14.10.14, 11:07prof. Zbigniew Mikołejko (fot.Wikipedia)

Mikołejko: Reakcja na słowa prof. Hartmana jest przesadna

Znany filozof religii, prof. Zbigniew Mikołejko przyłącza się do obrońców prof. Hartmana. W rozmowie z magazynem „Polska The Times” przekonuje m.in., że ten kulturowy zakaz, jakim jest „tabu kazirodztwa” to tylko mit nieuzasadniony genetycznie.

Reakcja na słowa prof. Hartmana jest przesadna. Nic wielkiego tak naprawdę się nie stało. W końcu istnieje kilka europejskich krajów, gdzie prawny zakaz kazirodztwa nie obejmuje osób dorosłych” - mówi prof. Mikołejko.

Kazirodztwo to jest być może najstarszy zakaz kulturowy, który istnieje, w związku z tym złamanie, naruszenie tego zakazu czy też eksperymentowanie z nim jest dość wstrząsające. Co nie znaczy, że nie należy o tym rozmawiać - dodaje.

Mikołejko dziwi się, że wypowiedź Hartmana spotkała się z represjami ze strony różnych środowisk.

To skreślanie go z rozmaitych komitetów, wzywanie przed rzecznika dyscyplinarnego uniwersytetu… Tymczasem nic wielkiego tak naprawdę się nie stało” - broni Hartmana.

Filozof twierdzi, że „represja, która spotyka Hartmana, jest „zbyt radykalna, zbyt szeroka i zbyt na pokaz”.

Nie podzielam bardzo wielu poglądów prof. Hartmana w różnych sprawach i pewnego sposobu bycia, no, ale sekowanie go aż tak bardzo to, moim zdaniem, przekroczenie pewnych reguł” - przekonuje Mikołejko.

Obrońcy prof. Hartmana i piewcy jego szkodliwych tez niewątpliwie przyczyniają się do oswajania społeczeństwa z demoralizującymi praktykami. Tymczasem nasze media donoszą o przypadku niepełnosprawnej dziewczyny, która została zgwałcona przez swego ojca i wykorzystywana seksualnie przez brata. Jeśli kazirodztwo zostanie zalegalizowane, sprawcy  przestępstw seksualnych z udziałem osób z rodziny, będą mieli większe możliwości oddziaływania na swoje ofiary.  

ed/Polska the Times

Komentarze

anonim2014.10.14 11:18
liżą się po dupach
anonim2014.10.14 11:18
"...istnieje kilka europejskich krajów, gdzie prawny zakaz kazirodztwa nie obejmuje osób dorosłych" Też mi punkt odniesienia. Patologia zalegalizowana.
anonim2014.10.14 11:19
tak to jest w środowisku pseudonauk
anonim2014.10.14 11:21
Ponieważ niektóre plemiona nad Amazonką uprawiają seks z mrówkojadem to nasi profesorowie nie widzą powodu by tego nie naśladować ...upadek!
anonim2014.10.14 11:37
"Znany filozof religii, prof. Zbigniew Mikołejko [...] przekonuje m.in., że ten kulturowy zakaz, jakim jest „tabu kazirodztwa” to tylko mit nieuzasadniony genetycznie." Niestety filozof religii nie ma żadnych kompetencji, aby wypowiadać się o genetyce. Uzasadnienie genetyczne jest, i to bardzo silne. Otóż prawdopodobieństwo ujawnienia się chorób genetycznych warunkowanych przez geny recesywne jest bardzo duże w przypadku dzieci urodzonych w związku kazirodczym. Jeśli rodzic jest nosicielem rzadkiego genu recesywnego, to zazwyczaj nic złego się nie dzieje, ponieważ ten gen po prostu się nie ujawnia - szansa, że taka osoba znajdzie sobie partnera również będącego nosicielem tego genu jest niewielka. Owszem, to się zdarza, ale rzadko. Tymczasem w przypadku rodzeństwa jest duża szansa, że obydwoje są nosicielami tego samego genu recesywnego odziedziczonego po rodzicach, i że obydwie kopie tego genu spotkają się w ich dziecku. A to oznacza dużą szansę na chorobę genetyczną.
anonim2014.10.14 11:55
huhuhu maniści mają tendencję do używania terminologii z innych nauk dla nich niezrozumiałej
anonim2014.10.14 13:14
Od nadmiaru wolności,kasy i swobód obywatelskich niektórym mózgi puchną.
anonim2014.10.14 13:15
CzePo, trzeba być skończonym bydlakiem zeby postulować ściganie gwałtu z urzędu. Ile kobiet zamordujesz takim "prawem"? ofiar które nie wytrzymają wałkowania sprawy po sądach? Wywlekania na forum publicznym i w istocie totalnego poniżania? Ile podetnie sobie zyły? Ilu zmarnujesz zycie, bo ty "wiesz lepiej" co jest dla nich "dobre". nawet komuchy z PZPR mieli więcej litości dla zgwałconych.
anonim2014.10.14 13:29
Zerro co jeśli ofiara przy gwałcie została zabita i nie ma rodziny?-wielka to różnica dla ciebie czy oskarżycielem jest osoba pokrzywdzona/rodzina/prokurator? To że zgwałcona nie chce zeznawać wynika z naturalnego wstydu dla niej,armia psychologów jest od tego by takiej osobie pomóc aby powstała na nogi. To co ty proponujesz sprawi że więcej tych zwyrodnialców będzie bezkarnych bo powołujesz się na źle rozumiane przez ciebie dobro ofiary.
anonim2014.10.14 13:37
Skoro zakaz kazirodztwa jest tak stary, tak ugruntowany, znaczy to tylko tyle, że jest BARDZO WAŻNY. Elementarz doboru darwinowskiego. Zniesienie będzie miało skutki przeraźliwe, nie wiemy jeszcze jakie ale za całą pewnością społeczeństwa gdzie sie to stanie znikną bez śladu w ciągu max 2 pokoleń. Są dwie możliwości: albo ten "mikołejko" jest cokolwiek ograniczony i udaje mądralę albo świadomie pragnie zniszczenia. Coś mi jego nazwisko sugeruje... czyżby banderdesant pełen wrogości? Niech sie zajmie ziomkami a od Polaków i katolików mu wara.
anonim2014.10.14 13:54
@Zerro Przekonanie, że Ziemia jest płaska, również jest bardzo stare, a swojego czasu było silnie ugruntowane. Oczywiście zakaz kazirodztwa ma silne uzasadnienie genetyczne, wbrew temu co bredzi profesor filozof religii. Jednak to, że jest on "stary i ugruntowany", niczego nie wnosi. Wiedza się liczy, a nie wyobrażenia.
anonim2014.10.14 14:09
Sebinus, chyba bredzisz. Morderstwo jest ścigane z urzędu. Uważasz że masz bezczelne prawo mówic o "armii psajkologów"? Nie kpij z cierpienia cudzego. psajkolog nikomu jeszcze nie pomógł, a nawet gdyby to rozumiem, że odpowiesz za cudzą smierć jak psajkolog nie pomoże i panna skoczy z dachu?
anonim2014.10.14 14:13
przekonanie o płaskiej ziemii nie oddziaływuje na istnienie bądź zagładę społeczeństwa. nie dziwię się, że cały świat pluje na widok białasa-degenerata. Spoko, za pare lat będa nas (was!) wycinać z silnym poczuciem wypełniania obowiązku. Chyba że katole wezmą degeneratów za pysk.
anonim2014.10.14 15:04
mmxy, ty myślisz głowa czy pałą policjanta? Następny "teoretyk" radzę zapytac ofiary, czy wolałaby zostać zamordowana czy zgwałcona i przestać pluc na ofiary morderstw takim porównaniem. Twój supersposób jest super - ale do preparowania fałszywych oskarżeń, co daje szerokie pole kobietom szantażystkom. Totalnie brzydzę sie wszystkimi parszywcami którzy zawsze wiedzą co jest dla kogos lepsze. To komuniści "z ducha", zakała ludzkości. Wasze plugawe pomysły to ogromna krzywda ofiar, albo terror policyjny i niszczenie niewinnych. Przemawia przez "was" pycha - pierwszy i najgorszy z grzechów.
anonim2014.10.14 15:07
@Zerro Ależ ja nie twierdzę, że przekonanie o płaskiej Ziemi (to nazwa własna - piszemy wielką literą) spowoduje zagładę społeczeństwa. Jedyna informacja, jaką chciałem przekazać, to: fakt, że jakiś pogląd jest stary i silnie ugruntowany, nie oznacza, że jest prawdziwy.
anonim2014.10.14 15:13
@Zerro Pod jednym artykułem piszesz, że kobiety znęcają się nad mężczyznami i ich gnoją. Tutaj - że są szantażystkami i chcą preparować fałszywe oskarżenia o gwałt. Masz jakiś problem z kobietami? Może powinieneś iść do psychologa? Bo przedstawiasz jakiś strasznie wypaczony obraz świata.
anonim2014.10.14 20:02
drogi mmaxie - kogo jak kogo, ale "prawników" od tworzenia prawa nalezy trzymać na odległość strzału z kałacha. Nie ma gorszego twórcy prawa jak prawnik, jak nie ma gorszego artysty od krytyka sztuk. Nie bez powodu monteskiusz postulował ROZDZIAŁ władz - pójdę dalej - kwalifikacje moralne i umysłowe do stanowienia praw są przeciwieństwem tych do ich wykonywania. Wasz sposób widzenia świata jest totalnie oderwany od rzeczywistości, a samo bycie prawnikiem oznacza życie w kłamstwie i dla kłamstwa. 100% rozwiązań prawnych z jakimi mamy nieszczęście żyć jest pisanych przez złoczyńców albo semiinteligentów. Więc nie chwal sie jako prawnik, bo to wstyd i sromota. Zresztą - twoje iscie lemingowe niezrozumienie prostego tekstu pisanego dowodza że niestety nie należysz do 2% ludzi posiadających zdolność do abstrakcyjnego rozumowania. To samo w sobie nie jest niczym złym, ale przypomina przysłowie o żabce i koniu.
anonim2014.10.14 20:05
drogi mmaxie - nie, ty nie jestes "prawnikiem". pajacem (wzajemnie!) może i tak, ale prawnik który odmawia oskarżonemu prawa do obrony to figura jak z mokrego snu czekisty.
anonim2014.10.14 20:26
mmaxie, nikt tu z toba nie dyskutuje, "prawniku" nierozumiejący podstaw prawa. Nasze pyskówki to tylko tło, aby "kto brudny nadal sie brudził, a kto święty ten niech sie uświęcał"
anonim2014.10.14 20:49
mmxie, przeczytaj sobie - powoli i uważnie - swoje postulaty pomysłowe jak osądzać "gwałty". Sam sobie wystawiłeś ocenę takim stalinizmem. oto pomysłowy prawnik jednym kopniakiem wysyła na smietnik prawo do obrony, domniemanie niewinności, leje rozpryskowo na prawa ofiar zmuszając je do odstawiania bolesnej szopki przed sądem. Może jeszcze zaproponujesz Psajkologa? Niech ofiara skacze z dachu, byle zgodnie z "procedurami". Kończ waśc wstydu oszczędź. Chociaż co ja sie czepiam, praktyka przegniłej do cna 3rp to właśnie taki stalinizm w "pluszowym" wydaniu. Już wiemy, dlaczego odrodzenie Polski nie będzie możliwe bez wymiany 100% tzw "elit".
anonim2014.10.14 22:55
mamaxie laikiem i gimbusem jak sądze jestes TY. Wszystkie te twoje specsposoby łamią prawo do obrony i łamia zasadę równości przed prawem. Uważasz, że nagrywanie wypowiedzi do kamery nie jest wstrętną szopką? Żarty sobie robisz? otóż - jest. Dla wielkiego odsetka ofiar KAŻDE rozpamiętywanie jest ryzykowne i bolesne. Robił ci ktos kiedys wiwisekcję traumy do kamery, arogancki "półprawniku"? Wiesz ile będzie trwało wałkowanie tematu? Jak zamierzasz w takim kiblowym trybie zapewnic prawo do obrony? Nie, bo ty nie przewidujesz wogóle roli obrońcy, pytania w "turach" to jakas kpina - oto koncept wart Nobla. Tak daleko to nawet stalinowcy nie szli. A przede wszystkim masz w życi Wolę Ofiary, bezczelnie chcesz pokrzywdzoną wykorzystać i zmusić do czegos czego ona wcale nie chce - a może chcieć po prostu zapomnieć jak najszybciej. Po prostu jesteś TOTALITARYSTĄ, sługusem lewiatana precz z moich oczu
anonim2014.10.14 23:22
drogi ma ma xy chyba wiem skąd masz takie dziwaczne myśli o "majtkach", "pękaniu" i "sprzątaniu" Nick cie zdradza. Nie ma mam XY, są tylko mamy XX. Czy może masz cos wspólnego z modnymi mniejszościami walczącymi z naturą?