27.05.21, 12:30Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

,,Nie ośmieszajcie Senatu!’’. Senatorowie PiS apelują do opozycji

Senat zajmie się dziś ustawą ratyfikującą decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja jest warunkiem realizacji unijnego Funduszu Odbudowy. O przyjęcie ustawy bez poprawek do senackiej większości na konferencji prasowej zaapelowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali dziś konferencję prasową, w czasie której zaapelowali do dysponującej w Senacie większością opozycji o przyjęcie bez poprawek ustawy ratyfikującej decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Przyjęcie ustawy jest warunkiem realizacji unijnego Funduszu Odbudowy. Występujący na konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wskazał, że postanowienie RE ratyfikowało już 25 państw Unii Europejskiej. Tymczasem, przez obstrukcję Senatu, Polska stanęła na samym końcu wspólnoty.

- „Dzisiaj jesteśmy na takim etapie, że 25 krajów z 27 dokonało ratyfikacji. Jesteśmy przedostatni, w zasadzie już palcem się wskazuje kiedy Polska i Austria, która już w procesie ratyfikacyjnym również jest nawet na bardziej zaawansowanym poziomie niż Polska, więc możemy być przedostatni albo ostatni z punktu widzenia ratyfikacji tego dokumentu”

- mówił wiceminister.

Podkreślił również, że żadne z państw, które ratyfikowało już Fundusz Odbudowy, nie dodało do ustawy żadnego elementu poza przyjęciem decyzji Rady Europejskiej. Dodanie go przez polski Senat, podkreślił, zostałoby odebrane przez KE jako element warunkowości.

O przyjęcie ratyfikacji bez poprawek apelował wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

- „Jako klub PiS chcemy po raz kolejny wystosować apel do większości senackiej o przyjęcie ratyfikacji bez poprawek. To w tym momencie sprawa najważniejsza dla polskiej racji stanu, europejskiej racji stanu. Chcemy opowiedzieć wspólnie, jak te prace w Senacie wyglądały, chcemy wszystko podsumować”

- mówił polityk PiS.

W czasie konferencji głos zabrała również senator Maria Koc, która wskazała, że jeśli Senat przyjmie preambułę do ustawy, będzie ona musiała ponownie przejść przez komisje sejmowe i zostać poddana sejmowemu głosowaniu, co jeszcze bardziej opóźni ratyfikację. W związku z tym senator zaapelował o przyjęcie ustawy bez poprawek, aby mogła ona natychmiast trafić na biurko prezydenta.

Senator Koc podkreśliła, że jeśli wszystkie państwa członkowskie ratyfikują Funduszu Odbudowy do 1 czerwca, 13 proc. środków z Funduszu Odbudowy trafi do państw członkowskich już w lipcu.

- „Apelujemy więc do większości senackiej: nie wprowadzajcie tej preambuły. Ona jest niezgodna z konstytucją, z zasadami technik legislacyjnych, a także z tradycją parlamentarną. Jest to też pewna forma ośmieszania Senatu poprzez wprowadzenie tego teksu, który w tej ustawie nie powinien się znaleźć”

- apelowała senator.

kak/PAP

Komentarze

Filip2021.05.28 8:48
Politycy z PiS-u pieniądze z Funduszu Inicjatyw Lokalnych dali tylko tym samorządom, w których rządziła ich partia. Samorządy rządzone przez opozycję, nie otrzymały pieniędzy z tego Funduszu. Opozycja ma podstawy podejrzewać, że w przypadku pieniędzy z Funduszu Odbudowy będzie tak samo. Bezzwrotne dotacje tzw. granty dostaną tylko te samorządy, w których rządzi PiS i pisowskie spółki skarbu państwa. Natomiast pożyczki dostaną samorządy rządzone przez opozycję, które często są zadłużone w związku z pandemią koronawirusa i nie będą zadłużały się jeszcze bardziej. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, która po wybudowaniu jest rozbierana. Politycy z PO i PSL-u w czasie swoich rządów nie chcieli jej wybudować, za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Mateusz Morawiecki utopił 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. W związku z powyższym, obawy opozycji o uczciwe i sprawiedliwe wydanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy, wydają się być uzasadnione. Politycy z PiS-u wmawiają swoim zwolennikom, że mają monopol na patriotyzm, dobro i sprawiedliwość. Jeszcze rządna ekipa rządząca po 1989 roku nie zmarnowała tyle pieniędzy, co obecna. Pod względem ilości afer również aktualnie rządzący przebili wcześniejsze ekipy. Powstaje nowa pisowska oligarchia, która bogaci się w sposób nie uczciwy mając parasol ochronny i poparcie rządzących. Takim przykładem jest Daniel Obajtek, posiadacz lub współposiadacz 38 nieruchomości, który nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku.
gość2021.05.27 18:52
Widać, że pandemia nie dała się we znaki panom i paniom z Senatu. Żyją jak pączki w maśle, w wypasionych garniturach bawią się preambułą udając, że ta jest niezbędna jak tlen do życia, za chwilę będą domagać się załączenia laudacji marszałka Senatu
gośc2021.05.27 18:51
Może wreszcie ta 3 cia osoba - łapownik doczeka się zatrzymania i skazania za łapownictwo
Polak2021.05.27 19:57
W tej kadencji na pewno nie, koperciarz karczewski jest chroniony przez pisowską mafię jako wierny towarzysz.
ala2021.05.27 18:48
Jakim prawem Grodzki z kolesiami robi wszystko, aby pozbawić społeczeństwo Polski unijnego wsparcia finansowego?
KocToNazwiskoBosegoParobkaZadającegoWieprzkom2021.05.27 18:42
Koc włochacz. Znakomicie gromadzi brud, kłaki, kokony i strąki.Po niedługim czasie cała zawartość homogenizuje się w kołtun.
Polak2021.05.27 16:58
Gdyby szemrani kolesie z pisowskiej mafii chcieli uniknąć ośmieszania Senatu, to po prostu nie kandydowaliby na stanowiska senatorów.
Sex randka2021.05.27 16:27
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Krasnoludek szczający do mleka2021.05.27 16:11
Zostawcie Titanica! Nie wyciągajcie go! Tam ciągle gra muzyka I oni tańczą wciąż
ala2021.05.27 14:01
"....Ustawa ratyfikacyjna w Senacie. „Grodzki zachowuje się jak lekarz, który czeka z operacją na... lepszą pogodę”..."
Dam2021.05.27 15:45
Grodzki jest lekarzem światowej sławy więc porównanie głupie. Już prędzej zachowuje się jak lekarz, który chce się zapoznać z dokumentacją medyczną zanim posłucha kogoś kto mu każe amputować choremu mogę. Ratyfikacja to nie jest ustawa o sądzie najwyższym, nie można jej potem nowelizować 5 razy, jak to PIS już robił.
Onanizm bez granic2021.05.27 16:13
Sąsiad właśnie zgubił klocka, bo dzwoniła Anna Grodzka: "Niezła z ciebie doopa chłopie! Ty odnajdziesz się w Europie".