30.07.20, 18:47Zdjęcie ilustracyjne

MSZ opowiada na raport w sprawie restytucji mienia pożydowskiego: Odbiega od od naszej oceny sytuacji

Restytucja mienia żydowskiego po II wojnie światowej nieustannie budzi spore emocje. Są one dodatkowo podsycane przez niektórych „ekspertów”, którzy widzą w tym nawet zagładę Polski. Warto jednak zaznaczyć, że „just Act nie jest ustawą, która ustanawia jakikolwiek nowy reżim prawny dotyczący roszczeń, jest wewnętrznym amerykańskim aktem prawnym”.

W tej sprawie wypowiadał się już prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także premier Mateusz Morawiecki i sam prezydent RP Andrzej Duda.

Dzisiaj do Raport Departamentu Stanu USA odniósł się też polski MSA, który wskazał na kilka różnic w rozumieniu problemu:

- pragniemy zaznaczyć, że opinia Departamentu Stanu dotycząca procesu restytucji mienia w Polsce odbiega w niektórych punktach od naszej oceny tego problemu

W dokumencie wystosowanym przez polski MSZ czytamy:

- Polskie prawo umożliwia byłym właścicielom lub ich następcom prawnym dochodzenie praw do nieruchomości na drodze administracyjnej i sądowej. Z procedur tych skorzystać może każdy uprawniony. Polska po transformacji ustrojowej wdrożyła odpowiednie instrumenty i procedury prawne umożliwiające odzyskanie mienia lub otrzymanie rekompensaty i przeznaczyła na te cele znaczne środki finansowe. To ogromny wysiłek, od którego poniesienia państwo polskie się nie uchyla, niezależnie od obywatelstwa czy pochodzenia osób wnoszących roszczenia

W dokumencie resort spraw zagranicznych zaznacza również:

- Jednocześnie mamy świadomość, że prowadzone postępowania na drodze cywilnej lub administracyjnej są czasochłonne. Mają one charakter skomplikowany, często ze względu na braki w dokumentacji i znaczący upływ czasu, ale wnioskodawca musi przecież udowodnić niezbicie swoje prawo do odzyskiwanej własności, inaczej mogłoby dochodzić do nadużyć. Niemniej należy podkreślić, że obowiązujące instrumenty i procedury prawne realnie umożliwiają każdemu uprawnionemu dochodzenie swoich praw do utraconego mienia

Z kolei w oświadczeniu poprzedzającym raport sekretarz stanu Mike’a Pompeo stwierdza:

- Biorąc pod uwagę podeszły wiek ocalałych z Holokaustu na całym świecie - z których wielu żyje w biedzie - ustalenia niniejszego raportu służą jako przypomnienie, że kraje muszą działać z większym poczuciem pilności, aby zapewnić zwrot lub odszkodowanie za mienie bezprawnie zagarnięte ofiarom Holokaustu i innym ofiarom nazistowskich prześladowań

Polski MSZ wyjaśnia:

- Należy podkreślić, że Just Act nie jest ustawą, która ustanawia jakikolwiek nowy reżim prawny dotyczący roszczeń, jest wewnętrznym amerykańskim aktem prawnym. Ani Deklaracja Terezińska, ani ustawa Just Act (447) nie są instrumentami, które stanowiłyby jakąkolwiek podstawę prawną do wysuwania roszczeń o zwrot mienia w Polsce

Oraz:

- Z zadowoleniem odnotowaliśmy, że strona amerykańska wskazała w raporcie na podejmowane na bardzo szeroką skalę przez Polskę działania z zakresu upamiętnienia ofiar II wojny światowej, w tym ofiar Holokaustu. Podkreślono w nim wysiłki władz polskich, w tym opiekę nad miejscami pamięci, terenami obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz wielkość środków finansowych wydatkowanych na te cele. Jest również zawarta pozytywna informacja o finansowym wsparciu ofiar represji, w tym ofiar Holokaustu bez względu na ich miejsce zamieszkania oraz o podejmowanych przez władze polskie działaniach w zakresie zapewnienia nauczania o Holokauście i jego ofiarach


mp/pap

Komentarze

Ed2020.07.31 11:55
"od naszej oceny tego problemu"? To jest problem? A przepisy nie obowiązują? Nie można tego powiedzieć stanowczo i prosto, żeby to nie było "wicie, rozumicie?" A na marginesie, to wydawanie polskich paszportów, tym samym obywatelstwa osobom z Izraela w tysiącach sztuk, kiedy te osoby nawet nie znają języka polskiego, to się w głowie nie mieści. Polacy z Rosji, muszą przechodzić egzaminy, karta Polaka, znajomość języka i rozpatrywanie wniosków latami, a tu pyk i jest.
Leo2020.07.31 9:06
Albo ktoś udaje durnia, albo jest durniem. Przecież 447 dotyczy mienia bezdziedzicznego, a więc mówienie o pośpiechu ze względu na wiek ofiar i odpowiadanie na te teksty to nie zrozumienie tematu, lub temat zastępczy, gdyż mienie o które chodzi należało do ofiar zamordowanych przed 80 laty.
max2020.07.31 11:57
Jesteśmy okłamywani, albo zwolnić tych co pracując nie ogarniają tematu, bo to też wchodzi w grę, że urzędnik - przygłup i bredzi.
Hela2020.07.31 8:56
Całe zamieszanie z 447 to tylko gównoburza. Nic z tego nie wynika. To tak jakby Polska uchwaliła ustawę, o tym żeby USA oddały wszystkie ziemie na własność Indianom. Jedyne zagrożenie jest takie, że rząd i prezydent będący na klęczkach USA mogą uchwalić ustawę na wzór 447 w Polsce.
Leo2020.07.31 9:21
Niby co nas tam obchodzą ustawy w USa, ale już dziś polski ZUS płacimy żydowskim ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych, z ustawy która się niewinnie nazywa "o kombatantach", wiu Śl. itp..
Szlomo2020.07.31 8:43
Brawo Ameryka! Szarpnąć smyczą i od razu pisowskie pieski grzeczniejsze! Brawo! Krótko trzymać żeby było jak jest ustalone. Premier Morawiecki i Prezydent Duda wiele razy mówili że stosunki polsko żydowskie są wzorowe więc tu teraz bez wygłupów! Liczymy na Amerykę! Krótko smycz!
ola2020.07.31 8:39
https://www.youtube.com/watch?v=C8sAocfBfbk Ewa Kurek o 447
gosc2020.07.31 8:36
teatr do naiwnych Polaków, a przepływy kapitałowe świadczą, że przejmowanie Polski jest faktem, sam Premier stwierdził, że nie wie, do kogo należy Polska, czy aby na pewno?
Ludzie walczą z gadami2020.07.31 8:30
youtube.com/watch?v=0IzaCqXKmQQ
Polak2020.07.31 8:21
"Wielu ocalałych z holokaustu żyje w biedzie" ? Tak ale Polaków ocalałych z Holokaustu
cicho sza ...2020.07.31 8:21
Raczej nie – jak by mnie ktoś pytał o zdanie, to bym powiedział, że prawda jest diametralnie inna – i że jest ona nadal starannie ukryta. W dalszym ciągu jest szereg powodów dla których Naród, o ile taki istnieje, nie powinien wiedzieć o rzeczywistym przebiegu realizacji poufnych zobowiązań. Jest globalna operacja COVID ze szczególną rolą rozpisaną dla Polski i Polaków jako obiektów doświadczalnych, jest projekt POLIN, jest akcja nadawania obywatelstwa obcym, są przekształcenia i przepływy kapitałowe, ruchy w spółkach, aporty, dokapitalizowania, fuzje i tym podobne sztuczki menedżersko-kapitałowe globalnego biznesu podobno nie posiadającego narodowości. Rzeczy działy się, dzieją się – i będą się działy, ale w CISZY – poza wiedzą opinii publicznej i przy całkowitym zamilczeniu przez media. Wielkie pieniądze, wielkie interesy nade wszystko cenią sobie ciszę – i działanie metodą faktów dokonanych. Zatem o fakcie spłaty roszczeń dowiemy się, gdy staną się one ciałem – gdy z dnia na dzień nie będziemy mogli wejść do lasu do którego chodziliśmy cale życie na grzyby, na spacer – bo przegoni nas już nawet nie podpity myśliwy ze sztucerem, ale – śniady ochroniarz z UZI – z trudem składający zdania po polsku. att.neon24.pl/post/156758,a-co-zakryte-niech-takim-pozostanie-raport-dep-st-447act
Michał Jan2020.07.31 8:10
Ale zaraz, zaraz! Przecież wczoraj był artykuł, że po raporcie żadnego problemu z 447 nie ma. To z czym teraz polemizują?
opty2020.07.31 7:57
POdobnie, a pewnie są polskie rodziny, które do dziś noszą "skazę" utrwalaczy władzy ludowej z organów NKWD, UB, SB, POchodzenia Żydowskiego.....
A kiedy policja…2020.07.30 23:53
A pewnie są rodziny, co używają żydowskie pierzyny do dzisiaj. Bo w domach pożydowskich z mezuzami nad drzwiami wciąż mieszkają.
Literat2020.07.30 20:47
Ha, ha, oni żyją w biedzie. Ładne bajki.
"Kszysju" and Co.2020.07.30 20:04
The Journal of the American Medical Association, najbardziej prestiżowa publikacja medyczna w USA wraz The American Psychiatric Association i z US Justice Dept. zrobili wieloletnie kompleksowe badania nad pedofilią, wyniki tych badań opublikowano 4 lata temu. Rezultaty są wręcz tragiczne dla homoseksualistów - 𝐩𝐫𝐚𝐰𝐢𝐞 𝟏𝟎𝟎% 𝐩𝐞𝐝𝐨𝐟𝐢𝐥𝐢𝐚 pośród "mężczyzn". Co jest jeszcze bardziej tragiczne, że każdy złapany i skazany pedofil-homosekualista nie wykazał 𝐧𝐚𝐣𝐦𝐧𝐢𝐞𝐣𝐬𝐳𝐞𝐣 𝐬𝐤𝐫𝐮𝐜𝐡𝐲. Inaczej mówiąc, są 𝐩𝐨𝐳𝐛𝐚𝐰𝐢𝐞𝐧𝐢 𝐰𝐬𝐳𝐞𝐥𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐥𝐮𝐝𝐳𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐞𝐦𝐩𝐚𝐭𝐢𝐢 𝐰𝐨𝐛𝐞𝐜 𝐬𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐨𝐟𝐢𝐚𝐫. Trudno takich klasyfikować jako człowieka - to są subhumans, untermenschen.
Marek, Kanada2020.07.30 23:07
A może to są właśnie te "zwierzęta nieludzkie"?
Weeeelll.... who do we have2020.07.31 3:21
https://www.grammarly.com/blog/who-vs-whom-its-not-as-complicated-as-you-might-think/ https://thefilmcollaborative.org/fiscalsponsorship/projects/whodowehavehere https://worldpostalcode.com/canada/ What say you, dick?!
Krzysztof Śmiszek2020.07.30 19:43
Do wszystkich bigotów pouczających innych „co kogo obraża i profanuje a co nie”, do wszystkich fałszywych przyjaciół tolerancji, do wszystkich tych, którzy mówią innym jak mają żyć. Do tych pseudoeuropejczyków - pamiętajcie, tęcza nie obraża! Żyj i pozwól żyć! ✌️❤️🌈
Marek, Kanada2020.07.30 20:10
Tęcza to piękne zjawisko. Tęcza jest też wszak symbolem biblijnym. Ale ta, wasza tęcza jest złem, bo pod nią kryją się idee, których celem jest zniszczenie mojej cywilizacji i moich wartości. Dajecie tego dowody na każdym kroku. Możesz sobie nosić tę swoją tęczę na sobie, na swoim samochodzie, przypiąć ją swojemu psu - jako obrożę, lub wsadzić ją sobie gdzie tylko zapragniesz i nią powiewać w ustronnym miejscu. Ale wara ci od moich pomników i od moich świętości. Wara!
Well, who do we have here?2020.07.30 20:47
"Marek, Kanada". Why are you not at work? And your zip code 08648.
Darek2020.07.30 20:56
Wywąchałeś kochający inaczej ? Taka wasza tolerancja ? Grozisz pedziu ?
"Szabes" już jutro, dziadziu.2020.07.30 21:29
Pamiętaj.
Marek, Kanada2020.07.30 22:37
Not "who", but "whom" - to be correct. And you can take this zip code and shove it up your... you know. There are no zip codes in Canada.
Weeeelll.... who do we have2020.07.31 3:20
https://www.grammarly.com/blog/who-vs-whom-its-not-as-complicated-as-you-might-think/ https://thefilmcollaborative.org/fiscalsponsorship/projects/whodowehavehere https://worldpostalcode.com/canada/ What say you, dick?!
kosiar2020.07.30 20:53
Ksysiu..psestań sie mazać !
ryszard2020.07.30 19:12
Powinniśmy już dawno wystąpić do amerykańskiej diaspory żydowskiej o potężne odszkodowania. Oni wiedzieli dokładnie co się działo z ich braćmi pod niemieckim butem Hitlera i świadomie zablokowali amerykańską pomoc. Dowodzi tego misja Karskiego. Po złożeniu UDOKUMENTOWANEGO sprawozdania przed Prezesem Sądu Najwyższego USA, usłyszał następujące zdanie: "Ja nie mówię, że pan kłamie ale nie wolno mi panu uwierzyć. Taka postawa umożliwiła Niemcom likwidację paru milionów obywateli polskich - Żydów i Polaków, najczęściej doskonale wykształconych w polskich szkołach i uczelniach.Na biliony dolarów trzeba oceniać polskie straty spowodowane cofnięciem nas w rezultacie w rozwoju o ok. 50 lat. Odtwarzanie zgładzonej wtedy warstwy polskiej inteligencji, trwa do dziś i również kosztuje biliony. Czego się czaimy z wystąpieniem o choćby częściowe wyrównanie nam tych strat!
POMSCIC PILECKIEGO...2020.07.30 19:19
KOSCIOL TEZ WIEDZIAL I GOWNO ZROBIL
klio2020.07.30 21:31
A dowody na to co piszesz niezbite masz ...?! Przedstaw je! Czy tylko sobie gadasz??? Przeczytałeś to , co przytoczył "Ryszard"... " Ja nie mówię, że Pan kłamie, ale nie wolno mi panu wierzyć! Więc o czym to świadczy...?
Wasza "ocena sytuacji" jest przeznaczona2020.07.30 18:57
na "rynek wewnętrzny". Na koniec i tak bez szemrania wykonacie polecenia przekazane przez Panią Ambasador.
Alanya2020.07.30 18:56
Ale dlaczego my mamy wspierac ofiary represji czy holokaustu? Przeciez my sami jestesmy ofiara, krajem totalnie zniszczonym przez Niemcow. Przeciez to nie my zabijalismy Zydow. Cos tutaj nie rozumiem.
Anonim2020.07.30 19:00
Nie chodzi o zabijanie żydów tylko o to że po wojnie władza lub Polacy przejmowali domy i mienie żydów którzy uciekli z Polski lub zostali zamordowani.
POMSCIC PILECKIEGO...2020.07.30 19:04
KIEDY UBECKIE PARCHY ZYDOWSKIE ODPOWIEDZA ZA MORDOWANIE ANTYKOMUNISTOW??
IREK2020.07.30 21:40
"Anonimie" ! Mylisz się! ...Po Wojnie nie było co przejmować!... Doskonale wiesz, że wszystko było zniszczone! NIE BYŁO NIE ZNISZCZONYCH DOMÓW!.. TO MY BYLIŚMY OFIARAMI! GDYBY NIEMCY NIE NAPADLI NA NAS, NIE BYŁOBY HOLOKAUSTU, NIE BYŁOBY RUIN CAŁEJ POLSKI! ... Żydzi MIESZKALIBY SOBIE...! NIECH NIEMCY PŁACĄ, NIE MY! TO NIEMCY MORDOWALI MILIONY m.in...POLAKÓW I ŻYDÓW ..!
ta Witek to jeszcze glupsza niz Rafalska2020.07.30 18:54
https://www.youtube.com/watch?v=NEHNyQg2S3w
Aleks..2020.07.30 21:46
Głupcze! ...Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że za obrazę Osoby na stanowisku Państwowym, typu :Premier, Prezydent, Marszałek, Minister itp..... możesz być ukarany do 3 lat bezwzględnego więzienia! Tak ci się przykrzy do "paki"..? Uważaj! Widać, że jesteś naprawdę głupi, bo nie dbasz o siebie!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.30 18:53
czyli zwykła göwno burza wywołana przez prawackich oszołomów i pedofilny kościół!
KRETYNIE POMATOLSKI2020.07.30 19:01
POmiocie ubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...
Anonim2020.07.30 18:51
URATUJ ZYDA TO SPOTKA CIE BIEDA...
Ten twój Jezus również był obrzezany2020.07.30 18:58
Tak czy nie?
Anonim2020.07.30 19:02
I CO W TYM ZLEGO ...PARCHU??
A czy ten twój obrzezany Jezus2020.07.30 19:05
świętował "szabes" z rodzicami-żydami? Tydzień w tydzień, rok po roku?
KAMIL. N.2020.07.30 21:58
Co wy wyprawiacie! ? Lechu... JAK TAK ŚMIESZ!? Opamiętaj się!111... Do waszych brudnych rozgrywek słownych Pana Jezusa mieszasz!?... Nie możecie między sobą normalnie pisać!? Musisz obrażać Pana Jezusa!? Przecież Pan Jezus, to nie twoja zabawka! ...TO SYN BOŻY...DRUGA OSOBA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ.! ..CO CHŁOPIE POWIESZ, ...JAK STANIESZ NA SĄDZIE BOŻYM!? ...KAŻDY TAM BEDZIE, TY TEŻ...! TEŻ BĘDZIESZ UDAWAŁ CWANIAKA!? ...TO MOŻE WTEDY O TO ZAPYTASZ..DRANIU PODŁY?
jak klamie fronda z gazpolem2020.07.30 18:50
https://www.youtube.com/watch?v=NEHNyQg2S3w