15.06.15, 11:52Klasztor Mar Mattai (fot. flickr)

Mnisi uratowali biblijne manuskrypty przed islamistami!

Klasztor Mar Mattai jest jedną z najstarszych kolebek chrześcijańskiego monastycyzmu. Od opanowane przez terrorystów z Państwa Islamskiego (IS) Mosulu położony jest niecałe 20 km.

Manuskrypty zostały przeniesione i ukryte w kurdyjskim mieście Dohuk. Wśród nich jest kilkanaście egzemplarzy Biblii i komentarzy biblijnych – w większości napisanych w języku syryjskim – liczące 500 lat, a także najstarsze – odpisy listów świętego Pawła – mają ok. 1100 lat.

Mnisi również odmówili ewakuacji. Trzech z nich i sześciu uczniów nie chce uciekać. Twierdzą, że świątynne mury z IV wieku i wiara to wystarczające zabezpieczenie. W celu ich obrony w ostatnich dniach Kurdowie przysłali mały oddział bojowników.

KZ/Rp.pl

Komentarze

anonim2015.06.15 12:16
To wszystko robi Rosja. Jak chciała zabić Jana Pawła, tak teraz wyrzyna chrześcijan szczególnie katolików. Rosjo, zapłacisz straszna karę, gorszą niż Jerozolima.
anonim2015.06.15 13:50
"W celu ich obrony w ostatnich dniach Kurdowie przysłali mały oddział bojowników." Buddystów, zapewne?
anonim2015.06.16 8:24
@ ...eee Rosja raczej wspiera prezydenta Asada, który jest po stronie chrześcijan lub jest przynajmniej neutralny w stosunku do nich. Za mordy na chrześcijanach odpowiada IS a tych wspiera Turcja, Izrael i USA...