Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zdecydowanie odrzuca praktyki stosowane przez Państwo Islamskie. W opublikowanym we wtorek oświadczeniu Rada punktuje liczne przewinienia, jakich dopuścili się bojownicy tej ekstremistycznej islamskiej organizacji. „Papieska Rada, wraz ze wszystkimi zaangażowanymi w dialog międzyreligijny, wyznawcami wszystkich religii, wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli, może tylko jednoznacznie potępić i odrzucić praktyki, które przynoszą ludzkości wstyd” – napisała Rada.

Wypunktowała następnie rzeczone praktyki, których dopuszcza się Państwo Islamskie:

- masakra ludności jedynie z powodu ich przynależności religijnej;

- ohydna praktyka ścinania głów, krzyżowania i wieszania ciał w miejscach publicznych;

- wybór nałożony na chrześcijan i jazydów pomiędzy konwersją na islam, zapłatą podatku (dżizja) lub wymuszonym wygnaniem;

- wygnanie dziesiątków tysięcy osób, włączając w to dzieci, starców, kobiety w ciąży i chorych;

- porwanie dziewcząt i kobiet należących do społeczności jazydów i chrześcijan jako „zdobyczy wojennych”;

- nałożenie barbarzyńskiej praktyki infibulacji;

- zniszczenie miejsc kultu oraz chrześcijańskich i muzułmańskich miejsc pochówku;

- okupacja lub profanacja kościołów i klasztorów;

- usunięcie krucyfiksów oraz innych symboli religijnych chrześcijan i innych społeczności religijnych;

- zniszczenie bezcennego chrześcijańskiego dziedzictwa religijnego i kulturowego;

- bezmyślna przemoc nakierowana na terroryzowanie ludności, celem zmuszenia ich do poddania się lub ucieczki.

„Żadna sprawa ani z pewnością żadna religia nie może usprawiedliwić takiego barbarzyństwa” – pisze Rada. „Stanowi to wyjątkowo poważną obrazę ludzkości i Boga, który jest Twórcą, jak Papież Franciszek często nam przypomina” – czytamy dalej. Rada dodaje też, że chrześcijanie i muzułmanie przez całe stulecia żyli razem, „budując kulturę pokojowego współżycia i cywilizacji, z której są dumni”.

Watykan wzywa następnie przywódców religijnych, zwłaszcza muzułmańskich, do zajęcia jasnego i odważnego stanowiska w sprawie praktyk stosowanych przez Państwo Islamskie. „Wszyscy muszą być jednogłośni w jednoznacznym potępieniu tych zbrodni i odrzuceniu wykorzystywania religii do ich usprawiedliwiania” –czytamy w oświadczeniu Rady. Watykan wskazuje ponadto, że religijni przywódcy powinni wykorzystać swój wpływ do położenia zbrodniom kresu, do ukarania tych, którzy są za nie odpowiedzialni oraz do przywrócenia rządów prawa w całym Iraku.

Na koniec Rada cytuje słowa papieża Franciszka: „Niech Bóg pokoju wznieci w każdym z nas rzeczywiste pragnienie dialogu i pojednania. Przemocy nie pokonuje się przemocą. Przemoc pokonuje się pokojem”.

pac/kath.net