09.05.18, 10:15fot. kuhnmi, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Niedobrze: Rosja rozszerza wpływy w Pakistanie. Ma to duże znaczenie

Wyraźnemu wzrostowi aktywności rosyjskiej w Afganistanie towarzyszy postępująca poprawa relacji ze starym wrogiem z czasów interwencji sowieckiej: Pakistanem. Im gorsze relacje Islamabadu z Waszyngtonem, tym cieplejsze z Moskwą. Oba państwa zacieśniają współpracę w sprawach bezpieczeństwa, co oznacza zagrożenie dla interesów USA i Zachodu w sąsiednim, wciąż ogarniętym wojną domową Afganistanie, czytamy na stronie Warsaw Institute. 

Wizyta silnej delegacji wysokich przedstawicieli wojska i służb specjalnych w Moskwie, udział ministra obrony w międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w stolicy Rosji, rozmowy na temat współpracy energetycznej i zakupy rosyjskiej broni, wreszcie wspólne ćwiczenia wojskowe – Pakistan wyraźnie wzmacnia rosyjski wektor swojej polityki zagranicznej. Wpisuje się to w dążenie Islamabadu do dywersyfikacji kontaktów międzynarodowych po tym, jak załamał się sojuszniczy układ z USA. Ochłodzenie stosunków pakistańsko-amerykańskich próbują wykorzystać Chiny, ale też Rosja.

Odwilż zaczęła się w 2014 roku, gdy oba kraje podpisały umowę o współpracy w obszarze obronności podczas wizyty ministra obrony Rosji w Islamabadzie. Opierając się na zapisach umowy, Pakistan zakupił od Rosji cztery bojowe helikoptery Mi-35. Podczas gdy USA stopniowo zamykały program pomocy wojskowej dla Pakistanu, Rosja zdjęła embargo na sprzedaż broni Islamabadowi, co pozwoliło sprzedać śmigłowce i zaoferować kolejne typy uzbrojenia. Widać też zbliżenie stanowisk Rosji i Pakistanu ws. Afganistanu. Minister obrony Pakistanu Khurram Dastgir wziął udział w organizowanej przez rosyjski resort obrony dorocznej konferencji bezpieczeństwa w Moskwie. Mówił, że postrzega rosnące zaangażowanie Rosji w Afganistanie jako ważny czynnik promocji pokoju i przeciwdziałania terroryzmowi. mSiły specjalne Rosji i Pakistanu przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe w latach 2016 i 2017. Mają się takie odbyć również w 2018 r. Rosja i Pakistan rozmawiają też na temat wielomiliardowych umów energetycznych. Moskwa m.in. zbuduje gazociąg łączący Karaczi z Lahore.

22-23 kwietnia Rosja i Pakistan przeprowadziły pierwsze dwustronne rozmowy na poziomie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego. Stronie rosyjskiej przewodniczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew, zaś pakistańskiej Nasser Janjua, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Pakistanu. W delegacji pakistańskiej byli przedstawiciele wojska, służb specjalnych i instytucji nadzorującej krajowy program broni atomowej (Strategic Plans Division). Przez dwa dni omawiano bliższą współpracę w obronie, kosmosie, cyberprzestrzeni, kwestiach atomowych, wymianie informacji wywiadowczych. Wizyta delegacji pakistańskiej w Moskwie, z udziałem m.in. dowódcy armii generała Qamara Javeda Bajwy, zbiegła się w czasie z wyjazdem delegacji z St. Petersburga do Pakistanu, gdzie omawiano współpracę gospodarczą.

Warsaw Institute