01.04.20, 08:00Fot. zbigniewkuzmiuk.pl

Mimo obstrukcji PO, ,,Tarcza antykryzysowa'' od dzisiaj wchodzi w życie

1. Jeszcze w poniedziałek wydawało się po wystąpieniach marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który zapowiedział setki poprawek do bloku ustaw „Tarczy antykryzysowej”, że ich wejście w życie od 1 kwietnia jest praktycznie niemożliwe.

Ostatecznie tych poprawek było ponad 80 ale część z nich miała taki ciężar finansowy, że ich przyjęcie zdemolowałoby budżet państwa, a w konsekwencji nasze finanse publiczne.

Senator Adam Szejnfeld z Platformy, który je zgłosił, specjalnie nie krył tego, że nie zna ich skutków finansowych ale to nie jest jego problem, to problem rządu, który ma znaleźć na ten cel pieniądze.

Między innymi Platforma zaproponowała podniesienie tzw. postojowego z 50% do wysokości 75% średniej krajowej, wprowadzenie zasiłków chorobowych dla rodziców dzieci do 12 roku życia, zwolnienie z ZUS na trzy miesiące firm małych i średnich, pożyczki dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych z możliwością ich umorzenia, a także dodatkowe 20 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia.

Szacunkowo to dodatkowe wydatki w ramach systemu finansów publicznych na przynajmniej kilkadziesiąt miliardów złotych, w sytuacji kiedy „Pakiet antykryzysowy” w wersji rządowej to wydatki około 220 mld zł, a więc 10% polskiego PKB.

2. Większości sejmowej udało się jednak większość poprawek Senatu odrzucić (przyjęte zostały te o charakterze technicznym poprawiające jakość legislacyjną ustaw) i mimo tego, że Sejm obradował zdalnie, zrobiono to w niecałe dwie godziny.

Ale i podczas tych stosunkowo krótkich obrad, przewodniczący Platformy Borys Budka zgłaszał wnioski o przerwę, o głosowania rozłączne, co wydłużyłoby głosowanie, co najmniej o kilka godzin, na szczęście wszystkie te wnioski udało się Zjednoczonej prawicy odrzucić.

W rezultacie w godzinach popołudniowych prezydent Andrzej Duda otrzymał pakiet ustaw do podpisania i tuż po godzinie 20. jego kancelaria poinformowała, że są one podpisane i skierowane do opublikowania w Dzienniku Ustaw.

3. Zapewne „Tarcza antykryzysowa” nie wyrówna wszystkich strat w gospodarce spowodowanych pandemią koronawirusa ale daje szansę uratowania wielu miejsc pracy, których późniejsze odtworzenie może być trudne.

Jak szacuje ZUS może ona wesprzeć 1,8 mln samozatrudnionych, około 2,4 mln pracowników w mikrofirmach (zatrudniających do 9 pracowników), a także kolejne miliony zatrudnionych w małych, średnich i dużych firmach.

Jak podkreśla Piotr Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), przepisy „Tarczy antykryzysowej” mają przekonać pracodawców do utrzymania miejsc pracy także w większych przedsiębiorstwach, między innymi korzystających z tzw. postojowego, które pozwala obniżyć koszty zatrudnienia o ponad 75%, a z kolei w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy o 20%, koszty zatrudnienia można zmniejszyć o 65%.

4. Niezwykle istotną częścią „Tarczy antykryzysowej” są instrumenty zapewniające płynność finansową przedsiębiorstw.

I tak Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadzi olbrzymi program gwarancji dla przedsiębiorstw pokrywających aż 80% wartości kredytu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych rozszerza możliwości ubezpieczania obrotu handlowego (a więc daje możliwości wcześniejszego uzyskania płatności przy sprzedaży z odroczonym terminem płatności), Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała oddzielne wsparcie dla branży transportowej (w tym obsługę rat leasingowych), a wspomniany PFR- program wsparcia kapitałowego dla firm.

Dzięki „Tarczy antykryzysowej” można więc zarówno ratować miejsca pracy we wszystkich kategoriach przedsiębiorstw ale także zapewniać im płynność, a nawet wzmacniać je kapitałowo.

W ten sposób rząd premiera Morawieckiego i jego zaplecze parlamentarne wykonało pierwszy ale znaczący krok na drodze ratowania polskiej gospodarki przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

MM2020.04.1 13:43
Wybitnie antypolski rząd PiS realizuję politykę swych mocodawców z USA i Izraela... wystarczy poczytać wypowiedzi Dudy, Emilewicz, Terleckiego czy Morawieckiego.
Fergal2020.04.1 13:41
Marna propaganda mająca tylko odwrócić uwagę od nieudolności rządu. Ta epidemia dobitnie to pokazała.
Nina2020.04.1 13:40
Obecna władza to nic tylko okradanie Polaków i demolowanie kraju na każdym polu... tylko koryto i nepotyzm jest dla nich ważny.
Adv2020.04.1 13:39
Kuźmiuk znowu bredzi... ta ustawa to zwykły bubel, wystarczy poczytać opinie ekspertów z FOR.
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.1 11:20
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.paniedzis.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
plantator buraków2020.04.1 11:11
Posty elektoratu "totalnej" opozycji dowodzą, iż jest on jeszcze głupszy od swoich przywódców. I to byłoby nawet oczywiste, bowiem głupich przywódców zawsze muszą wybrać do parlamentu jeszcze głupsi od nich wyborcy. A że jednocześnie w Polsce opozycja jest najgłupsza w całej Europie, to trudno się dziwić, że i jedni, i drudzy już długo nie pociągną. Dowodzi tego choćby fakt, że ten cały Bótka plecie na własnych konferencjach prasowych nie tyle resztkami rozumu, co resztkami sił. Kiepsko to już wygląda, oczywiście dla nich. Dla takich jak ja, jest za to niezmiernie budujące. Mimo trudnych czasów.
Naczelny2020.04.1 14:10
Piszesz te swoje dyrdymały sam, czy pakiet wklejek z Nowogrodzkiej dostajecie?
otwór gębowy przezywany topogębą też2020.04.1 10:32
Jest jedna metoda na obstrukcję constans PO - zaszyć szpagatem otwór odbytniczy; żeby medialne odchody nie wypływały otworami
anonim2020.04.1 9:48
o tym media nie mówią, "Strajk" Przedsiębiorców? Ustawa Antykryzysowa to pomyłka! Relacja spod KPRM! Tylko wRealu24! www.youtube.com/watch?v=VaflvaAYS3w
XYZ2020.04.1 8:48
Ilu dzięki tej tarczy dzisiaj jest bez pracy?
Pluszaczek2020.04.1 9:06
nie martw sie donald ci zalatwi prace na zmywaku w brukseli
XYZ2020.04.1 9:13
O siebie się nie martwię,póki co moja firma za dużo nie straciła,ale wiem o innych.
Pluszaczek2020.04.1 9:18
no cóż epidemia jest jak wojna,na wojnie też ludzie tracą prace i nie tylko
Marcin2020.04.1 10:43
**uj tam bez pracy. Zamknij morde i glosuj PIS. Niech ludzie zdychaja z glodu i chorob. A jak sie nie podoba, to na zmywak do donalda. Polska 2020
jozef2020.04.1 8:42
W ciągu 5 lat doprowadziliście kraj nad skraj przepaści, a dzięki koronowisurowi uczynimy duży krok naprzód.
troche skromnosci bracia zydzi2020.04.1 10:57
josek ty to juz prorok
jozef2020.04.1 8:39
Wadim Tyszkiewicz: ''Sejm i Senat do likwidacji,przynajmniej dopóki Polacy nie uznają, że chcą żyć w państwie demokratycznym. Szkoda pieniędzy podatników. Nie ma sensu utrzymywać fikcję parlamentarną. Wcześniej wielokrotnie zdeptano Konstytucję, teraz depcze się fundamenty parlamentaryzmu. Mamy do czynienia z pełzającym zamachem stanu. Polska już nie jest krajem demokratycznym, a cały ośrodek władzy skupiony został na Nowogrodzkiej. Po co więc udawać, że poseł czy senator jest w tym kraju komukolwiek do czegokolwiek potrzebny? Wstyd się przyznać, ale jak nigdy, czuję się bezradny i nikomu niepotrzebny. I niech nikt nie mówi, że jego to tak bezpośrednio nie dotyczy, że suweren ma dzisiaj inne problemy, kiedy poczuje pejcz na własnych plecach będzie już za późno. Posłuszni partyjni pretorianie partii rządzącej w godzinę rozprawili się w sejmie z gigantyczną pracą wykonaną w senacie. Po co było udawać, że nasza praca ma jakikolwiek sens? Władztwo legislacyjne parlamentu to fikcja. Rządzi wódz, komisarz partyjny, cyniczny, wyrafinowany, bezwzględny. Reszta podnosząca tępo rękę do góry, czy wciskająca przycisk podczas głosowania, to marionetki, zwykłe pionki na szachownicy. To co się dzieje w sejmie, to cyrk, teatr, farsa... To już nawet nie jest już udawanie pozorów demokracji, to dyktatura powołująca się na mandat w imieniu suwerena w czystej postaci. To tyrania mniejszości (dzięki prawu wyborczemu D"Hondta) nad większością. Został zakwestionowany trójpodział władzy. Nie mamy już niezależnego sądownictwa i systemu prawa. W Polsce całkowicie zaczęła dominować władza wykonawcza. Rządy partii, która zdobyła minimalną większość w parlamencie, stoją ponad rządami prawa. Po jaką cholerę ślęczeliśmy do 4 nad ranem w Senacie, pracując nad ustawą antykryzysową, skoro w urągający powadze Sejmu marszałek Witek z szybkością kałasznikowa uwala je jedną po drugą. Hurtem. Wstyd dla Polski, wstyd dla mnie, wstyd dla senatorów PiS, którzy tworzyli pozory pracy nad ustawą dla dobra Polaków. Taśmowo cała praca wylądowała w koszu na śmieci. Takiej Polskich chciałeś suwerenie? Nie dość, że spadła na nas koronawirusowa zaraza, to na dodatek uderza w nas plaga dyktatury człowieka, który po trupach dąży do utrzymania władzy do końca świata. Jest mi wstyd, że Polacy dali się tak upodlić, na własne życzenie. Ostatnia, minimalna nadzieja w samorządowcach, że uda im się zatrzymać marsz tych barbarzyńców. Patrzę teraz w TV na Błaszczaka, Macierewicza, Kamińskiego..., i proszę mi wybaczyć, ale zbiera mnie na wymioty.''
Pluszaczek2020.04.1 8:49
lecz sie na nogi bo na glupi leb już za pózno
KAROL2020.04.1 9:56
SPADAJ TAM GDZIE TWOJE MIEJSCE RUSKI ŻYDZIE WADIMIE TYSZKIEWICZU CZYLI DO ROSJI LUB IZRAELA BO POLSKA JEST DLA POLAKÓW A NIE DLA CIEBIE!!!!!
troche skromnosci bracia zydzi2020.04.1 10:56
icek to zydowska konstytucja w polsce
Urszula2020.04.1 12:17
Najgorsze jest to, że ta rzesza niedouczonych, ciemnych pisdzielców nie jest w stanie wyłowić tego zła, które PiS, a przede wszystkim Kaczyński czynią Polsce i Polakom. Co musi się zdarzyć aby choć część zauważyła jak źle dzieje się w naszym kraju. Jesteśmy nieprzygotowani do walki z epidemią. Rzad wyraźnie zaspał, a i teraz niewiele robi z wyjątkiem mnożenia zakazów i nakazów. Gdzie jest sprzęt dla szpitali w wystarczającej ilości. Gdzie są maseczki dla społeczeństwa. Czemu u nas nie wymaga się noszenia na twarzy jakiejś osłony. Nie ma rękawiczek. O czym my rozmawiamy? Po 10 maja pisdzielcy obudzicie się z ręką w nocniku.
genus2020.04.1 12:55
Wynika ,że tylko w Polsce brakuje maseczek , respiratorów kombinezonów, Łykasz propagandę jak młody pelikan na wyłączonym mózgu Poziomem dorównujesz inteligencji Szczerby , Jachiry czy Nitrasowi,
Roman2020.04.1 8:34
Ludzie, opamiętajcie się. Jaka tarcza antykryzysowa ? Nie płacenie składek ZUS albo podatków ? A kto odblokuje zatory płatnicze między firmami ? Prawdziwa tarcza powinna polegać na: 1) przyznaniu rządowych gwarancji dla firm ubezpieczających należności kupieckie ()aby nie wycofywały się ze wsparcia obrotu); 2) czasowym wyłączeniu czynników kosztotwórczych (zawieszeniu opłaty paliwowej oraz akcyzy na paliwo, zawieszeniu akcyzy na energię elektryczną); 3) udzieleniu krótkoterminowych kredytów obrotowych dla DUŻYCH podmiotów, które są lokomotywą gospodarki; 4) wynegocjowaniu z UE odstąpienia od opłat za uprawnienia do emisji w roku 2020 (w celu obniżenia kosztochłonności produkcji, a więc odblokowania gospodarki). Pompowanie gospodarki rządowymi pieniędzmi bez jednoczesnego stymulowania ograniczenia kosztów wywoła inflację, o które będziemy się zbierać kilka lat. Zwykła głupota. Panie Kuźmiuk, przeczytaj to i zrealizuj, a będzie to z korzyścią dla Polaków.
Pluszaczek2020.04.1 8:37
zacznij sie już zbierać mądralo
satyr2020.04.1 8:46
Spier.da.la.j debilu skoro nie masz nic do powiedzenia.
Pluszaczek2020.04.1 8:48
ssij jaja cioto
Roman2020.04.1 8:53
Zrozumiesz moje słowa później, gdy zmądrzejesz.
Pluszaczek2020.04.1 8:58
turlaj dropsy klaunie
Roman2020.04.1 10:16
Lepiej sprawdź, co pai Tobie zadała z plastyki.
Ciekawski2020.04.1 8:19
Sposoby walki z pandemią: - Umarł na krzyżu? - Nie, miał choroby współistniejące. Kneblowanie ust pielęgniarkom i lekarzom, zwalnianie z pracy, brak możliwości wykonania potrzebnej ilości testów i zakopywanie pod dywan prawdziwej skali zagrożenia. Mateuszek potrafi tylko wydawać tylko głupawe zarządzenia. Po ulicy z żoną muszę iść dwa metry od siebie, ale w nocy spać w jednym łóżku można. Co za kretyństwo.
Pluszaczek2020.04.1 8:35
pomódl sie o rozum kretynie
satyr2020.04.1 8:45
Merytorycznie idioto proszę się odzywać. Znasz w ogóle znaczenie tego słowa przygłupie społeczny?
Pluszaczek2020.04.1 8:52
idz sie stasuj w parku plugawa szumowino