Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę Łukaszenki, w czasie rozmowy z Angelą Merkel białoruski dyktator zaproponował jej utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tys. migrantów znajdujących się obecnie przy granicy z Polską.

Konflikt na granicy Unii Europejskiej z Białorusią ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel postanowiła rozwiązać ponad głowami unijnych partnerów. Najpierw zadzwoniła w tej sprawie do prezydenta Rosji prosząc go, aby zainterweniował u białoruskich władz. Władimir Putin polecił jej jednak rozmawiać bezpośrednio z Łukaszenką. Merkel rozmawiała więc z nim najpierw w poniedziałek, a ponownie wczoraj. Co niemiecka kanclerz ustaliła z samozwańczym przywódcą Białorusi?

Rzeczniczka Łukaszenki Natalla Ejsmant poinformowała, że w czasie pierwszej rozmowy Łukaszenka zaproponował, aby Unia Europejska stworzyła korytarz humanitarny z polsko-białoruskiej granicy do Niemiec dla 2 tys. migrantów.

- „My bierzemy na siebie zobowiązanie do działania na rzecz powrotu pozostałych 5 tys. do ojczyzny. I Angela Merkel, zgodnie z tymi ustaleniami, będzie prowadzić negocjacje z UE, w tym w sprawie organizacji korytarza humanitarnego do Niemiec”

- oświadczyła Ejsmant.

kak/PAP