Podczas tej konferencji, z tego co pamiętam 11 lat temu, prezydent Putin wygłosił swoje sławne już wystąpienie, jednocześnie zaznaczając nową erę stosunków między Rosją a Europą i rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, kilka lat później widzieliśmy atak na Ukrainę” - mówił dziś w Monachium na konferencji bezpieczeństwa premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że musimy pamiętać o tym, gdy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, bo kwestia rosyjska „nie jest wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej. To już zagadnienie dla całej NATO i dla całej UE”.

Dalej zaznaczył:

Powinniśmy mieć bardziej tradycyjny rodzaj sił zbrojnych, a jednocześnie bardziej współpracujący ze sobą. Polska wspiera bardzo inicjatywę PESCO, jak i europejskich funduszy na rzecz obrony obrony i trwałą strukturalną współpracę obronną. Musimy mieć więcej czołgów ze stali, aniżeli think-tanków”.

Podkreślił, że chodzi o to, aby więcej działać niż rozmawiać. Dodał też:

[…] biorąc pod uwagę obecny, bardziej hybrydowy styl dialogu narzucanego przez niektóre kraje jak tzw. Państwo Islamskie czy Rosja. Te siły tradycyjne powinny być uzupełnione przez działania i siły cybernetyczne”.

Premier odniósł się również do kwestii nowelizacji ustawy o IPN:

Jest to niezmiernie istotne przede wszystkim aby zrozumieć że oczywiście nie będzie to karane, postrzegane jako działalność przestępcza, jeżeli ktoś powie że byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy, ale polskie ambasady musiały zareagować 260 tys. razy w 2017 roku, jeżeli chodzi o wyrażenie „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy koncentracyjne””.

Dalej mocno podkreślił:

Szanowni państwo, nie było czegoś takiego jak „polskie obozy śmierci”. Nie było „polskich obozów koncentracyjnych”. Były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne”.

Zaznaczył, że powód, dla którego Polska musi dziś wyjaśniać takie kwestie, bierze się z naszej historii i tego, że przez 45 lat nie mogła ona bronić się w tej kwestii, bo nie istniało niepodległe państwo polskie.

dam/300polityka.pl,Fronda.pl