle psy nikt nie znal Kaczynskich?, klamiecie bure suki, czyzbym zyl w innych czasach, znam doskonale temat i wasze klamstwa , wredne i totalne klamstwa ze nikt nie znal Kaczynskich sa tak glupie ze sie rozesmialem, ile macie lat bydlaki , czy znacie choc troche historie Solidarnosci, to bylo prawie 40 lat temu wredne bydlaki,ile macie lat propagandzisci PO lub sowieckiej Konfederacji ktora chce lizac d--e Putinowi, to wy glupie szczenieta nie znacie prawdziwej histori tylko czytacie swoich propagandzistow z Rosji i Berlina
Jony2019.12.21 20:20
Mozecie się pluć i obrażać pajace , szacunek panie Piotrze dla mnie jest pan wiarygodny. Grodzki niech sie rozliczy z łapówek w normalnej demokracji już , by dawno stracił stanowisko . Jesteśmy chorym krajem gdzie złodzieje łapówkarze i awerzyści rządzą , a normalny człowiek ma się bać bo kasta rządzi. W Niemczech i Fracji za złamanie prawa i ustawy kasta poszła by siedzieć.Kasta zarabioa i bójcie się kasty bo doniesie do Uni . Kiedy wy śmieszne ludziki zmądrzejecie i kopniecie w końcu kastę w dupę . W Polsce wystrachany PIS udaje remorfę sadownictwa i kp i zwyborców. Dość tego kabaretu , to kasta ma sie bać , a nie uczciwy i zaszsczuty przez sądy człowiek . Pis do dzieła , bo przez zaniechanie w sprawach sądów stracicie władzę .
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.21 20:08
Kurka myśli że jak będzie pisowskim czopkiem to dostanie jakąś dotacje od rządu! Kurwka ale matoł!!!
M.2019.12.21 22:07
Lewacka Kretynizacja Polski się odezwała???? hehehehehehe
Jerzy2019.12.21 22:26
Widocznie woli być "pisowskim czopkiem" niż jak ty lemingiem platformerskim, którzy charakteryzują się brakiem refleksji i rozumu.
Toni 2019.12.21 19:44
PIS z przestępcami nie rozmawia.
Moshe Cvel 2019.12.21 19:30
Mnie to się podoba. Jak w szwajcarskim zegarku. Podejrzewam jednak że Gersdorff sprawę przeciągnie poza termin Bo nikt jej nic nie zrobi jak będzie chciała zablokować zmiany to powie ,że nowa ustawa o sądach jest sprzeczna z listem pan Bułgarki aferzystka z Komisji Europejskiej.
Anula. 2019.12.21 19:15
Znowu ten Matka Kurva, na tej wiosce Biskupin bardzo mu się nudzi?!!!!!!!!!!!
mundurowy2019.12.21 18:30
ty patrz czy wybrałeś wszystkie pieniądze z kopert.Moze coś przegapiłeś doktorze KOPERTA>
uczciwy obywatel2019.12.21 18:27
Wściekacie sie małe pajacyki i obrażacie goscia gdyż tylko to umiecie robić.Naprawde możecie szczekać gdyż gosc ma racje i jesteście UGOTOWANI ! Pajace na sznurkach.
Simpson2019.12.21 18:29
Sameś pajac, a nie »uczciwy obywatel«. Je­bi se.
Szymek2019.12.21 18:05
Eeeeee trochę to przypomina kalkulacje naszych piłkarzy nożnych......atak zakończony trafieniem jest znacznie pewniejszy od takich pobożnych życzeń , oj czemuś ty Jędruś wcześniej nie myślał , ino słuchał babci Romaszewskiej ?.........
anonim2019.12.21 18:03
Politruk Kurka znowu włazi w du-ps-ko PiSowi! obrzydliwy typ z tego Wielguckiego...
B522019.12.21 20:20
naczelny newsweeka dorabia
Polak Ateista Dumny Gej 2019.12.22 17:29
lubisz jak ci coś włazi w du-ps-ko-ty zboku i debilu ,baranie i synu swej matki -po prostu skurw,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nie
Kim jest Piotr Wielgucki vel "Matka Kurka"?2019.12.21 17:39
Wiejski chamek mieszkający w zakutej wsi Biskupin pod Chojnowem na Dolnym Śląsku. Niewierzący(!) i jak sam przyznał: syn pijaka i sekretarza PZPR, posiadacz żony i dzieci. W młodości punkował i jeździł do Jarocina stolicy narkomani i ostrego picia. W internecie zaczął funkcjonować pod koniec lat 90 podpisywał się jako "Wielbłąd" i "Ketman", później przechrzcił się na "Matka Kurka" postanowił, takim nickiem, "przyłożyć" Ojcowi Rydzykowi! Stworzył portal Kontrowersje.net, który redaguje i którego jest niekwestionowaną "gwiazdą"! Poniżej kilka jego złotych myśli które zamieszczał: "Nikt o Kaczyńskich tak naprawdę nie słyszał, każdy Polak znał Kuronia, Wałęsę, Lisa, Gwiazdę, Modzelewskiego, Frasyniuka, Bujaka, ale nie Kaczyńskich, nie znał, bo się niczym szczególnym nie wyróżniali, siedzieli cichutko przyklejeni do Wałęsy, który ich później wylansował, a którego oni opluli i odsądzili od czci i wiary" "Nie lubię Kaczyńskich, ponieważ są chodzącym symbolem polskiego stereotypu, wszystko, co można najgorszego powiedzieć o Polakach, jest zawarte w organizmach i działaniach tych dwóch Panów. () Jednym z flagowych zawołań Kaczyńskich jest wiara ojców, ale za symbol wiary ojców wybrali Kaczyńscy katolicką mutację, katolicką patologię i antypapieża Tadeusza Rydzyka" W październiku 2008 r., gdy Palikot zarzucał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu nadużywanie alkoholu, "Matka Kurka" notował na swoim blogu: "Powiedział dwie prawdziwe rzeczy (Palikot), co do których nie mam już najmniejszych wątpliwości: prezydent jest chamem, prezydent ma problem alkoholowy, (...) jest pijakiem". "Matka Kurka" albo Piotr Wielgucki, jak kto woli, jest książkowym przykładem słabego intelektualnie internetowego trolla i politycznej chorągiewy, który napisze wszystko i opluje każdego, byle zaistnieć i zainteresować tym ludzi... GRATULACJE dla portalu 'Fronda' za "autorytet" moralny jakim karmi swoich czytelników!
ZDEGUSTOWANY2019.12.21 17:49
Szaweł, który zamienił się w Pawła w przeciwieństwie do ciebie żałosny frustracie.
Simpson2019.12.21 18:28
Je­bs, pogadaj koniowi.
sylw2019.12.21 20:10
jesteś ch... , a to można stwierdzić bez specjalnej prezentacji, jaką ty stosujesz wobec "Matka Kurka"