26.04.17, 20:37źr. zdj. Youtube

'Najwyższa kasta' pojechała donosić na Polskę do Brukseli

Portal wPolityce.pl poinformował, czym zajmowała się "grupa studyjna" polskich sędziów na wyjeździe do Brukseli.

Portal dotarł do informacji opublikowanych na stronie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Okazało się, że to kolejn połajanka dotycząca zmian w ustawie o KRS. Zdaniem ENCJ, polscy sędziowie są zastraszani i atakowani w mediach.

Delegacja "najwyższej kasty" miała spotkać się w Brukseli z  I Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Sędziowie oddelegowani przez Krajową Radę Sądownictwa oraz stowarzyszenie „Iustitia”, które niegdyś porównało prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera, wyjechali do Brukseli w dniach 24-26 kwietnia. Celem ich wizyty miało być „poznanie sposobu funkcjonowania instytucji europejskich, dyskusja na temat wspólnych wartości oraz ich urzeczywistniania w państwach członkowskich”. Sędziowie spotkali się również z Pierwszym Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, sędziami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu oraz sędziami z innych państw członkowskich, działającymi w ramach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Tymczasem ENCJ wydała dzisiaj oświadczenie o zaniepokojeniu zmianami w systemie polskiego wymiaru sprawiedliwości, które zamierza wdrożyć obecny rząd.

"Zarząd ENCJ jest głęboko zaniepokojony wydarzeniami, które mają miejsce w Polsce. Rada pragnie podkreślić, że podstawą dla utrzymania i poprawy wzajemnego zaufania pomiędzy organami sądowymi w UE jako podstawą wzajemnego uznawania jest niezależność, jakość i skuteczność systemów sądowych oraz poszanowanie zasady państwa prawa."- napisano w oświadczeniu. ENCJ uważa, że otrzymywała sygnały o tym, że polscy sędziowie są zastraszani i atakowani w mediach. 

ajk/wPolityce, Fronda.pl