12.08.14, 17:07fot. sxc hu

Mocne słowa Watykanu przeciwko Państwu Islamskiemu!

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zdecydowanie odrzuca praktyki stosowane przez Państwo Islamskie. W opublikowanym we wtorek oświadczeniu Rada punktuje liczne przewinienia, jakich dopuścili się bojownicy tej ekstremistycznej islamskiej organizacji. „Papieska Rada, wraz ze wszystkimi zaangażowanymi w dialog międzyreligijny, wyznawcami wszystkich religii, wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli, może tylko jednoznacznie potępić i odrzucić praktyki, które przynoszą ludzkości wstyd” – napisała Rada.

Wypunktowała następnie rzeczone praktyki, których dopuszcza się Państwo Islamskie:

- masakra ludności jedynie z powodu ich przynależności religijnej;

- ohydna praktyka ścinania głów, krzyżowania i wieszania ciał w miejscach publicznych;

- wybór nałożony na chrześcijan i jazydów pomiędzy konwersją na islam, zapłatą podatku (dżizja) lub wymuszonym wygnaniem;

- wygnanie dziesiątków tysięcy osób, włączając w to dzieci, starców, kobiety w ciąży i chorych;

- porwanie dziewcząt i kobiet należących do społeczności jazydów i chrześcijan jako „zdobyczy wojennych”;

- nałożenie barbarzyńskiej praktyki infibulacji;

- zniszczenie miejsc kultu oraz chrześcijańskich i muzułmańskich miejsc pochówku;

- okupacja lub profanacja kościołów i klasztorów;

- usunięcie krucyfiksów oraz innych symboli religijnych chrześcijan i innych społeczności religijnych;

- zniszczenie bezcennego chrześcijańskiego dziedzictwa religijnego i kulturowego;

- bezmyślna przemoc nakierowana na terroryzowanie ludności, celem zmuszenia ich do poddania się lub ucieczki.

„Żadna sprawa ani z pewnością żadna religia nie może usprawiedliwić takiego barbarzyństwa” – pisze Rada. „Stanowi to wyjątkowo poważną obrazę ludzkości i Boga, który jest Twórcą, jak Papież Franciszek często nam przypomina” – czytamy dalej. Rada dodaje też, że chrześcijanie i muzułmanie przez całe stulecia żyli razem, „budując kulturę pokojowego współżycia i cywilizacji, z której są dumni”.

Watykan wzywa następnie przywódców religijnych, zwłaszcza muzułmańskich, do zajęcia jasnego i odważnego stanowiska w sprawie praktyk stosowanych przez Państwo Islamskie. „Wszyscy muszą być jednogłośni w jednoznacznym potępieniu tych zbrodni i odrzuceniu wykorzystywania religii do ich usprawiedliwiania” –czytamy w oświadczeniu Rady. Watykan wskazuje ponadto, że religijni przywódcy powinni wykorzystać swój wpływ do położenia zbrodniom kresu, do ukarania tych, którzy są za nie odpowiedzialni oraz do przywrócenia rządów prawa w całym Iraku.

Na koniec Rada cytuje słowa papieża Franciszka: „Niech Bóg pokoju wznieci w każdym z nas rzeczywiste pragnienie dialogu i pojednania. Przemocy nie pokonuje się przemocą. Przemoc pokonuje się pokojem”.

pac/kath.net

Komentarze

anonim2014.08.12 17:18
Muzułmanie zawsze tak robili, więc nie ma czemu się dziwić. Dlaczego w krajach Bliskiego Wschodu, kolebce chrześcijaństwa jest obecnie ponad 90% muzułmanów ? Właśnie z tych "wypunktowanych" przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego powodów.
anonim2014.08.12 17:25
Piękny, odważny i stanowczy głos Watykanu w kontekście milczenia całego świata w obliczu tych niesłychanych zbrodni. Szczególnie ważne jest potępienie wykorzystywania religii do zbrodniczych celów.
anonim2014.08.12 17:28
Samych muzułmanów nie słychać, ani w Polsce, ani na świecie - wygląda że akceptują mordowanie w imię Islamu.
anonim2014.08.12 17:31
Plus Dlatego apel Watykanu do wszystkich przywódców religijnych jest tak ważny i potrzebny.
anonim2014.08.12 17:39
@ wrzos Jak czytałem ten artykuł aż nie mogłem się doczekać żeby przeczytać właśnie taki komentarz jaki zamieściłeś :) krytycy i ignoranci KK jesteście świetni! :D
anonim2014.08.12 18:32
Cinex88 Nie przejmuj się. Oni już tak mają. Czymś przecież muszą leczyć te swoje frustracje.
anonim2014.08.12 18:51
Ciekawe kiedy Watykan zaapeluje o ukaranie zbrodni Wesołowskiego. P.S. Z apelem i jego treścią się zgadzam, żeby nie było :)
anonim2014.08.12 21:24
@Ateizm to zło: aha. Czyli to jest usprawiedliwiona przemoc?Brawo! Co za słuszna teza! Jesteś super myślicielem. Gratuluję.
anonim2014.08.12 21:26
@wrzos: jak wyżej. Usprawiedliwienie przemocy, w obliczu współczesnego świata, wiedzy, możliwości. Pięknie. Jeszcze o ekumenizm zahacz i będzie wszystko.
anonim2014.08.12 23:09
Ooooo, @wrzos - a toś chłopie Amerykę odkrył! Popatrz, jaki wstrętny ten KRK! Tyle ofiar! Tylko, że... większość z przytoczonych punktów jest bądź kłamliwą lewacką propagandą, bądź nie ma nic wspólnego z Kościołem. Ale co tam, to nieważne! Oby tylko dowalić. Na oślep. Ulżyło?
anonim2014.08.13 10:19
Wojciech Cejrowski powiedział kiedyś że "z głupotą sie nie dyskutuje, przed głupotą trzeba się bronić". Istnieją jednak takie wymiary głupoty ( wpisy AirWolfa, ateizm_to_zło, wrzosa) przed którymi nie ma potrzeby się bronić. Głupota zawarta w tych wpisach ma moc obezwładniania samej siebie.
anonim2014.08.13 22:08
Cóż- znając mentalność islamistów ,a będąc ateistą, nie czułabym się absolutnie tak pewnie , bowiem oni nie znają pojęcia tolerancji . Dzisiaj prześladowani są chrześcijanie - jutro wszyscy inni - oczywiście w imię pokojowej wiary w Mahometa...