22.01.19, 14:40fot. Rafał Zambrzycki, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Minister Jacek Czaputowicz: Nie odwołamy z Norwegii konsula

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapowiedział, że konsul w Norwegii Sławomir Kowalski pozostanie na stanowisku zgodnie z planem do końca czerwca. Podkreślił, że władze w Warszawie dobrze oceniają jego pracę.

Zastrzeżenia mają władze Norwegii, które zdecydowały o wydaleniu konsula i zażądały od polskiego MSZ, aby nakazał mu powrót do kraju. Powodem jest zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom.

Jacek Czaputowicz ocenił, że konsul dobrze wykonywał swoje obowiązki przez ponad 5 lat i nie ma powodów do jego wcześniejszego odwołania. - Nie jesteśmy zdania, że Norwegia ma uzasadnione zarzuty wobec pracy pana konsula Kowalskiego. Oceniamy tę pracę dobrze. Nie znajdujemy uzasadnienia dla nadzwyczajnych działań w tym zakresie - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że Polska liczy na postępowanie zgodnie z określonymi procedurami przez władze w Oslo. - Nie mamy formalnego stanowiska w tej sprawie. Jeśli otrzymamy, to będziemy reagować w zależności od okoliczności - dodał minister.

Norweskie media piszą, powołując się na Chrześcijańską Koalicję Norwegii, że Sławomir Kowalski jest znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barneverknet - urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci.

Norweski resort dyplomacji odmówił potwierdzenia, że ta sprawa jest powodem wydalenia polskiego konsula.

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

W 2016 roku Kowalski został "Konsulem Roku" w konkursie organizowanym przez polskie MSZ "za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych".

bb/Polskie Radio - IAR

Komentarze

Maria2019.01.22 17:12
Brawo Pani ministrze.
Krzych Adam2019.01.22 16:57
Pewnie że nie odwołamy. Jaki byłby sens odwoływać kogoś kto został wydalony? Co do meritum natomiast, to należy zauważyć, iż nie zdajemy sobie być może sprawy z rozziewu cywilizacyjnego jaki ma miejsce w Europie, czy generalnie w tzw. Świecie Zachodnim. O ile rozumiemy na ogół, że wysuwanie argumentu indywidualnych praw istoty ludzkiej w stosunku do np. Chińczyków, gdy ci kogoś prześladują mija się z celem bo w ich cywilizacji indywidualne prawa istoty ludzkiej to sformułowanie puste, albo że argumentowanie muzułmanom, iż powinni na obrazę Mahometa reagować wzruszeniem ramion, a nie podrzynaniem gardeł jest wołaniem na puszczy, o tyle inne rozziewy cywilizacyjne są nam na ogól nieznane, w sensie nie widzimy ich mimo że stoją one przed nami w całej okazałości. Tak więc nie rozumiemy tego, że brak gotowości każdego Polaka do oddania życia za życie najcenniejsze na świecie, czyli za życie Żyda czyni z nas w oczach Żydów nie tylko wspólników morderców Żydów, ale wręcz tych którzy są najbardziej winni ich śmierci. Także nie rozumiemy, że przez ostatnie 500 lat miały miejsce procesy, które fikcją uczyniły istnienie jednej wspólnej cywilizacji zwanej przez niektórych łacińską a innych zachodnią. Ci mający w swych krajach Barnevernet czy Jugendamt należą do innej cywilizacji niż my tutaj.
Jan Radziszewski2019.01.22 16:04
na pohybel + Jak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata niedziela, 20 stycznia 2019 18- 21 ( po północy) I 2019 Tak dziecko, to był mord satanistyczny [ śmierć dziewczynek w Koszalinie], który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza Piątek, 18 stycznia - Podtrzymujesz swoje zdanie w sprawie dziewczynek z Koszalina? (: smutny uśmiech Pana Jezusa). - Tak Panie Jezu. Podtrzymuję. - Tak dziecko, to był mord satanistyczny, który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza. - Dziękuję, Panie Jezu. Myśmy nie zasłużyli na Twoje Słowa. - Nie obrażaj się na społeczeństwo, dziecko. - Tak Panie. - To kolejni polscy męczennicy. Wstawiają się za wami a ich modlitwa ma szczególną rangę. Biada zabójcom. Po trzykroć biada. a zastanawiałeś się że zostałeś zrobiony w konia przez Adanowicza
Urszula Lipska2019.01.22 15:40
Co takiego zrobił ten konsul, że nNrwegia pokazuje mu wilczy bilet?
Gwizda2019.01.22 15:55
to sa retorsje za azyl udzielony prześladowanej obywatelce Norwegii
na pohybel!2019.01.22 14:49
"TAKI PIĘKNY DZIEŃ, ŻE TRZEBA SIĘ NAPIĆ ZE SZCZĘŚCIA, OBY WIĘCEJ TAKICH ADAMOWICZÓW BYŁO!" https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/904015383106929 Radny PiS świętuje morderstwo prezydenta Adamowicza. Prawackie kanalie pozwalają sobie na coraz więcej za cichym przyzwoleniem piSSobolszewickiego nierządu ....
ffd2019.01.22 15:35
A tak poza tym to ci nic nie jest? ... wiatry w porządku?