10.12.19, 16:20(fot. wikipedia/Lukas Plewnia)

Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje na zarzuty NIK

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że formułowane przez NIK pod kierownictwem nowego prezesa Mariana Banasia zarzuty dotyczące realizacji programu „Praca dla więźniów” są bezpodstawne. Program ten był i jest prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, transparentnie i przy poszanowaniu środków publicznych. Jego realizacja to ogromny sukces. Obecnie pracuje aż o 13 tys. więcej więźniów niż w 2015 roku.

Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła dziś raport z kontroli Służby Więziennej przeprowadzonej od stycznia 2019 r., gdy prezesem NIK był jeszcze Krzysztof Kwiatkowski. Ówczesne ustalenia kontroli, które Izba wcześniej uznawała co najwyżej za uchybienia, dzisiaj zostały przedstawione jako zarzuty dające podstawę do złożenia zawiadomień do prokuratury.

Zarzuty są niezrozumiałe, bowiem Najwyższa Izba Kontroli w swoim wystąpieniu pokontrolnym, w głównej jego części pt. „Ocena ogólna kontrolowanej działalności”, sama pozytywnie oceniła realizację programu „Praca dla więźniów”.

Program okazał się ogromnym sukcesem. Pozwolił zwiększyć zatrudnienie do 83 proc. skazanych zdolnych do pracy. W 2015 r. zatrudnionych było 24 tys. więźniów, a dziś - ponad 37 tys. To przedsięwzięcie bez precedensu w historii polskiego więziennictwa. Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych.

Dzięki wprowadzeniu programu spadają koszty utrzymania więźniów. Rządowy program „Praca dla więźniów” jest finansowany przede wszystkim przez samych skazanych, a nie z pieniędzy podatników. Np. dzięki programowi w 2018 r. zatrudnieni więźniowie, którzy dotychczas nie płacili zasądzonych alimentów, wpłacili na rzecz funduszu alimentacyjnego ponad 14 mln zł.

NIK czyni dziś zarzut z uproszczeń zastosowanych w procedurach związanych z wymogami ustawy – Prawo zamówień publicznych. Uproszczenia te, zastosowane zgodnie z prawem, były konieczne, inaczej przedsiębiorcy nie byliby zainteresowani zatrudnianiem więźniów, tak jak działo się to za rządów PO-PSL. Cały program „Praca dla więźniów” był objęty mechanizmem „tarczy antykorupcyjnej”.

NIK zarzuca również, że stawki czynszu wynajmowanych przedsiębiorcom hal przemysłowych, w których zatrudniają więźniów, nie odpowiadają wartościom rynkowym. Takie oczekiwania są nierealne, bowiem na dzierżawę hal według stawek rynkowych nie ma chętnych. Wynika to z uciążliwości lokalizacji obiektów na terenie zamkniętym jednostek penitencjarnych, co m.in. ogranicza ruch osób i pojazdów a w efekcie całą działalność gospodarczą. Ponadto dyrektorzy jednostek przy wyborze dzierżawcy obiektów kierują się, zgodnie z celem programu, nie tylko proponowaną wysokością czynszu za dzierżawę obiektu, lecz także liczbą utworzonych nowych miejsc pracy dla więźniów, okresem ich utrzymania oraz wysokością udziału kontrahenta w realizacji przedsięwzięcia.

NIK zakwestionował również koszt zaprojektowania i budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Według ustaleń Służby Więziennej, przyjęto cenę rynkową w wyniku zgodnej z przepisami publicznej oferty. Sprawa ta będzie jeszcze badana.

bz/komunikatprasowy

Komentarze

ohydny staruch 2019.12.10 20:35
Żyd 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 ponad 70-letni samotny homosekualista, jak sam dumnie siebie określił jest w najnowszym wcieleniu 𝐞𝐥𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫 - 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫. Z tym "𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫" to i prawda; kręci się koło szkół 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐢𝐧𝐠 chłopczyków,
anonim2019.12.10 19:05
Dobrze że zarzutami przeciw Ministerstwu Sprawiedliwości zajmie się bezpartyjna i obiektywna prokuratura pod wodzą pana Ziobry!
Albert - Du bist ein Stück Scheiße. 2019.12.10 17:40
"sutener" - matros z Lublina - "Przecież i tak nie zrozumiesz." - Machen sie sich keine Sorgen. Bitte schreibt nur in Deutsch oder Englisch - Zeig, was du kannst!
nowaczek-robaczek cocksucker2019.12.10 16:57
nowaczek-robaczek - alumnaj from oksford My dog is ready. My wife is out shopping so you can come over suck my pitbull's dick.
robaczek2019.12.10 17:01
ahahhaha dziadek !!!!!!!!! troszke sie poczulem jak w podstawowc teraz. czy to jest to slynne zdziecinnienie na starosc?? ;] postaraj sie moze troszke bardziej dziadek ;] chcialbym wejsc w dialog ale..... ;] no sam zobacz ;] spróbujesz? no!!! odwaznie!!! śmiało dziadzio!!1;] sobie uwaliles z tym nowaczkiem. ja szczerze chlopa nie znam ;] no ale..... wiem wiem . nie przekonam ;]
Janek2019.12.10 16:56
Nie głosujcie na marionetkę. Duda nic nie robi w obronie Polaków! youtube.com/watch?v=pDtMoOESYD0
Albert - Du bist ein Stück Scheiße.2019.12.10 16:55
"sutener" - Lublina Bitte schreibt nur in Deutsch oder Englisch - Zeig, was du kannst!
Albert.2019.12.10 17:24
Przecież i tak nie zrozumiesz. Sprechen du Deutsch.. jak można być tak skończonym debilem? Można. Wystarczy być prawakokatolikiem.
Janek2019.12.10 16:50
Załatwiłem 15% RABAT-u na badanie glifosatu i witaminy D3 w laboratoriach ALAB youtube.com/watch?v=yrFWfIzAO3Q
Janek2019.12.10 16:49
RÓBCIE BADANIA na zawartość Glifosatu w swoich organizmach! youtube.com/watch?v=NJkn0QfUmoQ
Prawica antynacjonalistyczna2019.12.10 16:44
MARIAN BANAŚ. CZŁOWIEK Z ELIT PISU, CZŁOWIEK Z UKŁADAMI I ZNAJOMOŚCIAMI. Odkąd pis się na niego wypiął, okazało się że nie pasował on jednak do pisowskiej rodziny, gdyż posiada charakter i własne zdanie, czyli coś co w PiSie jest niepożądane. Efekty widać gołym okiem. Może być on gwoździem do trumny Dudusia w wyborach.
Janek2019.12.10 16:40
System przetwórstwa Rolno Spożywczego i mafia trują Glifosatem Polaków youtube.com/watch?v=K_g_rrV3Pmg
robaczek2019.12.10 16:33
hihihihihihihih oj tam oj tam 150 mln tylko. Rydzyk to by nawet nie zauwazyl a tera tutaj taka afera ;] no i przeciez ustalili z jarkiem ze mogą. to o co tera chodzi ;] halo!! ;] DUMNI ????? patuski!!!!!! to wasi krystaliczni przeciez!!!!!!!!!1 to ci zbawcy Polski uuuuuuuuahhhahhahahahhahahahhahahahhaha! ;] oj patuski kochane. dajcei spokoj. to za trudne dla was ;] glowa juz w tym wieku nie ta. moze warto odpuscic geriatrusie moje kochane ;] GERIATROMIŚKI , kato-patuski ;] ŁADNE TO TO! ;]
Sutener z Krakowa Marian B. 2019.12.10 16:24
To dopiero początek hu-je, trzeba było mojego syna nie tykać.!!!!!!