23.01.20, 16:13(fot. kremlin ru CC 4.0)

,,Nie zaatakował Polski, bo uznał, że przegra''

– Putin obawiał się, że będzie zbyt duży sprzeciw wobec jego słów i uznał, że to, co chciał wygrać, może natychmiast przegrać. To jest gracz i myślę, że on powróci do gry z fałszywymi kartami w rękawach – powiedział w TVP Info prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW

- Putin obawiał się, że będzie zbyt duży sprzeciw wobec jego słów i uznał, że to, co chciał wygrać, może natychmiast przegrać. To jest gracz, i myślę, że on powróci do gry z fałszywymi kartami w rękawach – powiedział historyk.

– Teraz zdecydowanie wziął na wstrzymanie, ale nie podejrzewam, by to było uznanie, że nie ma racji. Uznał, że nie opłaci mu się tu zagrać va banque i może po prostu przegrać, wyjść jako bankrut – dodał.

Władimir Putin podczas dzisiejszych uroczystości w Jerozolimie nie zaatakował Polski, a nawet  przypomniał, że nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów. - Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi - podkreślił prezydent Rosji.

Jednakże wprowadził narrację, według której to Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. 

 

bz/TVP INFO

Komentarze

skuter2020.01.24 16:47
I to jest Ruskich taktyka na krzyczeli przed forum żeby doprowadzić Polaków do białej goraczki A potem nic wielkiego nie powiedzieli To było perfidnie przemyslane I wyszło na to że Polacy to oszołomy A Putin to jak zwykle dobry i łagodny wujek
ja2020.01.24 15:56
A kto inny wyzwolił Auschwitz jak nie armia czerwona ?
romek602020.01.24 15:07
Putin mial dwie kartki jedna w prawej, druga w lewej kieszeni. Przebieg uroczystosci nakazal mu wyciagnac ta mniej klamliwa.
antek.b2020.01.24 12:19
To wielkie zwycięstwo rządu pis!
Gleba2020.01.24 9:11
A autor artykułu, Dlaczego nie wyrazić tego, co powiedział V. V. Putin o Leningradzie.O heroizmie tego miasta.Nie powiedział Ani słowa o Polsce.Powiedział o faszystowskich pomocnikach.A to, że twoi politycy i autor tej notatki widzieli się w tych współpracownikach, to dobrze. Mają się czego bać..Jak mówi Rosyjskie powiedzenie "na złodzieju i czapce płonie".
anonim2020.01.24 10:20
Po naszymu " na złodzieju czopka gore " . Ja jestem Hanys z krwi i kości . Rosjanie dali się nam bardziej we znaki niż innym narodowościowym nacjom , gdyż uważali nas za Germanów a nie Polaków . A pomimo tego jako Słowianka jestem za sojuszem z Rosją i tzw. Polaków nie rozumiem . I jestem za tym , by Rosjanie solidnie im dołożyli za tę rusofobię . Widziałam jak ona od dziesiątek lat narastała rozpowszechniana przez wypędzonych zza Buga polskich Żydów nie potrafiących przeboleć utraconej tam pozycji . A obecne rządy jeszcze tę nienawiść podsycają . Rdzennym mieszkańcom tych ziem zaś należy się nauczka za bezmyślność . Za to , że pozwolili się tak omotać nacji napływowej .
Gleba2020.01.24 9:02
"Tak mówią, bo w Polsce stacjonowały wojska radzieckie. A teraz Amerykańskie. Czy to jest okupacja? To tylko dyskusja polityczna. Być może gdyby żołnierze radzieccy opuścili Polskę po 1945 roku, to ziemie zachodnie i północne odeszłyby do Niemiec. Kto wie?"- wyjaśnił. Jankowski dodał, że historia jest często przepisywana przez tych, którzy są u władzy. Politycy, realizując własne interesy, odwracają wydarzenia historyczne w celu realizacji pożądanych celów i celów. Problem polega również na tym, że są słabo świadomi tego, co się naprawdę wydarzyło. Podsumowując, politolog przypomniał, że pierwszymi wojskami, które przybyły do Warszawy, nie były siły radzieckie — początkowo wkroczyły tam wojska polskie. Służyło to mieszkańcom Polski sygnałem, że ZSRR miał przyjazne nastawienie wobec kraju, a nie okupacyjne.
anonim2020.01.24 10:09
Po wojnie jako jeden z pierwszych oderwałby się Śląsk Górny i przeszedł z powrotem do Niemiec . Tak dały im w kość rządy i najazdy na ich tereny polskich Żydów . Już nie chcieli należeć do Polski , woleliby powrócić do hegemonii Niemiec .Nie było jednak odwrotu . Śląsk Dolny szybko zapełniono repatriantami , przede wszystkim Żydami zza Buga , że nie wiem co zrobiłby , ale Opolszczyzna starałaby się oderwać od Polski i należeć nawet do Czech , byle nie do Polski .
Gleba2020.01.24 8:58
A co, W. W. Putin powiedział w swoim przemówieniu, takiego, że było obraźliwe Nie rusofobów w Polskiej czołówce politycznej. Ma prawo występować od ludu, który, ponad 600 tysięcy żołnierzy i oficerów zginęło na polu bitwy , o wyzwolenie Polski. Albo Polskę wyzwolili Anglicy i Amerykanie. A kłamstwo o tym, że Armia Czerwona specjalnie opóźniła się i nie ruszyła szybko, by uwolnić więźniów Auschwitz.A może dokładnie poczytamy historię i tam dowiadujemy się, że więźniowie za pośrednictwem kanałów komunikacyjnych prosili Brytyjczyków i Amerykanów o zbombardowanie krematoriów i torów kolejowych , a oni odmówili tego.A o wysyłanej żywności, bydle, zbożu , skórze, materiałach budowlanych dla Polski, rzekomo przez okupantów w 1945 roku, nikt z waszych kłamliwych polityków nie pisze i nie mówi. Ale wtedy cała europejska część została zniszczona w ZSRR i brakowało żywności. Może zatrzymajcie się i nie obrażajcie pamięci tych, którzy wyzwolili i przywrócili wasz kraj. Nawet tego nie doceniasz. Polska w swojej historii, gdy próbowała pragnąć klęski Rosji i próbowała z kimś w Unii to zrobić, poniosła klęskę. Przeczytaj historię, jest dla ciebie pouczająca.
anonim2020.01.24 9:58
Ja nie muszę czytać historii by wiedzieć to o czym piszesz . Ja to wiem z rodzinnych opowiadań o tamtych czasach . Od dziadków , rodziców , starszych krewnych i sąsiadów . A co chcesz wytłumaczyć ludziom , którzy migrują z miejsca na miejsce i nie znają historii swych ziem ? Są tak bezmyślni , bez jakiejkolwiek ideowej , psychologicznej czy historycznej kotwicy , że można im wmówić co się chce . Zwłaszcza młodym , zniszczonym przez osaczający nawał elektroniki , chorym mózgom ? Co można osiągnąć z takimi zniewolonymi ludźmi ? Czego się po nich spodziewać ? Widzę jak ludzie w każdym następnym powojennym pokoleniu są o wiele głupsi od poprzedniego .
Cool (odpowiedź dla Marii Błaszczyk)2020.01.24 8:54
O zbrodniarzach, bandytach, kolaborantach łamiących prawo stanowione przez praworządną władzę mówisz POLACY ... mimo, że na terenie IIRP mieszkało wiele narodowości, wśród nich mogli być i bez wątpienia byli Ukraińcy, Rosjanie Litwini, Niemcy, Czesi, czy sami Żydzi ... ty/wy o wszystkich tych przstępcach mówicie POLACY! ... jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele. Na domiar tego, Niemców, którzy byli organizatorami a ich armia i administracja będąca emanacją społeczeństwa niemieckiego, które swój bandycki rząd wybrało w demokratycznch wyborach i walczyło o Hitlrra nawet po jego śmierci! .... Nazywasz NAZISTAMI! NIE! .... to byli NIEMCY! ... bo naród niemiecki byli organizatorem i beneficjentem! Dodam, że choć powszechnie wiadomo, ze Zydzi dobrowolnie współpracowali z NIEMCAMI! ... nikt też nawet słowem nie wspomni, że są współwinni! Jedwabne(?) .... nieścisłości, które w normalnym rozumieniu, powinny przemawiać za "oskarżonym" są tak samo ignorowane jak świadkowie którzy nie potwierdzają takiego przebiegu tej zbrodni. Sam fakt wstrzymania badań, dla myślącego (uwierz to nie boli!) człowieka, powinien być wystarczająco wymowny. PUENTA!!! RZYGAĆ MI SIĘ CHCE NA WASZĄ PODŁOŚĆ! ...tfuuu!!! tfuuu! tfuuuu! P.s żebyś mogła odnieść się do mojego komentarza, bedę go wklejał pod nowszymi wątkami z adnotacją "odpowiedź dla Marii Błaszczyk"
anonim2020.01.24 7:38
Putin chcial, zeby Duda wygladal jak chloptas z fochami, i to osiagnal.
Elektor2020.01.24 8:11
Też mi się tak wydaje, że był to jeden z jego celów. Najpierw stek bzdur wygadywanych na potrzeby polskiego i ruskiego odbiorcy a potem kiedy kamery z całego świata skierowane na niego już spokojniej, o wymordowywaniu Słowian.... Putin to nie jest wariat ani oszołom, to jest gracz, szuler! Duda i reszta naszych hmmm dyplomatów to właśnie chłoptasie. Robią nas wszyscy jak chcą. Niestety.
anonim2020.01.24 10:59
Mysle, ze to nie koniec. Ciekawa moze byc odpowiedz na pytanie; Dlaczego to zrobili, Rosjanie i zydzi razem. Sadze, ze odpowiedz moze byc bolesna dla Dudy. Poza tym wydaje mi sie, ze Trump rowniez w tym siedzi..
Baba Jaga2020.01.23 23:12
Celem dla ruskich był Berlin nie Polska.
Wies2020.01.23 17:50
Największymi ofiarami 2 wojny światowej są narody zamieszkujące tereny I Rzeczpospolitej a wiec Polacy, Litwini, Rusini, Żydzi. Armie niemiecka i rosyjska najpierw napadły na Rzeczpospolitą z dwóch stron i ją podzieliły miedzy sobą. Po prawie 2 latach zgodnego współdziałania armia niemiecka ruszyła na wschód i po roku dotarła na kresy I Rzeczpospolitej. W następnym roku to z kolei armia rosyjska ruszyła na zachód i zatrzymała się dopiero w Berlinie na krańcu Polski z X wieku. Skutkiem tych przemarszów dwóch armii : niemieckiej i rosyjskiej z zachodu na wschód i ze wschodu na zachód było całkowite zniszczenie tych terenów, zrujnowanie miast i wsi , wymordowanie inteligencji oraz zagłada kilkunastu milionów przedstawicieli narodów dawnej I Rzeczpospolitej. Ogromna większość z nich zginęła nie biorąc udziału w walkach i nie mając możliwości obrony. Po wojnie nad tymi terenami zapadła żelazna kurtyna. To są prawdziwe skutki przymierza Hitlera i Stalina zawiązanego na długo przed wybuchem wojny.
Urszula2020.01.23 18:05
W II wojnie światowej zginęło 25 mln Rosjan. Wojna nie była łaskawa dla żadnej ze stron. Prosty naród cierpiał, ginął prosty żołnierz. O tym powinniśmy pamiętać
stan2020.01.23 18:28
Tak niektórzy krytykują średniowiecze, ale to właśnie w średniowieczu wódz na czele rycerzy szedł do boju. Nieszczęściem stało się, gdy sztab dekuje się na tyłach, a za żołnierzami puszczają specjalny szwadron do mordowania wycofujących się żołnierzy. Stalin., to jeszcze większy zbrodniarz niż Hitler. Nie musiało tylu zginąć, ale mówiono - u nas ludziej mnogo - żołnierzy traktowano jako mięso armatnie. To nie żaden powód do chluby. To jest strasznie krwawa i haniebna karta sowiecka. Byli żołnierze, którzy na widok Niemcow myjących się przy studni i na widok masla, prosili, by gospodarze, ukrywający tych sowieckich niedobitków z powszechnego rozgardiaszu i paniki, załatwili im przyjęcie do armii niemieckiej. Argument - chcą lepiej żyć, wyzwolić swój kraj, zaprowadzić porządek i uczynić dostatnim.
Wies2020.01.23 19:46
Te liczby dotyczą ZSRR a nie Rosjan. Proszę to przeliczyć na ofiary z terenów I Rzeczpospolitej z 16/17 wieku, które to tereny pokrywają się prawie z zasięgiem zdobyczy Hitlera na wschodzie w 1942 roku. Wtedy te liczby wyglądają zupełnie inaczej. Proszę sobie obejrzeć współczesną mapę Białorusi i Ukrainy, chociaż np. Smoleńsk nie należy dziś do Białorusi a w czasach I Rzeczpospolitej granica tego państwa była daleko za Smoleńskiem 150 km od Moskwy. Większość mordów na inteligencji i oficerach polskich podobnych do mordu w Katyniu odbyło się właśnie w tym dawnym pasie granicznym. Smoleńskie to również ostatnia diecezja katolicka na wschodzie założona przez Polaków w 17 wieku.
anonim2020.01.23 23:13
Litwa , Ukraina , Białoruś do Polaków nie należała . Polacy zawłaszczyli tereny Litwinów , Ukraińców , Białorusinów . Byli okupantem ciemiężącym rdzenne narody tych ziem wzbudzając powszechną nienawiść i chęć zemsty . A gdy wojna dała ku temu okazję narody te dały upust swej zapiekłej nienawiści i dokonały odwetu . ZSRR dał tym ludom szansę na lepsze życie . Zapytajcie ich , czy chcieliby powrotu Polaków ( a właściwie polskich Żydów ) ? A represje swoją drogą były . To normalne podczas zmiany ustrojowej .
anonim2020.01.23 17:04
Dodam jeszcze : właśnie w Polsacie wypowiada jakiś smarkaty Żyd kwestionując słowa Putina o liczbie poległych żołnierzy Radzieckich na ziemiach polskich . My wiemy , że Putin mówi prawdę . Wielu zginęło podczas wyzwalania mojego Śląska . Jako dzieci nosiłyśmy kwiaty na te bezimienne radzieckie groby . Jeszcze żyjemy........świadkowie tamtych wydarzeń i byle Żyd nie będzie mi przekłamywał historii .
nie ślepy2020.01.23 17:27
Czego jesteś świadkiem?...noszenia kwiatków!? Jeden bandyta hitler, przeganiał drugiego bandytę stalina a potem na odwrót po Polsce i to było wyzwolenie? Ty ze swoją prawdą ruską to się schowaj i nie otwieraj dziuba! PS. żydowskiej historii, też nie potrzebujemy!
Urszula2020.01.23 17:48
Za Polskę nie ginął Hitler czy Stalin, za Polskę ginął zwyczajny rosyjski żołnierz. Dostał rozkaz "ani kroku w tył" i musiał ten rozkaz wypełnić. Nikt go nie pytał czy chce umierać za obcą mu ziemię. Na polskiej ziemi jest, a przynajmniej było dużo cmentarzy żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej. Taki cmentarz jest w Opolu. I dobrze, że się zachował bo leżą tam szczątki zwykłych żołnierzy, https://opole.wyborcza.pl/opole/56,35086,22080758,cmentarz-zolnierzy-radzieckich,,3.html
anonim2020.01.23 23:02
Nie potrzebujesz żydowskiej historii ? Jakąś przecież mieć musisz , jakieś korzenie . Jesteś człowiek znikąd , po naszymu chadziar ( od Chazarów ) ? Czyli taki , który niczego nie posiada włócząc się po świecie ? Nie posiadający własnej tradycji , kultury , ziemi swych ojców , klepiący różnymi językami jako że własnej rdzennej mowy też nie posiada . A mój dziub będzie zawsze szeroko otwarty bo jestem u siebie . Na ziemi swoich przodków .
Michał Jan2020.01.23 17:30
O paczkach do obozu w Świętochłowicach już nie pamiętasz?
romek602020.01.24 15:10
Sami siebie w pijackim amoku wyzynali.
Filigranowa2020.01.23 16:45
Ten bandyta z cynicznym usmieszkiem niejaki Putin podkulił ogon i po prostu osmieszony dał dyla.
Beno2020.01.23 18:36
Jednak się mylisz, za dużo emocji i szowinizmu. On nie należy do takich co to podkulają ogon. Zaaneksował Krym, nie licząc się z żadnymi organizacjami międzynarodowymi i możnymi tego świata. To człowiek bardzo inteligentny i odważny. Oby nasi politycy byli tak odważni jak Putin - bardzo bym sobie tego życzył. Putin i rosyjscy politycy przed nikim się nie płaszczą, w przeciwieństwie do naszych, a i nikt im niczego nie narzuci, jak niestety nam.
Filigranowa2020.01.23 19:46
Bandyci kuci na cztery łapy tez są czasem nawet inteligentni ale Putin to tchórz
Sonia2020.01.23 21:42
Człowieku Polska to nie Rosja ,byliśmy tyle lat pod ich butem.Nie mamy takiej armii i atomu aby się stawiać .
anonim2020.01.23 16:31
Co za bezczelny i tendencyjny , rusofobiczny nagłówek . Władimir Putin to obecnie najlepszy światowy polityk . To mąż stanu . Wie co gdzie może powiedzieć . To oczywiste , że ma niespotykaną klasę . Bowiem jest Słowianinem . W przeciwieństwie do mieszanej zgrai rozjazgotanych polityków polskich . Wśród nich Słowianina to trzeba ze świecą szukać .
Filigranowa2020.01.23 16:43
Precz ty uju putinowski z forum polskiego katolickiego
anonim2020.01.23 16:58
Do mojej polskości to ci dalej niż na Marsa , a więc zamknij dziub przybyszu znikąd . Ja jestem u siebie . Na Śląsku od 8 wieków .
Inka2020.01.23 21:00
Ale Twój wpis u tej polskości nie świadczy,więc miej odwagę przyznać się że najbliżej Tobie do Rosji
anonim2020.01.23 22:39
Mój wpis o polskości nie świadczy ? Jesteś młoda i nie wiesz jak wtedy było . Jestem Słowianką i znam rosyjski naród . Był ciemiężony bardziej niż inne narody , bardziej niż my , Ślązacy pod niemieckim a potem żydowsko polskim zaborem . Wiem też jak było w czasie wojny gdyż przez rejony mojego zamieszkania przechodził front . No i nienawidzę kłamstwa i bezczelności w której przodują Żydzi . A wiele w życiu widziałam . Potrafię też obserwować , myśleć i wyciągać wnioski .
Michał Jan2020.01.23 17:27
Słowianami są Ukraińcy. Rosjanie to mieszanka ugro-fińska z Tatarami. Słowiańskiej krwi niewiele. A cywilizacyjnie - Tatarzy.
anonim2020.01.23 22:44
Mam oczy i widzę kto kim jest . Niepotrzebne są mi jakieś wydumane , pseudonaukowe genealogiczne wywody . Są przede wszystkim Słowianami . Ci europejscy. Teraz nie problem to udowodnić . Istnieje genetyka .
Damian2020.01.23 19:36
A co ty Tchórzu tu piszesz, a boisz się nawet nicku napisać!? I tak wyśmiejemy te brednie ! Wiesz, że to twoje, jednostronne brednie, ruski trollu! U Putina klasę widzisz ??? Gdzie ona ? To jest bezczelność, nie klasa ! On może nawet z twoja "klasą" zamordować narody, bez mrugnięcia okiem !
romek602020.01.24 15:19
Z niego taki wytworny gracz jak moja 4-letnia wnuczka kiedy gramy z nia w karty. Czasami lubi oszukac myslac ze my niezauwazamy.
anonim2020.01.23 16:31
Każde słowo obcego prezydenta jest obserwowane.
Halina2020.01.23 16:30
Na dobrą sprawę tam już nie było co wyzwalać, bo Niemcy uciekli.
Urszula2020.01.23 17:36
Uciekli bo Rosjanie byli blisko. Na co mieli czekać. Na wyrżnięcie przez Rosjan? Większość Niemców już nie wierzyła w wygraną Hitlera. Rosjanie ich ostro pędzili na zachód. Gdyby Rosjanie nie nacierali to Niemcy siedzieliby w polskich miastach.
anonim2020.01.23 20:05
Obok "Haliny" to ty dziadu w życiu nawet nie stałeś.