23.12.19, 19:45zdj. screen Youtube/Blogpressportal

Mec. Piotr Andrzejewski: Sędziowie podważający prawo powinni ponieść odpowiedzialność

Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, mec. Piotr Łukasz Andrzejewski w rozmowie z Radiem Maryja wyjaśnił, co zakłada nowelizacja ustaw sądowych, nazywana przez opozycję "ustawą represyjną" lub "kagańcową". 

"To, co robimy, jest łagodniejsze niż to, co jest we Francji czy to, jest w Niemczech. Wystarczy przywoływać te wzorce, żeby pokazać, jak dalece manipuluje się opinią publiczną i w fałszywym świetle przedstawia się te elementy, które już w innych krajach należących do UE mają jeszcze bardziej rygorystyczny charakter, jeśli chodzi o dyscyplinowanie sędziów – zakaz zajmowania się przez nich działalnością polityczną, demonstrowania nieposłuszeństwa prawu, zakłócania i podważania legalnego stanu prawnego"-powiedział były senator w audycji "Aktualności dnia". 

Jak wskazał mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, nowelizacja jest w istocie dalszym ciągiem tego, o czym stanowi Konstytucja RP. 

"Ona mówi, że tych trwających w błędzie sędziów co do tego, jaka jest ich rola, jaka jest ich tożsamość i czy podlegają polskiemu prawu, polskiej tożsamości – takich sędziów konstytucja pozwala w ostateczności złożyć z urzędu, zawiesić w urzędowaniu, przenieść do innej siedziby, na inne stanowisko, i to wbrew ich woli, ale tylko w przypadkach określonych w ustawie, ponieważ Kodeks karny mówi o nadużyciu władzy albo niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza (tu sędziowie traktowani są jak funkcjonariusze)"- podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Jak dodał wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, dobrze byłoby "wyłowić" z tego ogólnego kryterium sprawy bardziej konkretne tak w standardach europejskich, jak i krajowych: "negowanie tego, co wynika z konstytucji, mimo że się krzyczy, iż to jest wartość czy negowanie samych zasad wynikających z kompetencji z ustawy o SN, negowanie tego, czy sędzia jest sędzią czy nie jest. (…) Wszystko to, przy tej przemocy politycznej, powinno się spotkać z orzecznictwem Izby Dyscyplinarnej SN". Mecenas Piotr Andrzejewski zwrócił uwagę, że polski rząd proponuje w tej chwili rozwiązania mniej rygorystyczne niż te już stosowane we Francji czy Niemczech. 

"Wystarczy przywoływać te wzorce, żeby pokazać, jak dalece manipuluje się opinią publiczną i w fałszywym świetle przedstawia się te elementy, które już w innych krajach należących do UE mają jeszcze bardziej rygorystyczny charakter, jeśli chodzi o dyscyplinowanie sędziów – zakaz zajmowania się przez nich działalnością polityczną, demonstrowania nieposłuszeństwa prawu, zakłócania i podważania legalnego stanu prawnego. Ta Izba Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna, miała te kompetencje, co do których pospieszyła się i przywłaszczyła sobie ta trójka sędziów z innej izby. Tamto orzeczenie jest nieważne z mocy prawa"-podkreślił gość Radia Maryja. Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu zaznaczył przy tym, że większość sędziów prawidłowo wypełnia swoje obowiązki, natomiast ci protestujący, są w istocie mniejszością- choć "krzykliwą". 

"Ta krzykliwa grupa usiłuje narzucić kryteria interpretacji prawa, podrzędność Polski takim dezorganizującym wystąpieniom, jak pani Jourovej, która nie ma do tego uprawnień prawnych, reprezentuje szczególną przemoc europejską, traktując Polskę jak jakąś niedorozwiniętą kolonię Unii Europejskiej"-ocenił Andrzejewski. Prawnik podkreślił, że Polska jest w Unii Europejskiej po to, aby przywrócić kształt Wspólnoty zarysowany jeszcze przez św. Jana Pawła II. A wspomniani wcześniej sędziowie, kwestionujący porządek prawny, powinni w ocenie mecenasa odpowiadać przed Izbą Dyscyplinarną. 

"Sędziowie, którzy angażują się politycznie poprzez udział w protestach bądź podważają wybór innych sędziów, powinni ponieść odpowiedzialność za te działania niezgodne z prawem. Skoro każdy z nas ponosi odpowiedzialność za łamanie prawa, to dlaczego sędziowie mają być zupełnie dowolnie łamiący i prawo karne, i swoje obwiązki, i konstytucję? Jest to pewien niesmak"-ocenił wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. W ocenie mecenasa Piotra Andrzejewskiego należy "przedsięwziąć środki bardziej radykalne", ponieważ brak właściwej reakcji krzywdzi uczciwych sędziów, prawidłowo wykonujących zawód. Zdaniem byłego senatora, sędziowie podważający ład prawny nadużywają swojego statusu sędziego, a także "dokonują oportunistycznych, propagandowych gestów, odwołując się zresztą do opinii zewnętrznej, a pomijając polski stan prawny, do którego są zobowiązani się stosować".

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze

anonim2020.02.13 19:15
Sędzia piłkarski ma być niezależny, bo inaczej nie będzie sportu a kibice chcą aby był. To inni sędziowie nie mogą być niezależni, gdy bez tego życie społeczne zamienia się w piekło?Sędzia zależny tak jak zależna , partyjna prokuratura zapewnia niesprawiedliwość. Przypadek tego kierowcy Seicento , gdy prokuratura niszczy dokumenty, o których publicznie minister sprawiedliwości publicznie mówi , że były bez znaczenia to jest model zależnego systemu "sprawiedliwości." Stałem przed takim sądem w PRL gdzie wiceprokuratorka (Bardonowa) była partyjna, sędzina- partyjna a adwokat, de Virion - nie. No i mógł gadać co chciał, tanio kosztował a na wyrok wpływu - żadnego. Nie był partyjny. Za Stalina partyjny był prokurator, sędzia i adwokat a bardzo często i skazany, bo rewolucja pożera swoje dzieci. Tak wymordowano ok. 60 milionów ludzi. Bolszewicy wymordowali ok. 15% ludności ale najwyższą swoją kadrę - kilkakrotnie prawie do nogi. Uważajcie Pisowcy czy niezależni sędziowie nie są lepsi dla was też.
Zygmunt.2019.12.23 23:54
Stary żydowski cepie cuchnący czosnkiem, idż do Synagogi poskarż się Rabinowi i nie wracaj !
widziane wprost2019.12.23 21:18
Właśnie minęła 10 godz. aktywności tej "osoby" - cały dzień plucia nienawiścią. Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
MirekT2019.12.23 21:18
Juszczyszyn to ukraińska kanalia ! WON !!!
Asmo2019.12.23 21:17
Wiem, że jest jeszcze troszkę za wcześnie na życzenia noworoczne, ale mam jeszcze tylu znajomych brzydkich,alkoholików,i innych idiotów do których powinienem napisać. Zaczynam więc od tych atrakcyjnych, inteligentnych,pięknych oraz bogatych PO-wców i od razu pomyślałam o was lewackie szczochy z Frondy. Źyczę wam PIS-iego Nowego Roku i abyście pokochali PIS tak jak członków waszych rodzin ! Niech was szlag trafi !!!
lennon2019.12.23 21:16
Potraktujcie tą ustawę jako wezwanie do odejścia, bez żadnych konsekwencji. Powtarzam, odejdźcie a nic wam się nie stanie! Jeśli tego nie zrobicie, sami poniesiecie odpowiedzialność za to, jak obywatele tego kraju was potraktują. Nie łudźcie się, że będą was sądzić wasi sędziowie, zgodnie z waszymi prawami. Będą was sądzić ludzie, których doprowadziliście do ruiny, a będą was sądzić zgodnie z własnym zdrowym rozsądkiem. Sami będziecie sobie winni, jeśli postąpią z wami tak, jak teraz wy postępujecie z nami.
KKK2019.12.23 21:15
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rw-iela, który wabi się Stalker. Ten przy-głup kasuje pienądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upier-dliwy ra-sista, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
antek.b2019.12.24 9:49
Rozszyfrowałem twój pseudonim tw.kościół katolicki kat.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.23 21:12
Taaak - winny jest Juszczyszyn - bo zapytał !!!!! Jednak art. 187 pkt 3 stanowi - "Kadencja wybranych członków KRS trwa 4 lata"" - Nie kadencja KRS - tylko członków. A PiS ich pogonił ustanawiając nową - sprzeczną z tym ustawę - stanowiącą, że marszałek udostępnia zgloszenia kandydatów z listami poparcia posłom - i tego nie dotrzymał. Na jakiej podstawie posłowie dokonali wyboru???? TA KRS jest nielegalna.
celnik2019.12.23 20:21
Dlaczego kolesie anarchiści z nadzwyczajnej kasty są bezkarni za stanie ponad prawem, za rażące naruszanie kodeksu etyki sędziowskie, za wprowadzanie anarchii i braku zaufania do wymiaru sprawiedliwości?
XYZ2019.12.23 21:17
A jakieś konkrety,czy cały czas chodzi o tą wiertarkę.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.23 20:00
Prostytutki i Sutenerzy (w skrócie PiS) specjalnie doprowadzili do takiego burdelu w sądownictwie, żeby poczuć się jak u siebie w domu!
Durczykiewicz2019.12.23 20:11
Stalker, a Ty z której celi wyleciał...?