04.08.20, 17:40Fot. Artem Topchiy (user Art-top) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Mocarstwowe plany Putina na morzu

Warsaw Institute

Podczas dorocznej parady okrętów wojennych z okazji Dnia Marynarki Wojennej, prezydent Rosji zapowiedział ambitne plany dotyczące zwiększenia potencjału floty. Morski komponent sił zbrojnych Rosji należy do najmniej zmodernizowanych. We wcześniejszych latach priorytetem były inne rodzaje wojska. W przypadku floty skupiano się na rozbudowie arsenału podwodnych okrętów – teraz więcej wagi zaczęto przykładać do floty nawodnej, jej siły rażenia, ale i możliwości desantowych.

Podczas parady w Petersburgu i Kronsztadzie 26 lipca Władimir Putin zapowiedział wyposażenie jeszcze w tym roku floty w 40 nowych okrętów różnych klas, a także uzbrojenie jej w część zapowiadanych od kilku lat typów rosyjskiej „cudownej broni”: hipersoniczne pociski Cyrkon i podwodne drony o napędzie atomowym Posejdon. Otwierając uroczystości, prezydent oznajmił, że tylko w ostatnich dniach w krajowych stoczniach rozpoczęto budowę sześciu nowych okrętów: dwóch atomowych okrętów podwodnych, dwóch fregat i dwóch okrętów desantowych. W dniu święta floty Putin zapowiedział również wyposażenie okrętów w najnowsze zdobycze techniki – chodzi o hipersoniczne pociski manewrujące i podwodne drony uzbrojone w głowice atomowe.

Kiedy Cyrkony i Posejdony zaczną straszyć wrogów Rosji? Tego Putin nie powiedział. Jedynie ministerstwo obrony oświadczyło, że prace nad nowymi typami broni „są w ostatnich fazach testów”. Jeśli chodzi o budowę okrętów, uwagę zwraca przede wszystkim rozpoczęcie prac nad jednostkami desantowymi w stoczni w Kerczu. Mają one zastąpić francuskie mistrale, z których sprzedaży Rosji Francja wycofała się po aneksji Krymu. Rosyjskie desantowce mają przenosić nawet po 20 ciężkich śmigłowców i ok. 900 żołnierzy. Z kolei stocznia petersburska buduje dwie fregaty zmodernizowanego projektu 22350 (co oznacza, że zamiast 16 pocisków manewrujących Kalibr, będą one mogły być uzbrojone w 24 takie pociski), zaś stocznia w Siewierodwińsku dwa uderzeniowe podwodne okręty atomowe czwartej generacji Jasień-M. Prezydent Putin zalecił wojsku i przemysłowi zbrojeniowemu, żeby do 2027 roku udział nowoczesnych jednostek w rosyjskiej flocie przekroczył 70 procent.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Mirek2020.08.5 9:12
W Rosji 20 milionów ludzi grzebie w śmietnikach aby przeżyć i dla nich pieniędzy Putin nie ma ale na wojenne truchła pieniądze są .
Jest kilku wyjątkowych Żydów w historii Polski,2020.08.4 20:53
ale to są wyjątki. Można z przysłowiowa świeczką szukać aby coś krytycznego pod adresem żydów-Żydów napisał przyznający się do żydostwa np. któryś z Loży-Polin. Co by było jakby parch Jan Hertrich-Woleński napisał coś bluźnierczego, coś wulgarnego o żydowskich hokus-pokus, o ich idiotycznej kabale, o ich kretyńskich przesądach, tysiącu "10 przykazaniach", kazirodztwie, itd.? Nie ma obaw, parchy mają ten zakaz w DNA. Na swoich ani mru-mru, ale na katoli w Polsce - free ride.
kretynizacja-radziszewski zdechł narazie2020.08.4 20:54
Ale jest "kurva pomatolska", jest "deratyzacja". Jest brudny żyd Keller-Krawczyk, jego ziomal równie parchaty Jan Hertrich-Woleński, hejter Albert wtórny analfabeta i zakomplesiony Stachu, itd. - jak Kraj Rad, wiecznie żywy.
Jarosław Karłowaty2020.08.4 20:51
czy dzielny naród polski już zakończył budowę okrętu ORP Ślązak zwany dawniej ORP Gawron? budowa trwała 20 lat i okazało się, że nie jest wymądrzający się naród dokończyć jego budowy jako korweta i zaczęto przerabiać go na okręt patrolowy stąd zmiana nazwy (bardziej ze wstydu) aby było śmieszniej naród polski nie ma pieniędzy aby ten okręt uzbroić a jednocześnie Duda z PIS-em mają miliardy zł aby na koszt głupiego polskiego goja utrzymywać amerykańskich bandytów (przez PIS zwanymi żołnierzami), ten sam naród polski pod rządami PIS spalił sobie jedyny wartościowy okręt podwodny ORP Orzeł, niedawni przekazano okręt podwodny do muzeum, Polska ma jeden okręt podwodny i to nie wiadomo w jakim stanie, zastanawiam się jak to jest Polacy, że nie macie pieniędzy na swoją armię ale na utrzymywanie jankeskich bandytów macie miliardy, oj głupi polski goj, dla żyda i jankesa zrobi wszystko
Portofino2020.08.5 7:55
Za ten blamaż nie jest odpowiedzialny rząd PIS-u tylko wszystkie poprzednie rządy III RP a więc rządy antypolskie. Co do tej morskiej wunderwaffe Putina to jest nią ten słynny"lotniskowiec".
kgb2020.08.8 9:31
co nie zmienia faktu, że wolą dać pieniądze na amerykańskiego bandytę niż na własne wojsko
oficer CBA2020.08.4 18:57
https://niezalezna.pl/344374-tomasz-sakiewicz-o-efektach-prac-podkomisji-smolenskiej-piorunujace-wrazenie-silne-dowody Te video robi wrażenie!
oficer LWP2020.08.4 20:52
szczególnie te śladowe 100 ton trotylu , które jeszcze jest na wraku
Szybka Randka2020.08.4 18:51
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! lexlale.com.pl
A wy ile okrętów podwodnych2020.08.4 18:21
zbudowaliście przez 6 ostatnich lat?
wy?2020.08.4 18:24
tzn. kto?
mandingo2020.08.4 20:53
Polacy, nie kumaty jak cały PIS?
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀2020.08.4 18:14
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 !..... 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
Jarosław Karłowaty2020.08.4 23:19
czym jest żydowska lożą masońska "chabad lubawicz", której służy PIS
Alek2020.08.4 18:13
Aby uchronić Europę polski rząd powinien sprowadzić maksymalną ilość wojsk Amerykańskich i wydać mnóstwo pieniędzy aby się uzbroić by Polska była dla Rosji taką dziesiątką na tarczy, mieszkam za granicą będę wtedy bezpieczny
kaka2020.08.4 18:10
wynika ,że się zbroi do wojny !!!
matis892020.08.4 18:08
Od dawna UE, Niemcy i Francja szykują grunt pod inwazję Rosji i Chin na Europę. POnad głowami politycy już dawno to ustalili i od lat to realizują. Teraz USA wycofuje wojska z Niemiec bo niemiecko,rusko, Chiński plan inwazji na Europę jest zaklepany przez lewactwo, komunistów i masonerię. Politycy tylko udają głupich na bliski fakt obecności Rosji i Chin w podbitej Europie i będą za to odpowiadać.