31.03.20, 07:57

Nadzwyczajne orędzie abp. Gądeckiego o Wielkanocy

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w sobotę przed Niedzielą Palmową, wygłosi nadzwyczajne orędzie wprowadzające katolików w Polsce w Wielki Tydzień – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Orędzie zostanie wyemitowane 4 kwietnia o godz. 20.00 w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej oraz w innych środkach społecznego przekazu.„Osoby wierzące nie pamiętają Świąt Wielkanocnych bez procesji wielkanocnej, bez wypełnionego kościoła, bez poświęcenia pokarmów. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, zarówno dla wiernych świeckich, jak i dla duszpasterzy. Tym bardziej zachęcam do wysłuchania orędzia Przewodniczącego Episkopatu, aby znaleźć tam duchową pomoc i nadzieję” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że orędzie ma być pomocą na najbliższy czas i wskazówką, jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień w obecnych warunkach.

Od początku pandemii Przewodniczący Episkopatu zabiera głos, odnosząc się do aktualnej sytuacji. W komunikacie z 28 lutego, jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa na terenie Polski, zachęcił duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności oraz do wzmożonej modlitwy. Podobnie w komunikacie z 10 marca, a następnie z 13 marca, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń. Poprosił wtedy kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych, tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Do wiernych zwrócił się zaś z prośbą, aby w tym samym czasie odmawiali różaniec w swoich rodzinach.

W orędziu telewizyjnym z 14 marca Przewodniczący Episkopatu zachęcił do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i do łączenia się ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji. Poprosił też o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczeń nakładanych przez służby sanitarne. Odnosząc się do zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca oraz dekretów biskupów diecezjalnych, podkreślił w orędziu: „Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to – ze względu na zdrowie własne i bliźnich – bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego”. „Kościoły nie są zamknięte, są otwarte dla modlitwy prywatnej, niemniej jednak jesteśmy zobowiązani do respektowania porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii” – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski.

W związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych do pięciu osób, Przewodniczący Episkopatu w komunikacie z 24 marca prosił o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia, „ze względu na zdrowie i życie Polaków”.

W przesłaniu wideo na piątą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki kolejny raz poprosił o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apelował o solidarność i wzajemną pomoc. Przewodniczący Episkopatu, będąc 30 marca w centrali Caritas Archidiecezji Poznańskiej, zaznaczył: „Działalność charytatywna Kościoła różni się tym od zwykłej filantropii, że nie bazuje wyłącznie na ludzkich siłach, ale swoje źródło upatruje w Bogu”.

BP KEP

episkopat.pl

Komentarze

Telewidz2020.03.31 14:01
Ksieza MUSZA wykonywac polecenia Biskupow, poniwaz w czasie swiecej przysiegali posluszenstwo. Sami nic nie moga zmieniac. Nie miejcie do ksiezy pretensji.
skarb2020.03.31 10:02
przykre dla katolika praktykujacego nie uczestniczenie we mszy Sw.,ale takie sytuajce nie zdarzaja sie czesto ,dbajmy o siebie i wszystkich wokol nawet naszych wrogow ,ktorzy maja wiare za szamanstwo, POLACY POpierajacy bezboznych ,niech przemysla swoje POczynania ,jak sie nie nawrocicie to wszyscy zginiecie i niech nie wierzacy POuczaja Biskupow,Papieza co robia i nie mysla, zeBOG zlikwiduje za pstryknieciem jednej modlitwy z ta zaraza na to sklada sie cale nasze zycie BOG NIGDY NIE OPUSZCZA A SZCZEGOLNIE W CZASACH PROBY.trudno to wytlumaczyc katolikowi w 2 zdaniach
STANISLAW2020.03.31 9:29
Chyba czegoś w Kościele zaniedbano! Zamiast redukowania liturgii i ograniczania udziału wiernych, należałoby zabrać się do pracy organizacyjnedj i wychowawczej, jak zachować się sanitarnie w trakcie zgromadzeń liturgicznych, a nie rfedukować obecności. Ogramniczanie to namiastka, jeśli wierni (razem z księżmi!) nie zostaną ostatecznie przekonani w konieczność pedlnego zachowania reguł sanitarnych. Myśle też o konieczności modyfikacji liturgii. Czy w obecnych warunkach konieczna jest koncelebracja? Dlaczego nie została czasowo zakazana? Przecież księża do osobne indywidualności. Dlaczego mają siebie wzajemnie infekować? A sprzęty i naczynia oltarzowe? Czy muszą być wspólne?
Jarek2020.03.31 9:37
abp Ryś zrobił zbiórkę w swojej archidiecezji na respiratory, już pierwsze zakupiono. Co zrobił Jędraszewski i Głódź?
anonim2020.03.31 16:21
A co ty zrobiłeś ?,Nie patrz na innych sam coś zrób .Tylko ciągle tu kogoś oceniasz ,krytykujesz ,a co sam robisz ? Wiele jest do zrobienia ,zamiast jątrzyć i siać nienawiść pomóż komuś w trudnej sytuacji . .
Jarek2020.03.31 8:42
Już to kiedyś pisałem, ale powtórzę. Ci uciśnieni przez nakazy i zakazy "wierni", to tacy współcześni faryzeusze. "ja jestem lepszy Boże, ja się nie boję zakazów, jestem lepszy od Papieża, episkopatu, ja chcę iść do kościoła, ale oni mi nie pozwalają..." Nie dbasz o siebie, dbaj o bliźniego!
anonim2020.03.31 16:14
Być może Jarku dzięki tym ludziom Bóg ciebie ocali ,bo oni mają wiarę prawdziwą wiarę . Oni na prawdę wierzą w Boga. Nie oceniaj ludzi ,których nie znasz .
Ogladaj hity online2020.03.31 8:36
Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl - Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem . Polecam jak najbardziej!
Elektor2020.03.31 8:28
Dla nad trudniejszy. Księżom umorzyli te ich 20% ZUS co płacą, bo resztę to my za nich płacimy:) Dla pozostałych Partia nie ma litości, ZUS musi zostać uregulowany!
Jarek2020.03.31 8:37
Przecież ZUS dla księży i tak płacą podatnicy. Co tu k.. umarzać?
Elektor2020.03.31 9:02
Własnie. Nierzadko ich broniłem, bo często są atakowani bez podstaw i też myślałem że co jak co ale ZUS płacą sami, okazuje się że płacą 20%, resztę my płacimy, nie zdawałem sobie z tego sprawy, zbyt dobre o nich miałem zdanie. Takie to cwaniaczki są.
anonim2020.03.31 8:27
Aby uratować Polskę od straszliwej zarazy i kolejnej totalnej wojny ukazanej nam przez Niebo (zob. Św. Łucja), to należy spełnić dwa warunki, 1) poświęcić Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, 2) przeprowadzić Intronizację Jezusa Chrystusa na Króla Polski. A zatem wszystko jest w rękach Papieża Franciszka (pkt 1), jak i naszego Episkopatu, jak i PAD, a co za tym idzie, pokój na świecie jest w rękach chrześcijan, nie bójmy się tego powiedzieć, także w rękach Polaków (zob. pkt 2). Dziś modli się więcej ludzi, ale tym sposobem nie uciekniemy od objawień! Z Panem Bogiem!
legrandbleu2020.03.31 9:11
Dzięki....strasznie się poważnie zrobiło na Frondzie, wreszcie coś z jajem :)) Czekam na jakieś bieżące przypadki egzorcyzmów :) To byłoby coś :)
ladychapel2020.03.31 8:27
Takie pierdy tylko w jednej TV usłyszeć można: kapłan nie zaraża bo ma konsekrowane dłonie :) :) :) https://www.facebook.com/PolskaRadomiemEuropy/videos/818972208513515/
Jarek2020.03.31 8:39
Jeden już dostał za to reprymendę od Biskupa i władz KUL
legrandbleu2020.03.31 9:16
Hahahaha :) Gdzieś tam w komentarzach na innych portalach zauważono, że i penisy księży też są konsekrowane i dlatego żaden z niech nie widnieje w rejestrze pedofilów :))
anonim2020.03.31 8:25
O powrocie św. Szymona i wściekłości Żydów... http://ram.neon24.pl/post/154133,o-powrocie-sw-szymona-i-wscieklosci-zydow
BÓG JEST - JS2020.03.31 8:25
Nasi pasterze tyle razy lekceważyli orędzia z Nieba. Teraz wołają, że mamy trudne czasy. Mam nadzieję, że te rudne czasy dosięgną także sprawiedliwie ich samych i zrozumieją tą bardzo bolesną lekcję polegania na własnej mądrości zamiast słuchać Boga i nie chować światła pod korcem a światłem jest każde słowo od Boga, nawet przekazane przez Najśw. Matkę Maryję. Króluj nam Chryste jako Król Polski Pozdrawiam
Stani2020.03.31 10:10
No to kto ma ostatecznie królować? Syn czy matka? Zdecydujcie się.
BÓG JEST - JS2020.03.31 12:59
Mamy Królową Maryję. Gdyby nie Ona Szwedzi by nas zmiażdżyli. Teraz idą inne o wiele groźniejsze, ostateczne katastrofy ! Tylko Jezus Król, Jego Moc może nas ocalić. Pozdrawiam
anonim2020.03.31 8:10
Dlaczego mimo modlitwy mamy coraz nowe przypadki zarazen? Teraz potrzebna jest interwencja Boga.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.31 8:18
Podobno dlatego, że Polacy bardziej modlą się o zarażenie sąsiada, szefa, teściowej itp niż o ogólne wyzdrowienie.
anonim2020.03.31 15:54
Modlitwa modlitwą ,a gdzie pokuta ,nawrócenie .
anonim2020.04.5 19:49
Dlatego ,że do modlitwy trzeba pokuty i nawrócenia ,a tego nie ma.