01.07.21, 11:00Fot. screenshot - YouTube (phoenix)

MSZ Niemiec: nie wyobrażam sobie Unii bez Polski

- Sprowadzanie naszej współpracy w ramach UE i NATO wyłącznie do Nord Stream 2 byłoby, zważywszy na bliskie dwustronne relacje między Niemcami i Polską, bardzo nie w porządku - powiedział szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. 

Maas wskazał, że stosunki z Rosją są obecnie bardzo nadwerężone i panuje co do tego zgoda w Unii Europejskiej. Wskazał, że celem Niemiec jest "budowanie z Rosją pragmatycznych relacji tam, gdzie to możliwe, a w dialogu z nią – przysłuchiwanie się oraz artykułowanie naszych własnych interesów".

Podkreślił jednak, że "w przypadkach łamania prawa i prowokacji, dalej będziemy zajmować jasne stanowisko oraz spójnie i adekwatnie na to reagować". Wskazał na mocną reakcję Niemiec w sprawie Aleksieja Nawalnego oraz nałożenie sankcji na demostracyjnie prokremlowską Białoruś.

Maas wypowiedział się także na temat bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz budowy gazociągu Nord Stream 2.

"W kwestii dotyczącej naszego bezpieczeństwa energetycznego w Europie stoimy razem z krajami Europy Środkowej i Wschodniej, a także z USA po tej samej stronie. Właśnie dlatego od samego początku zabiegaliśmy o wypracowanie zadowalającego wszystkie strony kompromisu, który uwzględniałby uzasadnione interesy krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a zwłaszcza Ukrainy" - stwierdził Maas.

Podkreślił, że Niemcom zależy na utrzymaniu transportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę i będą w tej sprawie rozmawiać z Polską, USA i Ukrainą.

"Sprowadzanie naszej współpracy w ramach UE i NATO wyłącznie do Nord Stream 2 byłoby jednak, zważywszy na bliskie dwustronne relacje między Niemcami i Polską, bardzo nie w porządku. Kto tak robi, ignoruje fakt, jak bliskie i różnorodne są w rzeczywistości stosunki między naszymi krajami – w najróżniejszych dziedzinach i na różnych płaszczyznach, wyrosłe na przestrzeni dziejów" - ocenił kwestię gazociągu w stosunkach polsko-niemieckich.

Podkreślił także istnienie silnych wieloaspektowych związków między Polską, Niemcami, a także Francją.

"Niemcy i Polska są ze sobą bardzo ściśle powiązane nie tylko gospodarczo, ale również kulturalnie i politycznie – także razem z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego, który w tym roku świętuje 30-lecie swego istnienia" - stwierdził.

Wskazał, że Niemcy chcą "wypełnić życiem" Trójkąt Weimarski. Jego zdaniem gdy "Paryż, Berlin i Warszawa rozmawiają ze sobą i znajdują wspólny mianownik, to jest to dobre dla Europy".

Stwierdził także, że nie wyobraża sobie UE bez Polski, a dyskusje na temat ewentualnego polexitu są hipotetyczne, bowiem zdecydowana większość Polaków opowiada się za obecnością Polski w UE.

"Dla nas Polska znajduje się w sercu Europy – nie tylko w sensie geograficznym, ale także, jeśli chodzi np. o ludzi, kulturę i społeczeństwo. Nie potrafię i nie chcę wyobrażać sobie Unii Europejskiej bez Polski. Ale dyskusja na ten temat również wydaje mi się bardzo hipotetyczna, bo przecież w sondażach zdecydowana większość Polek i Polaków za każdym razem opowiada się za członkostwem w Unii Europejskiej, a sama Polska również bardzo korzysta przecież na swoim członkostwie w UE" - ocenił Maas.

Szef niemieckiego MSZ podkreślił także, że Niemcy nie są w stanie i nie chcą wziąć odpowiedzialności za całą UE, pomimo tego, że prezydent USA Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami.

Zapewnił również, że po odejściu kanclerz Angeli Merkel niemiecka polityka zagraniczna w dalszym ciągu będzie cechować się kontynuacją, aczkolwiek pojawią się w niej na pewno "nowe akcenty".

jkg/rp

Komentarze

Anonim2021.07.4 1:08
1 lipca weszła w życie Ustawa Zakrzewskich. Ciekawy artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
Templar2021.07.1 22:58
Nie podejrzewam, że jest tak beznadziejnie głupi, a jeśli nie, to jest skrajnie bezczelny mówiąc takie rzeczy, po prostu kpi z Polaków. To co on sobie wyobraża lub nie, Polacy mają tak naprawdę w głębokim poważaniu. Jedno jest pozytywne w tej sprawie, Niemcy pokazali swoje prawdziwe oblicze. To były kanalie, są i takimi pozostaną na zawsze.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.1 20:01
Niemcy przeceniaja swoje mozliwosci z Rosja ,oraz cierpliwosc Polakow.
cal.502021.07.1 18:24
Panie Maas, co pan sobie wyobraża to jedno, a to co pan robi i pański kraj to drugie, o wiele ważniejsze z punktu widzenia Polski, jej bezpieczeństwa energetycznego, politycznego i militarnego. Dla nas Polaków ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, polityczne i militarne a tego ani pan, pańskie państwo i polityka pańskiego państwa nie mogą nam, Polakom gwarantować i zagwarantować z prostej przyczyny: nie leży to w waszym, niemieckim interesie. Dlatego my Polacy cieszymy się bardzo, że na terenie Niemiec stacjonują oddziały US Army i jeszcze długo tam pozostaną jak tzw. bicz boży na pańskie państwo; jako bat, który będzie was, Niemców dyscyplinował, gdyby się wam zamarzyło coś, co wywróci porządek w Europie. Idea Trójmorza ma przyszłość a wasza niemiecko-francuska UE zaczyna gnić.
mateuszjegliński2021.07.1 17:02
Historia uczy, że Niemcy zawsze mieli mocno ograniczoną wyobraźnię.
Marco2021.07.1 16:51
Maas sobie nie wyobraża Unii bez Polski ale on sobie także nie wyobrażą Unii, w której Polska jest podmiotem na równi z Niemcami czy Francją. Polska ma być w Unii jako podporządkowana Niemcom. Wtedy będzie OK.
abcd2021.07.1 16:27
Na szczęście coraz więcej Polaków wyobraża sobie Unię bez Polski.
Niemiec umie liczyć!2021.07.1 16:25
A dlaczego Herr Heiko Maas tego sobie nie wyobraża? Wystarczy popatrzeć JAK gospodarka Niemiec jest zależna od Polski, ale już w mniejszym stopniu vice versa.
krystyna2021.07.1 16:13
Znaczenie i waznosc (?) tych slow jest do wrzesnia (wybory), a potem zostanie po nich tylko popiol. Tak na odchodne "pare milych slow do Polakow".
Ma wyglad2021.07.1 15:00
pajaca jak wszyscy niemcy
waldeberg2021.07.1 15:00
No pewnie, że polityka niemiecka nie wyobraża sobie Unii bez Polski, ponieważ koncepcja Mitteleurope opracowana jeszcze przez niemiecki sztab w 1915 roku spaliłaby na panewce! A w celu realizacji tej koncepcji Niemcy wywołały dwie wojny światowe! Po to Berlin wciągnął Polskę w orbitę swojego oddziaływania żeby ją skonsumować tak jak pająk konsumuje muchę, która wpadła w jego pajęczynę! Tym razem mamy zmianę akcentów, bo nie działa i samoloty a banki i Bruksela, niemieckie narzędzia mają nas załatwić na cacy!
bogdanus2021.07.1 14:47
Spolegliwe gadanie a i tak Niemcy z Francją są wściekli na Śródmorze i będą to pamiętali. Chcą w Polsce zmienić rząd, przy pomocy różnych swoich agend działających na terenie Polski. Opozycja będzie wdzięczna Niemcom i jak przejmie władzę odwdzięczy się Niemcom, nie tylko politycznie ale i gospodarczo, i znowu wróci wszystko po staremu. Wypowiedzi Sikorskiego, Tuska i innych z PO jest tego zapowiedzią. Tylko musimy wyborcy, dać im szansę do ponownego gnębienia i poniżania Polaków.
bogdanus2021.07.1 14:24
No cóż z takimi sprzedajnymi politykami pozycji, Niemcy mogą się tylko rozszerzać na wschód od Berlina.
Zgadzam się2021.07.1 15:09
I głupimi władzami.
emeryt Polak2021.07.1 13:48
Panie Haiko, ja też jako "uber mensch" nie chciałbym stracić taniego rezerwuaru siły roboczej i terenów łowieckich. Nigdy!!!!!
asddsa2021.07.1 13:37
Nazistische Demokratische Kalifat. I tyle.
asddsa2021.07.1 13:36
Merkel do Putina: " Rosja, to nasz najlepszy SĄSIAD ", czy coś w tym stylu.... NO COMMENTS
Anonim2021.07.1 13:27
Tak - Niemcy potrzebują Polski , bo gdzie będą sprzedawać swoje wyroby gorszego gatunku , gdzie znajdą niewolników do pracy tymczasowej , itd, itd.
Jasne Mitteleuropa znowu sie zawali2021.07.1 13:15
bandyci i zbrodnirze od Tuska/ Kaczyńskiego https://politykapolska.eu/2021/06/26/steve-kirsch-przedsiebiorca-z-doliny-krzemowej-zawsze-sie-szczepie-ja-i-moje-3-corki-zostalismy-zaszczepieni-moderna-dzis-chce-ostrzec-innych-przed-eksperymentalnymi-szczepionkami-przeciw-co/
BO POLSKA POAZA UE TO ZAGOŻENIE DLA NIEMIEC2021.07.1 12:57
Wyjście Polski z Europejskiej Unii Niemieckiej oznaczałoby utratę przez Niemcy, kontroli nad polityką energetyczną i gospodarczą Polski/ POLSKA NIESKRĘPOWANA narzucanym niemieckim porządkiem, tym razem już nie w kolorze brunatnym (nazistowskim), ale już w postaci bardziej "przyjaznego" dla Irokezów z nad Wisły (jak Polaków określił prusak, Fryderyk II) "zielonego" porządku (GRÜNE ORDNUNG ), stałaby się OGROMNYM ZAGROŻENIEM DLA NIEMIECKIEJ GOSPODARKI, dla której ma być tylko i wyłącznie zapleczem dostarczającym tanią siłę roboczą i surowce, czyli Mitteleuropą.
POdPIS2021.07.1 12:37
Niemcy zwasalizowały unie której jesteśmy wasalem co nie mniej nie więcej oznacza że wasal mojego wasala jest moim wasalem
RODO2021.07.1 12:24
A ja bardzo dobrze sobie wyobrażam Unię bez Polski, wasze nazistowskie markety nareszcie płaciłyby podatki u nas tak samo francuscy komuniści musieliby zacząć płacić podatki ale byłby płacz.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.1 12:19
4-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych.
pownno zostac przeprowadzone refenrendum2021.07.1 12:12
powinno zostac przeprowadzone referendum, czy chcemy wyjsc z tego zafajdanego eurokołchozu, ktory funduje nam patologie, demoralizacje, niszczenie Polski, zaglade ludzkosci, niszczenie naszego przemysłu, lasow, wymiaru sprawiedliwosci, rolnictwa.Nalezymy do NATO, wiec zadni hegemoisci nie sa nam potrzebni.Zreszta UE i tak nikogo nie jest w stanie obronic przed putinem, a masoneria o podobnych zakusach niszczenia i wyzysku naszego kraju.
Jola2021.07.1 12:21
jestem za
Portofino2021.07.1 13:09
Jak dowie się Wałęsa, to będziesz wisieć.
katolik2021.07.1 12:22
referendum za rządów SSPIS nazistów i wszystkich ugrupowań w sejmie zostanie sfałszowane. Jęsli ktoś godzi się na wypełnianie planu depopulacji, niszczenia gospodarki, to nie po to, aby w połowie zrezygnować, to są płatni mordercy i nie cofną się przed niczym. Ale Polacy tego nie zrozumieją, dopóki nie będą masowo umierac, zamknięci w klatkach, bez własniosci
prosty2021.07.1 12:10
Powinien jeszcze mieć w pamięci, że Unia Europejska powinna funkcjonować na bazie "win-win" dla każdego z państw. Po to jest konsensus przy podejmowaniu ważnych decyzji. Z tym "win" po drugiej stronie mają czasem problemy, nie pierwszy raz w historii.
Andrzej2021.07.1 12:10
Heiko Maas bardzo się mija z prawdą jeżeli chodzi o przewodnictwo w UE. Niemcy aż tupią nóżkami żeby przewodniczyć. Robią to bardzo sprytnie wywierając odpowiednie naciski na KE. Stara się robić rękoma tej Komisji żeby sprawa się nie sypnęła o skłonnościach hegemonistycznych Niemiec.
Rozzi2021.07.1 12:00
Kluczowy zwrot w tej wypowiedzi to "UE bez Polski". Kontekst jest nieważny - ważne, że temat podany. Czekamy, co dalej.
Dariusz2021.07.1 11:55
Wyobrażam sobie i nie mogę się doczekać.
As2021.07.1 11:55
Dlaczego Paryż i Berlin ostatnio nie konsultował sprawy Rosji w UE ?
JM2021.07.1 11:53
A ja sobie wyobrażam.
Andrzej2021.07.1 11:51
Gdzie jest ten Trójkąt Weimarski ? Chyba mamy do czynienia z odcinkiem, tj. Paryż Berlin. A Warszawa jest przez nich ignorowana. Mówienie o tym Trójkącie jest nie na miejscu, ponieważ tan twór jest zupełnie martwy i nie istnieje. To jest zaklinanie rzeczywistości.
Anonim2021.07.1 11:48
gośc za grosz nie ma wyobraźni ,a adolf ,a stalin, sobie wyobrażały ,nawet te angielskie chamy też sobie to wyobrażały,nawet te ch..e z watykanu jak przyjechał Haler na audiencje ,też o tym jakiś sekretarzyna papcia wybekał żeby zapomnieć o jakiejś niepodległości ,jeszcze nie raz trzeba bedzie szablą odbierac co nasze
zostawmy to2021.07.1 11:46
dziadostwo. już teraz dokładamy do tej ekonomiczno-moralnej ruiny. eurokołchoz nie ma przyszłości. runie w gruzach
katolik2021.07.1 11:40
Nie wyobrazam sobie aby Polska dalej była w unii i dalej sSPIS dokonywało depopulacji Obywateli
z ciebie taki katolik2021.07.1 11:44
jak ze mnie bolszewik
plum2021.07.1 12:39
Prędzej Ty bolszewik. A tak w ogóle nie zaglądając do wyznania to co jest nieprawdziwego w tym co napisał?
katolik2021.07.1 14:25
Bo dla ,, z ciebie taki" zwolenników SSPIS nazistów jest opowiadanie się za złem , nawet wbrew logice, a to juz logika szatana
katolicka deratyzacja Polski2021.07.1 20:03
Degeneraci rosyjscy z Konfederacji daza do okuoacji rosyjskiej,jak na Krymie.
Nina2021.07.1 11:30
Za to ja sobie wyobrażam Polskę dumną i niepodległą bez eurokołchozu unijnego z prawami szatańskimi jakie obecnie są w tym unijnym szambie.
Tajemnica2021.07.1 11:23
Bzdura są dwie rzeczy które powoduję pot na waszych niemieckich czołach .Pierwsze to ogromne straty nie tylko dla Niemiec ale całej Unii .To nie tylko strata dużego rynku ale poważne straty handlowe i transportowe gdyż Polska leży na wielu ważnych trasach przepływu handlowego z którego niemal nic nie ma .To prawda że wystarczy wam zablokować te szlaki a będziecie jęczeć drzeć mordy i liczyć ogromne globalne straty.Druga rzecz to następstwa a więc nieuchronnie bliskie relacje Polski nie tylko z Chinami ale Rosją.Nawet najlepsze relacje Niemiec z Rosją nie zmienia ani na trochę waszego strachu przed tym
Polak2021.07.1 11:22
Nie byłoby się kogo czepiać ?
man.of.Stagira2021.07.1 11:18
Restauracji bez KELNERA, rezydencji bez LOKAJA, kondominium bez Donalda Wehrmachtu // I tak dalej, i tym bardziej bez zwrotu naszej niemieckiej ojcowizny w Prusach Wschodnich.
plum2021.07.1 11:13
Niemieckie lewactwo "na Mszę dzwoni i macha ogonem".
Anonim2021.07.1 11:11
Wypowiedź należy odczytywać dokładnie odwrotnie. To zawoalowana groźba.
ala2021.07.1 11:02
Ale ja wyobrażam sobie Polskę bez ZSRE